Centrální kout na galerii Ganku je jednou z poměrně významných cest historie tatranského lezení. Prvovýstup udělali v zimě roku 1980 legendy tatranského lezení Pavel Pochylý s bratrem Ondrejem a J. Hradeckým. Jejich počin byl oceněn jako Výstup roku.
Podobné ocenění získali Vlado Plulík s Jaro Dutkem v roce 1993 za první zimní opakování této cesty. Významným výstupem byl také první sólo přelez Martina Heugera v r. 2002.
Logickým završením vývoje linie je volný přelez, tj. přelez bez pomoci umělých pomůcek. Ten se podařil v zimních podmínkách a s dvěma bivaky Dušanu „Stoupovi“ Janákovi s Pavlem „Bačou“ Vrtíkem ve dnech 9.-11.3. tohoto roku. Největší obtíže volného lezení se pohybují v osmém stupni UIAA stupnice. Nejtěžší z mixových délek (tj. lezenou v mačkách a s cepíny) ohodnotili za M8-.
Všechny délky byly vylezeny sportovním stylem OS nebo PP. Z galerie Ganku se Bača se Stoupou přesunuli pod Velký Ganek, kde přelezli 12.3. volně stylem OS cestu Kaufman-Suchý (původně klasifikovanou VI A2, nyní VI+).
V porovnání s naší cestou Matrix na Malý Kežmarský štít (dosud nejtěžší mixová volně lezená cesta) se jedná o alpinističtější počin. Matrix se nachazí naproti chatě a má jen dvě těžké délky. Pro přelez Centrálního koutu je třeba počítat s bivaky, přinést a táhnout vše vybavení cestou. Většina délek je M6 a těžší.
Topo volného přelezu Centrálního koutu.
Důležitý použitý materiál:
- Sada mikrofriendů BlackDiamond, sada friendů OmegaPacific
- Sada čoků WildCountry, sada abalaků Viamont
- 15 volných karabin a 10 expresek Singingrock
- Smyčky dyneema 8mm 4x120cm, 6x60cm Singingrock, 6m 6mm prchačky
- 6 nožovek, 6 dužníků, 8 jedniček, 4 účka, 2 háčky
- Cepíny Raveltik Gladiator (Stoupa) a Gladiator Variant (Bača),
- Mačky Raveltik Spider
- Lezečky Triop Rap
- Lana Singingrock 9.3mm a 7.9mm, 70m
- Kalhoty Tilak Ski (Bača) a Raptor (Stoupa)
- Oteplováky Primaloft Tilak (Stoupa) a RAB Photon (Bača).
- Bundy na štand Tilak Primaloft Svalbard CVT (Stoupa) a SirJoseph peří Spantic.
- Bivakovací stan BlackDiamond FirstLight
- Karimatky pěnové EVA 10mm, 120cm
- Boty Zamberlan Denali (Stoupa) a Scarpa Omega (Bača)
- Vařič MSR Reactor s vlastnoručním závěsem
- Flaška na pití Nalgene 1l s termoobalem
- Spacáky sloní noha Tilak Primaloft
- Palčáky Tilak, prsťáky Tilak (Stoupa) a BlackDiamond (Bača)
- 50 tyčinek, 6x nudle, 6x instoška, 3x Tang na pití
- Batoh Doldy prototyp 40l/600g (Stoupa) a BlackDiamond Speed 45l/900g (Bača)
Problémy nebyly, počasí první den dobrý, tak -10, pak sněžilo a furt se to z vrchu sypalo, v bivaku kosa. V lezečkách nohy přemrzaly. Jinak naslaňovat se dá všude a jak známo, fotografové většinou lezou nejlíp - se mrkni, kdo fotí Uli Stecka. Ten borec Uliho předběhne a fotí ho zvrchu a ještě si pak daj pivo v hospodě.
Proč by mu házel lano,v tehle cestách je plná prdel starejch jištení,tam max sedneš,trávovi morálovky pač menších čisel sou ale bez jištění podstatne háročnejší.Takový Rohový hrebeň,kolmý štrky,mizerný trávy.
Diky Baco za info. Clovek si tu zimu predstavuje ve stylu opustene severni steny bez moznosti zachrany a pak ta fotka zhora tu predstavu trosku narusi...ale moderni doba si to vyzaduje a vykon je obdivuhodny tak i tak.
Co furt řešíte..?? Buďme rádi, že tam toho foťáka měli. Trochu schíza, všude všichni chcou, ať je všude co nejvíc fotek a když tu pak Stoupa s Bačou nějaké dají, tak se to zas najednou nelíbí...?Jasně, nemuseli ho tam mít a mohli se fotit sami, ale kdo trochu ví jak to chodí, tak to zas až tak nejde. Rozhodně by ty fotky vypadaly jinak...Takže neřešme a buďme rádi, že máme nad čím slintat:) Jinak teda gratulace k famóznímu výkonu;-)
Chlapi, gratulujem, videli sme sa sobotu vecer na Chate Popradske pleso, uz vtedy som vedel ze mate za sebou nieco poriadne aj ked ste len tak neurcito povedali ze Ganok:-))))). Snad sa vam aj nedelu liezlo dobre, pocasie bolo bohovske...
Tak som rad ze som vas videl, a ze som bol "blizko" takehoto vystupu...
V lehcich delkach odlezy tak 10m, v prvni M7 je nejtezsi misto 5m na friendem, ale nastesti to bylo OS. V nejtezsich delkach odlezy tak max. 3m, ale do blbejch skob (provazany jednicky). V horach se nepada - ono silove (vytrvalostne) to nebyl problem, ale spise nejisty technicky kroky, kdy by to mohlo ustrelit (coz se nastesti pri runoutu nestalo).
Si v horach a ne na skalkach. Jasne ze se to leze i v zime a je to mnohem hodnotnejsi, stejne jako treba ta Hokejka, ktera je v zime docela zajimava, vrele doporucuju......
Cesta byla delana jako prvovystup v zime, tak jsme volny prelez udelali taky v zime. Hodne cest v galerce ma volny prelez, ale Centralni kout ho za tech 30 let nema. Asi to bude v lete mokre. Jinak zhruba pulka cesty se leze v ledu (snih, firn, glazury, led), neni to cely drytool. My to brali jako trening do vetsich kopcu, kde se taky musis rozhodnout, jak dalsi delku polezes - jestli to pujdes v mackach s cepinama nebo v teplejch nebo haknes a nebo v lezeckach.
Baca sa trafil ,co sa tyka letnych podmienok.Problemom Centralneho kutu v lete je prave voda.Posledne leto aj napriek tomu,ze to vypadalo aj na pomerne blizku vzialenost suche,tak v tom nakoniec boli vodopady vody.Na letny volny prelez si treba dlho cakat na podmienky,ktore nemusia byt cely rok ako sa nam stalo.
"přelez bez pomoci umělých pomůcek" to mam tomu rozumiet ze zelezo je prirodny material tak tie haky v rukach resp na nohach umele nie su?
Drytooling = bohapuste hakovanie!!!
Čiže aj na Everest by si mal vystúpiť nahý, bez topánok a cepína? Tak skús liezť pri - 10, v snehu a ľade voľne bez zbraní... Ale to človek v tričku niekde na slniečku nikdy nepochpí :)