Výživa

II. díl

Makronutrienty a získávání energie:

..a je tu slíbené pokračování. Začnu tím, co asi všechny lezce zajímá ze všeho nejvíc: získávání, přeměny, skladování a využívání energie.
K tomu, abychom se nějak domluvili, dovolím si i na Lezci zavést některé v této oblasti běžně užívané pojmy. Nebojte, nebude jich moc.
Tak předně, jednotkou energie je od teď pro nás jedno ATP, přestože se zde občas ( u potravin jako takových ) vynoří i Joule [J] či postaru kilokalorie [kcal] .
Jednotlivé chemické látky budeme měřit na moly, což je množství částic, atomů či molekul. Používání tohoto tzv. látkového množství je pro nás výhodnější, protože můžeme dohromady pracovat s částicemi s různou hmotností. Za chvíli pochopíte..

Takže teď zpátky k ATP - je to zkratka pro adenozin tri fosforečnou kyselinu, která již podle názvu obsahuje 3 fosfátové zbytky a patří mezi tzv. energeticky bohaté fosfáty. Jsou to látky, do kterých lze uložit spoustu energie tím, že se k nim chemicky naváže fosfát a jeho uvolněním se uvolní i vázaná energie.
ATP je univerzální forma chemické energie buňky, nutná pro její fungování ( u svalu - stah ) ale i přežití.


ATP je tvořeno každou buňkou, ale nelze ho buňce nijak nabídnout zvenku. Musíme jí však dodávat substráty pro tvorbu ATP. Jsou to již zmíněné makronutrienty, z nichž jsou nejrychleji využitelné jednoduché cukry ( monosacharidy ). ATP je mnohem efektivněji vytvářeno za přítomnosti kyslíku.
Řetězec chemických reakcí, ve kterých se ATP tvoří z nějakého substrátu, se nazývá biologická oxidace tohoto substrátu.
Výsledkem biologické oxidace 1 mol hroznového cukru ( glukózy ), je 38 mol ATP, 6 mol CO2 a 6 mol H2O v případě, že probíhá za přítomnosti kyslíku ( 6 mol O2 ) jako aerobní glykolýza ale jen 2 mol ATP a 2 mol kyseliny mléčné ( laktátu ) bez  přítomnosti kyslíku ( anaerobní glykolýza ). Z toho je vidět, že získávání energie za přítomnosti kyslíku je 18-krát výhodnější, jen co se týče energetické bilance. A to ještě nehovořím o tom, že zplodiny aerobní glykolýzy ( H2O a CO2 ) jsou pro organizmus daleko přijatelnější než kyselina mléčná a že dokonce existují buňky, které vůbec anaerobní glykolýzou získávat energii neumí ( např. nervové ).

                                                                                                   
glykolýza 1 mol glukózyenergetický ziskmetabolityužití ( výkon )
aerobní38 mol ATP ( 36 + 2 )6 mol CO2 + 6 mol H2Odlouhodobý
anaerobní2 mol ATP2 mol laktátudelší maximální


Když je ATP vyrobeno, může být jeho energie použita k práci, anebo uskladněna ve formě jiného fosfátu. Nyní se budeme pro jednoduchost zabývat svalem.
Zásobním energeticky bohatým fosfátem svalu je kreatinfosfát. Lze do něj uložit daleko více energie než do ATP a také déle vydrží. Není ovšem tak rychle mobilizovatelnou zásobou energie jako ATP a také nejprve jemu musí předat svou energii, který ji pak předá svalovému vláknu. Kreatinfosfát je rychle využitelnou energetickou rezervou.


Další rezervou energie ve svalu je glykogen. Jedná se o složitý cukr ( polysacharid ), ze kterého se uvolňuje hroznový cukr ( glukóza ) vázaná na 1 fosfát a ten je dále přeměňován na ATP. Glykogen je pomalu využitelnou energetickou rezervou a tvoří se z glukózy a ATP. Kromě svalu se vyskytuje také v játrech, kde je ho ovšem mnohem více a má zde úlohu zásoby glukózy pro celý organismus v dobách její potřeby.

Získávání ATP z glykogenu ( a vlastně i z glukózy ) včetně nějakého príma fajn obrázku nechám na příště.

                                                                                                                                               
forma energieenergetická hodnotaZásoba v 1kg svalupoužití
ATP30,5 kJ/mol7,3 kcal/mol5 mmol10 svalových stahů
kreatinfosfát43 kJ/mol10,3 kcal/mol25 mmolkrátký maximální výkon
glykogen* dle přeměny glukózy100 mmol* dle glykolýzy


Závěrem shrnutí: Nositelem energie ve svalu je ATP, které však vydrží velice krátce a musí být regenerováno. To se děje buď prostřednictvím kreatinfosfátu, nebo glukózy. Ta je získána z potravy, nebo ze zásobního glykogenu. Glukóza může být spalována za přítomnosti kyslíku, nebo bez ní. Druhá varianta je však velice málo zisková. O ostatních makronutrientech jako zdrojích energie se zmíním až někdy v budoucnu, příště budeme pokračovat v sacharidech.

Luky   [úpravy] 11:04 17.12.2001

Komentáře

Nový komentář 

 Moc pěkný
Moc se mi to líbí Luky. Díky
Zapsal: Monroe, 22:12:58 17.12.2001
 Neni lepsi buřt?
Neni lepsí dát si buřta s hořticí a zapít to pivem?
Zapsal: Pusher, 14:15:42 18.12.2001
 Re: Pusher
No, jak se to vezme... Videl jsi někdy jak se vyrábí uzeniny? Snad si ještě nakonec nemyslíš, že tam je maso...?:o) Když Ti pak není blbě na duchu ani na těle, tak si dej klidně všechny zmíněné součásti dvojmo.
Zapsal: Ivucha, 14:47:16 18.12.2001
 
Pitnej rezim je pitnej rezim.Pivo rulez.
Zapsal: Pavliß, 14:53:24 18.12.2001
 Pozdrav konkurenci...
Dost, dost, dost dobrý, ale osobně bych si dal taky toho utopence s pivem. :-)
Zapsal: Ležec, 15:55:01 18.12.2001
 Pro buřtaře
Můžeš si dát klidně i buřta i pivo, když ti to udělá dobře...
Zapsal: Luky, 20:14:25 18.12.2001
 Re: Ivucha
Heč, my si děláme zabíjačku sami... a pak si děláme domácí klobásky, slaninky, sádýlko a šqarečky. A taky domácí slivovičku, hruškovičku, vínovicu a i víno. To se to pak leze.
Ne, vážně, uznávám, že maltodextriny a podobný dobroty jsou dobrý, ale jsem přesvědčen, že nesrovnatelně důležitější je psychická pohoda. Neni rum neni šturm.
Zapsal: RPM, 00:04:15 19.12.2001
 Training behove Growth Idealistic Wean away from Kingpin Elizabe
BPC Sea Monkey
Zapsal: WogrergyLargo, 19:13:30 27.05.2012
 xleqHoQqKejnt
greg.txt;1;3
Zapsal: Y E z A S e L p P I L X i U y, 06:23:23 09.02.2014


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.