Proč závody netradiční? Rozhodli jsme se upravit pravidla tak , aby co nejvíce vyhovovala závodníkům.
Co to konkrétně znamená? Zrušili jsme v závodech ČP jinak běžnou izolaci. Domníváme se, že si takto závodníci mohou celý závod, atmosféru, výkony soupeřů, projekci, muziku a ostrovtip moderátora užít. Dovolujeme závodníkům závodit i ve více kategoriích v rámci svého pohlaví a to směrem nahoru. Přijde nám škoda, když někdo jede třeba z Pustiměři ( Jana Vincourková - RAJČE tým ) do Ústí a pak vyleze jednu cestu na rychlost, jednu na obtížnost a jede domů. Proč se nepoměřit se staršími souputnicemi?
I věkové kategorie upravujeme až po nahlášení závodníků a v podstatě i po vzájemné domluvě tak, aby bylo poměřování sil co nejobjektivnější a v kategorii byly vždy alespoň 3 závodníci….což se né úplně vždy povedlo. Celou škálu závodníků si můžeme dovolit poměrně značně selektovat, protože sponzoři ( HUDY, ROCK EMPIRE, FEAST CHEMIE, SALTIC, Město Ústí n. L ) a mediální partneři HORY DOLY a MONTANA ) jsou nám trvale naklonění a ocenění je dost. Opakovaně se nám daří sehnat dostatek peněz i věcných darů. Letos vyhrávali nejlepší
sedáky, spacáky, friendy, trika, mikiny, boty, čelovky a v neposlední řadě předplatné časopisů
Montana a
Hory Doly .
Je zřejmé, že někteří zejména ti první startující jsou v nevýhodě, ale dosud si nikdo nestěžoval. Většinou převáží dobrá atmosféra kontakty s přáteli atd…před touhou stát na bedně a to co nejvýše. Né, že by se nezávodilo naplno, závodí…to je jasná věc, ale jen nelze tvrdit, že je poměřování sil naprosto objektivní.
Jako v minulých letech jsme zajistili dvě souběžné projekce, kde se prezentovalo MS Juniorů v Ekvádoru, nejlepší lezecká videa z českých písečků ( zejména z videotéky z
www.lezec.cz ), historické oddílové dokumenty z výstupu na PIK Lenina 1978 a oddílových soustředění v Tatrách ….ač jsem se v 70´ narodil z lezeckého pohledu to byl opravdový pravěk. Velké propan butan láhve na chrptě atd. . Jeden film z konce let padesátých na 8 mm pásku se nám bohužel nepodařilo transponovat, ale to by byla teprve lahůdka….bílé štrumple…metrové motyky….třímetrové šály, konopná lana kolem prsou.
Letos oslavil náš oddíl 50 let existence, takže máme archiv opravdu bohatý. Možná by stálo za to, tyto filmy prezentovat na webech jako přispění do diskuse o MG a lezecké klasice.
No a teď k výsledkům: Závodilo se nejprve na obtížnost a následně na rychlost.
V dětské kategorii do 6 let vyhrál
Honzík Vopat (2003) jak na rychlost tak obtížnost následován těsně
Tadeášem Bzurou ( 2003 ) a slečnou
Pavlínkou Kovaříkovou ( 2004 ). Nejmladším závodníkem byl
Jonáš Bzura ( 2005 ) a naopak nejstarším bojovníkem - nestor ústeckého lezení a oddílový instruktor
Jaromír Rada ( 1932 ).
Mezi staršími chlapci poměřil síly
Jakub a
Johan Benešovi, mezi kterými se jednalo doslova o bratrovražedný boj. Rychlost i obtížnost vyhrál starší Jakub ( oba tým
www.refugio.cz )
Boj mezi dívkami do 16 let se zdál na první pohled nerovný, protože Jana Vincourková ( Fen star SPL, RAJČE ) působila jak hodně mladý David a Eliška Veverková ( HO Holešovice ) jako velice pohledný, ale značně starší Goliáš. Dopadlo to jak v oné pověsti. David porazil Goliáše a to na rychlost tak i obtížnost.
Mezi ženami se utkali doslova ženy a dívky několika věkových kategorií či doslova generací. Mezi první 4 patřila
Lucka Hrozová 19 let ( Mammut ),
Edita Vopatová 14 let ( HUDY, ROCK EMPIRE, WWW.EXEX.CZ),
Magda Kovaříková 31 let ( HOSPUL ) a
Jana Vincourková (Fen star SPL, RAJČE ). Takže souboj na první pohled nesmyslný a nevyvážený….výsledky tomu zase tak úplně neodpovídaly. Lucka Hrozová zvítězila nad Editou Vopatovou a Magdou Kovaříkovou doslova o prsa ( hodně malá ) a to až v superfinále a na základě času. V rychlosti byl rozdíl mezi první a druhou již větší. Lucka si při závodech pochvalovala zejména velice příjemnou atmosféru, závodníků tak akorát. Stala se čerstvou mistryní ČR v Boulderingu a má před sebou ještě celou řadu závodů s lanem.
Ve veteránské kategorii závodilo 5 závodníků a to všichni z HOSPULu. Vévodil jim Olda Jetmar – čerstvý padesátník následován Pavlem Moudrým. Nejstarší pětasedmdesátník Jaromír Rada závodil v ručně šitém sedáku a bez magnézia. Bohužel Mirek letos nestál na bedně, ale ocenění za statečnost v podobě staré myslivecké dostal.
Nejnabytější byla kategorie mužů do 45 let, kde závodilo 19 závodníků. Na rychlost ( čas 9 sec!! Lucka 11 sec ) i obtížnost zvítězil
Martin Klemsa ( HO Teplice, Singing Rock ), který dal jako jediný v mužské cestě TOP. Na obtížnost skončil druhý
Albert Drahoš ( HOSPUL ) a třetí
Radek Vopat ( HOSPUL, www.nakovarne.com ) . V závodech na rychlost se pořadí pomíchalo kdy za prvním Martinem Klemsou skončil Martin Tomášek ( USK Slávie UL ) a bez protekce Radim Bzura ( HOSPUL, www.exex.cz ).
Závody skončily s mírným finančním přebytkem za což děkujeme zejména sponzorům a partnerům: Feast Chemie, HUDY Ústí , ROCK EMPIRE, SALTIC, Město Ústí nad Labem, bez nichž by se závody uskutečnit nemohly….
Pro letošek je to za námi tak zase příští rok ještě lépe a radostněji.