Do sobotního semifinále závodu Světového poháru v lezení na obtížnost v Brně postoupilo dnes z kvalifikace pět českých závodníků a závodnic: Adam Ondra, Tomáš Mrázek, Martin Stráník, Nelly Kudrová a Lucie Hrozová.
Další naši dnes skončili: Jakub Hlaváček 36., Michal Rožek a 43, Martin Šifra 51., Soňa Hnízdilová 29., Helena Lipenská 32. a Silva Rajfová 33.
Podívejte se na záznam nejdůležitějších momentů a fotek z dnešní kvalifikace závodu Světového poháru v lezení na obtížnost, kterou zprostředkovali také jednoduchým live přenosem webovou kamerou.
15.05 - Podle předběžných výsledků postupuje do zítřejšího semifinále z našich mužů kromě Adama Ondry a Tomáše Mrázka ještě Martin Stráník, a to z posledního 26. postupového místa. (www.ifsc-climbing.org)
15.00 - Dolezl poslední závodník.
13.54 - Martin Šifra padá kousek pod půlkou stěny.
13.46 - Podle předběžných výsledků topovalo obě cesty 23 žen, z toho i naše Nelly Kudrová. Celkem má do zítřejšího semifinále postoupit 26 žen a tedy i Lucka Hrozová, které je podle předběžných výysledků právě 26. (www.ifsc-climbing.org)
13.42 - Kuba Hlaváček padá v půlce své 2. cesty.
13.36 - Tomáš Mrázek topuje svou druhou cestu (č.2) a postupuje také do zítřejšího semifinále.
13.27 - Ženy dolezly kvalifikaci.
13.07 - Martin Stráník padá pár chytů pod topem své druhé cesty (č.1)
12.56 - Helena Lipenská padá na cestě č. 2 asi v půlce.
12.50 - Lucka Hrozová padá na cestě č 1 kousek pod topem
12.45 - Nelly Kudrová topuje cestu č. 1 a postupuje do sobotního semifinále.
12.33 - Adam Ondra dává opět v pohodě svou druhou kvalifikační cestu (č.1)
Koukám na to www.ifsc-climbing.org a vidím, že za dva TOPy je 4.77 points, a čím kdo leze hůř, tím má více points. Jak to funguje? Proč zrovna 4.77 ???
Aha, už jsem na to přišel. Počítá se druhá odmocnina ze součinu pořadí v první a druhé cestě. Přitom se počítá průměrné pořadí všech kdo skončili na stejném místě. Tj. tady Sqrt(6.5*9.5)
No, jsem z těch závodů celej unešenej :) Kdo by si byl pomyslel, že se na závodech světového poháru setká s geometrickým průměrem namísto aritmetického? Z AG nerovnosti je jasné, že geometrickej je menší nebo roven aritmetickému. Ale proč se používá geometrickej? To penalizuje vyrovnané výkony! Čím více nevyrovnané výkony, tím větší rozdíl mezi aritmetickým a geometrickým průměrem. Takže preferováno je aspoň v jedné cestě excelovat!? Zajímavá filosofie závodu. Všude kde budou nějaký soutěže to začnu prosazovat, aspoň se naučím rychle, z hlavy, odmocňovat :D
Kde nemůžeš jít do záporných čísel (připad tady, kdy zavodník nemůže zalezt minus body), a 0 má racionální počátek (0 bodů znamená, že zavodník nezalezl, jev nenastal) je geom pruměr vhodnější středovou hodnotou (alespoň podle definice). Logicky pak z toho vyplývá, že 14 bodů je 2x více než 7 bodů (nelze aplikovat např. na teplotu, kde 0°C označuje hodnotu jevu, nikoliv to, že jev nenastal). POkud ale hodnoty, z nichž je geometrický průměr počítán, převedeš na jejich přirozený logaritmus, mužeš počítat aritmetický průměr. Exponent tohoto průměru je pak původní geometrický průměr.
Máš sice pravdu, že geometrický průměr není pro záporná čísla definovaný, nicméně nelze souhlasit s tím, že pro nezáporná čísla je geometrický průměr vhodnějším středem. Obojí má svůj smysl a hodí se pro různé věci, protože se chová každé trochu jinak. Ovšem argument s nulou je úplnej úlet, protože se tady průměrujou dosažená pořadí v jednotlivých cestách a tedy lezec, který cestu neleze si (hádám) musí naopak do průměru započíst, jako kdyby skončil úplně poslední. Jak jsem psal, užití geometrického průměru má za následek jedině to, že mezi dvěma lezci, kteří by měli stejný aritmetický průměr bude preferován ten, který měl větší rozdíl ve výsledném pořadí těch dvou cest.
Musis byt proste dobry v obou cestach, jak jednu pokazis, stahne te to dolu. Nebo se lze na to divat take tak, ze kdyz se ti povede pouze jedna cesta, opet te to vice diskvalifikuje. Kazdopadne cisla pak musis interpretovat v nasobcích a podílech, ne aditivne - o kolik vice nebo mene. Podle me to logiku ma.
Přesně tak! Což pro dva lezce se stejným aritmetickým průměrem znamená, že líp na tom bude ten, co má větší rozdíl mezi svými výkony nebo ekvivalentně ten z nich, kdo má lepší své nejlepší umístění z těch dvou cest.
Tak Martin Stráníků neoficiálně postupuje z posledního 26.místa. Ostatní bohužel v Brně končí. Kuba 36., Michal 43. a mladej Martin předposlední 51. U Kuby škoda zhoršení na druhé cestě, po první měl našlápnuto vysoko.
Suma sumárum zítra uvidíme:
Nelly Kudrová
Lucie Hrozová
Tomáš Mrázek
Adam Ondra
Martin Stráník
Kdo je ten fotograf, co tam visi na te konstrukci? To jsou jeho fotky ve fotu dne? To neni spatne, konecne neco , co neni foceno jen ze zeme. Ale nespadne?