IFSC schválilo nový formát lezeckých závodů pro olympiádu

Adam Ondra ho vítá jako nejrozumnější řešení situace

Valné shromáždění IFSC schválilo nový formát lezeckých závodů pro olympiádu s medailemi za kombinovaný výsledek v lezení na rychlost, v boulderingu a lezení na obtížnost. Oznámilo to vedení IFSC. Adam Ondra to přivítal jako nejrozumnější řešení současné situace.

Podle zveřejněné tiskové zprávy budou 2 sady medailí pro muže a ženy, startovat bude 20 mužů a 20 žen. Pořadí v kvalifikaci i ve finále (kam postoupí 6 nejlepších) se bude počítat vynásobením výsledku z každé ze tří disciplín, dle pravidla čím menší skóre, tím lépe.

Příklad výpočtu rankingu závodník AAA a závodník BBB (při možném stejném skóre rozhodne, kdo z nich byl vícekrát v disciplínách lepší):
příklad rankingu


Schválený prozatímní návrh pravidel, který večera zveřejnila Mezinárodní federace sportovního lezení IFSC na tiskovce po sobotním zasedání valného shromáždění v Kanadě, je zde:
Sport Climbing Olympic Format

Tato pravidla by se měla uplatnit už na letošních závodech Světového poháru 2017 a pak také před Olympiádou v Tokiu 2020, i na Olympijských hrách mládeže v Buenos Aires 2018.

Podle svého vyjádření pro Lezce Adam Ondra, který kombinovaný ranking kritizoval, rozhodnutí přivítal s tím, že je to asi nejrozumnější, co mohla IFSC vymyslet. Podle Adama je dobře, že se bude v obou částech závodu závodit ve všech disciplínách.
Jedním z původních návrhů totiž bylo, že by se v kvalifikaci závodilo jen v rychlosti a až finalisté by se utkali v boulderingu a obtížnosti. To Adam kritizoval, protože do finále by postupovali závodníci, kteří v boulderingu ani obtížnosti nejsou mezi nejlepšími.
Specialisté na rychlost budou mít nyní malou šanci na úspěch, protože nikdo z nich v boulderingu a obtížnosti zatím nevyniká. Aby se dostali finále, musejí uspět minimálně ve dvou disciplínách.
Podle Adama, pak ve finále bude nakonec rozhodovat, jak se poleze rychlostní cesta, a tak bude i pro něj rozumné rychlost potrénovat.

K olympijským hrám v Tokiu v roce 2020, kde bude poprvé i sportovní lezení, se Adam vyjadřoval např. loni v listopadu, kdy kritizoval navrhovaný formát lezecké trojkombinace, ale tehdy řekl, že o bojkotu olympiády už neuvažuje.
„Jsem rád, že lezení bylo konečně zařazeno, nicméně s formátem soutěže, tak jak byl stanoven, nesouhlasím,“ uvedl tehdy. Hlavní problém viděl v kombinaci třech disciplín, kdy bylo k lezení na obtížnost a boulderingu připojeno ještě lezení na rychlost. Právě to šlo proti Adamově filozofii a s jeho zařazením nesouhlasí. „Lezení na rychlost nemá z mého pohledu nic společného s lezením jako takovým. Lezci při něm pořád dokola trénují to samé. Chybí tomu kreativita běžného lezení. Navíc je to úplně jiná disciplína než lezení na obtížnost a bouldering, které jsou právě o kreativitě v předem neznámé cestě,“ vysvětloval.
Problém byl i v tom, že takovéto trojkombinaci se momentálně prakticky nikdo na světě nevěnuje. I proto podle něj nebude mít olympijský závod v této podobě mezi lezeckou komunitou největší prestiž. Formát je ale olympijským výborem podle všeho daný, a minimálně první olympiáda by tedy měla proběhnout v této podobě, uvedl tehdy.
„Pokud se rozhodnu usilovat o nominaci a olympijský úspěch, bude to znamenat spoustu změn, protože půjde o jiný druh přípravy než doposud. I když jsem chvíli uvažoval o bojkotu právě kvůli formátu soutěže, myslím, že bych tím nic nedokázal. Je to ale ještě daleko a je tam zatím spoustu otazníků, například jak se bude na OH nominovat a jak se výkony ze tří disciplín budou sčítat,“ uvedl v listopadu 2016 Adam.
Viz: Adam Ondra leze Dawn Wall na videu Heinze Zaka +Adam o 9c, olympiádě i sportovci roku


Valné hromadě IFSC v kanadském Quebecu předcházely semináře IFSC:

sth   [úpravy] 14:19 12.03.2017

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Je rozumné násobit?13:04:31 13.03.2017
Když bude AAA např. 2., 2. a 4., bude mít skóre 16. Když bude BBB např. 1., 7. a 2., bude mít skóre 14. Vyhrává BBB jak na skóre, tak na počet lepších umístění. Kdyby to bylo součtem, AAA by měl skóre 8 a BBB 10, vyhrává AAA. Jinak taky AAA byl poražen pěti soupeři, BBB sedmi soupeři. AAA má průměrné skóre 2,66 a BBB 3,33. Nebo ještě BBB ač jednou zcela propadl, vyhrává.
Nemáte někdo nějaké argumenty, proč je násobení lepší než ostatní možnosti?
o..odpovědět 
 Re: Je rozumné násobit?13:42:11 13.03.2017
Nevím, proč je lepší, ale násobení vyzdvihuje jedince, kteří se alespoň v 1 disciplíně umístí hooodně vysoko proti "průměrnému" zavodníkovi, který má vyrovnané výsledky, ale nevyhrál. Např. pokud AAA skončí 1., 2. a 13, má součin 26 (součet 16), zatímco BBB, který je 3x 3., má součin 27 (součet 9). Takže celkovým vítězem se velmi pravděpodobně staně někdo, kdo alespoň 1x vyhrál (např. kombinace 1.,4.,5. nebo 1.,4.,6. je pořád lepší než 3x 3).
syslikodpovědět