Velmi nepříjemný pád se přihodil německé lezkyni v domácí Frankenjuře.
Měl zajímavé příčiny a jen s obrovským štěstím neskončil fatálně. Co se stalo?
Minulou neděli v oblasti DTC (Double Trouble Company) Frankenjura v cestě Double Trouble vypadl třetí borhák společně s lezkyní. Pád zachytil jistič do lana asi půl metru nad zemí, a kromě lehkého zranění lezkyně se naštěstí nic vážného nestalo.
Došlo k tomu tak, že se lezkyně pokoušela cvaknout další jištění (4.) za pomoci prodloužené expresky, takzvané Panic expresky (drží otevřená a je na ztužené smyčce - poz. red.) Borhák vypadl, s největší pravděpodobností Ve chvíli, když lezkyně se vzepřela proti a tlačila nohama proti stěně, aby získala výšku, tím zatížila borhák celou vahou těla směrem ven. Lepidlo nebo cement, které normálně vytváří pevný spoj mezi vyvrtaným otvorem a borhákem, pod tímto atypickým zatížením povolilo a zalepený bh. byl vytažen ven ze skály.
Je třeba při lezení myslet a při podobných aktivitách si uvědomit, že standardní borháky nejsou na tento typ zatížení řešeny.
oblast znám, cestu jsem nelezl, avšak je mi záhodné proč by borhák neměl být na tento typ zatížení koncipován? copak když je navrtán ve stropě nesnáší přesně tento typ zatížená - tedý to že celá váha lezce ho defacto "tahá" ven ze skály?
presne tak, bylo by opravdu fajn k podobnym vyjadrenim dolozit take jaka je norma pro tento typ zazitezeni, borhak je urcite na toto koncipovan, protoze cesty standartne vedou velkym previsem ci stropem, kde nejenze lezec v tomto bh sedi ale dokonce do neho pada, proto je podle me tento pripad jasnym dukazem toho, ze selhal technologicky postup, coz je zkratka spatne, cesta je po navrtani defacto jakymsi verejnym prostorem, takze jeji kvalitni osazeni je taky zarukou toho ze se tam lidi neprizabijou, parkrat jsem taky borhak defacto vytahl ven ze skaly a zamrazilo me jak to nekdo muze humpolacky navrtat
Myslím, že článek chce říct, že bez ohledu na normy a předpoklady lezců se může stát při nesprávném zatížení vážný problém.
Jistě je možné po úrazu nebo smrťáku hledat viníka, ale pád prostě může nastat.
Si natvrdlej? Norma je daná tak, že i při tom tvém "nesprávném" zatížení, tedy směrem ven (kolmo k povrchu skály), to má vydržet 15 kN. Směrem "dolů", "na střih" 25 kN. Tady ty debaty o "správném zatížení" mě baví. Borhál byl maximálně "nesprávně" zalepenej, případně něčím "nesprávným", že to holka vytáhla několikanásobně menší silou, než by mělo být potřeba. A je taky docela možný, že už byl borhák volnej a ani se moc snažit nemusela
Aha, s tím "nesprávným" zatížením borháku začal tady jeden z "mástrů". Ještě by se k tomu mohl vyjádřit třeba knihovník nebo umělec a bylo by to komplet :D
Ve Frankenjuře je více než 13 tis. cest takže tam může být ke 100 tis. bh. Některé jsou staré třeba i 20 let. Ve skále, která se ohřívá na slunci, promrzá v zimě a působí na jí další vlivy. Na borháky, pokud jsou v exponovaném místě cesty, působí nemalé síly, můžou být i do krutu. Krut může bh. z lepidla "utrhnout", ale takto uvolněný bh., který se jen točí, stále bude asi držet pokud do něj spadnete, při lezení. Nemusí ale držet pokud z něj budete šahlovat a přes úvaz vzepřenýma nohama tahat ven ze skály. Norma je jedna věc a realita jiná, ty kiloňůtne.
To tvoje "nesprávné" zatížení vyznělo, jako že ten borhák na to není stavěnej. Mohl jsi to hned rozepsat, jako v příspěvku výše a tu nemístnou poznámku bych si odpustil.
hergot ten borhák by měl snad držet ve všech směrech, ne? Je jasný, že pod tou přímkou ho táhla z díry ven, ale vždyť si ani neodsedla, co borháky který jsou v převisech nebo ve stropech, to jako všechno lítá ven??
In der Kommentarspalte zur Route bei Frankenjura.com befinden sich zwei Warnhinweise aus den Jahren 2008 und 2014 zu einem lockeren dritten Haken in der Route. Es kann allerdings nicht ausgeschlossen werden, dass der fragliche Haken zwischenzeitlich saniert wurde
Ta cesta ma s velkou bidou 10m a v Jure to proste nezajistujou jako jako v Labaku, nebo na mekym.Jisti to tak aby se ( vetsinou) nespadnulo na zem. A predstav si,ze i tak jsou v nekterejch Jurskejch cestach odlezy ze bys to nenabidloval ani topolem. Lezeni ma spoustu podob a je jen na lidech kolik toho zrovna chteji ojebat. Spis je zajimavy ze vyndala ten hak. Tah by mel podle me asi nejaky i vydrzet.Nebo ne? Muze se to totiz v tom pripade stat treba pri padu ve strope nebo i u prevazovani ve slanaku. To by byl asi velkej pruser.
Nic divnýho, někdy se stane, že dáš o pokus navíc a pak už potřebuješ cestu vybojovat jen pro expresky. Nebo si naopak chceš cestu okoknout, vyzkoušet, nacvičit a tak to přes klíčový bouldr vybojuješ libovolným stylem a o přelez se pokusíš až při dalším pokusu.
Mluvíš za sebe? Co sem měl možnost "šáhlovače" pozorovat, tak to s případným následujícím pokusem nemělo nic společnýho, ani vzdáleně. Je to pro pitomce a mantáky. Vyjímkou budiž nechuť zapínat první po úraze nebo nad blbým dopadem.
Tohle je ale běžnej postup při věšení presek během krokování sportovek. Tahle navěsíš a s trochou štěstí vyšleš v ostrým čistě na PP. Takovejch přelezů jsou tu plný deníčky.
Dohledejte si články o testování jištění bezpečnostní komisí ČHS - tahají se i kolmo ze stěny a musí držet. Dřív se u dobře zalepeného borháku zničí oko, než se ten pohne .
Je to samozřejmě špatně odvedenou prácí ev. selháním materiálu, ale to ti život/zdraví nevrátí, ze to budeš vědět. Takových nehod už byla spousta, vybavuju si něco z Adru, výsledkem zlomena hlezenni kost. Před par lety jsem jako druholezec rukou vyndal kruh, byl sice okolo zacementovanej, ale nezafixovanej olovem, autor nebyl žádný začátečník... Takže ke každému jištění musíš přistupovat jako k potenciálně rizikovemu a v ose za nej vážně netahat.
Borhák byl nejspíše špatně zalepený, o tom žádná. Při kvalitním zalepení se to nestane. Ale na druhou stranu nelze slepě věřit fixním jištěním a pokud mám jen stín pochybnosti, tak si ho zkontroluji. Bohužel většina lezců jištění slepě důvěřuje a nepředpokládá právě třeba selhání lidského faktoru.
Příhoda z Beckova: Lezli jsme tam kdysi jednu osmičkovou cestu, borháky se mi nezdály, když jsem rukou vytáhl asi pátý, tak jsem u dalšího, který byl navrtán tak, že by při zatížení dolů sám nevyjel, opatrně odsedl a nechal se spustit dolů. Když jsem se ptal Becka, co to má znamenat, tak mi odpověděl, že to asi na podzim zapomněl zalepit. A druhá příhoda, lezli jsme v patře Ave Caesar, došel Becko, jestli si ti může dát s námi, dolezl nahoru, vytáhl směrem vzhůru slaňák z díry a s konstatováním, že ho asi špatně zalepil se nechal z vedlejšího spustit dolů. Takže hlavní zásadou je slepě nevěřit jištěním a vždy zdravě pochybovat:-).
Slepe neverit je nesmirne dulezite. O tom zadna. Na druhou stranu by se nad spatne osazenym jistenim nemelo jen mavnout rukou ve stylu "nu muze se stat". Proste je to velka chyba a mela by nest nasledky.
Bývala tu doba, kdy existovaly prvovýstupářské protokoly, kde se zapisovalo, kdo osadil, kdy osadil, čím osadil, shora, či zdola atd.
Dneska je demokracie a všude je bordel. Jeden vymýšlí, jak všechnu odpovědnost hodit na ČHS. A ČHS zas preventivně vymýšlí, jak se té zodpovědnosti zbavit.
protokoly jsou stále povinností při provýstupech,a ČHS pořádá školeni pro osazování stabilního jištění,je to nejen pro správce oblastí ale pro každého kdo chce vrtat a něco se dozvědět .
Já myslím, že je to už vyřešeno tím, že se Svaz vzdal zodpovědnosti a vrhl ji na jednotlivce. Takže pokud někde vytáhnete borhák, tak je to váš problém. Měli jste si dávat většího bacha....
Nevím, zda to jde. Sice se svaz může snažit, ale pokud máš odpovědnost ze zákona, nelze se ji nijak zbavit. Působí to jako strašák a od žalob odvrátí slabší jedince, ale z hlediska práva má zřeknutí se odpovědnosti nulový dopad a význam.
Včera jsem shodou okolností vyndaval 4 šrouby M10, který na zdi držely sateliní parabolu. Díra byla 12mm, chemická kotva nějaká sračka z OBI za 250,- a šroubům jsem jenom uříznul hlavičky a trochu je pomlátil kladivem. Nevytáhnul jsem ani jeden, musel jsem je useknout. Ten borhák není sebemíň poničenej, takže buď byl zalepenej třeba v lokru, to vápnu na tý force nevypadá úplně kompaktně. Borhák mohl bejt mokrej, mastnej, kartuše mohla mít přicpanou jednu cestu, nebo jí mohl mít borec tejden v autě v horku. Vcelku mám s lepením zkušenosti, ne ze skal, ale z montáží reklamy.
mohla byť zle premiešaná chemická malta.
Bola tu raz diskusia o fixnom istení. "Borec" používal čosi od Den Braven a aby učetril pár korún na statickom zmiešavači (="špičke), miešal to paličkou od nanuku.
viděl jsem už hodně vytrhaných na chemii lepených kotev (z betonu či železobetonu), od zkoušek s taháním dutým lisem po in situ zábradelní svodidla nebo zábradlí po autonehodě, po demolované - rozmlácené či rozžvýkané konstrukce s lepenými kotvami. při správném zalepení je přetržená kotva s vypraskaným kuželíkem betonu okolo, při mělkém kotvení vytržený kužel betonu, při lepení na prach s vytaženým válečkem lepidla, při zprasení a nepromíchání složek je kotva lesklá či upatlaná. fotka z frankenjury se zbytky "něčeho" na borháku neodpovídá žádné běžné poruše chemického kotvení, dovolil bych si tvrdit, že nebylo lepeno na chemii, ale na "cement" (něco na bázi cementu, sanačka, cementová kaše, lepidlo na dlaždičky). a lepeno blbě nebo zatíženo moc brzo.
ostatně, velmi podobně vypadal dvouhlavňový kouba borhák lepený sanační maltou, který jsem jako nápravu jednoho svého hříchu pokročilého mládí po deseti letech vyměňoval za lepený pískovcový borhák, tam bylo ovšem vytažení asi půlhodinová štrapáce s pajcrem a kladivem.
moc brzo asi ne:
"In der Kommentarspalte zur Route bei Frankenjura.com befinden sich zwei Warnhinweise aus den Jahren 2008 und 2014 zu einem lockeren dritten Haken in der Route. Es kann allerdings nicht ausgeschlossen werden, dass der fragliche Haken zwischenzeitlich saniert wurde."