Aktualizace: Dne 2.2.2011 vystoupili Simone Moro, Denis Urobko a Cory Richards na vrchol Gasherbrum II.
Simone Moro, Denis Urubko a Cory Richards se v současné době pokouší o první zimní výstup na třináctou nejvyšší horu světa Gasherbrum II (8035 m).
SMS zpráva od Simone Moro dne 1.2.2011: založili jsme C3 v 6900 metrech. Několik hodin si odpočineme a pokusíme se o výstup na vrchol.
Vedoucí expedice je Ital Simone Moro, které byl na více než 40 expedicích, včetně prvního zimního výstupu na Shishapangmu (2005) a Makalu (2009). Kazach Denis Urubko leze se Simone Moro 11 let. Společně stanuli na vrcholu Makalu v zimě roku 2009. Cory Richards je americký horolezec a fotograf.
Průběh expedice:
Tým postavil základní tábor ve výšce 5000 metrů za použití vojenské helikoptéry. Odtud už expedice pokračovala k vrcholu v alpském stylu. První výškový tábor založili v 5900 metrech, druhý výškový tábor pak ve výšce 6500 metrů, ve kterém strávili jednu noc při -46 °C. Poté se vrátili do základního tábora. Aklimatizační fázi expedice mají za sebou a nyní se pokusí o výstup na vrchol.
Po návratu do základního tábora, 26. ledna, Simone Moro píše: „Právě jsme se vrátili do základního tábora po třech nocích a čtyřech dnech tvrdé práce. Minulá noc byla nejchladnější, -46 °C... V C1 jsme strávili dva dny a založili jsme bivak v 6250 metrech. Odtud jsme vyrazili pozdě odpoledne a dosáhli jsme druhého tábora v 6500 metrech. Za celý den jsme vylezli jen 250 metrů! Nyní máme aklimatizační fázi za sebou a další kolo je výstup na vrchol.
postup do C2
foto by Moro, Urobko
mapa výstupu
foto by Moro, Urobko
A jaký je jejich plán výstupu? „Náš plán je jednoduchý: vyrazíme ze základního tábora do C1 – zde strávíme noc. Poté vylezeme z C1 do C2, kde opět přespíme. Z C2 budeme pokračovat k vrcholu se stanem a pokusíme se postavit C3 v 6900 metrech, přespíme a z C3 se pokusíme o vrchol Gasherbrumu“, odpovídá na otázku Moro na Planetmountain.com.
Nahlédněte do stanu expedice v C2 v 6500 metrech, viz video.
no vlastně jo, všude sníh...tak fajn, do základního vrtulníkem...
ale přes ty tábory a vracet se...no nevím nevím...
čet sem něco od messnera, a ten si vzal baťůžek, a vylezl ze základního nahoru a dolu sám...tak nevím
Spíš do Islamabádu a do Skardu, ne? Ale jinak souhlasím s touto ironickou poznámkou. Kdoví, jestli by se v tuhle dobu vůbec projeli s džípem ze Skardu do Askole a pochybuji, že by sehnali nosiče, kteří by s nimi těch 100km v hlubokém sněhu a zimě až pod Gasherbrumy šli. Možná by to stálo víc než vrtulník.
Ten trek po ledovci z Askole do bejzu pod Gashe nic neřeší. Tak proč neletět. Lézt, nebo stoupat se začíná právě až tam. A zimní průstup ledopádem do ABC je ruskou ruletou.
pravdepodobne islo o logisticku zalezitost - v tom obodobi je problem zohnat nosicov a podobne... dalsia vec, ze si tym moc nepomohli co sa tyka aklimatizacie... rozhodne by som ten vykon nezlahcoval kvoli tomu vrtulniku - pakistanska 8000 v zime je po dlhom case nieco nove v himalajskom horolezectve
Kde to píšou? Odkaz sem! V souvislosti s Nanga Parbatem se píše o jménech Tomasz Mackiewicz a Marek Klonowski, a pak ještě o nějakém neznámém Rusovi. Ale nic do Dodovi. Takže?
Dle čeho, Ivane, tak soudíš? Že se nechali dovézt do bejzu vrtulníkem? Pokud vím, dál postupovali sami a sami si nesli lože, špajz i šatník.
Úplně bych se v tom nešťoural, výkon to je úctyhodný.
Nikde nikdo a na kopci a v celém oklí jen oni sami. Zkus si to.
Nikoho nezhazuju,dyť píšu :ohromný výkon:,jen né alpským stylem,zhazují se sami.(Postupuje se jen s nejnutnějším vybavením, bez budování postupných táborů, bez návratu do základního tábora a bez najatých nosičů.)
Řekla bych, že v tomto případě jde o slovíčkaření. Já umím anglicky blbě a nemám čas to studovat, ale ze všeho, co jsem přečetla, nemám pocit, že by někdo někde psal o alpském stylu. Všude píšou o lehkém stylu, což možná někdo může přeložit jako alpský, někdo zase ne. Takže dle mého se nikdo neshazuje. Jinak výškové nosiče tam nemají žádné a protože to není prváč jako takový (jdou normálkou), ale "pouze" první zimní výstup, tak je jedno, že se vrátili do BC. Šli to na jeden zátah z BC až na vrchol. Navíc C1 je v podstatě předsunutý BC, který je na ledovci přímo pod oběma Gasherbrumy a v létě se z něj normálně zahajuje vrcholový útok. Takže jediný problém, kdyby to chtěli prohlašovat za alpský styl, by byl C2, pokud by ho tam při aklimatizaci nechali. Ovšem to jsem z ani jednoho zdroje nepochopila, jestli to tak bylo. Nejpodstatnější ale je, že je to úplně fuk. Podstatný je, že je to první zimní výstup a že tam byli jen ve třech. Co si tam odnesli, to si taky museli snést dolů. Jsou to prostě hustý týpci. Konec, zvonec.
Jak píše Kočka, bylo myšleno "na lehko", tak jak je u Mora s Urobkem zvykem. Alpský styl jsem z úvodu pro jistotu odstranila - byla chyba to takto napsat. Ukclimbing to tak např. má, ale samotný Moro a spol. to tak neuvádí. Jinak C2 po sobě při aklimatizaci zanechali.
Super výkon..... I když šlo o normálku, tak v zimních podmínkách to musí bejt sakra dřina....nedokážu si představit třeba tu cestu co tam lezl Mára Holeček s Hrubym,nebo letos do ni nastoupil Jaroš..., že by se lezla v zimě...........Grutulace
to sa vzdy tak vyhovaraju, este som nevidel, aby nejaky cesky (casto aj slovensky) alpinista okrem Maru nakoniec liezol to, co velkohubo ohlasoval... toz, sponzoring je sponzoring...