Dovoluji si tímto ctěné čtenářské obci bohulibého počinu zvaného Lezec.cz oznámit, že Bezpečnostní komise ČHS opět vydala poněkud neradostnou zprávu.
Na oficiálních svazových stránkách (www.horosvaz.cz) tedy najdete další souhrn smrtelných úrazů českých občanů v horském a horolezeckém terénu. Odkaz na uvedený text: www.horosvaz.cz/metodika/index.phtml?id=623.
Jak již je zvykem naší komise, naše zprávy jsou spíše charakteru chmurného. Po zprávách o tom, že už ani novým kruhům by se věřit nemělo: viz rovněž zprávy BK na stránkách ČHS, nebo zde článek clanek.php?key=3651, tentokrát BK předkládá rozbor loňských smrtelných úrazů.
Zároveň bych rád využil příležitosti a oslovil případné svědky, účastníky atd. v případě podobných nehod, s prosbou, aby pro potřeby BK podali alespoň základní informace. Pokud tedy někdo o nehodách v našem souhrnu uvedených ví víc podrobností, dovolil bych si požádat o zaslání údajů buď na moji adresu, nebo na adresu ČHS (info@horosvaz.cz). Pro hlášení lze rovněž použít i dotazník pro hlášení úrazů (www.horosvaz.cz/medicina/index.phtml?rb=urazy), který lze, např. v případě nehody nečlena ČHS, zaslat i zcela anonymně. Rovněž ujišťuji, že není zvykem BK zveřejňovat jména a to ani v případě obětí, ani svědků.
Nehodlá komise sledovat i vážné nesmrtelné úrazy? Smrtelné jsou jen špičkou ledovce. Medializace samozřejmě je pro nesmrtelné úrazy minimální, a pokud b yse takové sledování zavedlo , měl by takové sekci odpovídat méně oficiální ráz. A nesledoval bych úrazy které se staly při nehorolezecké činnosti, na rozdíl od smr´táků. (Sestup pochopitelně patří k horolezecké činnosti, ale běžky ne)
To by nejdřív lidi museli být ochotní to hlásit. Na uvedeném odkazu na horosvaz najdeš formulář hlášení všech úrazů, nejen smrtelných, ale kolik procent členů to opravdu dělá, a kolik na to kašle? Tomáš každý rok vyzývá, aby lidi úrazy hlásili.
Ano, BK (resp. mnou vedená pracovní skupina při BK), sleduje (a vyhodnocuje) veškerou úrazovost. V této oblasti úzce spolupracujeme s Lékařskou komisí ČHS, LK má dokonce v mé skupině "stálého delegáta".
Bohužel, problém je např. ve srovnávání údajů. Můžeme pracovat pouze s omezeným vzorkem (tedy s nahlášenými úrazy členů svazu). Ovšem při tom, kolik hlášení se do roka sejde, má smysl z toho vytahovat nějaké statistické údaje vždy po několika letech - úrazy prostě málokdo hlásí. Takto zpracované nahlášené úrazy visí na stránkách ČHS. Navíc se jedná o tak malé množství případů (nahlášených), že z nich nelze ani vypozorovat trendy a tedy reagovat v podobě doporučení, varování atd.
Na druhou stranu smrtelné úrazy jsou z hlediska statistiky dosti uceleným vzorkem (i když nesrovnatelným s hlášenými úrazy), neboť se dozvíme téměř o všech smrtelných úrazech českých občanů v horském a horolezeckém terénu. Problematické je, že z toho nemůžeme vytáhnout tolik údajů, kolik bychom chtěli, neboť o mnohých případech víme pouze z otevřených zdrojů, které většinou ověřujeme u místních obdob horských služeb podle místa, resp. země, kde k události došlo. Stejně však nemáme všechny potřebné údaje, které bychom potřebovali (např. zkušenost obětí, přesnější mechanismy úrazu nebo příčiny atd.). Přesto se však toto sledování všech smrtelných úrazů osvědčuje a již dnes na jeho základě vyšla řada článků, varování, upozornění na trendy apod (viz např. na stránkách www.horosvaz.cz v diskusi přehled článků BK z let 2003-5). V mnohýh případech s námi spolupracují ostatní účastníci nehody a lze tak nalézt opravdu primární příčiny, které k úrazu vedly. Zároveň se domníváme, že i samtné publikování v ucelené podobě a s komenářem BK má jistý reventivní efekt.
Jo a mimochodem, BK sleduje i ostatní úrazy, záchranné akce atd. Poněkud méně oficiální materiál, povídáš? Tedy klikni na ten odkaz. Jsou tam tři materiály (1. smrtelné úrazy loni, 2. smrtelné úrazy v letech 2001-3, 3. a ten poslední, s netříděnými odkazy rozdělenými podle let, atd. prostě odkazy na všechny články, kterých jsme si v otevřených zdrojích všimli).
práce našich "havranů". Je v tom velký kus práce a doufejme, že se z toho poučíme a že to nebude zbytečné. Kdyby takhle fungovaly i ostatní komise, nebylo by v ČHS co řešit :-).
Prostudoval jsem. Precizní a vyčerpávající - skoro kriminální spis. Hlášení úrazů je problém....není síla ktera by hnula lidem lezeckým, tak aby odevzdávali záhodlouhé formuláře. Ani našemu oddílu se nevyhnuly úrazy, ale i přes urgence nevyplnil nikdo?!?!
Možná by pomohla stručnější on-line verze někde na webu.
Jinak Tome nemáš hotový ten přehled CHKO? Nabídnu za to metodický vcelku přehledný sumář s fotkama atd ( asi 320 stran )....pošlu mailem odkaz. Díky R.
Děkuji tímto všem, kteří mi již zaslali své připomínky a další informace k uvedenému textu. Věřím, že se ozvou ještě další svědci (a to i ke starším případům, např. v souhrnu z let 2001 - 2003). Aktualizaci na základě dalších informací provedeme najednou.
Dnes byly výše uvedené soubory aktualizovány (jde zejména o upřesnění u některých konkrétních případů, kde se na základě námi publikovaného materiálu ozvali další svědci atd.) a přibyl zde jeden nový materiál s tématem související.
Ještě jednou děkuji všem, kdo zaslali své připomínky a další informace, stejně jako opravdu velice děkuji oddílům, které zasílání hlášení považují za samozřejmé.