Dal do toho všechno, co se naučil za 40 let na písku – lezecky i prvovýstupářsky
(desítky dělá cca od r. 1987)
Cesta rozdělila místní lezeckou veřejnost: Jedni ji hanlivě nazývají ferata. Druzí ji považují za mimořádný počin. Předseda místní vrcholové komise (dále jen VK) razí svou vlastní teorii, že nějaké volné linky musíme nechat budoucím generacím.
VK o Hlaďáku hlasovala. Rozhodla se ho zrušit vytlučením všech devíti kruhů do konce října 2011 (přesto, že na to dle pravidel lezení bývá rok, dali autorovi, kterým je Jiří Malík, na vytlučení necelé dva měsíce).
Hlavním, oprávněným argumentem VK (pomineme-li aspekt bezpečnosti) je nedodržení vzdáleností mezi kruhy dle Pravidel u prvních 4 kruhů ve spodní části cesty. Vzdálenost mezi prvním a druhým kruhem činí 140 cm, mezi druhým a třetím pak 150 cm, a mezi třetím a čtvrtým kruhem 180 cm. Mezi dalšími kruhy v cestě jsou vzdálenosti již 200 cm a více. Pravidla uvádí: „vzdušnou čarou měřená vzdálenost mezi dvěma fixními jištěními jedné cesty nesmí být kratší než 3 metry. Výjimky jsou možné v odůvodněných případech (např. nebezpečí úrazu). V cestě může být tato vzdálenost zkrácena až na 2 metry, a to jen jednou. Vzdálenost 3 metry se musí dodržet také mezi fixním jištěním dvou sousedních cest, pokud jsou blízko sebe nebo se křižují či na sebe navazují. Další výjimky může povolit příslušná OVK.“
Jedním z argumentů VK bylo, že se jiné XI dělají s dostatečnými vzdálenostmi mezi kruhy, a že autor měl žádat předem o výjimku. Pravdou je, že ani jedna asi z pěti současných jedenáctek nemá vzdálenosti mezi kruhy dle Pravidel v pořádku. Desítek i devítek v rozporu s Pravidly v tomto bodě odhaduji na stovky. Většina je však promlčena nebo je VK „nevidí“. To, že by měl autor žádat předem o výjimku, není v pravidlech výslovně uvedeno. Neoficiálně mi předseda VK sdělil, že kdybych požádal o výjimku předem, asi bych ji dostal…
VK kritizuje i možnost cvakání kruhů. Poté, co dva devítkoví lezci z VK Hlaďák slanili, prohlásili, že některé kruhy „nelze cvakat z čisté pozice“. Původní (neopodstatněnou) kritiku na příliš velké vzdálenosti mezi navrtávákem a kruhem, které autor čelil osobně na jednání VK, v rozhodnutí VK neuplatnila.
Hlaďák je 35 m dlouhý s cca 25 m boulderovým úsekem ve spodní části v jedné z nejhladších stěn Chrámovek (Teplické skály) s jedním normálním chytem v půlce (a i do něj je dynamický přepad na bekhend). Nejtěžší kroky jsou hned na začátku. Jedná se o série dynamických přešahů na odhmaty za čtvrtčlánkové dírky či sokolíčky. Neskutečně těžký program a to i na nohy. Každý krok na pád. Už první krok je dynamo z kývajícího se balvanu, a obtíže jsou kontinuální patrně v XIb,c krocích, stěna naprosto kompaktní – tj. bez viditelných chytů, bez možnosti přírodního jištění.
Proto kruhy musí být osazeny tak vysoko nad zemí, abyste ani při cvakání, které bude tou nejtěžší akcí v cestě, nešli na kámen nebo do komínku.
Za zmínku stojí, že letos byl Hlaďák navržen na výstup roku s klasifikací XIc AF.
Jedním z argumentů, kterými VK obhajuje své rozhodnutí, je tvrzení, že lezecká veřejnost v drtivé většině stojí o vytlučení této cesty. Hovořil jsem však s mnoha lezci, kteří měli opačný názor.
Proto prosím o Vaše hlasování k následujícím otázkám, kdy výsledky ankety mohou posloužit i centrální VK, která bude o Hlaďáku rozhodovat na základě odvolání autora:
1. Jste pro udělení výjimky pro Hlaďák (ponechat cestu)?
2. Jste pro vytlučení cesty (všech kruhů v Hlaďáku)?
Děkuji za Váš čas
Odvolání proti rozhodnutí o vytlučení Hlaďáku
Rozhodnutí CVK o Hlaďáku
Původně vyšlo 16.10. 2011