Lano Tendon Master Pro 9.2 je letošní novinka s pověstí tenkého lana s výbornou manipulací, které přitom hodně vydrží. Tak jsme přivítali možnost ho vyzkoušet v uživatelském testu. A po půl roce používání musím přiznat, že je to jedno z nejlepších lan, co jsem kdy měl v ruce.
Lano je se svými 9.2 mm průměru tenké, tedy lehké na ostré přelezy, a přitom se kupodivu dobře drží v ruce, funguje v Grigri 2 a v novém Grigri Plus, bez problémů mě s ním chytili spolulezci do jistících kyblíků a revers. Mimořádně lehce se tahá a klouže v expreskách po skále.
Lano Tendon Master Pro 9.2 klouže expreskami po skále velmi lehce
Testování lana na sportovkách v Srbsku
Po půl roce používání působí skoro zánovně, přestože jsme ho používali i na nacvičování projektů s pády, na vápně, žule a měli jsme ho několikrát na písku v Ádru.
S lanem jsme lezli i na písku v Ádru
Lano Tendon Master Pro 9.2 v Grigri plus fungovalo bez problémů
Lano má hmotnost 58 gramů na metr. To je trochu víc než loňská novinka ultralehké ale tlustější lano Tendon Lowe 9.7, které má 55 gramů. Lowe je ale tvrdší a má hrubší oplet, a při tahání klade větší odpor. Master Pro 9.2 má jemně pletený oplet o poznání hladší a měkčí, a tak v karabinách a po skalních hranách klouže lépe.
Srovnání opotřebení lana Lowe 9.7 (zelené) a Master Pro 9.2 (modré), u obou lan v opadané části pár metrů od konce. Obě lana mají za sebou podobné zacházení.
K tomu, jak to, že u tak tenkého lana je životnost srovnatelné s tlustějšími modely, nám z vývoje Lanexu řekli: "Jedná se o způsob pletení na strojích. Tím jak se jednotlivé nitě proplétají. Další věcí na opletu je jemnost jednotlivých nití v opletu. Kombinací těchto faktorů a několika dalších vzniká tento skvělý oplet. U tohoto lana nám šlo o výdrž, dobrý průchod celým jistícím systémem a pohodlné cvakání."
Na pohled na nás papírově tenčí Master Pro 9.2 působil tlustější než Lowe 9.7 (viz foto níže) "Průměr lana se měří při zatížení 10kg ve visu. Nicméně pocitově můžou působit stejně. Je to pořád „textil“ a vyrábět na desetiny milimetrů není vždy možné. I sama norma uvádí tolerance. Ale působí silněji než klasická 9.2 třeba od konkurence. Bude to tím hutnějším opletem," vysvětlili nám z vývoje Lanexu.
Na pohled působí Lowe 9.7 (zelené) tenčí než Master Pro 9.2 (modré). Jde o stejná lana jako na obrázku výše, jen zde je vyfocena málo zatěžovaná pasáž z prostředka lan.
Asi proto u mě Master Pro 9.2 nevyvolá obavy, že by byl na mých někdy až 80 kg příliš tenký, například oproti nejsubtilnějšímu modelu Tendonu Master 8.9. Ten je se 48 gramy na metr nejlehčí jak na nošení v batohu, tak na tahání v ostrých přelezech, ale rychleji odchází.
Můj starší Master 8.9 (který si šetřím jen na mimořádné příležitosti, kdy potřebuji co nejlehčí lano, a má proto nalezeno podobný počet metrů jako testovaný Master Pro 9.2) je v evidentně horším stavu. V pasážích, kde se nejvíc padá, je oplet už pěkně chlupatý.
Lano Master Pro 9.2 (modré) v porovnání s podobně používaným lanem Master 8.9 (červenozelené) - rozdrbanější pasáže lan
Pokud jde o manipulaci při jištění, stalo se nám jednou, že jistička špatně manipulovala s grigri, při pádu prvolezce držela horní lano, a blokace nenastala, dokud si po pár metrech pádu nespálila ruku a lano nepustila. Shodli jsme se, že problém způsobila chybná manipulace s grigri a nikoli vlastnost lana.
Sám jsem chytil do grigri řadu pádů a nikdy jsem neměl pocit, že by bylo lano příliš tenké nebo rychlé. Blokovalo úplně standardně. Při jištění do kyblíku to šlo také dobře. Ale při riziku tvrdších pádů s větším pádovým faktorem je přeci jen třeba být víc na pozoru, aby lano náhodou neprojelo, jak se mi svěřoval jeden z mých spolulezců jistící touto metodou.
Když bylo lano úplně nové, stávalo se nám, že se trochu zauzlovalo, ale řekl bych méně, než jsem zažil u jiných nových lan.
Nové lano Master Pro 9.2 se zpočátku trochu zauzlovávalo
Lano v testu mělo povrchovou úpravu Complet Shield, a je odolné proti vodě. Po prudkém cca hodinovém dešti, kdy viselo v kolmé stěně, bylo jen lehce vlhké, nebylo promočené a šlo na něm dál bez obav lézt.
Lano Tendon Master Pro 9.2 vypadá po půl roce lezení skoro jako nové
Údaje výrobce:
Pokud jsi sportovní lezec, máš rád malé průměry lan, ale nebyl jsi spokojený s jejich životností, s Masterem PRO máš po problémech. S malým průměrem 9,2 mm vydrží tolik pádů jako 9,9 mm a vylepšený SBS oplet mu přidává na odolnosti v oděru. Vývojáři zapracovali i na měkkosti lana, kterou si během okamžiku oblíbíš a už nebudeš chtít měnit.
danou za nizky priemer pri zachovani odolnosti je asi ta vysoka max. razova sila. zaujimalo by ma ci to je nejako citit aj v praxi.
chyba mi tiez zrovnanie s asi najbeznejsim modelom, Master 9.7, na ktore su vseobecne dobre recenzie. pokial maju na pocit priemer rovnaky, tak nizka razova sila 9.7-ky je vyhodou. rozdiel ceny 3g/m nie je az taky velky. otazka ako je na tom v zrovnani opotrebenie a ci sa s Masterom Pro pracuje nejako vyrazne lepsie...
V praxi to nepocítíš. Toto lano mám od března tohoto roku, je parádní. Intenzivní používání na stěně (cca 3-4x týdně + skalky) opotřebení se zatím moc neprojevilo, napadané mám dost. Rázova síla je v normě, ono taky záleží na zkušenostech jističe, hodnota není všechno. Mám ještě jedno delší 80m na sportovky a s benefitem cenou pod 4k při akci v tendonu, nemám si na co stěžovat :-)...
Mě se u Master 9,7 posunuje oplet, to se u současných lan už neděje. Tzn. z mého pohledu shit. Ale je pravda, že má 3 roky. Přesto je to pro mě zásadní minela.
Shodou okolností jsem teď o víkendu lezl na kamarádově Masteru 9.7 cca rok starém, ale málo lezeném (asi 10x). Lano bylo jako nové, ale pocitově na mě působilo tlustší a při tahání těžší než testovaný Master Pro 9.2.
Máte někdo zkušenost s předchozím Master 9,2 a současným Master Pro 9,2? Starší Master 9,2 bylo nejlepší lano, co jsem kdy měl, vlastně ho ještě mám. Pak ho přestali vyrábět a nahradili Master 9,1, které se úplně nepovedlo. Pokud je současný Master Pro 9,2 na stejné nebo lepší úrovni než jeho předchůdce Master 9,2, pak není co řešit.
Ahoj, předchozí Master 9.2 bylo úplně jiné lano. Hlavní benefit nového Master Pro 9.2 je vylepšený SBS oplet. Lano má opravdu skvělou životnost a nejen za sebe si dovolím tvrdit, že to jeden z nejlepších kousků, které senám podařilo vyvinout.
Ačkoli má razovku takovou, jakou má, jako lezec nemáš šanci pocítit rozdíl. Je to dané funkcí postupoveho jištění, prokluzu, seadaku apod.
Jak už jsem psal výše, toto je spíše o jističovi a jeho schopnostech (prokluz, jistítko, zkušenosti...) než vlastnostech lana.
Maximální rázová síla v lanu není rovna maximální zatížení postupového jištění!! Je na něm trochu závislá, ale není to primární hodnota. Větší váhu v tomto ohledu bude mít délka pádu, pádový faktor, případvě tlumící prvky v systemů (např. Petzl NITRO) atd.
to ze max. razova sila sa nerovna sile posobiacej na istiace prvky chapem :)
nejaka zavislost tam ale bude a kedze clovek obcas niekde pocuje odporucat napr. na lady lana s nizsou razovou silou a podobne, tak som akurat chcel vediet, ci je z tohto pohladu Master Pro nejako citelne iny (napr. voci klasickemu Master 9.7), tak, ze by sa to mohlo prejavit napr. pri smyckach na piesku alebo inom nestabilnom isteni. pokial sa to v praxi neprejavi, tak okej, akurat potom neviem preco sa ten udaj vobec uvadza :)
Hmmmm super, lano svými parametry a užitnými vlastnostmi se zdá jako opravdu skvělé, nicméně porovnávat lze pouze porovnatelné. Z uvedených informací mám dojem, že Master 9,2 PRO je vlastně lano o vyšším průměru (viz gramáž), než výrobce udává. Norma umožňuje rozdíl až 4mm (+/- 2mm) takže bychom měli toto lano porovnávat s parametry lan 9,6. Potom se vlastnosti nejeví až tak mimořádně. Navíc z vlastní zkušenosti vím, že Lanex jako mega velký výrobce má problém s udržením stabilní úrovně kvality. To znamená že si koupíš lano a je skvělé a podruhé to samé lano se ukáže jako totál šit.
A ty jsi měřil ten průměr dle normy, že tvrdíš něco takového? To že okem ti to příjde jiné je opravdu sofistikovaný názor...
Vahu ani rázovku lezec tvých kvalit stejně nepozna.