Americká expedice ve složení Conrad Anker, Jimmy Chin a Renan Ozturk vyřešili velký himálajský problém Shark's Fin v severozápadní stěně Mt. Meru (6310m, Garhwálský Himálaj).
Do třetice všeho dobrého. Americký tým dokončil 2. října prvovýstup 1300 metrů dlouhým centrálním pilířem nazývaným „Žraločí ploutev“ v SZ stěně Mt. Meru. Jen pro představu o jak výjimečný výstup jde, nutno zmínit, že Shark's Fin odolal v minulosti pokusům deseti expedic.
Conrad Anker, Jimmy Chin a Renan Ozturk ve stěně strávili jedenáct dní a dva dny sestupovali. Výstup vedli v alpském stylu. Jak už jsme zmínili pro Conrada Ankera to byl třetí pokus. Poprvé se o výstup pokoušel v roce 2003 společně s Brucem Millerem a Dougem Chabotem, kdy dolezli do výšky 6000 metrů. Podruhé to bylo v roce 2008 se stejným týmem jako letos. Kvůli špatnému počasí se ale museli otočit 100 metrů pod vrcholem. Takže letos je to opravdu zasloužené!
O Shark's Fin se pokoušeli i naši horolezci. V roce 1997 to byl Marek Holeček a Filip Šilhan. O devět let později se na místo činu Marek Holeček vrátil s Janem Kreisingerem. I tentokrát Shark's Fin odolával, a tak svůj prvovýstup vedli pod ploutví doprava, čímž vytvořili nový hodnotný směr s názvem "Filkův nebeský smích" 7a, M5,80 stupňů, viz foto dole. Cestu vylezli za 13 dní alpským stylem.
Severní stěnu Meru vylezl jako první ruský horolezec Valery Babanov v roce 2001 po pětidenním sólo výstupu, za což získal Zlatý cepín.
Mt. Meru, nákres směru "Filkův nebeský smích" 7a, M5, 80 stupňů.
foto by Marek Holeček
Planetmountain.com
Lezec.cz