Festival vyvrcholil skvělými přednáškami a předáváním ocenění vč

Festival Alpinismu Praha Smíchov - zpráva ze 4. dne

Hned ráno vtrhl do Národního domu dlouhovlasý živel Mára Holeček, který dal zapomenout, že je neděle ráno. Přednáška o prvovýstupu na Talung byla, jak je u Máry zvykem, autentická bez jakéhokoliv přikrášlování.

Letos mělo jeho vystoupení ale trochu jiný charakter. Na pódiu byl sám – bez svého parťáka Zdendy Hrubého, který dříve publikum okouzloval coby skvělý řečník. Letos mu už patřilo místo pouze na stříbrném plátně, na němž exceloval jako zkušený horolezec. Se vší skromností bylo Márovo vystoupení jedním z vrcholů festivalu. Ostatně zaplněný sál svědčil o tom, že tomu nebylo poprvé.

Mára

foto: Jakub Müller

Slovinský mladík Luka Krajnc v prezentaci představil svůj velmi pestrý život sportovce, který se z malého lyžaře vyklubal ve velkou alpinistickou osobnost. Luka je součástí velmi silné generace, která v zemi pod Triglavem za poslední roky vyrostla a zlézá těžké stěny po celém světě. Takovou skupinu odhodlaných nadšenců můžeme Slovinsku tiše závidět...

Luka

foto: Jakub Müller

Plátno potom zavalil sníh – na scénu přišli bratři Švihálkovi, kteří představili své parádní skialpové projekty. Jejich dosavadním vrcholem byla expedice na šestisícovky v Peru nabízející extrémní adrenalinové sjezdy. Díky povedenému filmu se z tepla Národního domu spolu se skialpinisty vydali vstříc strmým stěnám i diváci.

Švihálkovi

foto: Jakub Müller

Mladý „japonský samuraj“ Tatsuya Aoki dostal při prvovýstupu na Kyashar (6770 m) pořádnou lekci. A to nejen od hory, ale i svých starších a zkušenějších spolulezců, kteří ho zasvětili do tajů extrémního horolezectví.

Aoki

foto: Jakub Müller

Kroky Lucie Hrozové a Roberta Jaspera se protly na nejtěžích drytoolových cestách světa. Robert je udělal a jako první přelezl, Lucie se postarala o jejich ženskou premiéru. Diváci jubilejního desátého ročníku festivalu měli tu čest, že se jejich kroky setkaly a na pódiu absolvovali velmi zajímavou diskusi vedenou Petrem Reschem, do níž se tradičně zapojilo i obecenstvo.

Lucka a Robert

foto: Jakub Müller

Z divokých drytoolových cest diváky pozval do strhující historie japonského alpinismu Tamotsu Nakamura. V přednášce plné velmi zajímavých archivních fotografií vylíčil nejzásadnější japonské expedice, které vždy představovaly absolutní světovou špičku.

Nakamura

foto: Jakub Müller

Dojemným momentem byla vzpomínka na muže, který byl několikrát zmíněn v přednášce Máry Holečka. Zdeněk Hrubý se z jejich letošní expedice na Gasherbrum nevrátil. Zůstalo po něm mnoho činů a zároveň prázdno, které pocítili i všichni diváci a účinkující na festivalu. Na Zdendu zavzpomínal jeho dlouholetý přítel Zdeněk Tůma.

Tuma

foto: Jakub Müller

V předvečer posledního dne festivalu se tradičně předávaly trofeje pro nejúspěšnější české horolezce. Cenu ALPY – OEAV za výstup roku si převzal Adam Ondra a v kategorii nad 6000 m byli oceněni Zdeněk Hrubý a Marek Holeček. Za Zdeňka cenu převzal jeho syn Adam.
V soutěži HOROLEZEC ROKU svou několikaletou nadvládu celkem nepřekvapivě prodloužil Adam Ondra. Výrobce trofejí Jakub Vorel usoudil, že by Adamova vitrína mohla být trochu fádní, a tak Adam letos nad hlavu pozdvihl zbrusu novou trofej z broušeného kamene a skla.

Horolezci roku

foto: Jakub Müller

O velké finále nedělního dne, potažmo celého festivalu se postarali Daniela a Robert Jasperovi. Profesionálně zpracované přednášky z přelezu Japonské direttissimy v severní stěně Eigeru a na téma budoucnost drytoolového lezení vzbudily u diváků velký zájem, jehož důkazem byly i zajímavé dotazy z publika.

Jasperovi

foto: Jakub Müller

A pak už jen na pódium potřetí vtrhl Mára Holeček, aby nad hlavu pozdvihl trofej za nejlepší přednášku dne. A pak že je pouhý předskokan...

Mára cena

foto: Jakub Müller

Dan Polman   [úpravy] 11:19 25.11.2013

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář