Do té chvíle nehybné portály, jako například nejznámější Frankenjura.com, začaly přinášet informace o nových cestách a vůbec novinkách o oblasti, která se již několik desítek let lezecky velmi rozvíjí.
Nejprve bych chtěl referovat o novinkách mezi průvodci.
Novinky na knižním trhu
Objevilo nové vydání (v poměrně krátké době již čtvrté)
Schwertnerova dvoudílného průvodce, podle toho, kolik Němců si jím pod skalami listuje, se zdá, že velmi úspěšné vydání.
Přestože
Thumův se stal již téměř beletrií trochu zaostal v aktualizaci a nedokázal reagovat na překotný vývoj a tvorbu nových cest. Dojem z něj má příchuť situace, kdy vydavatelé v domnění své jedinečnosti v dvouletých cyklech jen oprašovali stávající kdysi jedinečný zdroj s pěknými nákresy. A nyní je zde silná konkurenece, která si nezadá s předchozí co do přesnosti nákresů a t zdá se, že také orientace ve
Schwertnerově průvodci je poněkud jednodušší, než v Thumovi.
Nové (4.) vydání průvodce Frankenjura band 1. a 2.
Co se však týče klasifikace dochází k výraznému zmatení, řekl bych až babylónskému.
Jen podotýkám, že
Lezec.cz se v klasifikacích hodně orientuje na webové vydání (o němž ještě bude řeč)
Frankenjura.com a to zejména z toho důvodu, že je lehce dostupné a velmi často aktualizované. Ke korekci klasifikací na Lezci.cz pak dochází přímo samotnými lezci zadavateli cest, kteří se mohou přiklonit k tomu či onomu zdroji a v poslední době je zde i vliv výše zmíněného Schwertnera, který je sám velmi aktivní i při přelezech a dělání cest, tak má docela přehled.
Ukázka průvodčíků H. Rocker
Již překonaný, ale stále dostačující Thum (7. vydání)
Pozn: Dříve to byl výhradně Thum.
Průvodce na netu
Frankenjura.com doposud free portál se díky své popularitě přesouvá do komerční sféry. Doufejme, že se nepřesune celý jeho zdroj a alespoň hlavní webová aplikace zůstane free.
Jinak si totiž nelze vysvětlit novinku, která se nedávno objevila na těchto stránkách.
Novinka přináší uživatelům novou funkčnost a to těm hodně mobilním uživatelům, kteří chtějí mít přístup na elektronický průvodce i v terénu přes svůj telefon, či Pocket PC.
Je ale placená služba skutečně to, do čeho je dobré investovat. Podívejme se však na ni trochu podrobněji.
Podle mých zkušeností, je problematická smysluplná manipulace s takovýmto rozhraním, v terénu. Mám na mysli on-line komunikaci, jako je zadávání třeba nových cest z terénu. Zatím si myslím, že současná technika, má daleko do využití tohoto interaktivního prvku.
Naopak s off line digitální verzí průvodců v mém Pocket PC mám je dobré zkušenosti.
Stranou by neměl zůstat ani fakt, že podobně jako Lezec.cz i Fr.com funguje na principu zadávání cest do db
autory, či veřejností a tudíž je zvláštní jí tyto informace pak zpoplatňovat.
Ukázka mobilního elektronického průvodce
Jak to bude vypadat?