O via ferratě plánované v rezervaci Frýdlantské cimbuří v Jizerkách proběhlo již mnoho debat. Bohužel z mně neznámých důvodů většina diskutujících stále chodí kolem horké kaše a nikdo zatím neřekl na rovinu, o co v této kauze jde. Pokusím se to udělat a pojmenovat věci pravými jmény:
Před několika dny uplynulo pět let od tragické smrti Pabla Prieta, španělského filosofa, teologa, a kněze, který odsloužil snad nejvíc mší na vrcholcích hor. A do českých kin přichází dokument „La última cima“.
lidé&HORY 1/2014 – do nového roku s novými seriály
Třináctý ročník předního českého časopisu pro vyznavače sportů v horách přináší hned tři nové seriály a také nově pravidelný komiks.
O via ferratě plánované v rezervaci Frýdlantské cimbuří v Jizerkách proběhlo již mnoho debat. Bohužel z mně neznámých důvodů většina diskutujících stále chodí kolem horké kaše a nikdo zatím neřekl na rovinu, o co v této kauze jde. Pokusím se to udělat a pojmenovat věci pravými jmény:
Před několika lety se kdesi v hospodě, asi již hodně k ránu, v hlavě jakéhosi Martina Čokaře Marka zrodil šílený projekt – natáhnout ferratu v rezervaci. Normální člověk by se z toho vyspal, a jestli by ho podobná pitomost v alkoholovém opojení vůbec napadla, do rána by ji jistě zapomněl. Ne tak Čokař. Tento nedovzdělanec se ve svém sebeokouzlení do své „myšlenky“ přímo zamiloval. Při vědomí vlastní pomíjivosti se mu velmi zalíbilo, že by mohl po sobě budoucím generacím zanechat svůj pomník ve formě 200 metrů jakéhosi hromosvodu. A že to bude v rezervaci, která je tam právě proto, aby tam nikdo nechodil (je tam zákaz vstupu), ho věru netrápilo. Začal jednat.
Bohužel Správa Chráněné krajinné oblasti byla proti. Logicky. Když je to (na evropské úrovni) významná rezervace se zákazem vstupu, tak by i hlupák měl pochopit, že přivedení nějakých 5000 lidí za léto znamená faktickou likvidaci té rezervace.
Čokař je ale asi něco víc než prostý hlupák. Začal se opájet myšlenkou, že by se mohl v budoucnu stát významným českým stavitelem ferrat a že by možná mohl opustit svůj džob ve fabrice, který je tak nudný. Podle rčení „Aktivní blbec je nejhorší“ se začal angažovat. Nejprve začal ve svém nejbližším okolí. Zřejmě opět v hospodě začal přesvědčovat pár podobně chytrých kámošů, že by ferrata byla dobrá i pro ně.
Ti už předtím slyšeli, že kdesi v Alpách už kletrštajgy jsou, a protože trpí komplexem méněcennosti z toho, že bohužel musí žít v takovém Zapadákově, jako jsou Hejnice, nedalo moc práce vsugerovat jim, že ferrata udělá jejich vesnici o trochu větší a že budou světoví. Možná taky doufali v nějakou tu brigádu při případném natahování lana. Nikoho nenapadla ta jasná věc, že opravdové ferraty jsou o dost delší a poněkud strmější než zamýšlený asi 30 stupňový „chodník“, na kterém se o „lezení“ nedá vůbec mluvit.
Kdyby zůstalo u hospodských keců, zůstali by tito podivínští patrioti celkem neškodnou skupinou. Zlaté pravidlo ale tvrdí, že čím méně dotyčný člověk pobral rozumu, tím je naneštěstí ambicióznější. Je až s podivem, jak sveřepě si vynucovali a vynucují svoji soukromou věc. Neváhají obtěžovat všemožné instituce, které jim už jednou daly najevo, že tam nejsou žádoucí, protože každý snad chápe, co je to rezervace a k čemu slouží. Přidělávají práci státním orgánům, povolávají různé znalce, chovají se prostě jako malé dítě, kterému nechtějí koupit hračku. Jen to potvrzuje domněnku, že jim jde jen o byznys.
Tato parta, která si mylně myslí, že když jsou místní, tak ty hory patří jen jim, se však vydala cestou do pekel. Ve svojí zoufalé snaze prosadit si zbytečný projekt začala lézt do zadku místním politikům. Čokař a spol. tedy začali dělat něco, co jde proti smyslu horolezectví a lezení jako svobodomyslného a nezávislého sportu. Začali lhát a přesvědčovat místní starosty a zastupitele, že ferrata ohromně pomůže turistickému ruchu a vymýtí nezaměstnanost na celém Frýdlantsku. Toto zcela nepodložené tvrzení začali neustále omílat jako nezvratitelný fakt – a bohužel doteď je to jediný (pseudo)argument na podporu této parodie na ferratu. Přes spřátelené novináře a politiky začali masírovat veřejnost. Stačí se podívat na články v novinách. Většina vyznívá v tom smyslu, že ferrata už vzniká, nebo „bude“, a jaký to bude přínos. O záporech, a že jich je víc a jsou na rozdíl od jejich mantry o cestovním ruchu podložené, se mlčí, nebo se bagatelizují.
Liberecko je malé a všichni se tam nějakým způsobem znají. A tak nedalo práci přesvědčit starostu Hejnic, chlapíka bez valného talentu, v jehož vísce se nalézá asi tucet zavřených fabrik, kde by se dalo postavit např. lanové centrum, k halasné podpoře tohoto nesmyslu. Je to pro něj příležitost, jak zamaskovat svoji neschopnost vytvořit v regionu nějaké pracovní příležitosti. Rovněž sama náměstkyně libereckého hejtmana Zuzana Kocumová se chopila příležitosti, jak získat nějaké politické body a začala mluvit o jakémsi přínosu turistickému ruchu. Dlouhodobě se přitom vyjadřuje v tom smyslu, že cestovní ruch je nejekologičtější průmyslové odvětví – ale proč tedy najednou podporuje zničení významné rezervace?
Bohužel tito diletanti tímto začali vytvářet na správu CHKO tlak: když Správa CHKO JH neschválí ferratu, o práci přijde nejmíň půlka Hejnic a Frýdlantska.
Je vidět, že individua jako Čokař se neštítí lhát a podlézat, jen aby si prosadila svůj soukromý projekt. I když je špatný a zbytečný. I když zanikne jedna rezervace – protože ona de facto zanikne. A i když si každý může hned vedle přelézt stejně obtížnou a stejně dlouhou cestu s vybavením, které váží stejně jako ferratový set. Pěkně po staru, po jizersku, jak to dělám třeba já – a nepoškozuju přírodu.
Je třeba konečně říci, že ferrata je prosazována ve špatné lokalitě. A že nebude žádným přínosem turistickému ruchu.
Soukromé developery, kteří se nám snaží spolu s hloupými politiky vnutit tento nesmysl, je třeba z Jizerek nekompromisně vypráskat.