Oblastní vrcholová komise Moravské pískovce vydává na doporučení regionální subkomise Chřiby následující omezení pro lezení na Chřibských skalách
Preambule
Vzhledem ke stále se zvyšující zátěži Chřibských skal lezeckou činností se Oblastní vrcholová komise Moravské pískovce rozhodla vydat toto omezení jako snahu o minimalizaci poškození skal vlivem lezení po skále namáhané značnými teplotními změnami během zimních a b
Tři české turisty zavalila v sobotu 16. 12. 2006 lavina v rakouských Alpách v Tyrolsku. Dvěma Čechům se podařilo z laviny vyhrabat, třetího museli s vážným zraněním vyprostit záchranáři.
ČHS organizuje ve dnech 5. - 7.1.2007 seminář pro členy ČHS zaměřený na základy skitouringu. Kurz bude organizován v Jeseníkách v oblasti CHKO Jeseniky, mimo oblast NPR Praděd.
Nejmladší versus nejstarší. V tomto tempu se nesl celý závod alespoň v mužích. Třináctiletému Adamovi skvěle sekundoval třicetičtyřletý Radovan Souček. Adam exceloval zejména na pátém bouldru, kdy dlouho padal z malé lišty a zachytával se na madle pod sebou než dal top. Ženám vládla Saša Gendová, která nedala jen bouldr v kvalifikaci.
Stanoveny nominace na Piolet d´Or
Na prestižní Zlatý cepín bylo nominováno pět lezeckých týmů. Česká republika a překvapivě i Slovensko nemá v této užší nominaci své zástupce.
Oblastní vrcholová komise Moravské pískovce vydává na doporučení regionální subkomise Chřiby následující omezení pro lezení na Chřibských skalách
Preambule
Vzhledem ke stále se zvyšující zátěži Chřibských skal lezeckou činností se Oblastní vrcholová komise Moravské pískovce rozhodla vydat toto omezení jako snahu o minimalizaci poškození skal vlivem lezení po skále namáhané značnými teplotními změnami během zimních a brzkých jarních období. Oblastní vrcholová komise Moravské pískovce doufá, že toto omezení přispěje k zachování Chřibských skal a osazeného jištění dalším generacím lezců i ostatním návštěvníkům Chřibů.
Čl. 1
Místní působnost
Toto omezení se vztahuje na všechny skály v oblasti Chřiby.
Čl. 2
Lezecká omezení
Zakazuje se lezecká činnost v období od 1.1.2007 do 31.3.2007.
Zakazuje se tvorba nových cest v období od 1.1.2007 do 31.3.2007. Tvorbou nových cest se rozumí čištění skály, slaňování zamýšlenou linií, zkoušení kroků, vrtání děr na jištění, osazování jištění apod.
Čl. 3
Závěrečná ustanovení
Toto omezení je závazné pro členy ČHS a pro horolezce organizované v UIAA.
Toto omezení nabývá účinnosti dnem 1.1.2007.
Schváleno Oblastní vrcholovou komisí Moravské pískovce dne 30. listopadu 2006.
Vážení přátelé, milé lezkyně, drazí lezci,
předkládáme Vám k prostudování a především dodržování jedno malé lezecké omezení ve Chřibech (Moravské pískovce). Protože je nám jasné, že toto omezení se nebude každému líbit a zřejmě vyvolá více, či méně bouřlivou diskuzi v lezeckých kruzích, pokusíme se Vás alespoň stručně seznámit s motivací, která nás k vydání tohoto omezení vedla.
Chřiby jsou v současné době masivně zatěžovány lezeckou činností, která logicky vede k poškozování jednotlivých skal. Dochází k uvolňování celých bloků, vylamování chytů, erozi chodníků kolem skal a poškozování osazených jištění. Poškození skal lezením je dobře vidět např. v cestách Skotská (Barborka) – uvolněný blok, Loupání perníku (Kozel) – uvolněný velký lupen v horní části, v cestách na Kozlovi kolem Gorilího samce – vylámané chyty a stupy včetně velkých madel v převisu, v některých cestách na Břestku – vylámané chyty v Tonsai a Miniepitě, na Komínkách - vylomený celý blok v cestě ………… K poškození jsou skály nejvíce náchylné v zimních a brzkých jarních obdobích, a to především mimořádnými změnami teplot a vlhkem. Během března pak obvykle dochází k oteplení, kdy skála nasaje roztátý sníh a následně na slunci prudce vyschne. Skála potom mnohdy působí zcela suchým dojmem, nicméně pod povrchem zůstává vlhká a snadno poškoditelná. Obvyklé nájezdy lezců ze širokého okolí, těšících se na pěkné lezení po dlouhé zimě, většinou skále moc neprospěje …
Je nám jasné, že proti sobě budou stát ambice sportovních lezců, kteří si v zimních měsících minulých letech zvykli na lezení těžkých cest a bouldering ve Chřibech na jedné straně a zájmy na ochraně skal a přírody vůbec na straně druhé. Domníváme se však, že je mnohem důležitější zachovat křehké Chřibské skály v provozuschopném stavu co nejdéle, nežli je bez ohledu na klimatické podmínky celoročně zatěžovat.
Věříme, že náš postoj pochopí každý, kdo má rád Chřibskou přírodu a doufáme, že budete předložené omezení respektovat. Nebuďme egoisty a nechejme Chřiby do dalších let příštím generacím lezců alespoň v takovém stavu, v jakém jsou teď.
Vrcholová komise Moravské pískovce, regionální subkomise Chřiby
Marek Zavřel, Jaroslav Blatný, Michal Rožek