Výročí: 27. 9. 1804 podnikl Josef Pichler prvovýstup na Ortler

OrtlerPrvní výstup na tehdy nejvyšší rakouskou horu, jihotyrolský Ortler (3 905) byl podniknut z popudu a pověření arcivévody Johanna Rakouského, známého průkopníka a mecenáše horských průzkumů v celém Tyrolsku.




Výstupovou trasu na vrchol Ortleru nalezl místní lovec kamzíků Josef Pichler, který si tímto výstupem získal značný věhlas, a záhy se tak stal vyhledávaným horským vůdcem.

Výstup na jihotyrolský Ortler patřil k nejvýznamnějším alpským událostem své doby. Arcivévoda Johann Rakouský k němu dal popud bezprostředně poté, kdy byl v roce 1800 vylezen Grossglockner, nejvyšší hora v říši jeho bratra. Výstup na Ortler, nejvyšší horu Tyrolska (a do r. 1919, kdy oblast připadla Itálii i nejvyšší horu Rakouska-Uherska) proto arcivévoda považoval za otázku prestiže a vydal proto pokyn důstojníku pověřenému horským průzkumem a mapováním, kterým byl Johannes Nepomuk Gebhard, aby odměnou získal místní horaly k výstupu.



Ortlergruppe von Heinrich Heinlein 1845

Skupina Ortelu na obraze romantického malíře Heinricha Heinleina;  olej na plátně; 1845


Gebhard podnikl několik neúspěšných pokusů, avšak teprve najmutí Pichlera vedlo k nalezení výstupové trasy. 27. 9. 1804 tak na vrcholu stanulo družstvo ve složení Josef Pichler, Johann Leitner a Johann Klausner. O rok později Pichler na vrchol vynesl vlajku, a v noci rozdělal oheň, pozorovaný z řady míst, čímž jednoznačně vyvrátil všechny později vzniklé pochybnosti o prvním výstupu.

Ortler je nejvyšší hora pohoří Ortles ležící v severní Itálii, resp. italské části Tyrolska. Štít je zároveň nejvyšším vrcholem italské provincie Alto Adige. Nachází se v západní části pohoří v hřebeni zvaném Cattena di Zebrú.

Pohoří Ortles má bohatou historii, neboť celé území bylo vždy v pásmu mocenských střetů Rakušanů, Retorománů, Italů i Tyroláků. V průběhu první světové války zde probíhala až po samotný vrchol Ortleru frontová linie dlouhá 450 km, a dodnes zde narazíme na mnoha místech na její pozůstatky a stopy urputných bojů ve velehorském prostředí.

Pro nás je zajímavá i historie turistického zpřístupňování oblasti a prvních známých alpinistických počinů, neboť je úzce spojena s působením pražské sekce DuÖAV, založené Johannem Stüdlem. Pražská sekce alpského spolku zde rovněž v roce 1875 zbudovala chatu, která dodnes slouží jako hlavní východisko túr na Ortler, a která je pojmenovaná po dalším českém rodáku, Juliu Payerovi Payerhütte.
-tof-


Ortler a Payerhütte; akvarel Edwarda Theodora Comptona

Ortler a Payerhütte; poměrně známý a často publikovaný akvarel Edwarda Theodora Comptona (1848-1921) - ze sbírek R. Messnera




Poznámky, zdroje, odkazy:



Zdroje a odkazy:
Ortel na české Wikipédii
Ortel na Wiki (en)
Ortel na Summitpost.org


Foto a reprofoto:
Wikipédia – Otevřená encyklopedie; licence wikipedia/commons a archiv www.horolezeckaabeceda.cz; jako úvodní foto byla použita reprodukce obalu čokolády Milka s vyobrazením Payerhütte na pozadí Ortleru z archivu Wikipédie.




Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2010.


Původní článek s odlišným výběrem fotografií







Tomáš FRANK   [úpravy] 01:01 27.09.2014

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 kosmeticka...08:26:50 28.09.2014
Jenom drobnosti: V textu jsou dvakrat nejak blbe odkazy na abecedu a na konci v popisu obrazku se ten chlap pozdeji narodil nez umrel.
jx zeroodpovědět 
 Re: kosmeticka...09:45:15 28.09.2014
Díky moc, opraveno.
 martanodpovědět 

 ORTLER!11:45:09 30.09.2014
Není žádný důvod používat u Ortleru italská exonyma, pokud hora není na jazykové hranici. Pohoří je skupina Ortleru n. Ortlerské Alpy. Stejně jako název Alto Adige (Horní Adiže), jen aby to nedejbože nikomu nepřipomínalo, že to je Süd-Tirol, které vlaši ukradli po 1. válce. Payer n. Messner by Ti dali...
 M@raodpovědět