Inspirací, či spíše poslední pomyslnou kapkou, proč napsat tento článek, byla nehoda, která se stala minulé úterý 16.11. 2010 v našem Lezeckém centru Klajda.
Tento víkend se ve Slovinsku konal poslední z letošních závodů Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost. Ze čtrnácti českých reprezentantů se nejlépe umístila Andrea Pavlincová na 4. místě a Zdeněk Ustohal na 10. místě v kategorii B.
Lezení patří mezi stěžejní náplně letošního Smíchovského festivalu alpinismu, který dnes odpoledne začal v Praze. Seriál přednášek odstartoval dvojnásobný mistr světa v lezení na obtížnost Tomáš Mrázek.
Organizátoři závodů nám poslali informace o závodech na obtížnost i rychlost, zde si tedy můžete prohlédnout seznam letošních Mistrů v lezení mezi naší mládeží i s fotkami.
Inspirací, či spíše poslední pomyslnou kapkou, proč napsat tento článek, byla nehoda, která se stala minulé úterý 16.11. 2010 v našem Lezeckém centru Klajda.
Kolem sedmé hodiny odpoledne již bývá na stěně poměrně dost lezců. Kdo chodíte na umělky, tak to jistě znáte, všude se válí a visí špagáty, lezečky a jiné vybavení, všichni to drtí a lezou hlava nehlava, komunikace mezi lezcem a jističem je již kvůli hluku zhoršená, navíc jističi klábosí mezi sebou místo toho, aby dávali pořádný pozor na spolulezce, který je navázaný na prvním konci a vzlíná vzhůru. Když to tak pozoruji zpoza baru, občas mně bleskne hlavou, že to jsou ideální podmínky na to, aby někdo dal podlahu. Hned nato se v duchu modlím, ať se to nestane, kdyby vypadl od slaňáku… na zem je to dobrých dvanáct metrů, to už by se… no raděj nemyslet. Tak tohle úterý se to stalo.
Náš hovor se Staníkem a Bambuchem přerušuje přesně ta rána, kterou tu, naštěstí, neslýcháme moc často, navíc je hodně silná. Na stěně je rázem hrobové ticho. Běžíme k lezci ležícímu na zádech. Kluk je naštěstí při vědomí, nemá povrchová zranění, stěžuje si na bolest v oblasti levé kyčle. Okamžitě volám rychlou, posílám Staníka k bráně a jdu pro přikrývku. Rychlá tu bývá max. do 10 minut a, zaplať pánbůh, dnes tomu není jinak. Následuje lékařský zákrok a transport pacienta do úrazovky. Napětí opadá a je pomalu čas sepsat s jističem jeho popis nehody a zapsat o ní záznam, jak již máme naučeno.
Popis nehody v kolmé cestě, (délka 11m) sestavený na základě rozhovoru s jističem, postiženým lezcem (ani jeden z nich nejsou začátečníci) + můj popis reálií bezprostředně po pádu:
Lezec propíná poslední expresku a dolézá ke slaňovací karabině, nabírá lano (dle jističových slov nepřiměřeně mnoho) a snaží se ho zapnout do karabiny. V tom se mu smeká ruka a následuje deseti metrový pád na zem s lehkým přibržděním.
Rozbor možných příčin nehody:
Z popisu vyplývá, že viníkem je pravděpodobně jistič. Byla příčinou nepozornost, nezkušenost, špatně založená jistící pomůcka? Nepozornost jističe to nebyla. Z jeho popisu vyplývá, že sledoval lezce při pokusu zapnout lano do slaňovací karabiny, což jsem si potvrdil při následném rozhovoru s postiženým lezcem, popisy situace bezprostředně před pádem se u obou shodují. Špatně založená jistící pomůcka to také nebyla, to jsem viděl osobně při doběhnutí na místo nehody. Vyklouznutí lana z rukou také ne, jelikož jistič měl od něj popálené ruce. Dle popisu jističe držel lano správně pod jistící pomůckou, což jsem sám viděl při doběhnutí na místo nehody. Křečovitě ho ještě svíral v rukou. Dle jeho slov lano nemohl zabrzdit. Kde se tedy stala chyba?
Příčina nehody:
Dle našeho názoru je příčinou nehody nevhodně zvolená pomůcka k jištění, a to slaňovací osma s nešťastnou kombinací právě zakoupeného nového lana (pr. 10mm) + výrazně vyšší váha lezce oproti jističi (30kg).
Závěr:
Lana, která jsou nyní v prodeji, zejména ta s ochranou povrchu proti vodě, mají při prvních použitích snížené třecí schopnosti, nemluvě o lanech pod 10 mm v průměru. V kombinaci při použití slaňovací osmy jako jistící pomůcky může dojít k nehodě zaviněné třecími schopnostmi osmy. Jednoznačně si netroufám říct, že kdyby jistič neměl osmu, ale například kýbl, pád by zachytil, nicméně ze statistiky nehod (pádů na zem) na Klajdě vyplývá, že 70% z nich bylo při jištění se slaňovací osmou. Z tohoto důvodu jsme od 18.11. 2010 zavedli v Lezeckém centru Klajda a na Lezecké stěně Olympia zákaz jištění se slaňovací osmou.