Adam Ondra dnes neuspěl v semifinále závodu světového poháru v boulderingu v Brixenu v Itálii. Nepodařilo se mu dát ani jeden top a dosáhl na 2 zóny na 10 pokusů, což ho zařadilo na 19. místo závodu. Mužské finále bude tedy už bez Česka dnes večer od 20:00. V ženách, které měly finálová kola včera, vyhrála Natalia Grossman z USA.
Za účasti Adama Ondry startujícího ze 3. pozice v kvalifikaci začíná dnes v 11:00 mužské semifinále závodu světového poháru v boulderingu v Brixenu v Itálii. Finále je pak večer od 20:00. V ženách, které měly finálová kola včera, vyhrála Natalia Grossman z USA.
Druhá byla Korejka Chaehyun Seo, třetí Srbka Stasa Gejo.
přesněji řečeno nikoli na 19. místo ale na dělené 19.-20. místo, tedy poslední místo v semifinále, spolu s naprosto neznámum američanem Ellisem Ernsbergerem. a včíl mudruj... kdo za to může?
Jak nemám Klofáče rád a kladu mu za vinu špatnou situaci celé repre, tak zrovna na těchto závodech si nemyslím, že by za to mohl. Adam je skvělý lezec, ale tohle bylo mimo něj. Finále jsem viděl a Adamovi prostě dynamické kroky, kde není jen jeden skok, ale jsou to spíše dvoj a troj skoky, nejdou. Už Praha byla hodně o štěstí a v Brixenu se to jen potvrdilo. Adam selhával ve skocích a zkoušel lézt staticky, ale to nešlo, ty chyty nebraly, ale sloužily jen jako odrazová plocha pro pokračování skoku. Velmi dobře to bylo vidět třeba v M4. Srovnejte AO s Narasakim. Jenže tohle nejde natrénovat, můžeš to trénovat, ale pokud to nemáš v sobě, bude to pokaždé křečovité a ne moc úspěšné. A AO je prostě jiný typ lezce, tyhle bouldery byly mimo jeho zaměření a silné stránky a nemyslím si, že by to jakýkoliv trénink zlepšil :-(
Ještě lepší srovnání mi přijde s 16letým Soratem Anraku. M2, Adam 5 minut bojuje a není z toho ani zóna. Přijde mladý Japonec a přes zónu přeleze na flash jakoby nic a to nebyl žadný dvojskok, čistě síla. Pak ten krok bez problému zopakuje ještě 2x, aby ten boulder topnul na 3. pokus. M3 podobná pohádka. Boulder téměř bez dynamického kroku, Soratu přelézá bez větších potíží na 2. pokus. M4, to určitě nebyl Adamův styl. Ale zdá se mi, že Adamův styl právě už není celý dnešní moderní bouldering (závodní). Ta honba za olympiádou, kde bude opět pouze kombinace (aby lezení na rychlost mělo samostatnou disciplínu, vtipné) mi připadá spíše jako prokletí. Tyhle mladý kluky, kteří jsou na těchto boulderech odkojený, ty nemůže nikdy dohnat. Samozřejmě jedině respekt za Adamovo rozhodnutí, ale raději bych ho viděl teď přelézat např. Bibliographie se Sebem, než honit mladý Japonce po duchnách.
V podání Anraku a Narasakiho to vypadalo fakt neuvěřitelně jednoduše a lehce a Adam se tam dost trápil. Jenže OH už je to jediné, co mu chybí, nedivím se, že se snaží, ztratit už nemá co, a ještě je tu lano. Tak uvidíme, palce mu držím, přál bych mu to.
Taky bych mu to pral, ale bojim se, ze v hondbe za medaily utopi posledni roky, kdy by mohl posunout latku venku na skalach. Rad bych se mylil, ale klidne se muze stat, ze uz proste na nove 9c/9c+ venku nikdy mit nebude ciste kvuli starnuti organismu ...
Pritom Olympiáda je už jen komerční sračka.. Závodní bouldr s lezením už taky moc společného nema, spíš to je gymnastika a jediný rozdíl je že to není vypilovana sestava ale "OS"..
Rád bych, aby to byla pravda, ale spíš mi při sledováni svěťáků v boulderu přijde, že výjimka byl výsledek v Praze, ne Brixen. Upřímně, když dolezl semifinále v Praze, tak jsem si řikal, že by se musel stát zázrak, aby se s takovým výsledkem dostal do finále..
Bohužel je to tak. Bouldrů jsou různé, vždycky je to loterie, v některých Adam může zazářit, ale většina těch moderních pro něj nebude, hlavně dynamika a koordinace je už jinde. A maximálku v prstech nikdy neměl lepší než ostatní. Pro bloudry je jeho předností flexibilita, patování a špičkování, někdy výška. To ale většinou nestačí, i když se snaží na svých slabších stránkách pracovat. Musí pak zkoušet přelézt boulder trochu jiným způsobem, než byl záměr stavěče, ale to často nejde.
Mne to prislo ako ten den blbec.
M1 - cakal som tak 2-3 pokus. Vobec som necakal, ze neda ani zonu.
M2 - som cakal, ze da hned prvy pokus a nie ze ani zonu nebude mat.
M3 - lezitelny. Skor ano, ako nie.
M4 - odhadoval som max zonu.
Pokud uděláš/přelezeš 9c+ nebo třeba 10 nebo 11 nebo 15, bude tě znát pár lidí z komunity a budeš mít akorát tak dobrý pocit. Pokud vyhraješ tu "komerční sračku", bude tě znát celý svět, přijdeš ke slušnému balíku z výhry plus sponzoři a reklama a sláva také není k zahození, až se budeš živit třeba jako trenér nebo poradce. OH jsou logické zakončení výkonnostní kariéry (bráno s ohledem na věk AO).
Ja bych rekl, ze tohle by se tykalo spise mene znamych sportovcu. V pripade Adama to bude jine. Ano, prisel by si na slusny penize, ale to by asi tak bylo vse. V CR uz davno patri mezi zname osobnosti a ve svete ho zna asi kazdy, kdo trochu pricuchnul k lezeni. Ze by mu to melo vyrazne zlepsit jeho vyhlidky na budouci karieru si nemyslim. A jelikoz na OH nemuze propagovat sve sponzory, tak si myslim, ze ti by vic ocenili svetovy uspech na skalach nez na OH.
"Na skalách už žádnou díru do světa také neudělá. Na to už je moc starý."
První věta je jen zlomyslná věštba, založená na tom, že nikdo neví, co bude v budoucnu, prostě to zkoušíš. Druhá věta je naprostý nesmysl.
Adamovi je 30, světová skalní špička v lezení s lanem je buď stejného věku (Ghisolfi, Bouin, Megos), nebo starší (Schubert, Sharma). Nakonec i elitní soutěžní boulderista Tomoa Narasaki bude za pár dnů třicetiletý. Jistěže je budou nahrazovat a nahrazují mladší, to je samozřejmý životaběh.
Včera jsme mohli vidět, jak v tak běhavém sportu s dlouhou soutěžní tradicí jako je tenis, je schopen světu diktovat někdo, komu je 36. Není to pravidlo, ale ani naprostá výjimka, zvlášť v poslední době. A to si ještě zjisti (zjistěte), co jsou lidé ve fyzicky náročných sportech dokázat ve věku od 30ti do 36ti let, v soutěži se světovou konkurencí. A Adam se zdá být dlouhodobě fyzicky v pořádku, stejně jako o šest let (!) starší Djokovič.
Předchozí komentář je žvást podělaného anonyma, sorry, že vůbec odpovídám, ale nedalo mi to.
Tak kolikrát mysliš, že ještě posune světovou laťku? Jistě přeleze spoustu pěkných těžkých cest, ale je velmi nepravděpodobné, že by znovu patřil k těm, kteří budou posouvat obtížnost nejťěžšich cest. Od určitého momentu jde fyzická výkonost dolů. To je prostě realita. Ještě tak vytrvalost, ale to je tak všechno.
Zřejmě dobrý ročník :-). Ale Ghisolfi a Bouin teď skutečně na skalách lezou nejlíp, co kdy lezli. A Stefano mě překvapil, jak se nebojácně pustil do těžkých skalních boulderů, na Burden of Dreams vůbec nevypadal marně.
Kolikrát tipuješ, že Adam ještě posune hranici obtížnosti lezeckých cest? Já si myslím, že si to již vybral a že už žádné další nebude. A mám takový pocit, že si je toho Adam sám vědom. Alespoň soudě dle jeho vyjádření.
Tak počkejme si na další závody v boulderingu a uvidíme. Stačí aby byly bouldery v novém olympijském pojetí, bez přítomnosti českých staveču ani coby pomocníků pomocníka a budeme hned moudrejši.
A jen tak mimoděk vypouští takový malý podezřeníčko o stavěčích, taková trošku zase špínečka. - Ale styl těch komentářů, a vlastně i některý teze jsou dost povědomý. To už tu myslím bylo pod článkama o závodech hodněkrát.
No, tak je to ten člověk. Kterej byl nejdřív hotov se závěrem, že Adam je hotov, a na můj popud, abychom počkali, co bude dál, přišel s myšlenkou, abychom počkali co bude dál :) a myšlenku, že je Adam hotov, kvapem opustil. Jak říkáš, nezapomněl si zase rýpnout.
Ale že by přiznal, že je ten chytrák a řekl, ok, unáhlil jsem se, počkejme, co bude dál, to ne.
Bylo, no, to už tady píše leta léta letoucí. Naštěstí Adam svými výkony dokazoval, že se ten kašpar plete. Adam začal závodit, kašpar se zase vynořil z díry.
Je dobré se na věci dívat tak jak jsou a ne, tak jak by si člověk přál, aby byly. Předejde tak zbytečnému zklamání. Ale pokud si chcete lhát do vlastní kapsy, tak prosím. Jak je libo. Přeji každému jeho vesmír.
Přesně tak. Už je to tady jak na Novinkách, kde je trenérů a odborníků nejvíc.
Jako v hokeji mají jasno. Plán byl hrát to na Nedvěda, kterej měl vysunout Ptáčka do středního pásma, ale zůstalo to u neosvěčené pětky Veselý, Zajíc, Tvrdý, Bobek, Vytlačil.
Jarynovo brácha (ten s tím e-šopem s použitejma Lasporrivama