Třináctiletý Francouz Geoffray de Flaugergues vylezl své první 9a, „El templo de cafe“ v oblasti Alquezar. Autorem této cesty je Carlos Logrono. První přelez si připsal Dani Andrada v roce 2007, který navrhl obtížnost 8c+/9a. Lezci menšího vzrůstu jako Ramon Julian, Saïd Belhaj, Magnus Midtboe si cestu na 8a.nu zapsali jako 9a.
Adam Ondra vylezl své první 9a také ve třinácti a to cestu "Martin Krpan" v Misja Peči.
Konečně, konečně ses dočkal milý rejpale. Už několik let marně čekáš na to abys to všem mohl natřít tímto komentářem, a ona hvězdná hodinka je zde! Díky, jsme ti všichni nesmírně vděčný, žes nás vytrhl z bláhovéhového opojení o Adamové jedinosti a svým chladným a všeříkajícím komentářem nás zase uvedl zpět na pevnou zem. Jen více takovýchto chladných hlav do našeho bláhového světa. Už se nemůžu dočkat, až zase svým ostrovtipem odhalíš nějakou nekalost a nám, bláhovcům, osvětlíš pravý stav věci. Ještě jednou díky!
Tak ono je to celkem přirozené, že budou přibývat lezci podobní Adamu Ondrovi.Jen je potřeba aby alespoň jeden rodič takového dítěte přestal pracovat, věnoval se mu na plný úvazek,aby mu vytvořil podmínky ve škole aby mohl neustále lézt, jezdit za teplem v zimním období. Musí mu dělat osobního jističe protože by se nikdo jiný než rodič neobětoval jistit hodiny a hodiny kdy se dítko snaží přelézt něco extra nebo vlastně cokoli. To normální spolulezec neudělá.Určitě takový mladí lezci a lezkyně přibudou a budou dosahovat vynikajicích výsledků.Ale v dospělém věku začnou mít problémy stejné jako ostatní dospělí lezci a pomoc rodičů už nebude hrát na výkon takovou roli a výkony se srovnají s ostatními špičkovými lezci jejich věku.Výhoda nižší váhy a s tím spojené lepší hodnota Vo2max v dětství už taky nebude tak velká proti dospělým, možná se projeví i tzv. vyhoření motivace, kdy mladý(dítě) lezec je motivovaný pozorností rodičů( dítě udělá cokoli jen aby na sebe strhlo pozornost rodiče)a nikdy v dospělosti už nezopakuje výkonost z dětství. Dál bude na špičkové úrovni, ale své maximum prodá už v dětství.Něco podobného jako v gymnastice, ono je lezení v podstatě podobné. Jen gymnastika je o pár let před lezením.Trend lézt špičkové cesty v mládí je nezastavitelný a uvidíme jak se bude vyvíjet dál.Ale je fakt že Adam ,možná že před ním ještě David Lama chytili příležitost být první a řádně ji využili.Přejme jim to. Nakonec, víte kdo byl druhý na měsíci? Ps taky to stojí hafo peněz.
Nejak nemoho presne rozklickovat Tvoji vetu: Jak si kazdej myslel mysli. Z mnozstvi vykricniku, vyrazne presehujicich beznou normu soudim, ze veta je to nesmirne zavazna. :-) Myslis ze jako myslel svoji mysli? Tedy rozumem? Ale to asi mnoho takovych, co by si mysleli mysli, ze na svete se uz nikdy neobjevi zadne ditko, co poleze spickove cesty, takovych mnoho nebylo, neb zdrava mysl mysli, tedy ji dojde, ze takovych bude pribyvat.
Coz nic nemeni na na Adamove vyjimecnosti v dane dobe a prostoru ceske kotliny i celeho sveta.
Já myslím že můžeme být jen rádi, když máme v ČR takový borce,kteří se drží ve světové špičce lezení. Nezbývá než přát více sportovních výstupů nejtěžší obtížnosti...
Lidí na světě je hodně, lezecký talentů je ale jen pár. Ale jsou.
A to je dobře, posune to totiž obtížnost lezení a zdravé soupeření dodá motivaci do dalších výkonů. Přeju všem sílu těla i ducha.
Jo jo uvidíme co se z něho vyklube ale ještě nutno podotknout na kolikátý pokus protože pokud cestu zkoušel npř.2 roky tak je jasné že to dá. ale adam když minulý rok přijel do špáňa tak dal na 5 pokus Ramblu to už svědčí o tom že je to hoooodně dobrý lezec.
Ano, když děti polezou v doprovodu rodičů. kteří jsou zároveň instruktory lezení, no tak pak je to v pořádku. Jinak je to nesprávné. Každý dnes již ví, že lezení od útlého věku nastavuje aparát šlach a svalů na celý život.
čau Krepek
Jenomže v gymnastice řešej holčičky... Kluci jsou v gymnastice na vrcholu ta 20-25 (nějakej ital byl tuším v 35-ti ve finále na kruzích na olympiádě). Takže mám pocit, že tyhle kluci ještě zdaleka neřekli poslední slovo a uvidíme kam to lezení posunou...
Vypadá to tak,ale u chlapů v gymnastice nejde o váhu. V lezení hraje skoro hlavní roli, teda u extrémního lezení, a pak je to jako u těch gymnastek. Myslím si. Budoucnost to ukáže.
Mužská gymnastika je kromě technické náročnosti, hlavně hodně o síle. Zrovna ty kruhy je hodně silová disciplína, kterou ve čtrnácti nelze utáhnout. Do toho se musí dorůst. Navíc trénink techniky trvá třeba deset let, kdy se člověk výrazně zlepšuje. Výkonnostní vrchol se dřív než ve dvaceti stihnout nedá. Holky by na tom byly úplně stejně, jenomže jejich vývin je sám brzdí. Jejich síla v pozdějším věku už výrazně neroste, navíc se musejí vyrovnávat s daleko nepříznivějšími (z hlediska akrobacie a předpokládám, že i lezení) změnami svého těla než chlapi.
Myslím, že v lezení to bude obdobné. Holky budou dosahovat svého výkonostního topu dřív než kluci, kteří se budou rozvíjet déle (ale čekal bych tak do 18cti), a jejich výkonnost bude (nejen proto) vyšší. To co teď sledujeme je jen nástup nové generace, která začala dřív systematicky trénovat. Spíš bych prorokoval, že řada těchto dětí-šampiónů až psychicky vyspěje a výkonnostně (závodnicky) se zastaví, zaměří svoji pozornost na podniky v horách a velkých stěnách a to se teprv budeme divit.
gratuluju k přelezu borec tyjo:) jen me trošku začina srat tenhle naš narod misto gratulaci tak banda zavistivcu začne rejpat..a naprosto zbytečně tak to těm klukum dopřejte ne??to že ty lezeš prd proti nim neznamena že jim hnedka musiš nadavat...strašny tohle..fakt