V sobotu 1.12.2012 se ve sportovním areálu Gutovka v Praze odehrál již druhý ročník lezeckých závodů v drytoolingu na obtížnost. Vyhrál Juraj Švingál a Lucie Hrozová.
27.11.2012 Víkendové lezecké závody proběhly s nečekanou rekordní účastí 88 závodníku. V sobotu se mezi sebou utkalo 21 mužů a 9 žen. V neděli přišlo závodit 58 dětí ve třech věkových kategoriích.
Zveme všechny lezce na závody v boulderingu na novou stěnu ve Velkém Meziříčí. Závody se uskuteční v sobotu 22.12.2012. Startovné 100,- Kč. Závodní cesty staví lezecká legenda Olda Klapal.
Dne 24.11.2012 se konalo v lezecké aréně v Drážďanech Mistrovství Saska ve sportovním lezení na obtížnost. Tohoto mistrovství se zúčastnili i lezci z České republiky jak z řad mládeže, tak z řad dospělých.
V sobotu 10. 11. 2012 se v Chocni již po několikáté konal Tendon Český pohár mládeže v lezení na obtížnost. Byl to šestý závod poháru této sezóny. V osm hodin ráno pořadatelé otevřeli halu a závodníci přicházeli, aby se podívali, co si pro ně Martin a Štěpán Stráníkovi letos připravili (stavěči cest). Cesty byly jako každý rok atraktivní a výzvou pro všechny zúčastněné lezce. Z celkového počtu 89 lezců se pouze 9 krát TOPovalo.
V sobotu 1.12.2012 se ve sportovním areálu Gutovka v Praze odehrál již druhý ročník lezeckých závodů v drytoolingu na obtížnost. Vyhrál Juraj Švingál a Lucie Hrozová.
Již od začátku bylo jasné, že počasí bude přát a to se také vyplnilo, slunce svítilo a dokreslovalo příjemnou atmosféru závodního nadšení. V minulých týdnech kluci stavěči pilně tahali cesty jednu za druho a výsledek stál za to. Vyblbli se s kamenými chyty, špalky i silonovými kousky. Samozřejmě, že stejně jako na loňském ročníku, nesměly chybět trámové traverzy, dodávající cestám akční charakter. Nakonec úsilí dosáhlo výsledku a bylo postaveno celkem 5 kvalifikačních cest různých obtížností a 2 finálové linie, dlouhé 20 až 30 metrů a pěkně členité délky. Tak aby se diváci měli na co dívat.
V dopolední části byl pro návštěvníky připraven workshop, kde si mohli případní zájemci vyzkoušet lezení s cepínama. Zúčastnilo se zhruba 20 nadšenců z řad diváků i těch, kteří přišli na workshop záměrně, vyzkoušet si něco nového...
A jak Gutovka Drytool Cup 2012 probíhal?
Je ráno a práce je před námi ještě dost a dost. Všechno dochystat, poladit a projít si ještě všechny kvalifikační cesty. Shon jak má být. První závodníci se začínají trousit kolem desáté hodiny ranní. Nakonec se nám schází 4 dívky a 22 borců a to z Čech, Slovenska i jiného zahraničí - přijeli k nám lezci z Chorvatska. Ještě než vypukne samotný závod, probíhá v restauraci u stěny přednáška Lucky Hrozové o drytoolingu. Ta je stejně jako minulý rok zajímavá a Lucie s úsměvem na tváři a příjemným výstupem mluví o drytoolingu a o svých zkušenostech z tohoto sportu. Během promítání se všichni posilní obědem a hned po jídle se jde na představení kvalifikačních cest. Jak holky, tak kluci mají 4 cesty v kvalifikaci. Roli spíkra přebírá Libor Hroza a láká všechny na kouzelnou podívanou z celého areálu ke stěně. Dále je vedle stěny připraven trám se třemi zavěšenými fošnami na trénování paragánů.
Samozřejmě to není jen tak a lezec s největším počtem zvládnutých paragánů bude na závěr oceněn! Celý program přibarvuje famózní vstup exhibice na highlajně v podání Květáka a Aničky. To nasvědčuje tomu, že všichni jsou seznámeni s pravidly, dostatečně nahecovaní a závod může začít!
V pozadí hraje energická hudba, která podbarvuje akční atmosféru závodů. Lezci se snaží o nejlepší výkony za podpory diváků a svých kolegů. V dámské části soupeří o největší počet bodů 4 slečny: Martina Kratochvílová, Lucka Hrozová, Gábina Vráblíková a návštěva z Chorvatska Morana Durbešić. Cesty jsou pěkně vyrovnané a kvalitně rozřazují výkonnost jednotlivých lezkyň. Lucka jako obvykle topuje všechny cesty. V závěsu za ní je Martina s 2 topy ostatní holky už takové štěstí nemají, ale je na nich vidět, že se snaží a drtí to, co to jde. Holt ne každá cesta sedne. U kluků trvá rozřazování o mnoho déle, takže se občas stane, že se na cestu stojí fronta. Ale času je dost, takže stres není třeba. Z větší části se chlapům daří topnout cesty, takže rozhodují časy. To by ale nebyl správný drytool, kdyby nebylo divokých pádů a o ty se postarala cesta ze špalků. Poměrně jednoduchý nástup pokračoval do mírného převisu přes zřetelná a přehledná místa, až přišlo na lámání chleba u topu. Ten je totiž umístěn na volně zavěšeném špalku, ze kterého se obtížně cvaká a pády jsou poměrně dlouhé. Takže o křik a roztočené cepíny svištící vzduchem je postaráno. Inu skvělá podívaná pro diváky i adrenalin pro lezce. A aby toho nebylo málo, Květák a Anče předvádí další bláznivé kousky na highlajně, která se pne nad kolbištěm.
Je šest hodin a končí kvalifikace. Před námi je finále. Malou, ale podstatnou pauzu vyplní přednáška jednoho z nejlepších lezců České Republiky Máry Holečka, který zde barvitě popisuje své lezecké zkušenosti, prvovýstupy, výpravy a expedice. Návštěvníci napjatě naslouchají a Mára jako vždy hýří vtipem a svým osobitým stylem.
Program dále pokračuje a jde se do finále. Nejdřív jdou do izolace holky. Je pro ně nachystaná cesta, která začíná záludnými silonovými chyty, pokračuje přes těžké místo, kde se struktura bere rukou a musí se protlačit do nátahu. Pak se dostává ke dřevěnému traverzu se zavěšenými špalky s dírami. Špalky jsou od sebe pořádně daleko a tak jsme všichni zvědaví, jak se s nimi holky vypořádají. Top klasicky ve velkém nasekávacím špalku, kde končí i chlapská finálovka. První jde na řadu Gábina. Žádné z holek nedělá problém nástup, ale dostávají se do kritického místa, kde je čeká dlouhý a nejistý krok. Přes těžké místo se dostává Martina, ale nedokáže protlačit přes strukturu, která se drží rukou. To se povede Lucce a statečně si to burácí nahoru. Jakmile se dostane k zavěšeným špalkům, všichni bedlivě pozorují, jak se s nimi popere. Dostává ke třetímu špalku ze čtyř. Už často vyklepává a je vidět, že překonávat dlouhé kroky z jednoho na druhý bere dost sil. Při opakovaném útoku na třetí špalek Lucka padá, ale i přes to si s sebou odnáší zasloužené vítězství.
Z 22 chlapů se do finále dostalo 8. Pavel Vrtík, Míra Matějec, Radek Lienerth, Petr Hartmann, lezci ze Slovenska Juraj Švinágl, Jozef Leško, Maťo Grajciar a chorvatský borec Aleksandar Mataruga. Cesta začíná neobvykle, ale zajímavě na trámu zavěšeném a vycentrovaném do prostoru. Poté pokračuje přes stěnu na další trám pod převisem, pak stoupá vzhůru a před koncem navazuje opět na zavěšený trám, který je ale osazen velmi nepřátelskými kamennými chyty a to díky své velikosti a končí ve velkém špalku u vrcholu stěny. Cesta vypadá úchvatně a podařilo se ji díky těmto vychytávkám klukům natáhnout až na cca 35m. V obráceném pořadí nastupují do cesty a postupně se prokousávají metry této fyzicky náročné cesty. Těchto pár borců dokazuje, že ve finále jsou zaslouženě a předvádí úctyhodné výkony. Avšak cesta se jen tak lehce přelézt nedá a tak do poslední topového chytu pouští jen ty s největším odhodláním a silovou převahou. Jeden z prvních topu dosahuje Aleksandar Mataruga. Zdá se, že cizincům se daří a v závěsu se blíží ostřílený lezec ze slovenska Švingál. Jurajovi se přes jeho vehementní styl a nasazení v horním traverzu vylamuje chyt a padá. Je to velká škoda, měl dobře našlápnuto. Šéťa pohotově vyměňuje chyt za nový a jede se dál. Nastupují esa tohoto sportu a snaží se zdolat cestu. V závěru se to však podařilo jen Mírovi Matějcovi, který si pěkným a vyrovnaným stylem dolezl do topu a s radostí pro diváky vylezl nad chyt. Avšak boj o první místa ještě nekončí. Nakonec se Juraj rozhoduje, že si cestu dá ještě jednou, i když riskuje ztrátu doposud získaných bodů. Na druhý pokus jí s přehledem dává a vybojuje si tak nejvyšší stupeň na bedně.
Po skončení finále přichází na scénu vyhlášení vítězů. V ženské kategorii se na 1. místě umístila Lucka Hrozová, na 2. Martina Kratochvílová a na 3. Morana Durbešić. Za chlapy první 3 příčky topovali všichni. Rozhodnul tedy čas. Zlato převzal Juraj Švinágl, stříbro Míra Matějec a bronz si odvezl Aleksandar Mataruga.
♂ - kluci
1. Juraj Švingál
2. Míra Matějec
3. Aleksandar Mataruga
4. Petr Hartmann
5. Pavel Vrtík
6. Radek Lienerth
7. Jozef Leško
8. Maťo Grajciar
Myslím si, že každý, kdo sobotní závod navštívil, musí uznat, že to byla akce prvotřídního typu a že si ji bezesporu užili nejen lezci,ale i diváci a v neposlední řadě pořadatelé a organizátoři.