LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Středně velkou lavinu odpružíš.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Vánoční závody Praha Ruzyně (24.12)
Novoroční Open (11.01)
Novoroční pohárek (25.01)

Žebříček
Cesty:
5.Stráník 11399
6.Stribrny 11387
7.Nespoutaný 11375
Bouldry:
5.Pochman 10628
6.Stráník 10625
7.Kopecký 10375
Hory:
16.Magič 5005
17.Zaoral 4866
18.Najman 4632

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5679 lezců
1146998 cest
Nové přelezy:
? 7c+
Agujeros E 7b+
Hanuman Ex 8c
Veganza De 8a
Bolek 8a
Putinova Z 7C+
1.20 € Var 8a
Uno 2€ Tre 8a/8a+
Grillotopo 7b+
Reaktivní 7C+

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Osobnost: 5. 2. 1944 zemřel v Terstu Julius Kugy

Julius Kugy

Spisovatel a průkopník alpinismu v Julských Alpách Julius Kugy patří k osobnostem, které není třeba mnoho představovat.

Do dnešních dnů promlouvá k horolezeckým a alpinistickým generacím prostřednictvím myšlenek obsažených ve svých knihách.

U nás známe zejména knihu "Ze života horolezce", která ač vyšla ještě v průběhu druhé světové války, dodnes patří k základní publikaci v každé horolezecké knihovničce.

Kugyho příznivce jistě potěší, že tato kniha dodnes, např. v němčině či italštině, vychází.






Julius Kugy se narodil v Gorici tehdejší součásti rakousko-uherské monarchie (Gorizia, Görz je dnes součástí Itálie), do multikulturního prostředí, ve kterém byla samozřejmá aktivní znalost několika jazyků. Přestože oba rodiče byli Slovinci, zcela samozřejmě hovořili rovněž německy, italsky a furlanštinou, románským jazykem přežívajícím dodnes v severovýchodní Itálii. Kugyho rodiče pocházeli z typicky středostavovských intelektuálních rodin, a to se pochopitelně odrazilo i ve výchově a dalším vývoji mladého Julia.




Julius Kugy


dr. Julius Kugy (19. 7. 1858 v Gorici – 5. 2. 1944 v Terstu)

repro: archiv Horolezecká abeceda



První horské výstupy podnikal Kugy v otcově rodném kraji, v Korutanech, a později zejména samostatně v Julských Alpách. Po smrti otce se především věnoval zabezpečení rodiny a řízení rodinných podniků, za které již v útlém mládí převzal veškerou zodpovědnost. Po absolutoriu gymnázia vystudoval práva ve Vídni, a zároveň se i dokázal věnovat svým koníčkům, ke kterým patřila především hudba a botanika. Právě botanika pak přivedla mladého Kugyho do hor, kde se záhy stává nejvýznamnějším znalcem Julských Alp.
Společně s místními vůdci vytyčil na padesát nových cest na většinou dosud nezlezené vrcholy, ale zejména se věnoval soustavnému mapování a poznávání horského prostředí. Výsledky, zejména botanické objevy a přehledy soustavně publikoval, a podílel se i na zřízení alpinária a botanické zahrady u slovinského Bovce.

Kugy byl i výborným hudebníkem, byl členem, či dokonce založil několik amatérských hudebních těles v okolí, ale také sám komponoval. Ve vrcholném období svého života se rovněž, snad vlivem rodinných genů (jeho dědeček byl známým básníkem) začal věnovat literatuře, ale i další publikační a vydavatelské činnosti. Soustavné literární a publikační činnosti se pak věnoval zejména období mezi světovými válkami.

Článek s ilustračními obrázky především z Kugyho publikační činnosti na
Horolezecké abecedě


Julius Kugy, pionýr horolezectví a nadšený propagátor krásy hor, považovaný dnes za otce moderního horolezectví v Julských Alpách, byl především spisovatelem a humanistou, ovlivněný rovněž účastí v bojích v první světové válce, kterou strávil v horských jednotkách. Hory vnímal jako prostředek pozitivního působení na člověka, a hory i horolezectví jako celek - jako spojení sportovního výkonu a silného estetického zážitku v souznění s přírodou. Jeho ideály a láska k přírodě jsou vyjádřeny v řadě knih, jejichž prostřednictvím oslovuje stále nové generace horolezců.
Pozoruhodně se jeho vliv projevil ve slovinské, ale i italské a německé literatuře. V meziválečném období tak byl díky své publikační i přednáškové činnosti velice populární nejenom ve Slovinsku a přilehlých italských oblastech, ale i v německy mluvících zemích.
Právě tato popularita a vliv Kugymu na sklonku života, v průběhu druhé světové války, umožnily zachránit z koncentračního tábora Dachau několik slovinských alpinistů, kteří by zde v opačném případě pravděpodobně nalezli smrt. Konce válečného běsnění se však Julius Kugy nedočkal, zemřel v srpnu 1944 v Terstu.

V oblasti Julských Alp bez ohledu na to, zda se nacházíme v jejich slovinské nebo italské části bývá Kugyho jméno dodnes často připomínáno. Kromě pojmenování řady horských cest jeho osobnost připomínají i pomníky, z nichž se ten nejslavnější nachází v Triglavském národním parku na slovinské straně hor. Kugy, který však byl i německy píšícím spisovatelem je často připomínám v sousedním Rakousku, z jehož území pocházel jeho otec.



Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2009.

Jako ilustrační obrázek v záhlaví článku byla použita reprodukce části knižní obálky jednoho z Kugyho dodnes vydávaných knih; repro: horolezeckaabeceda.cz








Julius Kugy: Ze života horolezce

U nás nejznámější Kugyho kniha; Ze života horolezce, přeložená českým horolezcem a horolezeckým publicistou, metodikem i autorem průvodců Františkem Kroutilem. V tomto případě jde vázané vydání Kugyho knihy z r. 1943. V ilustračním obrázku doplněné dobovými, resp. sotva o třicet let staršími průvodci po Slovinsku, z produkce „Českého odboru Slovinského alpského družstva“

foto © Tomáš Frank



Některé zdroje a odkazy:

Julius Kugy na Horopedii
Julius Kugy na české Wikipedii
Video o Juliu Kugym na německé Wikipedii
Julius Kugy na Wikipedii (anglicky)
Julius Kugy na Wikipedii (italsky)
Julius Kugy na Wikipedii (slovinsky)


Julské Alpy - ilustrační foto

Julské Alpy (Julijské Alpe, Alpi Giulie), oblast hlavního působení Julia Kugyho

foto © Tomáš Frank


Tomáš FRANK   [úpravy] 00:00 05.02.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Julius Kugy09:53:57 05.02.2014
V Julských Alpách byli aktivní tou dobou také čeští horolezci – „alpisté“ (Jiří Čermák, Viktor Dvorský, Karel Hlava, Vladimír Růžička, Dr. Chodounský), kteří v roce 1897 založili „Český odbor Slovinského planinského družstva“.
Julius Kugy který udělal mnoho prvovýstupů (mimo jiné na Škarlatici,Montaš, Cima de lis Codis a mnoho dalších kopců), který udělal také několik zimních prvovýstupů (Triglav, Jalovec, Montaš), který byl asi 40 krát na Triglavu, 35 krát na Montaši, 15 krát na Škarlatici a 15 krát na Jalovci byl zdatný „alpista“. Svých českých horolezeckých kolegů si velice vážil. Ve své knize „Ze života horolezce“ konkrétně a jmenovitě píše:

„Pražští horolezci, pánové dr. Čermák, dr. V. Dvorský a řada jejich zdatných společníků, zčásti bez vedoucího, zčásti s trentským Jožem Komacem, vykonali v tomto nádherném horském zakoutí opravdu systematickou objevitelskou práci….....
Michael Beranekodpovědět 
 Re: Julius Kugy10:27:50 05.02.2014
...což je, ovšem, téma na jiné povídání :) Český odbor Slovinského planinského družstva jsem sesnažil výše, alespoň nepřmo připomenout v ilustračním obrázku, kde právě průvodci z produkce této poměrně, odborně i materiálně silné, alpinistické organizace tvoří "stylové" doplnění obrázku.

Přiznávám, že sice mám nasbíraný materiál k samostanému článku na téma první, výhradně české horolezecké (nebo, chcete-li alpinistické) organizace, a zčásti mám připravený i materiál na "profil osobnosti" Prof. Chodounského, ale ještě jsem se k tomu nedostal.

Tématu jsem se ve svém kalendáriu už dotknul v článku o dodnes fungující České chatě (Češka koča) ve Slovinsku:
http://www.hor olezeckaabeceda.cz/ak tualita.php?id=49
(odstraň dvě mezery)
 Tomáš F.odpovědět 
  Re: Julius Kugy11:02:43 05.02.2014
Moc hezky clanek, vice takovych, pokud mozno s vice fotkama.
Vojtaodpovědět 
   Re: Julius Kugy11:29:59 05.02.2014
Ono s fotkama je to k podobným článkům těžké... Asi by jich šlo na internetu ukrást dost, ale tam bychom se přečasto dostali do střetu s autorským právem.

A i fotky, které jsou (nejenom na internetu) volné, podléhaj často různým povolovacím procesům atd. A ty úplně a bezvýhradně volné fotky z internetu bývají většinou malé a nekvalitní.

Lze to pochopitelně řešit "ilustračními" obrázky. Tedy že nafotím Kugyho knížky v nějaké kompozici, reprodukuju část obálky nějakéknihy, nebo prostě dodám své fotky z uvedené oblasti (tedy slovinské i italské stryny Julských Alp) - ty ovšem většinou nemám zdigitalizované. Na skenování negativů nemám zařízení, pozitivy často nemám. Navíc nevím, jestli by takové ilustračky k tématu něco mohly dodat :)

Zkusím do článku ještě nějakou ilustračku dát. Ale nevím, zda se to tím zlepší. Něco ilustraček, reprodukcí i použitých volných fotek z nternetu je u toho původního článku na HA. Nechtěl jsem je sem dávat zejména pro nízkou kvalitu.
 Tomáš F.odpovědět 
    Re: Julius Kugy16:04:43 05.02.2014
Dobra a zasluzna prace !!
Diky.

PD
petr_plodpovědět 
    Re: Julius Kugy11:45:12 06.02.2014
Vidím, že tvorivú bádateľko-popularizačnú prácu Ti značne komplikuje autorský zákon. Ale myslím, že majetkové právo trvá 70 rokov od smrti autora, z toho by vyplývalo, že Kugyho texty a fotografie sú odvčera voľne šíriteľné. Pozor, nevzťahuje sa na obálku, Kroutilov preklad...
 shatterhandodpovědět 
     Re: Julius Kugy12:33:28 06.02.2014
Jenže fotky Kugyho (tedy toho, kdo ho fotil) mohou mít práva ještě stále platná... :-)
Kuba Turekodpovědět 
      Re: Julius Kugy12:48:55 06.02.2014
Přesně tak. A těch pár volných je dostupných v hrozné kvalitě :)
Tomáš F.odpovědět 

 Bezezměny18:16:03 05.02.2014
Díky za članek. Zrovna nedavno jsem dočetl jeho knihu a zjistil, že co se týká pocitů v horách, nic se za těch téměř sto let nezměnilo.
Iwošodpovědět 

 pěkný článek18:30:03 05.02.2014
"Poznej ducha hory", jak pravil. Dnešní doba tohle trochu posunula, ale myslím,že základní pocit většiny členů lezecké komunity se tím stále dají vyjádřit.
josefodpovědět 

 četba19:31:13 05.02.2014
Když je řeč o Českém odboru, tak mi to nedá a musím všem, kteří trpí historickou úchylkou, doporučit spisek od Dr. Viktora Dvorského "V Julských Alpách (lezecké skizzy ze skupiny Razoru)". Vydáno asi někdy kolem 1910. O hodně tenčí, ale zato dobrodružnější než Kugy a k tomu dobová mluva. Jedna z mých nejoblíbenějších. Měly by jí mít v pražské městské knihovně. A se štěstím se dá nějakej kousek vyhrabat v antíku.
A díky za článek.
Jéňaodpovědět 
 Re: četba20:23:24 05.02.2014
můj oblíbený citát z Dvorského: Micá! Pivó!
Lukas B.odpovědět 

 česky...12:25:17 06.02.2014
je to furlanština.
Hnidopichodpovědět 
 Re: česky...12:35:13 06.02.2014
Furlanština z Furlanska, neboli regionu Friuli-Venezia
Kuba Turekodpovědět 
  Re: česky...12:51:18 06.02.2014
Díky, hnidopichu! Opravuju :)
Tomáš F.odpovědět 

 kniha20:10:01 06.02.2014
Tu knihu "Ze zivota horolezce" jsem jednou koupil nekde v antikvariatu. Celou jsem ji necetl, v Julskych Alpach jsem nikdy nebyl, tak k nim nemam vztah.

Ale pamatuji si vetu "nejeden kamzik presel pres toto sedlo do sousedni doliny na plecich mistniho pytlaka".

A pak jeste kdyz psal o ledovcovych alpach, jak si s sebou museli nosit drevo, aby si vubec mohli vecer uvarit.
jx zeroodpovědět 

 Klobouk dolů20:36:29 06.02.2014
Který z dnešních horolezců by strávil několik dní ve stěně v Alpách pouze s lákem od okurek, jutovým provazem,okovaných botech a vlněném oblečení
Petrodpovědět 

 Foto dne:
Chorreras
Cabeçó D’Or
 Databáze cest:
Všechny cesty (180292)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
El Judío Judío 7a Jaén
Agujeros En Tus 7b+ Jaén
Penetrator 6b Jaén
Grazie Josef 5c San Vito Lo Capo
Dé-leque-table 4b Vallon De La Lèque
Nově komentované:
CCS Line 7A Pašinka
Malá Bistra Pčela Maja 5b Osoje - Čikola
Mechový Nádeník 7B Pašinka
Přízraky 7- Srbsko
Nemesis 8A Černá Skála

 Nově v diskusi:
Re: Eliska Adamovska | Re: Eliska Adamovska | Re: Eliska Adamovska | Re: Eliska Adamovska | Eliska Adamovska | Re: nohavice s výstužami | Re: nohavice s výstužami | Re: nohavice s výstužami | Re: nohavice s výstužami | Re: nohavice s výstužami |

 Nové komentáře:
Re: hnus | Re: hnus julius | malé boty | Re: Tak to je fakt novinka | Re: Achjo | Hodně štěstí | Re: Achjo | Re: hnus | Tak to je fakt novinka | McKinley |

 Kde to vře:
Ondrova hvězda (69)
Mára Holeček: porovnejte si můj pohled a prohlášení SHS JAMES (59)
Stanovisko SHS JAMES k neštěstí pod Langtang Lirung (33)
Video: Adam Ondra a Jakob Schubert zkouší DNA 9c od Seba Bouina (31)
Zkusíme to znova (30)
Salzburskou cestou na Watzmann, (21)
Donald Trump chce přejmenovat Denali zpět na McKinley (15)
Berounské Vánoční OPEN 2024 (6)
EpicTV: Videomedailon o Pepovi Šindelovi (6)

 Nově v inzerci:
La Sportiva Muira | Handry na Vrbatce | Prodám skialp boty | Přilba PETZL SIROCCO | Wánachten na lyžích | Scarpa ALIEN RS | STANOVÉ KOLÍKY - SET 8+1 | RAB DOWNPOUR ECO-membránová bunda pánská | Praha Big-Wall | Ve dvou se to lépe leze |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 819 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 743 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 621 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 661 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 557 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.