Turisté, kteří se ve slovenských horách dostanou do nesnází a jejich záchrana bude vyžadovat zásah horské služby, budou od prvního ledna 2006 za tuto pomoc platit.
Do konce letošního roku platí, že asistenci horské služby hradí jen turista, který nedodržel zákaz vstupu do vysokohorského prostředí nebo na turistické cesty v zimním období. Horská služba však v takovýchto případech jen stěží vymáhá dluh především u zahraničních turistů.
"U turistů, kteří dodržují všechna pravidla pohybu v horách a něco se jim stane, je ještě letos záchrana zdarma. V příštím roce, ale budou i tito lidé platit," řekl Právu ředitel Horské záchranné služby Jozef Janiga. Při porušení zákona bude muset neukázněný turista zaplatit náklady a navíc pokutu až 10 tisc slovenských korun.
Podle Janigy je tato praxe běžná ve většině alpských zemí a členských států Evropské unie. Horská služba očekává nárůst příjmů až o sedm miliónů korun za rok. "To umožní zvýšení počtu záchranářů, zlepšení jejich odměňování a zabezpečení nové výstroje" dodal Janiga.
Ceny za zásah se liší
V současnosti má horská služba v SR 114 zaměstnanců, z nichž je 94 záchranářů. Její roční rozpočet činí 62,5 miliónů korun. Náklady na jednu záchrannou akci podle Janigy dosahují v průměru 3500 korun, ve vysokohorském terénu je to až deset tisíc korun a při hledání v lavinách až sto tisíc korun. "Cenu zvyšuje také zásah vrtulníku," konstatoval.
Ve slovenských horách zahynulo loni 29 lidí; 15 z nich ve Vysokých Tatrách. Mezi oběťmi byla většina Čechů. "Čeští turisté někdy zbytečně hazardují a vydávají se do vysokohorského terénu často bez potřebné výstroje a výzbroje," říká Janiga.
Ty idiot, turistov tam je az moc, halvne tych co robia bordel a ja si myslim, ze ked je to normalne vo francuzsku, tak preco nie u nas.... dokedy budes zit v sociku?
Este jeden vtip:
Vies, kedy padne lavina?
Ked pocuje cestinu...
Už jsi se ptal provozovatelů horských chat v Tatrách co by dělali, kdyby v zimě nepřijel žádný český horolezec???
Co se týče placení nákladů za záchrannou akci, tak se domnívám, že pro nás jako cizince se stejně nic nemění, neboť bez pojištění, která byla již zmíněna, stejně záchrannou akci platíme ze svého již dnes. Ona zmiňovaná mezistátní smlouva (pokud mám správné informace) se stejně týká pouze lékařského ošetření a né záchranné akce v horách.
no, a máme to tu čierne na bielom!
už bolo načase rozkývať sa.
dúfam, že to odradí dobrodruhov, vyznávajúcich heslo : "za búra po evropě" /a na slovensku tiež./
Že tam maj málo turystu jo! To podle mě nemá vliv na to jestli se nějakej dědula rozhodne sbalit rodinu a jít šmejdit po vyšlapanejch cestičkách. A jestli to zvedne úroveň připravenosti a dostupnosti HZS tak jenom líp. Obzvlášť pro nějaký horolezecký nedochůdče co po tvrdym setkání s matičkou zemí zustane KO! a jde mu o minuty.
hmm, ale myslim, ze vetsinu lidi, co tu na lezci jsou asi tyto zpravy nechaji dost chladnymi... kdyz ma nekdo pojisteni OEAV, CHS atd. tak mu je to dost ukradeny, ne?
Stím pojištěním ČHS pozor platí jen pro oddílové akce v ČR! Pojištění naprosto normální záležitost.Je potřeba všude ta proč né v SK.Naše malé kopečky by taky snesly konečně zákon o horách a horské službě!
Ty asi myslíš úrazovku, která je hrazená v členským příspěvku. Ale on myslel pojištění ČHS, který si připlácíš (cca 900, nebo 1250 Kč dle varianty výše plnění) a to je snad určený na akce v zahraničí, ne?
Pokud to myslel takhle tak máš pravdu.Jen s tímto pojištěním můžeš mít někdy problém při ošetření v zahraničí neboť toto pojištění neznají na rozdíl od OEAV pojistky.
Že ji pořádá oddíl. Prakticky to zpětně potvrdí předseda a je dobré, když to může i dokázat. My měli jednoho zraněného (spadl na písku a rozbil si paty) a k dokazování se dalo použít dobrozdání předsedy podpořené záznamem z veřejného oddílového internetového kalendáře (píšeme si do něj, kdo, s kým a kam jede lézt). Za paty dostal nějakých deset tisíc korun stejně jako za své jiné komerční připojištění.
Tato pojistka kterou popisuje kuba je jednotná pojistka ČSTV. My třeba "oddílové " úrazy neřešíme přes ČHS, ale pro zjednodušení pouze přes mateřskou TJ, která je taktéž sdružena v ČTSV jako ČHS a má "kupodivu" stejn číslo úrazové pojistky.....takže v podstatě jsi-li v nějaké větší jednotě, která je přidružena k ČSTV vystačíš si co se týče úrazů v ČR i bez ČHS.
Jasně, záchranu v "horách" (lezení, skialpinusmus a tak) beru, ale uniká mi rozdíl mezi turistickým chodníkem v Tatrách a třeba v lese kdekoliv jinde.. Když si zlomím nohu v lese u Žiliny a přiletí vrttulník - neplatím (tedy platí pojištění z mezinárodní smlouvy ČR-SR), pokud náhodou u Popradskýho - platím?! Náklady jsou přece srovnatelné. Byl bych pro placení, ale při činnostech mimo značené turistické cesty a při porušení zákonů - časové uzávěry a tak. A že se nemohou domoci peněz - pokud platí smlouva mezi ČR a SR, měla by se tato záchrana normálně proplácet, ne?
Podmínky pojištění horolezecké činnosti najdete na vebu ČHS. Oddílové akce je nesprávný název. Pojištění se vztahuje na všechny maléry, související s horolezeckou činností. Tohle pojištění nám zaplatilo i špitál v Zadaru po otravě houbama v Paklenici. Pokud by se nás rozhodlo pro tohle pojištění víc, mohlo by být výhodnější.
CITACE:Podle Janigy je tato praxe běžná ve většině alpských zemí a členských států Evropské unie.
Cau.
No nevim jak bezne to je, ale ve Francii te svezou vrtulnikem na nejblizsi "shudnou" cestu ZADARMO i kdyz se dostanes do i jen "POTENCIALNE" nebezpecne situace. (receno je to dost laicky omlouvam se). PRIKLAD: otec se synem se dostali v nejakem zlabu do situace kdy je syn vycerpany a otec se rozhodl pro sestup(unava,cas,kameny,...). po nekolika metrech zjistuje ze sys klopypa a ze sestup je nejisty = zavola pomoc. Dolezli na hreben kde je postupne sebrali na longline. odvezli na ledovec a pak k nejblizsi chate. Oba vypadali hotove. Najedli, napili a zahrali, dali si pivo a zacali listovat v pruvodci co polezou zejtra! Neplatili nic. stalo se v loni vlete na R.Covercle (PS:ten tyden byl vrtulnik jen na Covercle kazdy den)
Nechci nejak srovnavat franc. alpy a tatry... a ani uroven zachrane sluzby... spis jako zamysleni - co by se asi stalo kdyby tohle zavedli v tatrach.
Osobne mam pojisteni a tak je mi to jedno. Ale predstava ze si jako duchodce pojedu zavzpominat do tater a cestou na Strbsky pleso na pivo a zpet (celodenni vylet pro duchodce) si zlomim nohu a budou me zachranovat/platit je dost triskni.
Preji krasny den ((-:
W
Vrtulník se fakt ve Francii ze záhadných důvodů neplatí, ale všechno okolo jo. Včetně např. radioprovozu, sanitky, práce pilota....
A další příklad: Při lyžování na sjezdovce ve francouzské La Normě si muž ošklivě natáhl vaz v koleni. Zaplatil přímo na místě odvoz na kanadských saních Ski Patrol a potom ještě jednou za ošetření doktorovi. Potom teprve mohl usednout do autobusu a odjet do české nemocnice. Dostal účtenky a v Česku mu to pojišťovna proplatila.
Ono to nemusí byť zlý nápad, zadarmo zachrániť chlapíka kým sa sám vie dostať na príhodné miesto a rozmumne komunikovať. Môžu sa tým vyhnúť prípadnému zložitému a drahému zachraňovaniu zraneného (prípadne mŕtvoly) odkiaľsi zo steny.