Honza “Tráva” Trávníček: Jak to bylo s kyslíkem na Broad Peaku
Honza “Tráva” Trávníček zveřejnil podrobné vysvětlení, jak to bylo s kyslíkem na osmitisícovce Broad Peak, na kterou vylezl koncem července, přičemž na posledních 100 metrů použil přídavný kyslík. Citujeme vysvětlení z Honzova Facebooku v plném znění:
Kyslík na Broad Peaku (8051 m) 😅
Plán na vyzkoušení kyslíku na Broad Peaku.… dozrál cestou do základního tábora. Lezecká legenda Stoupa (Dušan Janák) se snažil v problematice zorientovat, ptal se moooc a ptal se dobře a cíleně.
Opět zjišťuji, že odpovídám asi správně, ale opírám se pouze o zdroj JPP (jedna paní povídala) 😉
Červíček v mé hlavě se už nějakou dobu probouzí. Jo, asi je to třeba vyzkoušet… ať vím, o čem mluvím, ať mohu poradit dalším, jak to funguje. Ať dokážu případně i použít pro kohokoli z naší
party. Ať mám taky znalost, jak moc pomůže při případné záchrance, ať znám i negativa (a není jich málo)
Příležitost je, používá ho Sabin Thakuri a naše banda si vyžádala jednu láhev pro záchrankového strýčka příhodu, takže s sebou máme 5 lahví - na oba vrcholy Broad Peak a případně K2. Dostatečná rezerva.
Jednu určitě mohu použít na zamýšlený „hokus pokus“.
Nechci riskovat žádnou technickou závadu. Selhání lidského faktoru (rozuměj moje neumětelství s tím pracovat) ani fatální výpadek dopinku. Aklimatizuji se úplně stejně jako ostatní, stále chci dojít na summit bez něj. Údajně má každý kyslíkář k sobě osobního gajda, co mu pomáhá ovládat tu láhev. Já ho samozřejmě nemám a jsem opatrný🥹
Vymyšlený plán: zanechat kyslíkovou láhev ve výšce cca 8000 m. Když nebude potřeba při nějakém průšvihu, vyzvedneme ji po sestupu z vrcholu a sneseme aspoň o 500 m níže. S kyslíkem se vrátím zpátky do 8 000 a těch 500 výškových metrů zase sestoupím.
Bohužel jsme díky ne moc dokonalé aklimatizaci pokažené počasím byli pomalí a ještě se klíčových
pár hodin dost zkazilo počasí na hřebeni. Fičelo. Stojím před rozhodnutím, že buď použiji na poslední úsek (cca 2h) láhev cestou k vrcholu nebo půjdu bez. Na původní variantu nezbývá čas.
A teď nevím, zda vylezu i bez něj nebo ne. Když se zpětně ohlídnu, tak bych řekl, že bych to čistě (ano po fixech :-)) vylezl, ale Buddha ví. Každopádně jsem to rozhodnutí udělal naprosto vědomě a svobodně, bez jakéhokoli tlaku, upozadil jsem své ego a pochvalu davů 🤯
Bylo jasné, že můj původní plán na pokus při sestupu je over, čas běžel a docházely síly. Byla neskutečná příležitost vyzkoušet to, co asi málokdo před tím udělal. Byl jsem ve výšce cca 7900-8000 m 2-3 hodiny bez kyslíku na začátku hřebene a na stejný časový úsek a druhou část výstupu jsem jej použil. V podobných podmínkách. Na vršku Broad Peak je dlouhý táhlý hřeben, kde se leze převážně stále nahoru a dolů 🧗♂️
Už je to dlouhé, co? O poznatky se podělím příště. Jen chci ještě teď napsat, že je to kurňa rozdíl s a bez 🙂 A to i míněno nejen s a bez kyslíku, ale i s a bez 20 kilového báglu, který prostě nenesete, když jste kyslíkář 🤣
Kdyby kluci nevynesli láhev z BC do C2, já ji pak posouval C2 – C3 a Sabin na hřeben do 8 000 m cca a Martin kus po hřebeni (kvůli případné záchraně), tak já sám bych neměl šanci. Díky!🙏
Nikomu neberu, jakým způsobem se na ten kopec vyhrabe. Když neohrožuje ostatní. Ale ať je to sakriš od něj řečeno jasně.
Dostal jsem na pár serverech, nejčastěji s anonymními přispěvateli, za uši, že jsem se vyautoval z kruhu respektovaných horolezců apod. Ze satelitního telefonu podobné vysvětlení nenadatlujete,
teď děkuju za případné sdílení všem, kteří se v mém počítání úplně nezorientovali a tento článek by mohl objasnit 🫡
PS: doplňující video je z C3, cca 7 000 m n m odpoledne před nočním výstupem
To sis nějak popletl, pohřební službu zde praktikuje Háček s Radarem, kteří zde jedou přes mrtvoly a to doslova a do písmene.
Konec konců ani na tomto výletě to podle všeho nebylo moc daleko od zinkové rakve. Proto bych pohřební službu zde raději moc nevytahoval.
Takže závěr z "hokus pokusu" je že použití kyslíku v kombinaci s tím, že vám někdo nese batoh podstaně usnadní výstup. Snad tato průlomová informace někomu zachrání život. Děkujeme a těšíme se na dalši obdobné experimenty. Zase jsme o kousek dál.
Tak až budeš stát před roztopenými kamny, tak nezapomeň experimentem ověřit, zda ta plotna také pálí, jak u kamen praví teorie.
Jinak v jednom starém českém filmu byla taková scénka, kdy Z. Svěrák v roli otce rodiny kontroluje všechny funkce auta. Od blinkrů až po stěrače. V tom se k němu nakloní Abrahám a říká:
"Ty stěrače vám nemusí hlásit, to přeci vidíte."
Ale zase je to velmi roztomilé, jak tady někteří objevují Ameriku.
když dělá vejlety pro elektrokolisty, tak se znalost disciplíny může hodit.
on nikdy nevyprávěl "vyjel jsem Stelvio pod dvě hodiny", ale od začátku to bylo "zkusil jsem si jednou na Stelviu elektrokolo".
Není na světě člověk ten aby se líbil lidem všem.
Trávo, rád si prečítam zistenia z prechodu hrebenom pri použití kyslíka. Prajem veľa síl a nadšenia do ďalších výstupov.
Já tvůj počin i popis vysoko oceňuji! Takhle dokázat potlačit své ego a ještě se nechat kamenovat,to chce velikou odvahu i vyzrálost!
Sám bych to nedokázal!
Samozřejmě ten,kdo se s tebou identifikuje, tak se cítí zklamaný, nedokáže potlačit svoje ego a to zklamání překrývá nadáváním...
Jsi vnitřně tak silný, že stejně půjdeš svoji cestou!
A to ti ze srdce přeji!
Je docela prča číst zrovna od tebe cosi o potlačování svého ega, obzvláště když si vzpomene na tvé zarputilé hádky, kdy jsi svého času zarputile zpochybňoval přelezy svých lezeckých konkurentů. Podotýkám, přelezy, u nichž si nebyl.
A vůbec nechtěl bys Trávovi k tomu článku udělat nějaký pěkný graf?