Po pádu laviny byli nalezeni dva polští občané. Prvního v hloubce cca tři metry nalezl záchranářský pes, druhého čtyři metry pod sněhem nalezli záchranáři pomocí lavinového vyhledavače. Lékař na místě oba turisty resuscitoval ovšem bohužel se mu je již nepodařilo i přes veškerou snahu zachránit
Podle novinek byl první nález okolo čtrnácté hodiny a druhý ještě "o několik desítek minut později".
Pokud se lavinovým vyhledáváčem míní pípák, tak je dost pozoruhodné...
Šlo o dva členy GOPR (polská horská služba). Divná je doba nalezení, ne to, že měli pípák. Divné je i to první nalezení psem. Docela bych čekal, že když šli dva spolu lyžovat, a uvědomovali si nebezpečí, měli pípák oba.
Může tady někdo objasnit jakým způsobem funguje pípák? Měl jsem jistou představu, ale dnes vzala za své, když jsem se dozvěděl, že po cca třech hodinách byl nalezen a vytažen první postižený a teprve až potom lokalizovali toho druhého. Toho našli pomocí pípáku. Jak to že h nenašli jako prvního a daleko dřív? (Když pípal)
Vzhledem k hloubce čtyř metrů se divím, že ho vůbec pomocí pípsu našli. Nikdy jsem to z takové hloubky nezkoušel, ale pípák bych v takové extrémní situaci moc nepřeceňoval. Jde taky o to, za jak dlouho někoho vyhrabali ze 4 metrů. Lokalizovat ho mohli daleko dřív.
Už jsem to nedávno psal, borec od horské tvrdil, že pod 2, 2,5m už pípák moc nebere. Takže ve 4 m to bude dost vážný problém. S níže uvedenou nutností nasazení bagru na včasné vyhrabání někoho ze 4m hloubky asi také lze souhlasit (jen transport sněhu o 4 m výše je dost oříšek).
No nevim, zkousel jsem to tak v hloubce 0,75m, ale moc neverim tomu, ze ve hloubce 4m to je problem. Zkusil jsem doma pokus: Zavrel jsem Ortovox x1 do hrnce z nerezove oceli Tescoma s poklici. Druhy jsem mel na prijmu ve vzdalenosti cca 1m od toho v hrnci. Predpokladal jsem, ze se ven nedostane ani mys, ale nebyla to pravda. Pak jsem ten prvni hrnec vlozil do jeste vetsiho hrnce (opet s poklici) a opet se to ven dostalo - zvetsovala se odhadovana vzdalenost na displayi(nemohlo se jednat o jiny zdroj v dome, po vypnuti vysilace i prijimac prestal ukazovat signal). Ve svetle techto poznatku si myslim, ze problem s hloubkou 4m je krajne nepravdepodobny.
...asi to tak vyznělo, ale nemínil jsem to jako výzvu ke spekulacím. Doufám, že sem napíše někdo, kdo zná podrobnosti.
Deset spekulativních hypotéz lze snadno vymylet - technická závada, vybité baterie, chyba při vedení záchrané akce, nešťastná náhoda, dlouhé kopání, mediální dezinformace (na českých a polských serverech se doba pádu liší až o hodinu), nejasnost, jestli "elektronický přístroj" nebylo RECCO (které Poláci mají, ale pokud vím ne v Krkonoších) a další.
Při hloubce zasypání 4m a přitom, že podle zpráv lékařů tlumočených médii zemřeli na udušení (takže skoro jistě do 45 min) se jim pravděpodobně nedalo nijak pomoci (možná kdyby už na místě byla nastoupená GOPR s bagrem).
Tuto sobotu a neděli jsme se v inkriminované oblasti (na turistické stezce) nacházeli a překvapilo nás množství lidí, které se v lavinózních terénech pohybovalo.
Podle slov skialpinistů a člena horské služby bylo nebezpečí sesuvu lavin malé:"Sníh je zmrzlý a utemovaný. Začne to padat, až pořádně zasvítí slunce a teploty stoupnou k nule."...
Jen malý komentář k lavině:
O tomto víkendu jsme v 8mi lidech tenhle žlab (Slalomový žlab k Malému Stavu na polské straně Krkonoš) sjížděli s vědomím 2. stupně lavinového nebezpečí. Žlab byl už před námi několika stopami projetý a my v něm vytvořili dalších 8, po nás jej ještě sjížděli 2 polští skialpinisté. Hloubkovou sondu jsme pravda neprováděli, sníh na povrchu byl místy prachový, místy byl tvdrší, utemovaný bez sebemenších známek tendence praskat (bez zn. deskových odtrhů). Vše proběhlo v pohodě.
O to horší bylo zjištění včera večer v televizi...
Zkrátka - máme o čem přemýšlet
Horám zdar
Co je to "slalomovy zlab"? Jako Mulda, cili sjezd vychodni casti kotle dolu k Malemu Stawu? Ja tam byl v nedeli take.:-( Jen bych upozornil, ze podle krkonoske HS byl jeste v PA st.4., ted je 3. a stale tvrdi, ze nedoporucuji hrebenove tury - v nedeli bylo nadherne pocasi, vse v pohode. Lidi spousty, samozrejme. Podle me informace ceske HS jsou lehce zvlastni.:-(
Kadopadne by me hodne zajimalo, KDE PRESNE se to stalo. Nektere zpravy dokonce hovori o Snezce.:-( Sjezdu k M.Stawu je nekolik...
3. stupen bude dokud bude snih. Taky si myslim ze informace ceske HS maji byt podrobnejsi nez jen "je 3., nedoporucujeme tury" ale i tak tady vidim urcity pokrok, jeste loni znela informace o podminkach na horach "dul xy - cesta uzavrena". Za 10 let mozna bude HS delat hlaseni podobne, jak je zvykem v alpskych zemich.
Kez by si vzali priklad z Tatranske HS a to dive, nez za 10 let.:-( Verim, ze informace tak jako tak sbiraji, nejaky web maji - jde jen o to to kazdy CT vecer publikovat...
V Tatrách jsem byl před týdnem. Říkám to nerad, ale spléhat na jejich lavinové zpravodajství bych nedoporučoval. Nedivím se, je to těžké shánět přesdné informace, ale bohužel to moc nefunguje. :o((
Proc by mel nekdo za statni penize zpracovavat lavinovy zpravodajstvi z timto statem uzavrenych mist? Tezko jim muzes vycitat kdyz budou rikat jen turisticky stezky.
Protoze je lepsi poskytnout lidem relevantni informace, nez se tvarit ze tam nikdo nechodi a pocitat mrtvoly. Navic HS neni statni instituce ale Obecne prospesna spolecnost. Ty ale nejspis dodrzujes absulutne vsechny statni zakazy, jinak si nedokazu vysvetlit tve uvazovani.
Sto ctrnactka je nejcastejsi zakon kterej sem kdy porusil a to naprosto jednoznacne. Do rezervaci normalne chodim, protoze si myslim ze vim po cem slapu. De mi o to jestli se to ma OFICIALNE podporovat.