Svěťák v lezení na obtížnost ve švýcarském Zurichu o tomto víkendu (24./25. 6.) byl tentokrát bez účasti Tomáše Mrázka. Za to tam byl Vašek Malina, který byl 37., a tři naše ženy.
V knihovne se mi nachazi nekolik kousku literatury co uz asi nikdy ucelene nevyjde. Je to skoda, ale co uz. Hodilo by se to naskenovat, ale jaksi nestiham. Takze dik Michalovi Nezerkovi, ktery si vypujcil vsechny schematicke mapky dolin v Tatrach, oskenoval je a seskladal do pdf
No a jelikoz je skoda s timto materialem soukromnicit, tak ho davame k dispozici i dal.
odkaz na dokument: http://www.climbingschool.cz/tatranske_doliny.pdf
Radek
www.climbingschool.cz
Šesté kolo Boulder Rallye by mělo vypuknout oficiálně tuto sobotu,ale vzhledem k tomu, že v bébesu stavíme kuchyň, tak absolutně nestíháme připravit závody a proto je přesuneme až na příští týden.
Při hledání nějakých informací jsem narazil napoměrně zajímavý článek člověka, který byl asi posledním komu se zadařilo vystoupit na Everest před letošním monzunem.
Myslím, že poskytuje určitý obrázek co se asi na normálce ze severu děje. O jihu si nedělám větší iluze. Nicméně jasně ukazuje že alpský styl, solo, příliš nejde dohromady s některou z normálek na 8.000 m vysoké "žbrdky".
přímý odkaz: http://www.everestnews.com/everestupdatesnorth2005/marcineverest2005.htm
Omezení prvovýstupů v Tisé, upřesnění "lezení po dešti". Kritika chování lezců v Tisé a Rájci ze strany CHKO, Státních lesů, obce Tisá.
Dne 13.6.2005 proběhlo v Děčíně jednání za účasti CHKO Labské pískovce, Státních lesů, starosty Tisé a zástupců ČHS Ládi Nehasila (předseda vrcholové komise Labské pískovce) a Jirky Rosola (správce Tisé).
Předmětem jednání byly postupující eroze skal v Tisé a bohužel již tradičné značně kritické připomínky k chování lezců v Tisé a v Rájci. Vše bylo dokumentováno fotografiemi a tak těžko vyvratitelné.
Nejvíce připomínek bylo k tomu, že v CHKO jsou neustále porušovány zákazy:
rozdělávání ohňů, bivakování, lezení po dešti, používání magnesia, nevhodné chování lidí pod skalami (závěsná lehátka, piknik s rodinami pod skalami), lezení na rybu, kácení stromů (možno pouze se souhlasem CHKO a tudíž nereálné), v některých dnech davy lezců, nadměrná tvorba nových cest, která zvyšuje návštěvnost těchto oblastí. Vláďa Nehasil dostal do těla i za konání nepovoleného Zabilkova memoriálu v Labáku.
Konkrétně k Tisé bylo řečeno, že se jedná o unikátní sklaní město v rámci CHKO Labské pískovce (proto Přírodní památka). Jak jistě víte z vlastní zkušenosti je především dolní část skal ohrožena erozí, která pokračuje. Ta je způsobená především přírodními vlivy, avšak činnost člověka, tj. i lezení ji urychluje. Také půda pod skalami je někde devastovaná. Místní znalci vědí, že zcela zmizela tráva např. pod Vyhlídkou, nebo u Winklerových věží, utržená je zem pod Schovankou atd. Vesměs tam, kde se pohybují převážně lezci.
Proto jsme byli výslovně požádání starostou obce Tisá a CHKO, abychom omezili tvoření nových lezeckých cest. Bylo dohodnuto, že u nejvíce ohrožených masívů a věží bude dočasný zákaz lezení a za rok nebo dva se vyhodnotí jak se to projevilo. Na přístupech ke skalám by měly být vysázeny stromy, aby se zpevnil podklad a zvýšila jeho odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Starosta Tisé by uvítal kdyby byla nabídnuta pomoc lezců formou brigády. O všem bude lezecká veřejnost včas informována. V budoucnu by měl být proveden odborný geologický průzkum, který zjistí důvody poškození skal a navrhne řešení.
Žádáme proto všechny lezce nejen v Tisé, aby pod skály v erozi ohrožených místech chodili skutečně jen lezci (a ne rodiny) a dobrovolně přestaly lézt na nejhorších věžích a masívech. Batohy a rodiny mohou počkat za zábradlím nebo v místech neohrožených erozí.
Lezení po dešti znamená, že pokud dnes pršelo tak se může lézt až zítra. To platí i pro Rájec!
Vrcholová komise Labské pískovce rozhodla, že prvovýstupy v Tisé (vlastní skalní město, Bürschlické stěny, Stěny pod silnicí, Modřín) mohou být provedeny pouze s předchozím souhlasem správce oblasti. Jinak nebudou uznány.
Místně příslušný hajný pan Hanousek (Stání lesy) jasně konstatoval, že další případné kácení stromů v CHKO (Rájec, Tisá, Ostrov, Sněžník) bez povolení bude řešeno ve spolupráci s policí.
Mezi lezci se rozšířila fáma, že peníze za vstup do skal jsou určeny pro plat výběrčích. Není to pravda, vše je odváděno obci Tisá, která je chce z části investovat zpět do údržby turistických cest v Tisé, Rájci i Ostrově. Proto plaťte vstupné!
CHKO podklady pro své kritické připomínky k chování lezců získala z otevřených zdrojů, zejména z internetu.V diskusích např. na Lezci našli bez námahy argumenty a pak vše dokumentovali fotografiemi. Bylo by dobré, kdyby všechny připomínky k činnosti prvovýstupců a vůbec všech lezců byly tlumočeny prostřednictvím ČHS. V dnešní době není problém najít kontakt na správce oblasti, předsedu vrcholové komise atd. A jím tlumočit své připomínky.
Starosta Tisé i CHKO nabídli, že proškolí a zajistí pravomoci i pro ukládání pokut (samozřejmě v souladu se zákonem) osoby z řad lezců, kteří by dohlíželi na dodržování pravidel pro lezení, ale i chování v CHKO. Máte-li zájem tak se ozvěte.
CHKO, obec Tisá a Státní lesy čekají vstřícné kroky ze strany lezecké veřejnosti, která má pošramocenou pověst. Je třeba abychom všichni změnili svůj přístup k lezení a přírodě. Přitom k tomu stačí selský rozum a chovat se ohleduplně ke skalám a přírodě vůbec. Prvním krokem ke změně je i to, že se 25.6.2005 konala v Rájci brigáda za účasti všech lezců, kteří zde dlouhodobě působí – lezci z Dubí, Kýsa, K. Bělina a další. Brigáda byla posvěcena p. Hanouskem