LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Místní klasifikace: mluví; nemluví; nemluv na mě!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Vánoční závody Praha Ruzyně (24.12)
Novoroční Open (11.01)
Novoroční pohárek (25.01)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12447
2.Votoček 12262
3.Trojan 12246
Bouldry:
1.Konečný 11275
2.Stráník 11156
3.Volf 11006
Hory:
1.Groš 7855
2.Skopec 7324
3.Rojko 7286

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5679 lezců
1146741 cest
Nové přelezy:
Lola Flore 8a
Holokaust 8A
Elektrické 7C+
Mr. Freeze 8A
Centipede 7c
Mr. Freeze 8A
Rocinante 7c
Kopa Kaban 8b
Okrimono 9+
Skyline 9

Stěny
Lezecká stěna na ZŠ Wolkerova - Havlíčkův Brod
Pankrác, SPŠ stavební Josefa Gočára - Praha 4
Le Blok - Ostrava 1

Prodejny
KIWI - svět map a průvodců - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
HUDYsport - Jihlava

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Pípáky - next generation

smKrátký přehled historie pípáků poskytuje základ pro info o aktuálním stavu techniky - poslední generaci pípáků.

V průběhu letošního podzimu a zimy se objevilo několik několik nových přístrojů. Výrobcí píší o revoluci - jde o marketingové přehánění, nebo ano? Pokud plánujete nákup pípáků - vyplatí se počkat?
Úvodem bude užitečné stručně připomenout dosavadní vývoj pípáků.

Obsah

VítrPohled, který by měl varovat.
Vítr dokáže přenášet sníh ohromnou rychlostí. Svahy, kam se sníh ukládá, se stávají nestabilní.

Čistý analog


První pípáky byly analogové - v režimu vyhledávání fungují jako jednouchý přijímač s nastavením hlasitosti. Zpracování signálu provádí především lidský mozek hledajícího. Jedinou informací pípáku je hlasitost pípání, kterou zase můžu regulovat ovladačem zesílení. Užitečným vylepšením je vizuální indikace síly signálu, například několika barevnými diodami - někdo snáz vnimá vizuální předané informace.

Více zasypaných se projeví prostě tak, že je slyšet více pípání. Rozlišení signálů je na schopnostech uživatele.

Nejznámějším analogovým pípákem je dosud prodávaný Ortovox F1. Další běžné analogové přístroje jsou třeba Pieps Opti nebo slovenský TESLA Berdin.

Analogové jsou i historické dvoufrekvenční pípáky Ortovox F2 nebo Pieps 2, důkaz toho, že byla doba, kdy vysílací frekvence pípáků nebyla celosvětově jednotná. Pokud byste se s nimi setkali, vzhledem k jejich stáří lze před použitím jinde než při cvičení pouze varovat.

Nákup analogového přístroje bych osobně běžnému rekreačnímu uživateli vřele nedoporučoval. Jistě, i hledání s analogovým přístrojem může být stejně rychlé jako s digitálním - u většiny lidí za předpokladu, že máte s pípákem natrénováno stovky až tisíce hodin.

Digitální jednoanténové

Stejně jako u jiné elektroniky, i vývoj pípáků poznamenala digitální revoluce a část práce lidského mozku začala přebírat technika. První digitální pípáky mají jednu anténu, procesor pípáku vyhodocuje sílu signálu a zobrazuje ji jako číslo, se kterým lze pracovat jako se vzáleností. (Údaj se snižuje - blížím se.) Navíc pípáky zobrazují, když je anténa správně srovnaná podle siločáry. Jedna anténa ovšem neumožňuje získat přímou informaci o správném směru - "šipky" - jako pozdější přístroje.

Tato třída zahrnuje přístroje Ortovox M2, Arva 9000 a Arva Evolution.

Digitální 2. generace

Tyto přístroje mají dvě až tři antény, výsledkem zpracování signálu z více antén je i informace o směru. Pípák s uživatelem komunikuje hlavně prostřednictvím displeje. Číselná hodnota udává „cosi jako vzdálenost“ k zasypanému, šipky ukazují směr dalšího postupu a někdy je zobrazována indikace více zasypaných. Zvukový výstup u digitálních pípáku může jen jiným způsobem předávát „vzdálenost“, třeba zrychlující se pípání znamená přibližování. Druhou možností je, že zvukový výstup je stejný jako u čistě analogového přístroje.

V případě více zasypaných obvykle elektronika vybere nejsilnější signál, a údaje o směru a síle platí pro něj. Některé pípáky navíc upozorňují na přítomnost více vysílajících přístrojů a případně zobrazují i jejich počet.

Mezi zástupce se řadí Tracker DTS, Barryvox Opto 3000, Arva ADvanced, Arva Evolution plus a Ortovox X1

3. generace

První vlaštovkou dalšího vývoje, kterou by stejně dobře bylo možné zařadit k předchozí skupině, je Pieps DSP. Pieps má 3 antény a pokročilé digitální zpracování signálů více vysílajících pípáků v případě více zasypaných. Výstupem je nejen indikace, že zasypaných je víc, ale i informace o jejich počtu a vzdálenosti. V případě úspěšného nalezení některého zasypaného jej lze "označit" a při dalším hledání pípák jeho signál ignoruje, takže lze snadno pokračovat hledáním dalších.

3 antény jsou výhodou také při různých „nepříjemných“ orientacích zasypaného pípáku, způsobujících neintuitivní chování udávané „vzdálenosti“ u přesného dohledávání. (Představit si důvody je celkem snadné: dvě antény dvouanténového pípáku určují rovinu. "Pole" vysílajícího pípáku si lze představit podobně jako siločáry magnetu. Pokud je "siločára" v některém místě na rovinu antén kolmá, pípák nemá co měřit, a údaje o vzdálenosti přeskakují nebo se zobrazují nesmyslně.)

Tím je historický přehled ukončen, a můžeme pokročit k vlastním novinkám, kterými jsou Ortovox S1 a Barryvox Pulse.

Ortovox S1

Otovox S1 Ortovox S1 (foto: Ortovox)


Tedy - zprávy o S1 Ortovox se začaly šířit již téměř před dvěma lety, a už minulou zimu měla být S1 dostupná. Kromě mlhy marketingových keců a maket na veletrzích toho ovšem Ortovox moc nepředvedl. Letos je situace jiná, na veletrzích už byly k vidění a vyzkoušení skutečné přístroje, a jsou k dispozici i popisy nezaujatých osob. Dovolím si ocitovat vyjádření ricka v diskusích na TeleTips:

Ve vyhledávacím módu se na displeji zobrazí náčrt vzoru hrubého vyhledávání, a postavička znázorňující chůzi. Udaný dosah je 60m. Pokud pípák zachytí signál, zobrazuje schematickou mapku, se symboly zasypaných a vzdáleností v metrech. Nejbližší zasypaný je zobrazený na vertikální čáře, která dělí displej na poloviny. Zasypané pípáky po stranách prostě zobrazují relativní polohu, při hledání prostě "jdete po čáře" k nebližšímu signálu, jehož vzdálenost se zobrazuje dole na displeji.
Jakmile se člověk dostane blíž než cca 2.5m, zobrazení na displeji se změní na kruh, s číslem udávajícím vzdálenost. Přiblížíš se - kruh i číslo se zmenší, vzdálíš - zvětší. (pozn.: jde o soukromé zkušenosti, nikoli oficiální informaci)

Stejně jako Pieps, S1 umí "označit" nalezený signál. Ortovox také pokračuje v kurzu, který udal Pieps s "Advanced" verzí DSP, integrující různé blbůstky - DSP Advanced obsahuje kompas, výškoměr a teploměr. Ortovox X1 obsahuje kompas, teploměr a inklinometr.

Jistou nevýhodou S1 asi bude cena - oproti původnímu odhadu 600$ ji sice ortovox snížil, přesto je Ortovox nejdražší.

Barryvox Pulse

Pulse Pulse (foto: Mammut)


Zatímco Ortovox sliboval, ostatní výrobci nelenili. V případě Barryvoxu je výsledkem Puls. Puls má tři antény a navíc interní magnetický senzor (prostě kompas, ale slouží pro potřebu pípáku, ne že by při hledání upozorňoval, kde je sever), a citlivé senzory pohybu.

K čemu to slouží? Puls zobrazuje ukazatel směru k zasypanému v rozsahu celých 360°, takže pokud se od zasypaného vzdalujete, šipka správného směru bude mířit dozadu. V případě více zasypaných se zobrazují ikonky jednotlivých človíčků, tlačítkem je možné přepínat koho hledám, v případě úspěšného dohledání a potvrzení polohy sondou nalezeného označit, takže se v dalším hledání neplete.

Další výraznou novinkou je indikace životních funkcí. Pulse připevněný k tělu dle návodu sleduje pohyb člověka, buď výrazné pohyby spojené s běžnou aktivitou nebo pádem laviny, nebo naopak drobné pohyby spojené s dýcháním a tepem zasypaného. Hledajícímu se pak u ikonek človíčků zobrazuje ikonka srdíčka, pokud pípák zasypaného životní funkce zjistil. Informaci pak hledající může použít k třídění, což je neveselý odborný název pro rozhodování při hromadném neštěstí koho zachraňovat nejdřív. Profesionální pravidla přikazují zachraňovat nejdříve ty s největší šancí na přežití, např. mělko zasypané, a ty se zachovanými životními funkcemi. Přeloženo do znakové řeči Pulsu: ti se srdíčem by měli mít přednost. Kdyby se v tom člověk chtěl vrtat, tak se zde nabízí zajímavé téma na úvahu o etice - bez srdíčka jsou samozřejmě nejen ti, u kterých Puls životní funkce nezaznamneal, ale taky majitelé všech ostatních pípáků. Hledající s Pulsem tedy budou přednostně zachraňovat zasypané s Pulsem s pulsem...

Z dalších vlastností lze zmínit, že stejně jako u Opto 3000, i Puls lze přepnout do analogového režimu. A z prvních uživatelských zkušeností příkaz STOP. Stand Still! který Puls zobrazí, pokud je signálů moc, překývají se, a pípák má problémy s jejich rozlišením. K normálu se ale situace vrátí v řádu sekund.

Pieps DSP

Pieps DSP sice není horkou novinkou, ale prodělává vývoj alespoň uvnitř. Poslední verze firmwaru nese číslo 3.1 - viz web výrobce. Ze základnách vlastností lze zopakovat tři antény a rozšířené funkce pro hledání více zasypaných. Celkový přehled o situaci hledající získá funkcí "SCAN" - pípák pak zobrazí počet vysílajících pípáků ve vzdálenosti do 5m, 20m a v celém rozsahu (50m). Dál se drží nejsilnějšího signálu, po úspěšném dohledání hledající nalezeného zasypaného může označit talčíkem "MARK" a pokračovat v dalším hledání.

Specialtou DSP, kterou přináší upgrady, je funkce pro analýzu frekvence vysílajících pípáků při kontrole při odchodu na túru. (Stručně o co jde: staré pípáky mohou postupně "ujíždět" z normou povoleného rozsahu vysílací frekvence. Může se stát, že soudobé pípáky takový signál vůbec nezachytí, nebo zachytí na menší vzdálenost. ) Druhou zvláštností je adaptivní upravování signálu v režimu vysílání, aby se nepletl se signály jiných pípáků v okolí.

Největší výhodou Piepsu je - alespoň pro mě - možná trochu překvapivě jeho stáří. Jde o produkt prověřený praxí několika zimních sezon, některé původní mušky byly odstraněny, a s pípákem je dost praktických zkušeností.

Pípák není talisman



Na závěr si místo doporučení k nákupu neodpustím několik slov o tom, jak i nejlepší technika může počet mrtvých pod lavinami zvyšovat, místo snižovanání. Především: Pípák není ochrana před lavinami. Pípák generuje pouze rádiové vlny, nikoli pole šťastných náhod. Nebrání uvolnění a pádu laviny. Také to není štít ze silového pole, který by bránil zraněním při pádu laviny, srážkám s překážkami, pádům přes skalní prahy a podobným nepříjemnostem, které část obětí lavin zabijí ještě před tím, než stihnou být zasypané a otrávené oxidem uhličitým.

Pípák může pouze urychlit nalezení kompletně zasypaného. Ale hledání s pípákem je jen součástí celého řetězu akcí, které je nutné k záchraně zasypaného provést, a všechno je to nezbytné stihnout v šíleně krátkém čase do 15-20 minut. Myslíte, žo to zvládnete? Studie z Alp a USA dávají odpověď, kterou se v propagačních materiálech výrobci pípáků rozhodně nechlubí: u zemí s fungující záchrannou službou je rozdíl v průměrné úmrtnosti lidí s pípákem a bez pípáku jen asi mezi 10 a 20%. Např. zatímco uplně zasypaných neuživatelů pípáků je mrtvých průměrně 68.0%, u uživatelů se úmrtnost snižuje na 53.8%. (Hohlrieder 2005) To je pořád víc než polovina mrtvých!

U lavinového nebezpečí je tím podstaným se do laviny nedostat, jinak řečeno, prevence. Správné rozhodování, volba terénu, sledování varovných znaků,... - ovlivňují pravděpodobnost smrti ne o desítky procent, ale třeba desetinásobně. Přínos pípáku je proti tomu naprosto zanedbatelný, takže pokud se lidé s pípákem cítí bezpečněji a pouští do svahů, do kterých by se bez něj nepustili, technika má jediný výsledek: snazší lokalizaci mrtvol.

Jiným zajímavým zjištěním podpořeným statistikou je rozdíl, pokud kamarádsky zachraňuje-hledá

  • skupina profesionálů (např. skupina horských vůdců nebo lavinových prognostiků - zdůrazňuji - zde nejde o situaci, kdy někoho hledá horská služba)
  • běžná skupina rekreačních návštěvníků lavinového terénu.

Rozdíl v šanci na přežití je větší než mezi průměrnou hodnotou u lidí s pípákem a bez pípáku. Co asi může být přičinou? Statistika je z USA. Pokud se tamních profíků zeptáte, zjistíte, že běžně za sezónu stráví mnoho desítek hodin (např. 80 hodin) tréningem záchrany, na čas, v rozličných podmínkách a konfiguracích zasypaných. Oproti tomu rekreační uživatelé většinou trénují několik málo hodin za rok (např. 4) nebo taky vůbec.
Statistiky úspěšnosti profesionálů dávají jediný důvod k optimismu: lze doufat, že se rekreační uživatelé profíkům příblíží. Díky snazšímu hledání s novými přistoji a také díky důrazu na nácvik.

Pro šťastné majitele a uživatele pípáků bych proto doporučoval dvě zásady:

  1. Cvičit. Tréning je důležitější než výrobce a model pípáku.
  2. Nepodléhat iluzi bezpečí. Při rozhodování, do čeho se pustím a do čeho ne, o pípáku uvažovat jako o zařízení, které zachráncům případně umožní snáze najít mojí mrtvolu.



článek vznikl v rámci projektu lavinové.info - wiki skladu informací a textů o lavinách. Na tvorbě lavinové.info se můžete podílet. Text je zveřejněn pod licencí Commons Attribution ShareAlike 2.5 License. Přibližně řečeno to znamená, že jej můžete dál šířit, upravovat, publikovat na vlastním webu a podobně. Podmínkou je zachování licence a informace o zdroji, takže i další publikace a úpravy zůstanou takto svobodně šiřitelné a upravovatelné.

Honza Kulveit   [úpravy] 07:34 05.02.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 je to bez rizika12:54:22 05.02.2007
"S pípákem se opravdu nebojím. Jsem si jist, že mne najdou, dřív než se udusím. Bez pípáku se lavinéznímu terénu obloukem vyhnu. Nejdu bezhlavě do terénu, ale až po domácí důkladné přípravě nad mapou a ještě důkladnou místní obhlídkou. Hledám kudy se rizikové místo dá obejít, případně se fakticky vrátím. Když mám ale pípák, valím si to kadekde. Pípák je fakt velká výhoda - nemusí se sledovat ani lavinovka ani místní reliéf. Prostě se do toho hupne a když to hupne, tak se spolehnu na pípák. Ty peníze se fakt vyplatí. S pípákem si člověk užije mnohem více hor a bez rizika".
Ta tohle jsem slyšel v kostce na jedné horské chatě v alpách od náctiletého borca.
Já osobně pípák nemám, protože na něj nemám!! Jsem zastáncem krajní obezřetnosti (někdo říká zbabělosti). Tak nevím, opravdu nevím co s tím.
Kiwi
kiwiodpovědět 
 Re: je to bez rizika13:17:23 18.07.2007
zalezi na tom, jak to beres. jestli tak , jak to pises, radsi si ho nekupujnekupuj. ja ale delam treba s pipakem to, co ty bez pipaku. planuju, sleduju lavinovku , pocasi atd. ale nic neni stoprocentni. pres tohle vsechno dukladny planovani se to muze urvat. proto mam pipak. porad je tam naky co kdyby. opravdu nejezdim bezhlave kam se mi zachce. ani s pipakem. pipak neni spasa. jinak ale souhlasim, ze pro lidi, ktery si myslej, ze s pipakem riziko padu laviny resit nemusej, je pipak spis nebezpecnej nez uzitecnej.
felliniodpovědět 

 .14:49:58 05.02.2007
taky by me docela zajimalo jestli nahodou neni daleko vic zasypanejch s pipakama, nez bez. spolihani se vic na pipak nez na zdravej rozum a zkusenosti je myslim pomerne rozsirena zalezitost
hanzodpovědět 
 Re: .14:55:55 05.02.2007
jinak super clanek a vsem bych doporucoval si jeste jednou precist posledni cast - Pipak neni talisman a zapremyslet o tom
hanzodpovědět 

 Jedine Mammuta15:03:59 05.02.2007
Jedině Barryvox Pulse. Je to RolceRoyce a zaroven H1 mezi pipakama. Precizni a nerozbitnej :)
Kubaodpovědět 
 Re: Jedine Mammuta00:11:57 06.02.2007
ze by reklama prodejce? Tento pipak se objevil na trhu v listopadu-prosinci 2006, jake jsou s nim prakticke zkusenosti, ze tu nekdo tvrdi, ze jedine tento a zadny jiny?
odpovědět 
  Re: Jedine Mammuta08:50:51 08.02.2007
kratke hranie sa s nim a vysledok:10% baterky fuc.
odpovědět 
 Re: Jedine Mammuta11:11:16 06.02.2007
Pro tebe a podobne by v tom clanku asi melo byt zvyrazneno, ze nejdulezitejsi je pravidelny trenink, ze to fakt musis mit nacviceno, bo jak prijde na vec, tak jak to zacnes zkouset s navodem v ruce, tak uz asi moc platny nebudes. Takze se fakt vyser na to, jestli mas pipak oranzovy nebo zeleny, pripadne s vymennymi kdyty nebo blikajici, vibracni apod. a zkus se zamyslet nad jeho praktickym pouzitim.
M.odpovědět 
 Re: Jedine Mammuta10:27:20 22.05.2007
skoušel si si s ním vyhledávat 3-4 oběti? Pokud budou blízko sebe tak budeš s tímto "super"mammutem hodně sklamaný
dzastodpovědět 

 pipaky s hrama15:13:33 05.02.2007
...a pipaky s nejakejma hrama nedelaj? bral bych hada ci nejakou strilecku na dlouhe chvile kdyz je venku petka a neda se nic delat....:-)
Bédaodpovědět 
 Re: pipaky s hrama15:18:37 05.02.2007
...pripadne neco co jde hrat v dlouhe chvili pod lavinou, pokud mozno aspon s dvema zivoty..
doplnekodpovědět 
  Re: pipaky s hrama15:45:57 05.02.2007
:DDDDDDDDD
odpovědět 
  Re: pipaky s hrama00:20:26 06.02.2007
:-))
odpovědět 

 stary clanek17:50:44 05.02.2007
Clanek je dobry, ale uz jsem ho cetl prave na lavinove.info.

To je potreba vsechno co napisu nakopirovat jeste na lezce? Nestacil by treba odkaz?

A (kdyz uz) proc je to tady az takovou dobu po tom,
co clanek vysel na lavinove.info?
Objevil jsi server lezec.cz az ted?

Martin H.odpovědět 
 Re: stary clanek18:43:50 05.02.2007
A proc ne? Me to vyhovuje treba zrovna tady. Jsem na lezce uz zvyklej, vim kam klikmout a kde co najit. Nevim proc v tom hledas nakej problem.
Variodpovědět 
 Re: stary clanek19:48:06 05.02.2007
Tenhle článek byl nejen na lavinovém info a Lezci a to proto, že informace tohohle druhu by měly být co nejdostupnější.
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: stary clanek20:57:12 05.02.2007
Proč článek, a ne odkaz? Přijde mi to pro čtenáře lezce pohodlnější, např. tu jde diskutovat navyklým způsobem, článek tu půjde najít když za týden zmizí z hlavní stránky a někdo zadá ve vyhledávačcce nějaké klíčové slovo.

Kdo to četl už ve vydání na lavinové.info pozná, že to je cca stejné, po pár větách, a může přeskočit - tak tě to doufám o moc času neokradlo :-)

Proč i tady, když už je to jinde? lavinové.info není (a není cílem aby bylo) "masový" server jako lezec. Na lezci si to přečte tak asi 5x-10x-? víc lidí.

Ideálně bych si přál, aby lavinové.info navštěvovalo/četo a hlavně přispívalo, opravovalo chyby "tvrdé jádro" lidí, které problematika zajímá. U textů "pro širokou veřejnost" by se na lavinové.info nejdřív odladily chyby/omyly/spory..., a větší skupině čtenářů např. na lezci a jinde se dostal "hotový" text kvalitní a pokud možno bez chyb.

Takže doufám, že dost toho, co najdeš na lavinovém.info teď, se časem objeví, dokopané do vhodné podoby a učesané, na lezci i jinde. Pokud se tento model osvědčí...

Pokud ne, tak tradičnější cestou je třeba napsat článek pro tištěný časopis, a na web to dát s několikaměsíčním zpožděním nebo vůbec.

Proč tak dlouho? To je spíš na klucích z Lezce.
jk (autor)odpovědět 

 FYLTER NA VZDUCH---AvaLung--21:33:16 05.02.2007
http://www.avalung.com/flash/avalung.html ,AvaLung  BEZ NEHO,PIPSU,LOPATY A SONDY RADSEJ NECHOD DO HOR
strme kopceodpovědět 
 Re: FYLTER NA VZDUCH---AvaLung--23:21:46 06.02.2007
Zapomnel jsi na ABS ruksak! ;)

Prvnimu prispevateli do diskuse: to, ze se s pipakem poustis do veci, kam bys jinak nejel, je samozrejme blbost hodna nejakych radoby friirajdruu a ne serioznich skialpinistu, neb ti vedi, ze pipak je pred lavinou neochrani, pouze zvysi pravdepodobnost, ze ji preziji. BTW, zhruba 20% zasazenych lavinou umira hned/zahy na nasledky mechanickeho poraneni, tzn. ze i s pipakem, LOPATOU a SONDOU mas jen 80% sanci na preziti.

Dale: pokud chodis na tury jen na jare za stabilnich firnovych podminek, pripadne na tury hodne bezeckych lyzi, pak muzes s velkou pravdepodobnosti zasypani vyloucit, jinak ale tezko. Na pipak nemas, na kolikpak si cenis vlastni zivot??? Nejlevnejsi pipak stoji dneska o neco vic nez tretinu prumerneho mesicniho platu ...


Takze i nadale poradnou porci stesti i opatrnosti na turach!

Lenka K.
Lenka K.odpovědět 
  Re: FYLTER NA VZDUCH---AvaLung--18:36:31 07.02.2007
myslim ze kdyz uz se poustis do prvniho diskutéra tak si to alespon precti cele skialinistko:-)
odpovědět 
  Re: FYLTER NA VZDUCH---AvaLung--07:53:47 09.02.2007
chtěl bych mít takový plat
adamodpovědět 
  Re: FYLTER NA VZDUCH---AvaLung--21:33:34 21.02.2007
prvni diskuter psal co slysel na chate v alpach ne jak to dela on...jen pro upresneni:)
Dzamalodpovědět 

 velice11:12:29 07.02.2007
užitečný článek. díky
sóčaodpovědět 

 -14:47:05 07.02.2007
Mate nekdo osobni zkusenosti s pouzivanim S1 nebo Pulze? Protoze neni vsechno zlato co se trpyti.
FAHodpovědět 

 Neco dalsiho k pipakum, vcetne Pulse :-)18:47:09 07.02.2007
http://www.ioutdoor.cz/cislo/2007-1/ukazka1/ chybi tam Ortovox S1, protoze neni v CR dostupny, a nove Piepsy.... nejake dalsi vysledky se brzy objevi na http://palic.ho-vsetin.com
p a l i codpovědět 

 píps08:20:35 09.02.2007
Super článek, jen se musím zastat analogových pípáků. nyní jsem měl možnost vyzkoušet digitál 1 generace a musím říci dost hrůza - byla zima a display byl velmi zpomalený( pouze jsme trénovali). Daleko rychlejší byl analog se svými 3 diodami. A k monitoraci životních funkcí - doufám, že kdyby mě někdo někdy hledal a na přístroji mi srdíčko nebilo, stejně mě vyhrabe. I super technika se totiž může snadno mýlit.
tomodpovědět 
 Re: píps10:12:22 09.02.2007
A co byl ten digitál a analog? Ortovoxy M2 a F1?

jkodpovědět 
 Re: píps13:26:40 18.07.2007
aby u pulsu fungovala detekce zivotnich funkci, musi mit ten pipak zasypanej i hledanej. jinak pulse je (podle vysledku testu HS) opravdy nejlepsi, hned za nim je pieps. skoro nemaj falesny peaky
felliniodpovědět 

 píps08:21:37 09.02.2007
Super článek, jen se musím zastat analogových pípáků. nyní jsem měl možnost vyzkoušet digitál 1 generace a musím říci dost hrůza - byla zima a display byl velmi zpomalený( pouze jsme trénovali). Daleko rychlejší byl analog se svými 3 diodami. A k monitoraci životních funkcí - doufám, že kdyby mě někdo někdy hledal a na přístroji mi srdíčko nebilo, stejně mě vyhrabe. I super technika se totiž může snadno mýlit.
tomodpovědět 

 Super clanok21:38:08 09.02.2007
Velmi pekny clanok. Strucne doplnenie - momentalne je k dispozicii upgrade na Pieps DSP verzia 4.0. Ortovox M1/M2 sa nezvyknu oznacovat ako digitalne, napriek tomu, ze maju display. Vacsinou sa oznacuju ako "hybridne".
Maros. Zodpovědět 

 Super clanok09:32:11 21.08.2007
Vdaka autorovi za tento super clanok.
Luboodpovědět 

 analog pips20:54:14 24.12.2007
anologové pristroje su najlepsie podla testov ktore robili rakusania dozvedel som sa to ked sme mali cvicenie v horskej sluzbe ...A pips je dobry ale pri lavine treba mat stastie lebo v priemere 90% ludi sa bod  laviu udusi do 15 minut. Malo kedy sa najde niekto zivi...
baxodpovědět 

 Foto dne:
Chorreras
Cabeçó D’Or
 Databáze cest:
Všechny cesty (180225)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
6B+ - D (Blocco 7 Black Cave) 6B+ Val Masino
6A - B (Blocco 5) 6A Val Masino
6A - D (Blocco 5) 6A Val Masino
5B - C (Blocco 5) 5B Val Masino
Rutina Všedního Dne 5 Svah Pod Aplitovými Skalami
Nově komentované:
Souhvězdí Marmota 7C Hradby U Kozla
There Is No Rich Man In ... 6b+ Leonidio
There Is No Rich Man In ... 6b+ Leonidio
Houpačka 8 Skály U Kutné Hory A Malešova
El Sarcofago De Nuremberg 8a Chulilla

 Nově v diskusi:
Re: Eliska Adamovska | Eliska Adamovska | Re: nohavice s výstužami | Re: nohavice s výstužami | Re: nohavice s výstužami | Re: nohavice s výstužami | Re: nohavice s výstužami | Re: nohavice s výstužami | Re: nohavice s výstužami | Re: nohavice s výstužami |

 Nové komentáře:
neni to kret..... | Re: **** | Re: **** | Re: **** | Re: **** | Re: **** | Re: ucta | Re: Vácman | Re: Vácman | ucta |

 Kde to vře:
Ondrova hvězda (75)
Mára Holeček: porovnejte si můj pohled a prohlášení SHS JAMES (72)
Stanovisko SHS JAMES k neštěstí pod Langtang Lirung (37)
Video: Adam Ondra a Jakob Schubert zkouší DNA 9c od Seba Bouina (31)
Zkusíme to znova (30)
Salzburskou cestou na Watzmann, (21)
Berounské Vánoční OPEN 2024 (6)
EpicTV: Videomedailon o Pepovi Šindelovi (6)
Kontinentální pohár v ledolezení na obtížnost v Brně (5)

 Nově v inzerci:
Prodám skialp boty | Přilba PETZL SIROCCO | Wánachten na lyžích | Scarpa ALIEN RS | STANOVÉ KOLÍKY - SET 8+1 | RAB DOWNPOUR ECO-membránová bunda pánská | Praha Big-Wall | Ve dvou se to lépe leze | Rád poznám parťačku, která už ví, co chce | Pinguin Gelanots XP |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 808 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 728 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 613 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 647 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 545 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.