Souhlas se vztahuje na všechny lezce, nejen na členy ČHS.
Podmínky jsou stejné jako dosud, vč. místních a časových omezení:
-
celoroční lezení - v sektorech Jižní věže, Křížový hřeben, jižní okraj Zdoňovského oblouku, který je tvořen věžemi Bezzubá, Borová, Tučňák, Eskymák, Eskymačka; spojnice těchto věží tvoří severní hranici této oblasti
-
lezení od 1.7. do 31.12. - jižní část Zdoňovského oblouku vč. věží Maják a Olymp.
Lezení je zakázáno v těchto obvodech: Zdoňovský oblouk/Žlutá výspa, a v částech obvodů Zdoňovský oblouk/U křížové cesty, Zdoňovský oblouk/Štítové věže.
Viz mapka v příloze OOP.
Při lezení je nutné dodržovat stanovené podmínky a pravidla lezení, zejména lézt pouze na suchých skalách a za denního světla, používat pouze textilní jisticí prostředky, neupravovat a ani nepoškozovat povrch skal ani porost na skalách apod. např. nevhodnou manipulací s lanem, nepoužívat magnesium.
Důležité je také celkové ohleduplné chování k přírodě - přístup ke skalám tak, aby nedocházelo k poškozování půdního krytu a erozi, respektování hnízdících ptáků, pořádek apod.
Prosíme, abyste stanovená pravidla a zásady vhodného chování v přírodě dodržovali.
OOP PR Křížová cesta - 2018-2028
Vše o Křížovém vrchu najdete v databázi
Skály ČR na našem webu.
Doplněno 25.4.:
Omlouvám se za chybnou informaci týkající se Mg. Správa CHKO používání Mg nezakázala, na Křižáku platí Pravidla lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách: "Použití chemických a minerálních látek...Je považováno za nevhodné především v oblastech vnímaných jako klasické, v cestách nižší obtížnosti (do IXa) a u výstupů vzniklých před rokem 1980. OVK mohou rozhodnout o úplném zákazu použití chemických a minerálních látek v dané skalní oblasti."
Správa CHKO v odůvodnění pouze uvádí, že lezení, při kterém jsou dodržována tradiční pravidla, je z hlediska ochrany přírody udržitelné.