Dostala se ke mně jednoduchá a z principu zajímavá pomůcka, která umožňuje utéci z cesty a slanit na plnou délku lana a poté lano uvolnit z nýtů či borháku a stáhnout dolů.
Pomůcka se skládá z kusu tenčí lanovice (8mm) s šitým okem na jednom a se ztenčením na konci druhém. K lanovici je napevno našita tenčí dyneema smyčka, která na lanovici tvoří jakýsi permanentní prusík. Důležitou součástí je i malá smyčka z gumového lanka.
Princip je jednoduchý, provlečením okem nýtu (borháku) a zavedením tenčího konce Escaperu do prusíkového tunýlku vytvoříte funkční prusík, který při zatížení drží do oka, přivázané lano pak můžete použít pro slanění po jednom konci. Po slanění pak taháním za lano (stačí 8 až 10 zatahání) se prusík se díky pružnému elementu postupně uvolní, až lano spadne i s pomůckou dolů.
Ozkoušel jsem tuto skladnou pomůcku a vše fungovalo podle předpokladů.
Myslím, že díky skladnosti a jednoduchosti použití najde místo v batohu lidí, kteří se aktivně pohybují ve vertikálách. Přímo pro sportovní využití však pomůcka asi zbytečná. Většinou se dá v případě útěku z cesty “odslaňovat” na půlku lana a použít například mailonku, ale pro použití spuštění se a rychlého sundání lana je to myslím šikovná vychytávka.
Už jsem viděl demonstraci cca před rokem. Můj názor: Možná by to člověk využil 1x za 5 let. Ale to jen v případě, že by měl tu trpělivost to s sebou neustále zbytečně nosit. A kdyby to zrovna mohlo být užitečný, tak by asi člověk zjistil, že se to dá vyřešit tak jako tak bez toho.
Užitečný by to mohlo být někomu, kdo chce dělat výstup, kde napřed ví, že tam to užitečný skutečně bude. A pak to pošle dál do koloběhu :)
V dávné minulosti jsem musel proslanit téměř celou stěnu Marmolady. Stálo to thdy dost materiálu. Právě tento bazmek by mi hodně sil i materiálu ušetřil.
Igor, z návodu :
[EN] Maximal length of rappel = 80m/Maximum weight of rope = 7kg
[DE] Maximale Länge des Rappens = 80m / Maximales Seilgewicht = 7kg
[CZ] Maximální délka boosteru = 80m / maximální hmotnost lana = 7kg
[SK] Maximálna dĺžka posilňovača = 80 m / maximálna hmotnosť lana = 7 kg
Tak "abseil" se myslím někdy používá i v angličtině.
Rappe je dle slovníku vraný kůň, což asi budou znát především křížovkáři (rap). Nicméně osmdesátimetrovej vraník, to už je spousta matroše do salámu. Ale to je maximální délka, takže obvykle bude asi kratší.
hm, jsem asi konzerva, já bych bral tu zednickou šňůru nebo pětku repku. kdyby teda už po cestě celejch deset dní nebyl žádnej potrhanej ledovec, žánop.
Souhlas. Bezpečnost by asi bylo třeba prověřit.Ovšem jak známo, lze i bez nákupu pomůcek slanit na jednoduchém laně, což asi většina zná. Postačí dostatečný uzel na konci s případnou přírubkou větší než borhák a na délku lana motouz ke stažení....
Stejně jsou to však většinou jen nouzáky, stejně jako pomůcky ke slanění z nýtu....
Odsuzující názory lidí, kteří to nikdy neměli v ruce jsou trochu komické, ale nic proti tomu, názor může mít každý. Používám Escaper asi rok. Je to podle mě užitečná hračka a zatím mě nikdy nezklamal. Každému, kdo někdy slaňoval z nýtu nebo skoby je myslím jasné, že, když tam nechce nechat materiál, tohle je elegantní řešení. Taky se dá využít při delším slaňování (úprk z vícedélky) s lanem na jednoducho.. Při slanění z nižší výšky funguje naprosto bez problému, stačí asi 15x zatáhnout a je to. Při slaňování z větší výšky je v Escaperu větší váha lana a guma je hodně zatížená. Chce to trochu trpělivosti a lano "vyzvonit". Časem po delším používání se nejspíš guma vytahá, ale jinak za mě super..
Říct, že skočit z 6. patra musí bolet případně se můžu zabít je trochu komické, protože jsem to nikdy nezkusil. Ale díky bohu alespoň ten názor můžu mít.
Nechci se nikoho dotknout, ale psát o něčem, co znám jen z obrázku, mi přijde směšný. Asi jako litanie proti Iphonu.. A srovnávat to se systémem smyčka + další lano na stažení...? Ve 20ti metrový stěně fajn, ale co když jsi ve 400metrech?
Asi blbej dotaz, ale mohl by mi prosím někdo vysvětlit co se stane, když slaním z borháku nebo nýtu aniž bych tam dal mailonku? Ideálně nějakou situaci co se reálně stala?
Z borháku nic. Nýt (nebo i skoba) je ale tenký a má ostré hrany. Takže sice slaníš ale při stahování lana si ho oškubeš tak, že bude na vyhození.
Mailony se tady používají hlavně proto, že stojí pár korun.
štand alebo zlaňovací štand by mali byť min. z 2 istiacich bodov. Pokiaľ je to nejaký "bytelný" kruh, lepený bh v dobrej skale a podobný bombaštand, tak síce to nie zo šlabikára, ale robí sa to každý deň...
Ak je niekde planžetka, tak to býva expanzný nit a to dochádza k oxidácii kovu a/alebo skaly. zaváňa průserem pri zlaňovaní.
:-) po vytrhnutí zlaňovacieho bodu sa už lano pri sťahovaní obvykle nepoškodí.
Párkrát jsem v horách musel slaňovat, ale do hor vozím dvě lana, tak je spíš problém se štandem, než s lanem. Jako ani náhodou bych si lano nezastrčil do prusíku a nezačal slaňovat. Co když bude ten konec mokrej, namrzlej, od bahna?? Zrovna tak to povolování, už se vidím třeba na campanile basso di brenta,(slanění trochu převislé) jak tam rumpluju za lano a ono nic. Tím nechci nijak kritizovat samotné zařízení, svého kupce si určitě najde, ale za mě je praktické využití spíš teoretické.
Hlavně ten bazmek se zasekne v první škvíře = dobrý na jednodýlkovou cestu kterou slaníš bez přesedání.. A když se to sekne tak to necháš viset a jdeš domu :D Na prchání z větší stěny to je píííp a ten motouz na stažení je výrazně lepší..
tuhle před pár lety tu byla ohnivá dišputace o slanění na jednoduchém laně s následným stažením podle nějakého medvědího muže z televize, který uváže trempský uzel zkracovačku a tu následně v půlce přefikne kudlou.
hračka je to pěkná a udělala mi radost, ale trošku moc mi to připomíná "důmyslný pletenec záchytných uzlů do spár", pomocí kterého údajně zdolal Bonatti klíčový převis pilíře na malý Dru. čili hračka to asi bude do horského členitého položeného rozchrastu docela pitomá, ale asi naprosto skvělá pro skalkaře, který ve sportovních oblastech s kompaktní skálou leze OS, a často zapytluje, protože to dál ani nepřehákuje a nebo ho to prostě odsednutím přestane bavit a nechce se zdržovat nebo nechávat materiál, případně zabordelovat nýty pro další lezce.
čili já si to nekoupím (já v těch svých softmovřinách v podobných případěch chutě zanechám spotřební prusíky), ale někdo jiný možná jo a bude se mu to hodit.
No, přijde mi to jako pokračování strategie prodávání speciálního tam, kde stačí obecné. Zrovna mě napadá dynamická odsedka (namísto libovolnýho kusu lanovice, popruhu nebo šitý smyčky, který asi nejsou dost cool) a zrovna mě napadá, že ji vyrábí taky Beal. Zdá se mi, že je zde nabízenej princip prusíku a závlačky, kterej je možný udělat z improvizovanejch prostředků (a kterej je apriori nebezpečnej) v nějakým navoněným obalu.
A pak je tu ještě jeden efekt, kterej kdysi zmiňovala tuším Lenka K. v diskusi o lavinových batozích, a sice posunutí hranice přijatelnýho rizika směrem k nebezpečí. Tedy že s báglem budu sjíždět hangy kde bych se bez báglu bál, s dynamickou odsedkou budu nadlejzat kruhy a s escaperem se budu pouštět do slanění, do kterejch bych se s prusíkem a hliníkovou žící nepustil (přičemž protiargument proti tomuhle efektu je jasnej - tak se přeci může zachovat jen kokot).
Poctivě vzato, teď jsem čuměl na ty videa a vypadá to docela dobře, asi důvěryhodněji než lžíce a prusík. Výhoda toho je, že odpadá zdlouhavý vytahování půlky lana nahorů, což už je fáze, ve který se někdy může lano zaseknout. Zaseknout při stahování se to může, asi je to o něco horší než uzel na dvojčatech, ale tady u toho je lano zas trochu napružený a zdá se mi, že od skály posledním škubnutím trochu jakoby "odskočí". Na zvýšení důvěry v systém si může prvoslaňovač uvázat na konci lana uzel, aby to smycema určitě neprojelo, tím se to vyzkouší v konkrétních podmínkách a druhej už nebude mít tak sevřenou prdel.
Dokážu si představit použití téhle věci v nouzovejch podmínkách, kdy každý další řešení se jeví ještě horší. Např. přeslanění převisu, kdy již není cesty zpět. Nebo že není matroš na nouzový slanění klasicky. Nebo slanění někam na sníh, kdy selhání by bylo nepříjemný, ale asi ne fatální. Nepřijde mi vhodný plánovat túru s ohledem na to, že na tom budu někde slaňovat.
jestli má spát něco v batohu pro sichr nouzové dlouhé slanění (předpokládám lezení na jednoduchém laně nebo na dlouhé půlce napůl přeložené, u dvou půlek to ztrácí smysl), potom mi připadá lepší zednická šňůrka na špulce z lidlu, padesát metrů bratru za padesát korun a asi šest deka, nebo ještě lépe nějaká pětka-šestka repka (ta bude o fous dražší a těžší, ale zase je universálnější, můžeme z ní řezat prchačky a můžeme na ní a na laně slaňovat, ano, blbě a nepohodlně, ale bezpečně). ostatně, možno se zeptat nějakýho toho holečka nebo někoho podobnýho, kdo chodí do neznáma nalehko a občas z nějaký tý velký stráně úsporně a rychle prchá, co tahá v kápézetce.
Asi mi něco uniká, ale pokud pro uvolnění lanovice z prusíku stačí cca 8x povolit a zatáhnout, co se stane, když při slaňování členitějším terénem (a rozmotávání lana zachyceného o křoví, police apod.) opakovaně odlehčuju a zase zatěžuju? Bál bych se, že se to taky uvolní a letím.
[CZ] Vůdce lana dělá jeho vzpomínku a pak uvolní své lano od svého pojišťovatele jako
obvykle. Během sestupu musí být napětí na laně
vždy minimálně 10 kg.
[SK] Vedúci lana robí jeho spomienku a potom uvoľní svoje lano od svojho poisťovateľa ako
zvyčajne. Pri stúpaní musí byť napätie na lane vždy minimálne 10 kg.
Naozaj, tam kde my sestupujem Slováci hrdě vzhůru vzpomínka nevzpomínka. Pojišťovatel zapomněl jak se jmenuje natož aby pozůstalým vyplatil pojistku. Jako tohle kdybych si koupil a pak musel číst návod tak napětí zaručeno
Haha :D. To je skoro jak Googlův překlad sestupu z Greponu. Jako dali jsme to podle něj, ale chce to dát bacha na toho četníka, je to Louis de Funes a tvářil se dost nasraně ("sem se mi dívej, když s tebou mluvím a pořádně si svaž ty lana" volal na mě, když jsem chystal slanění na další relé, který je ale na rožni, takže fakt výborný). Taky to chce nezpomenout nainstalovat lanovku, dost to urychlí zbývající sestup na morénu, kterou pak už jenom odříznete frčíte si to na ní rovnou na stanici lanovky na škopek. Jo a nechce někdo na cvočky 50m zpátečky? Po sestupu mi zbyla a nevím, komu jí vrátit. A taky ta linka 6 jezdí dost nepravidelně a na zpětná volání nereaguje, nedá se na ní tedy úplně spolehnout.
Pro zájemce celý popis sestupu zde:
* Vystřelte 1. posilovač (volitelné) a připojte se k systému zatáček doleva, abyste dosáhli dobře ramene
označené charakteristickým četníkem.
* Variace: odtud je možné si na cvočky půjčit 50 m zpátečky, buďte opatrní
poslední, rušení.
* Na konstáblu relé na rožni umožňuje nakreslit krátkou upomínku (10 m) k dosažení dalšího relé v desce
v blízkosti drátu ostrohy (volitelné, přístupné krokem de eskalace).
* 20 m slaňování do mezery, zůstat na čelním drátě a křížem rozkročit blok přilepená a pak stoupat 3 m (3c) na terase Cp. (Sestup pod blok vyžaduje velmi obtížné.)
* Mezi předchozím relé a relé na terase Cp může být rozumné nainstalovat lanovku pro vedení
* Sestup druhé (s).
* Sestupovat cestou a systémem trajektů poblíž Col des Nantillons.
* Sestup do jehelního plánu
* Vezměte nohu na ledovec; jít dolů do centra (trhliny), zahněte pod Grands Charmoz a velmi rychle překonat pod barem ohrožujících seraců.
* Chcete-li se připojit k ledvině Nantillonů, pěšky jít dolů k N a sestoupit na ledovec půjčováním
linka 6 zpětných volání 25 m (instalovaná v srpnu 2014). Pak se připojte k moréna na levém břehu ledovce.
* Cestou na boku odřízněte morénu ledovce Blaitière, který bude odříznut, aby se dostal na konec na stanici lanovky Plan d'I'Aiguille.
já se vždycky těším na ty fajnový chyty pod kruhem, a vony jsou to potom takový mrchy mrňavý. tam ovšem nepřekládá gůgl, ale moje chabá a intuitivní znalost sousedního jazyka
tak tohle bysme rozhodne upltnili, nebot s zenou jsme nelezci a syn /10/ leze. zatim lezeme jen tam, kde ho muzu jistit shora, ale tohle by umoznilo aby se i cvakal a nemusel nic nechat na stene (neumi jeste pres uvazek a nechci na nej klast takovou zodpovednost, zatim). chtel bych se zeptat, jestli nekdo nevite, jaka je MINIMALNI hmotnost, se kterou se to da BEZPECNE pouzit. Diky