Jednalo se tehdy o průkopnický typ, které výrobce nazval CU. Tyto brýle rozdělily lezeckou obec na dva tábory. Jedni je spíše odsuzovali jako nesmysl. Druzí, zejména ti, kteří kdy měli potíže s krční páteří, si je nemohli vynachválit. Všichni pak dohromady poklesli v kolenou, když viděli cenovku za tuto titěrnou optickou vychytávku. Cena pohybující se kolem 100 Euro, jistě měla lví podíl na vlažném přijetí této novinky v našich zeměpisných šířkách.
Nyní již tyto speciální brýle, pro pohodlné a bezpečnější jištění, vyrábí řada výrobců z různých zemí. V naší recenzi jsme se zabývali brýlemi domácí provenience, avšak se světovým názvem BelayGlasses.
Tyto brýle, ač jsou poněkud jiné koncepce, nás velmi zaujaly a to jak precizním provedením, tak svojí dostupnou cenou.
Rozhodli jsme se, že je přijmeme do takového malého testu. Jak jsem již psal, brýle se poněkud liší od ostatních výrobků. Samozřejmě principiálně musí být stejné, do speciálního tvaru vybroušené hranoly lámou světlo stejně jako konkurenční, ale je zde poměrně velký rozdíl v uchycení, hranolů a konstrukci těla brýlí. Zatím co první modely těchto “jistících” brýlí, byly velmi subtilní konstrukce s hranoly usazenými v podstatě, jen na ocelovém pásku tenkých obrouček s dvěma tenkými pacičkami, tyto více připomínají klasické brýle. To znamená, hranoly jsou zasazeny do jakési zaoblené masky, která tvoří přední panel brýlí, k tomuto panelu jsou již, jako u normálních brýlí, připevněny pacičky.
Konstrukce se zdá být velmi dobře promyšlená. Hranoly mají dostatečnou velikost. Pacičky za uši jsou pohodlné a nepadají, i když jsem se hodně předkloníte. Pozorovací úhel se zdá být dobrý, možná bych volil mírně ostřejší. Ale ti, co lezou více v poklopených stěnách, by možná tvrdili opak. V opravdu převislém terénu jsem však musel stále ještě trochu zaklánět hlavu.
foto by © archive BelayGlasses
Brýle jsou dodávány s úhledným malým oválným obalem, který jako pevná skořepina brání v poničení brýlí. V obalu je také místo na přiložený leštící hadřík a pro závěs na krk.
Z neprůhledného plastu vyrobený přední panel brýlí však, podle mého názoru, přináší jeden negativní prvek. A sice, že brýle značně kryjí periferní vidění, což při jištění ztěžuje prostorovou orientaci, pohyb a manipulaci s lanem. Konstruktér tohoto technického návrhu možná namítne, že jistič není alespoň ničím vyrušován a může se plně soustředit jen na jištění. Často může jen třeba mrknutím, obhlédnout situaci, kouknout se kolik lana je vymotáno, či zda nestojí na okraji nějakého srázu. Tuto drobnou nevýhodu lze určitými triky potlačit, ale zvyknout si na toto omezení, jde zpočátku obtížně. Jinak je přes hranoly vidět opravdu čistě, optika je fakt skvělá, na rozdíl od některých jiných typů, jsem ani trochu neměl pocit, že by se vzdálené objekty ztrácely v mlze. Naopak, sledovat každý pohyb nad vámi lezoucího parťáka lze s naprostou špionážní přesností, i když se vám jinak ztrácí někde u dalekého štandu.
Brýle, přestože váží více než klasické brýle (77 g), se nosí pohodlně a ve chvílích, kdy nejistíte, si je jednoduše pověsíte na krk.
Z výše uvedeného vyplývá, že lze, vzhledem k nízké ceně, tyto brýle BellayGlasses všem zájemcům doporučit.
foto by © archive BelayGlasses
foto by © archive BelayGlasses
foto by © archive BelayGlasses
Jistič vpravo má brýle na jištění
foto by © archive BelayGlasses
Všeobecné zásady při používání brýlí na jištění:
1. Před použitím se ujistěte, že hranoly pevně drží v rámečku a že šňůrka je řádně uchycena na pacičkách brýlí.
2. Vždy používejte šňůry na brýle; jistící brýle jsou poněkud těžší než normální a mohou vám lehce upadnout a dojít k poškození skleněných hranolů.
3. Nedívejte se s brýlemi přímo do slunce.
4. Pokud je ještě nemáte zažité, nebo ještě nejste zběhlý v jištění, je dobré začít používat jistící brýle jen na rovném terénu bez kamenů a jiných nerovností.
5. Končetiny, jistítko, lano to vše nebude tam, kde to "uvidíte"; ale brzy získáte chybějící prostorovou orientaci.
6. Hlavní výhodou jejich použití je možnost být a pohodlně jistit v pozici co nejblíže skály, což je většinou i zároveň správnější a bezpečnější (alespoň pro jištěného) :).
7. Obvykle (ne vždy) zjistíte, že jednodušší je si brýle nasadit, až když lezec bezpečně překoná přibližně první dva nýty, jelikož při kratší vzdálenosti vás nebude tolik limitovat fakt, že máte zúženější zorné pole.
8. Stále mějte pod kontrolou kolik máte nacuchaného lana při podávání.
foto by © JirkaS
Plus:
cena
kvalitní optika
solidní provedení, dobrý tvar brýle nepadají
robustní konstrukce
elegantní uchycení závěsu na krk
výběr ze čtyř barev
Mínus:
blokování periferního vidění mimo hranoly
váha
nejdou dobře použít společně s dioptrickými (slunečními) brýlemi
Zdroj:
Zde, kromě dalších informací o funkčnosti, si můžete také brýle objednat BelayGlasses.com
nebo si je také můžete zakoupit na shopu na Lezci BelayGlasses
Některé z dalších variant hranolových brýlí na jištění od jiných výrobců:
BelaySpecs
Blicard
Belāggles
Y&Y Belay Glasses