Kniha Perly východu se zabývá vývojem moravského lezení a příběhy zásadních cest a jejich autorů. Volně tak navazuje na publikaci Petra „Poka“ Pokorného a Asua nazvanou Sbohem, semdikrásky, která mapovala vývoj lezení pouze v Moravském krase. V Perlách začínáme ještě o dekádu hlouběji, v pomyslném bodu nula, který představují počiny lezců na Pálavě v roce 1899, a také zvětšujeme geografický záběr. Kromě „světově“ uznávaného Krasu se Perly východu věnují vývoji lezení také na Moravských píscích a severu Moravy, tj. na Štramberku, v Jeseníkách a v Rychlebech.
V rámci čtrnácti kapitol se seznámíš s klíčovými přelezy, přelomovými cestami a bouldery a fenomenálními osobnostmi, které lezení na Moravě významně ovlivnily. Přidali jsme také zajímavé vhledy týkající se filozofie lezení a přístupů jednotlivých lezců a samozřejmě nechybí ani seznamy průlomových cest a boulderů nebo jinak význačných počinů. Prostor je věnován také zdánlivě okrajovým disciplínám jako je drytool nebo urban climbing. Textovou část bohatě doplňuje obrazový materiál, především z dílny skvělých fotografů Petra Chodury, Kuby „Konyho“ Konečného, Pepeho Piechowicze a mnoha dalších. Historické fotky se podařilo sesbírat z archivů lezců napříč celou Moravou – veliké díky patří Bedřichu Gottvaldovi, Pepovi Kývalovi, Ivanu Bajerovi ml., Márovi Žákovi a dalším.
Nešlo by to samozřejmě bez partnerů – velký dík patří Čoko Membrane, kteří nám důvěřovali již od počátku a vznik knihy podpořili i organizačně, Rychlebským stezkám, Vlastivědnému muzeu Jesenicka a HUDYsportu.
Neskutečnou práci na knize odvedl také grafik Honza „Krá“ Macháček, jehož práci většina lezců zná z lezeckých průvodců nebo on-line průvodce po boulderech a skalách
pruvodce.javaanes.cz a také z Pokovy již zmíněné knihy Sbohem, sedmikrásky.
Když se bratři Bockové pustili do objevování Pavlovských vrchů, ještě netušili, že již o pár let později fenomén lezení uchvátí značnou část předválečného Brna. A stejná situace je v Brně i dnes. Díky Adamu Ondrovi, jenž již léta posouvá laťku obtížnosti stále výš, vznikají i dnes výzvy, o nichž se mluví doslova po celém světě. Moravské skály už nejsou jen specifikem České republiky, ale tématem probíraným po celém světě. Pusť se s námi do objevování pozadí vzniku legendárních cest, jako je Čarodějův učeň, Perla východu, nekonečný Příklepový strop, oblíbená Épitá nebo stále nezopakovaný boulder Terranova, a poznej důkladněji legendy zdejšího lezení, Tomáše „Sviště“ Pilku, Frantu Plška a další.
Kniha je dostupná na Adamově
eshopu a jako autorský výtisk na webu
Čti Jeseníky, kde si publikaci můžeš koupit také ve výhodném kombu s balzámem na rychlou regeneraci kůže
Climb tips nebo si pořídit
průvodce na moravské lezecké a boulderové oblasti.
Slavnostní křest knihy Perly východu proběhne v sobotu 7. prosince v 19:30 na brněnském Hangáru, kam všechny lezce se svými přáteli a spolulezci zveme! Těšit se můžeš na Adama a autory a také na další hosty – knihu přijde podpořit Jana Švecová, Jan „Čoko“ Nováček, Jan „Drobek“ Krch, Pavel Weisser, Tomáš „Svišť“ Pilka a mnoho dalších, kteří ve zdejších skalách stále nemálo působí. Přijď nasát inspiraci od lezeckých osobností a atmosféru vybraných příběhů z knihy, které zde autoři představí. Rozhodně se máš na co těšit!
Další průběžné info najdeš na instagramu
Perel.
Za tým Perel východu
Asu