Mladý architekt Jozef Seman přišel se zajímavým pojetím lezecké stěny integrované do sídlištní zástavby.
Stěna by podle návrhu, který byl prezentován v soutěži Města bez smogu, měla být pod širým nebem a měla by fungovat nejen jako lezecká stěna, ale i jako aktivní prvek při pohlcování exhalátů tzv. betonové technologie nazvané TX Active. Stěna z tohoto materiálu (speciální beton) umístěná na vhodném místě ve městě, zejména v blízkosti obytných čtvrtí, pohlcuje údajně vysoké množství exhalátů.
Jednotlivé části lezecké stěny jsou navrženy tak, aby si lezci všech úrovní měli možnost vybrat cestu podle stupně obtížnosti. Stěna umožňuje také traverzové lezení v malé výšce po jejím obvodu.
Autor ve svém návrhu tvrdí: "Tato lezecká stěna může plnit nejen funkci „čističky“ vzduchu, ale také vybízet k zajímavému a atraktivnímu sportu, který je jednou z možných variant trávení volného času ve městě.
paráda, líbí se mi to. Kolik by takový monstrum mohlo asi tak stát ?
A nevím, jestli to není úplná blbost, ale přidal bych tam nějaký kapsy, kam by dala hlína a zasadily stromy. Jednak by to bylo hezčí a za druhý člověka vždycky potěší, když může chytnou kmínek... Nebo by to kořeny zlikvidovaly??
Je to skoda, ze rozumne veci se daji tvorit v Cine
http://bit.ly/iLnXD
Z pohledu cementaru je to soutez o par drobnych.
Jenom se bojim, ze nektere navrhy zustanou v povedomi neinformovanych a povede to az k jejich realizaci.
45 previs je na trening dobry a je to jediny prakticky profil na tom navrhu. Ine profily na tom betonovom monstre su k hovnu. Mal by som asi pisat po cesky, ale nie som v tom zbehly.
pro betonovou lezeckou stěnu, výrazně více lezecky přátelské, a to třeba stříkaný beton (viz gutovka), pohledové plastické matrice, nebo bednění vytvarované na líci polystyrenem či polyuretanovou pěnou a následně opucované vysokotlakým vodním paprskem. všechny zmíněné technologie jsou ovšem za peníze.
určitě by mělo veliký potenciál stěny na rubové části protihlukových bariér (v podstatě stačí rozházet do panelu závitové hilzny) a šroubovat chyty a voka, případně konstrukci z vinglů pro převisy a stříšku. pak mostní pilíře v intravilánu, líce opěrných stěn...
Souhlas. Využít již stávající stavby k lezení, na který vždycky čumíme a slintáme a hledáme místa pro smyčky. Mr..t na předrahý betonový pomníky (Evidentně architekt by musel být taky lezec, aby navrhnul něco lepšího na lezení). Tady se to docela jistě povedlo, asi všichni znáte známý excalibur... pls., google out in images excalibur climbing wall
Autor se nikde nezmiňuje, jaké beton přesně by to měl být, jestli stříkaný, litý, profilovaný, hladký nebo jaký ještě. Škoda, kdyby si dal více záležet na zpracování, mohl to být docela zajímavý objekt z velmi nevšedního a zajímavého materiálu. V soutěži je ještě jeden lezecký návrh, Bouldrovací kameny, http://www.bezsmogu.cz/soutezni-navrhy/bouldrovaci-kameny/.
Ty vodorovne plochy jsou fakt nanic. Vylezu 4 m, 3 m se projdu a zas 4 m... Navic se o ty hrany bude drit lano. Jistic na me zespoda nevidi. Kdyz spadnu ve vylezu, tak mam sanci, ze skoncim na te plose. Nemluve o tom, kdybych trefil hranu...
Milej zlatej Ánonyme. Buď rád že je v Mammutu narváno a že si najde svojí klientelu, každému sedne jiná stěna a chodí raději na tu svou, aby trénoval to co potřebuje. Jestli tam chodíš a něco ti vadí tak to vyžaduj a jestli chodíš jinam hleď si svýho;)
Asi by bylo lepší, páni architekti, nechat návrhy stěn na odborníky, třeba z Makaku atp. Už jen proto, aby výsledek byl funkční a nebyly to jen vyhozené peníze.
Když se podíváte do pravidel této soutěže, tak zadáním bylo navrhnout BETONOVOU stavbu s použitím technologie TX ACTIVE, proto autor nemohl použít žádný "lepší" materiál.
Stejně tak to, že tvarově ta stavba není pro lezení ideální je bezpředmětné, protože se jedná o ideovou soutěž a tak autor neměl proč svůj návrh konzultovat s odborníkem na lezecké stěny, protože v příadě realizace by k tomu jistě došlo a výsledný tvar by potom byl zase trochu jiný.
Chcete-li vědět, zda při použití TX active budete po lezení svítit, stačí trochu hledat, abyste věděli, jak tento materiál funguje.
Autor se pouze snaží v soutěži propagující tento materiál poukázat na možnost využití betonu u lezeckých stěn a tím propaguje lezení v městském prostoru.
I když má projekt jisté chybičky, tak bych byl rád, že v případě realizace prvků proti exhalátům v městské zástavbě by mohlo dojít k výstavbě lezecké stěny ať už jakékoli a moc nekritizoval.
Zase tak špatně to neber, článek je to zajímavej a je vidět, že lezecké stěny můžou vypadat i jinak než je známe. Vzhledem k zadání je to zajímavé nevšední zpracování. Ať už by v jakém koliv městě vyrostla třeba takováhle stěna, spousta lidí by byla ráda aspoň za něco, i když už je u nás stěn jak hub. Navíc kdyby to bylo zadarmiko, půlka kecálků by teď byla tam a ne u kompu. To že si lezci musí na něco postěžovat s tím nesouvisí.
Materiál je daný, OK. Ale prezentuje to jako lezeckou stěnu, tak se nediv kritice. Tenhle tvar je totiž pro lezení totální paskvil dobrej leda na zrakvení o polici nebo hranu. Různý sklony od rajbasu po brutální převis ano, ale police a ostrý hrany fakt ne. Než samostatná stěna, tak je ale určitě lepší udělat to někde kdy by tak jako tak byla zeď, nebo to udělat třeba jako rozhlednu uprostřed parku (aby výrostkové mohli na lezce plivat a házet šutry ;-)
materiál je daný, to jest úplně vobyčejnej beton s trošku (víc) dražším cimentem tak, aby tam bylo nezanedbatelné množství oxidu titanu. tedy nevidím důvod, proč místo pohledově zajímavého paskvilu nepoužít tvary a technologie lezecky osvědčené. (betonem se živím)
Tak to já se raději živím stejkama a pivíčkem a na beton se pokud možno jen koukám. V tý soutěži je vážně docela dost objektů, na který by se dalo vylézt, i když to autoři asi původně v plánu neměli.
Pouzitelnost 4-5 hrany,police,nelogicke veci na stenu
Material 5- (proc delat neco co uz je
vymyslene a promyslene dobre k pouziti jinak?)
Drzel bych se "funkcionalismu" a nedelal koniny se spatnym az zadnym poradnym pouzitim,krom zviditelneni.
Toto muj nazor a nikomu nevnucuju (vam se klidne muze zdat uzasna).
Stale nerozumiem preco sa tu ludia zaoberaju tvarom, sklonmi jednotlivych stran, atd. a polemizuju o tom ako by sa na tom liezlo. Tu sa jedna skratka len o ukazku a napad ako by mohla vyzerat lezecka stena v urbannom prostredi za vyuzitia tx technologie. Nejedna sa o realnu stenu ktora by mala byt postavena. Keby sa tak malo stat, som si isty, ze autor projektu by to navrhol inak - tak aby to co najviac splnalo kriteria plnohodnotnej steny. On sa naopak snazil o to, aby to vyzeralo zaujimavo, predsa len sa jedna o sutaz a on ako architekt sa to snazil co najlepsie navrhnut po VIZUALNEJ stranke.
Navrhoval lezeckou stěnu nebo betonovou sochu? Jestli sochu, tak tvar je zajímavý. Ale jestli stěnu, tak to je fakt paskvil a "pan architekt" by měl chodit kanálama a ne se s tim chlubit.
Divili byste se, kolik skvělých staveb se zrodilo jako ne úplně dokonalá a funkční představa architekta. Tohle je úplně normální vývoj projektu - architekt se někdy v první fázi soutředí jen na některé aspekty objektu, v tomto případě evidentně na netradiční vlastnost konstrukčního materiálu (a podle mého laického názoru úžasnou). Teprve v dalších fázích přípravných prací jsou zohledňovány ostatní faktory, tady by to musela být praktičnost a využitelnost k zamýšlenému účelu.
Určitě bych tenhle návrh neodsuzoval čistě na základě idového návrhu. Ničím jiným ani není.