Včera zomrel Dino Kuráň (Manín Považská Bystrica) ve stětně Malého Kežmaráku. Dino patřil mezi přední slovenské horolezce, je autorem desítek cest na Slovenských skalách a byl členem reprezentačního družstva. Vraj ho strhl odtrh sněhu někde nad nebo na Nemeckom rebríku. Čest jeho památke!
Lezec, průkopník a legendární Stonemaster, John Long se vážně zranil 29. listopadu na lezecké stěně v Los Angeles, když se špatně navázal. John po pádu utrpěl vážnou zlomeninu kotníku.
lidé&HORY 6/2012 – poslední číslo roku dvanáct je na světě
Tmu máme už ve čtyři hodiny odpoledne a hory zasypal sníh - nastal čas Vánoc, čas odpočinku a pohody. Doufáme, že k ní přispěje i poslední číslo časopisu lidé&HORY, které nabízí opět nabitý a atraktivní obsah.
V PIEPSU si moc dobře uvědomujeme, že ani sebelepší lavinové vybavení nenahradí teoretické a praktické znalosti jeho uživatelů, jak s tímto vybavením pracovat.
Metodická komise Českého horolezeckého svazu a HO Vír pořádají metodický den lezení v ledu. Akce se bude konat 12.-13.1. 2013 na ledové stěně Vír a je otevřena všem zájemcům o ledolezení.
Jubilejní Mezinárodní festival outdoorových filmů je u konce.
Desáté výročí festivalu je za námi, nejúspěšnější filmaři byli oceněni a my se jdeme podívat, co nám 10. ročník přinesl. Kolem 90 filmů se promítalo v rekordních 35 městech České a Slovenské republiky. Oficiálně byl MFOF zahájen v Ostravě 12. října a slavnostně ukončen, kde jinde než v Praze, v kině Lucerna 8. prosince 2012.
Slavnostní zakončovací večer s předáním cen vítězným filmům se ujal stejně jako v loňském roce známý cestovatel a filmař Petr Horký. Přítomna byla celá řada osobností z oblasti sportu a kultury a také spolupořadatelé a partneři festivalu. Nejlepším filmem, který dostal ocenění GRAND PRIX celého letošního festivalu se stal obhájce titulu s cestopisným filmem Pygmejovia - Deti džungle, zachycující život nejmenších lidí na světě, civilizací neposkvrněných Pygmejů. Pavol Barabáš ze Slovenska obdržel také 3. cenu v kategorii B se snímkem Príbehy tatranských štítov a nese si skvělou bilanci: tři přihlášené filmy z toho dva oceněné a jeden s postupem do soutěže. To je nevídané.
Pygmejovia - Deti džungle
Príbehy tatranských štítov
Čestným hostem byl Krzysztof Wielicki z Polska - světová ikona himálajského horolezectví, který se ujal role předávání cen v kategorii horolezeckých filmů. Sám si k závěru večera převzal velmi cennou trofej za celoživotní přínos, kterou mu předal loňský obdržitel Richard Konkolski (USA - ČR) – světová extratřída mořeplavectví. Kromě sportovních osobností se ukázali na jevišti také představitelé kulturního života. Například Olga Sommerová – významná česká dokumentaristka představila svůj nový film Věra 68, ve kterém byla hlavní aktérkou Věra Čáslavská - sedminásobná olympijská vítězka. Obě dámy dohromady předávaly ceny nejlepším filmařům z kategorie dobrodružného a sportovního filmu, mezi kterými vyhrál světoznámý tvůrce z Rakouska Gerald Salmina s filmem The Felix Baumgartner Story. Film pojednává o nejlepším BASE jumperovi Felixu Baumgartnerovi, který mimojiné svým posledním projektem „skoku ze stratosféry“ překonal jako první člověk na světě rychlost zvuku při letu volným pádem. Pro cenu si na pódium přišel Vítek Ludvík, který jako profesionální fotograf firmy Red Bull byl účastníkem na Geraldově jiném snímku Mt. St. Elias. Nejlepším filmem se stal emoční snímek Máš jen jednu šanci od Bernarda Hynka, který se také jednoznačně nejvíce líbil divákům a právem tak získal Zvláštní cenu diváka. Dalším olympionikem, který se aktivně účastnil, byl Vavřinec Hradilek. Stříbrný kajakář z Londýna předával kategorii vodních filmů. Nejlépe uspěl v této kategorii snímek Apneaman na Valhalle - Kanárské ostrovy a jeho tvůrce Vlastimil Urban.
The Felix Baumgartner Story
Mt. St. Elias
Máš jen jednu šanci
Apneaman na Valhalle - Kanárské ostrovy
V cestopisném žánru si cenu za 1. umístění převzal Miloslav Haluza, který v minulém roce obstál v ocenění mezi amatéry. S velkým zadostiučiněním a překvapením si převzal cenu od dvojnásobného mistra světa v biketrialu Josefa Dresslera. Mezi dalšími zajímavými osobnostmi se účastnili Steve Lichtag – mistr podvodního filmu, který v současnosti dokončuje velký 3D projekt, Václav Novotný – radní hlavního města Prahy, Volf Jaroslav – olympijský kajakář, Červinka Jan - horolezecká legenda československého horolezectví, paní Dáša Havlová - majitelka paláce Lucerna a další...
Diváci mohli shlédnout několik kulturních představení. Vystoupení skupiny KINTARI a Čínského draka představila ojedinělý indonéský tanec. Posluchačskému uchu neunikli líbivé tóny poetického klavíristy Richarda Vaculy a jemný zpěv Melis Soyaslanové, která přiletěla zazpívat z Londýna. Z dalších zajímavých programů stojí za zmínku Olga Sommerová a její prezentace nového filmu Věra 68. Další hudební představení si připravili Pavla a Michal Tesařovi, kteří zahráli na housle a klavír. Mistr světa Pepa Dresler pro změnu předvedl biketrialovou show. V závěru programu se také uskutečnily dva křty knih. Ten první byl pro Richarda Konkolského a jeho novou knihu Bouře před Bermudami a ten druhý pro velmi netradiční outdoorovou knihu Drama před kamerou od Jiřího Kráčalíka a filmaře festivalu.
Celý program byl vysílán v přímém přenosu Televize Noe, televize dobrých zpráv.
Festival v Praze byl tak jako poslední roky představen na dvou místech a to v kině Atlas a v kině Lucerna
1) Kino Atlas
- promítání od soboty 24. listopadu každý den od 17:30 a od 20:00 až do 2. prosince.
Výstava fotografií
Od 23. října byla k vidění v kině Atlas unikátní výstava sportovních fotografií Vítka Ludvíka, který patnáct let pravidelně publikuje své fotografie a články v řadě českých a zahraničních časopisů. Svým kreativním přístupem si získal stálé místo mezi nejvyhledávanějšími českými fotografy. Je jedním z nejlepších fotografů Red Bull Photofiles a jeho fotografie získávají mnohá ocenění. On sám se aktivně věnuje takřka všemu, co fotí (surfing, paragliding, snowboarding, kajak, cyklistika) a to předurčuje jeho snímky k tomu, že vystihují tu správnou podstatu daného okamžiku. Fotografie často vznikají v extrémních podmínkách, kde není místo na chybu. Výstava byla ukončena 2. prosince.
2) Kino Lucerna
- Promítání od 3. do 8. prosince (slavnostní zakončení) vždy od 18:30 s výjimkou středy 5.12 kdy se bude promítat o hodinu dříve, tedy 17:30.
Beseda
V pátek 7. prosince od 18:30 se uskutečnila beseda polského světoznámého horolezece Krzysztofa Wielického, který se stal letošním čestným hostem festivalu. Krzysztof Wielicki ve svých 62 letech patří stále mezi světovou špičku. Horolezectví se věnuje neuvěřitelných 42 let. Je držitelem projektu "Koruna Himaláje" a stal se tak pátým člověkem na světě, který zdolal všech 14 osmitisícovek naší planety. Tři z nich zdolal jako první člověk v zimě. Některé výstupy zdolal sólovým výstupem a objevil řadu nových cest. Wielicki uskutečnil všechny výstupy s výjimkou jednoho bez pomoci umělého kyslíku. Doposud členem asi 40 expedic do velehor a 20 expedic do Himalají. V rámci festivalu v ČR a na Slovensku byly uspořádány pouze dvě besedy. První z nich byla v Ostravě 13. října a té druhé se mohli diváci těšit v Praze 7. prosince v kině Lucerna od 17:30.
Novinky letošního ročníku:
• Na počest 10. výročí se uskutečnila velká promo show v Ostravě s výstižným názvem: OUTDOOROVÁ OSTRAVA, která proběhla 10.10. na programu byla celá řada outdoorových aktivit. Více zde: www.mfof.cz/outdoorova-ostrava
• Velkou zajímavostí roku 2012 bylo promítání vítězných filmů z loňských ročníků. Diváci se tak mohli těšit na filmy unikátní úrovně.
• Noví porotci: Tomáš M. Cigánek - předseda poroty, cestovatel, literát, scénárista a režisér, dlouholetý redaktor Televize Noe a spolupracovník České televize. Miloň Terč - český kameraman, ředitel a majitel Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku a Soukromé vyšší odborné školy filmové v Písku. Pavel Taussig – známý filmový historik a publicista. Ivo Hranický - dlouholetý zaměstnanec České televize Ostrava, vedoucí produkce, režisér, dramaturg, zejména v oblasti dokumentárních, publicistických a sportovních pořadů. Martin Novosad - pracuje v České televizi na pozici dramaturga v Ostravě. Jeho zájmem jsou neotřelá témata, která mají potenciál zaujmout diváka silnými příběhy. Leoš Ryška - zakladatel a ředitel Televize NOE, Jednatel společnosti Telepace s.r.o., a ředitel Festivalu dobrých zpráv.
• Vydaná kniha DRAMA PŘED KAMEROU - představuje některé z našich nejvýznamnějších cestovatelů - filmařů. Profily, rozhovory a bohaté zážitky jednotlivých dobrodruhů, sportovců, badatelů, etnografů, přírodovědců, spisovatelů... jsou doplněny unikátními fotografiemi z jejich významných cest, expedic či filmařských projektů. Křest knihy proběhl v Praze v úterý 20. listopadu v knihkupectví Kanzelsberger.
• Zařazení hranných filmů do promítání: Poprvé v historii festivalu se promítaly dva hranné filmy:
• 72N Sanctum, Alister Grierson kategorie A, 108 minut, USA, 2011, - Tým uvězněný ve složitém podvodním labyrintu bojuje o záchranu svého života.
• 73N Touching the Void/Pád do ticha (35mm), Kevin Macdonald, kategorie B, 106 minut, GBR, 2003 - Strhující film dle skutečné události o dvou horolezcích v peruánských Andách. Boj o přežití a kamarádství.
Sanctum
Pád do ticha
Festival v číslech a statistikách
o 35 měst: Brno, Ostrava, Dobříš, Uničov, Tábor, Dobřany, Holešov, Pelhřimov, Ivanovice na Hané, Luční bouda, Olomouc, Kralupy nad Vltavou, Frenštát pod Radhoštěm, Bystřice nad Pernštejnem, Litomyšl, Písek, Kroměříž, Zlín, Opava, Liberec, Šenov, Hejnice, Štěchovice, Sušice, Spálené Poříčí, Frýdek-Místek, Veselí nad Moravou, Česká Třebová, Jihlava, Plzeň, České Budějovice, Praha, Žilina (SK), Liptovský Hrádok (SK), Ružomberok (SK)
o Nejvýše položený festival v ČR – Luční bouda – Krkonoše 1 410 m n.m.
o 16 zúčastněných států
o 105 přihlášených filmů, 85 filmů v kinech, 15 filmů nesoutěžních, 9 filmů vítězných z minulých let
o Nejkratší film 1 min a 53 sec, nejdelší film 108 min
o 65 filmových dní, 310 filmových bloků. Festival urazí 7438 km
o Výroba přes 70 druhů grafických podkladů, které váží cca 3,5 tuny
o Ceny rozdány v celkové výši cca 430 000,- Kč
Filmové kategorie:
A) dobrodružný sportovní film
B) horolezecký a horský film
C) dobrodružný vodní sportovní film
D) cestopisný film
N) nesoutěžní film
Filmy nejsou omezeny stopáží ani rokem vzniku
Záštitu převzali:
ministryně kultury - Mgr. Alena Hanáková, hejtman Moravskoslezského kraje - Ing. Jaroslav Palas, radní hlavního města Prahy - Ing. Václav Novotný, Primátor statutárního města Brna - Bc. Romana Onderka, MBA, primátor statutárního města Ostravy - Ing. Petr Kajnar, primátor statutárního města Zlína - MUDr. Miroslav Adámek, Mgr. Jiří Kráčalík - jednatel společnosti a ředitel festivalu
Více na stránkách MFOF a na viděnou opět příští rok: www.mfof.cz