kontaktní čas při treninku

Kontaktní čas při tréninku

Jak dlouhý „kontaktní čas“ trénujete při Vašem cvičení ve srovnání s „kontaktním časem“ skutečným, který používáte venku na skalách ? Proč nemáte tak „napumpované“ ruce při lezení na překližce jako při lezení na skále, přestože při tréninku na překližce lezete na doraz ? Tady je analýza s několika tipy jak  Váš trénink upravit a přizpůsobit co nejvíce skutečnému lezení venku.

Analyzujte Váš trénink a uvědomte si co to vlastně je „kontaktní čas“ ve skutečnosti. Je to vlastně ten čas, který Vaše ruka drží nebo svírá jednotlivý chyt. Ve všech možných článcích o trénování se dozvíte o množství pohybů, kroků vhodných pro trénink jednotlivého druhu síly, avšak objem pohybů není důležitý, jestliže si neuvědomíte délku „kontaktního času“. Například bouldering, 6-10 pohybů, každý obvykle vidí jako „powertrening“, „kontaktní čas je obvykle cca 1-2 s, zatímco když lezete „kolečka na vytrvalost“ „kontaktní čas“ je obvykle cca 5s, toto ještě není nic v porovnání s „kontaktním časem“ který budete potřebovat při RP nebo OS lezení vytrvalostní cesty někde v jižní Francii, při takovémto lezení je „kontaktní čas“ okolo 15 s. Jak je možné vidět, jsou veliké rozdíly mezi „kontaktním časem“ při lezení na překližce a někde venku na skalách. Následující tabulka nabízí srovnání „ kontaktních časů“ pro trénink různých způsobů lezení.


Lezecká aktivita kontaktní čas množství pohybů lezecký čas
Bouldering 1 – 2 sekundy 6 pohybů 6 - 12 sekund
Kruh Odolnosti 5 sekund 36 pohybů 3 minuty
Red – point 10 sekund 36 pohybů 6 minut
Soutěž 12 sekund 36 pohybů 7 minut
Onsight venku 15 sekund 36 pohybů 9 minut


Vzhledem k těmto značným rozdílům v délce „kontaktního času“ je zřejmé, že způsob tréninku, pro pohyb na skále a zvláště pak pro OS vyžaduje trénink dlouhodobě naplánovaný a komplexně pojatý, čas mezi pohyby, než můžete pokračovat vzhůru, se může značně prodloužit.
Obdobné je to pro boulderový problém venku na skále. Jestli-že řešíte boulder, který zatěžuje Vaše tělo opravdu komplexně, může zabrat jeden pohyb, krok nebo příprava na něj klidně 5s i více, pak se může stát , že trénink boulderingu s „kontaktním časem“ 1 – 2s, bude nedostatečný.

Zde je jednoduchý výpočet:

Jestliže budete dělat bouldery cca o 8 krocích s přestávkami 4-5min činí to, přibližně, při tříhodinovém bouldersessionu 5 -10 min čistého lezeckého  „ kontaktního času“.
Při RP nebo OS lezení cesty, která zabere cca 5 -10 min ( to je „kontaktní čas“ jednoho Vašeho cvičení )  a bude to Váš TOP , Vám sebedelší přestávka jen těžko bude stačit. Je tedy zřejmé proč máte „sílu“ pouze na jeden či dva ostré pokusy v takovéto cestě za den.

Jak trénovat ?

Při tomto způsobu trénování Vám nejlépe pomůže Váš lezecký partner. Začněte na vašem oblíbeném boulderu nebo cestě, kterou dobře znáte, při každém uchopení chytu váš lezecký  partner odměří 5s. Další možností (pro pokročilé), je nepoužívat při lezení a boulderingu stupy, lézt bez nohou. Až se váš „kontaktní čas“ prodlouží na 10s jste připraveni lézt 8a OS.

Z 8a.nu přeložil Dendy   [úpravy] 10:28 09.04.2001

Komentáře

Nový komentář 

 Lézt a cvakat
Další možností jak si zvýšit kontaktní čas je lézt se cvakáním. U nás na stěně máme malá očka skoro po metru. Když si tam nacvakam expresky a kolem pasu si uvážu kus lana (stačí tři metry dlouhý), který při lezení dvakám do expresek, jsem tak desetkrát déle skoro na každém chytu. To se pak člověk nesmí divit, že taky spadne desetkrát dřív. Ale pro tréenink je to asi fakt optimální způsob.
Zapsal: hop, 12:06:44 09.04.2001
 Kontaktni cas pro stejne zatizeni
Je take zajimave sledovat, jakou to ale ma zavislost s cekovou dobou stravenou lezenim. viz.Gullichovo priblizne 100 sekundovy preskakani Action Directu a Triboutovo 30 minutoveho prelezeni Just Do It.
Myslim, ze odpoved je take v intenzite zatizeni a lze tudiz uplatnit tento kontaktni princip jen na stejny charakter cest.
Zapsal: JirkaS, 17:15:27 09.04.2001


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.