Rád bych napsal, že jsme měli možnost provést uživatelský test… tak to ne. Na ten bychom potřebovali víc času, a používat sedák relativně dlouho ve velmi odlišných podmínkách. Tak tedy alespoň první dojmy a zkušenosti.
Sedací úvaz WeBee je horká novinka, jeho výrobce, kterým je český Ocún, jej sice představil již v loňském roce, na letním veletrhu Outdoor, v německém Friedrichshafenu, na trhu se však objevuje až teď v nové sezóně 2014.
Úvazek zaujme už svým designem, neboť jeho bederní popruh i nohavičky jsou tvořeny děrovaným pěnovým materiálem, zajišťujícím vyšší prodyšnost než ostatní běžně dostupné úvazy. Jak výrobce uvádí, jedná se o zcela novou konstrukci "WeBee Performance Technology", kterou Ocún dokonce přihlásil k patentové ochraně. Struktura včelí plástve má poskytovat tvarovou flexibilitu a rovnoměrný rozklad sil. K dalším výhodám 3D pěny má patřit její trvanlivost, odolnost proti oděru a omyvatelnost.
Sedací úvaz WeBee na firemním „produktovém“ obrázku
archiv fy Ocún - RP Climbing s.r.o.
Uživatelský pohled na úvazek WeBee
Tento „dírkovaný“ sedák na první sáhnutí mile překvapí materiálem příjemným na dotyk, i tím že je poměrně lehký. Takzvaně „odlehčené“ sedáky určené výhradně na sportovky jsou často ještě lehčí (ostatně užívají zpravidla různé perforované pěny uvnitř sendvičů). Výrobcem uváděná hmotnost 370 g, se nevymyká běžnému průměru, a WeBee patří spíš k lehčím úvazkům.
Úvazek WeBee je díky použitému pěnovému materiálu lehký a příjemný na dotyk
Naopak nepřekvapí pohodlí i snadné a rychlé seštelování sedáku na tělo. Obojí, naštěstí, začíná být u nových sedacích úvazů považováno za standard.
Úvaz jsme opakovaně štelovali na různě velké jedince, a za různých podmínek, bez jediného zádrhele. Seštelování probíhalo díky pohodlným samosvorným přezkám velmi rychle, nohavičky lze roztáhnout natolik, že nepůsobilo žádný problém natáhnout úvaz přes kalhoty kapsáče a plné kapsy. Anatomické tvarování se dobře přizpůsobuje běžným rozměrům a rozsah v rámci zvolené velikosti (v našem případě zkoušené sedáky velikosti L a XL) je poměrně široký.
Stejně tak pohodlí. Testování probíhalo sice po velmi krátký čas, na překližce a na nedalekých skalkách, ale v mezích možností poměrně intenzivně (přiznávám, že s cílem jej opravdu důsledně ozkoušet, jsem jej dokonce nosil doma, či při práci u počítače). Nemohu říct, že bych úplně zapomněl, že mám sedák na sobě, ale oproti jiným případům, kdy jsem trávil v úvazu delší souvislý čas, mohu WeBee jen pochválit.
Úvaz má tři samosvorné přezky umožňující rychlé a pohodlné nastavení
Poněkud ztuha jde zadní odepínání nohaviček – přiznávám, že jsem odepnutí po několika neúspěšných pokusech vzdal. Možná časem, až se trochu oběhá, půjdou nohavičky odepnout snáz. Na druhou stranu, toto odepínání se může ukázat velice důležitým především v horách a právě do nich úvazek není primárně určen.
Nosiče na zavěšení materiálu, tzv. materiálová oka má úvaz čtyři. Jejich umístění mi zcela vyhovovalo, stejně jako mi vyhovovalo, že Ocún v tomto případě sáhl po naprosté klasice, oka jsou sice zpevněná (evidentně plastová, byť všitá do textilního materiálu), ale nikam netrčí do stran, nepřesahují a volně se ohýbají.
Výrobce neopomenul doplnit ani poutko v zádové části na bederním pásu, sloužící pro různé pomocné účely, např. pro připnutí kšandiček na připevnění blokantu při bigwallových výstupech, záchranářských úkonech apod., pro připojení některých typů prsních úvazů, nebo pro připnutí maglajzpytlíku.
V neposlední řadě pak stojí za zmínku i pochvalu celkově precizně vypadající propracování všech prvků úvazku, včetně jeho nenosných částí, jako odepínací gumy přidržující ve správné poloze nohavičky, zmíněná materiálová oka i poutko.
Rozsah použití nového úvazku
Sedací úvaz WeBee patří spíše k univerzálním úvazkům. Nejčastěji bude asi využíván pro lezení „sportovek“ či při tréninku na překližkách, neboť právě pro tyto případy se bude hodit ono odvětrání prakticky v celé ploše bederního pásu i nohaviček.
Na druhou stranu, jde o lehký a pohodlný sedák, použitelný prakticky pro libovolné lezecké aktivity od sportovek, přes běžné skalní a pískovcové lezení až po VHT a lezení ve středních (nezaledněných) horách a velehorách.
Naopak, není určen, a ani pravděpodobně nebude příliš využíván, pro velehorské akce, zimní lezení či skialpinismus.
Tomuto určení především nevyhovuje třípřezkový koncept lehkých sedacích úvazů. Přehazování a centrování úvazku, při svlékání a oblékání řady vrstev zimního oblečení, by se stalo příliš náročným. Rovněž nohavičky lze sice povolit natolik, že úvaz lze natáhnout i přes běžné kalhoty či dokonce „kapsáče“ s plnými kapsami (užitečné při lehčí VHT v trekingových pohorách), ale ne dostatečně pro oblékání přes mačky a velké pohorky či přezkáče.
Zároveň lze (byť to nemáme ozkoušené) soudit, že „dírkatá“ konstrukce nosných popruhů by se v zimních podmínkách soustavně zanášela sněhem a ledem.
Na druhou stranu, oproti běžným úvazkům WeBee velmi dobře schne (ozkoušeno). Oproti jiným konstrukčním řešením, ve kterých je perforovaný pěnový materiál obšit dalším materiálem potřebuje k vyschnutí přibližně polovinu času, stejně dlouho zůstávají vlhké pouze několikanásobně prošité konstrukční textilní prvky. Rychlost schnutí by naopak pro použití v zimních horách mohla být přínosem.
Závěrem
Tak moji milí čtenáři. Známe se, že? Tušíte asi, že si na superlativy nepotrpím, a termíny jako inovativnost, či „kosmické materiály“ ode mě nečekejte. Takže vám řeknu, že ten sedák mi přišel vcelku fajn. Příjemný, pohodlný, praktický a účelný.
Myslím si tedy, že úvaz WeBee rychle získá své skalní příznivce. Elegantní sedáček poněkud futuristického vzhledu však nezůstane jen módním doplňkem překližkových předvaděčů svalstva, ale opravdu tím, k čemu je určený – tedy univerzálním úvazkem pro všední používání.
Vzhledem k relativně krátkému časovému období, které jsme na testování měli, nelze ani potvrdit ani vyvrátit tvrzení výrobců, že sedák z 3D pěny se bude vyznačovat vyšší odolností proti otěru, a vyšší trvanlivostí – pravděpodobně ano, ovšem nebude se to vztahovat na obšití a zbývající textilní části úvazku, celková životnost tedy bude srovnatelná s každým jiným lezeckým úvazem.
Za zajímavou bych označil i cenu, za kterou se v současné době úvaz objevuje na trhu. Ta se pohybuje kolem 900,- Kč. Dobré sedací úvazy stejné třídy zpravidla levněji neseženete, a spíš si naopak ještě pár stovek připlatíte. Tedy oblíbené srovnání cena/výkon mi přijde vůči zákazníkovi velmi vstřícné.
Jménem redakce Lezce si dovolím poděkovat za vstřícnost, s níž nám byly poskytnuty úvazky pro toto testování firmou RP Climbing s.r.o.
Údaje, popis a video výrobce
• Inovativní řešení pasu a nohavic z děrované 3D pěny
• Anatomicky tvarované polstrování
• Nastavitelné nohavičky se zadním odepínáním
• Samosvorné přezky z kvalitní nerez oceli
• 4 nosiče materiálu
• Barva: black / green / blue
• Hmotnost: 370 g
• Made in EU
• EN 12277 typ C
Lehký univerzální 3přezkový úvazek nové konstrukce
Úvazek WeBee je absolutní novinkou sezóny 2014. Jeho předností je nízká hmotnost, komfort a vynikající prodyšnost. Už na první pohled překvapí designem. Sendviče pasu jsou z děrované 3D pěny – revolučního materiálu s ventilačními otvory ve tvaru včelí plástve. Právě díky pevné šestrihranné struktuře si můžeme dovolit velké množství těchto větracích otvorů po celé ploše sendviče, takže WeBee je mnohem prodyšnější než úvazky z běžně používaných pěn, obalených textilním materiálem. Anatomicky přizpůsobená konstrukce úvazku spolu s měkkostí a pružností 3D pěny zajistí optimální rozložení sil působících na uživatele, tedy komfort. Další výhodou 3D pěny je její trvanlivost, odolnost proti oděru a omyvatelnost. WeBee má plně nastavitelné, vzadu odepínací nohavičky.
WeBee Performance Technology
Zcela nová konstrukce polstrování úvazků. Sendviče pasu jsou z děrované 3D pěny – revolučního materiálu s ventilačními otvory ve tvaru včelí plástve. Unikátností je jednovrstvá materiálová skladba bez podšívkových a krycích vrstev. Rovnoměrná a prodyšná struktura včelí plástve poskytuje tvarovou flexibilitu, rovnoměrný rozklad sil a velmi účinnou ventilaci při minimální hmotnosti. Použitým materiálem, je PE EVA pěna s uzavřenou buněčnou strukturou, která je odolná proti oděru a omyvatelná. WeBee Performance Technology přináší značnou úsporu materiálů a hmotnosti, jedná se tedy o řešení praktické a zároveň i ekologické.
Co myslis odsedkou provlecenou jen za bederakem? Na fotkach vidim odsedku provlecenou tou nejpevnejsi casti sedaku urcenou mimo jine k provleceni odsedky.
Hele ta odsedka je opravdu provlečená špatně, buď by měla bejt provlečená očkem u nohaviček a očkem v pase, nebo navazovacím okem. Nikdy ne pouze na očku v nohavičkách, nebo na očku v pase. To jak je to na té fotce je samozřejmě blbě - uvedeno i v návodu k použití sedáku.
Přijde mi zábavné, jak kategoricky dokáží lidé soudit z jednoho obrázku, na kterém toho zas až tak moc vidět není :D
Zato musím upřímně říct, že jsem vcelku rád, že lidi o metodice přemýšlí… Ono to lezení bez přemýšlení může být nezdravé :)
Ta odsedávačka je (pochopitelně) protažená slaňovacím okem ;) Je protažená tzv. slaňovacím okem a navíc je (aby držela polohu a nepřekážela) protažená okem bederáku. Dělám to tak od té doby, co jsem si pořídil svůj první sedák moderního typu (již se slaňovacím okem), tedy od počátku devadesátých let.
Pravdou je, že nerad připojuju odsedávku tzv. liščárnou (tedy jednoduchým prusíkovým uzlem, jako to je na obrázku), ale zpravidla volím spolehlivější uzel (např. kravaťák, nebo v závislosti na smyci třeba devítku), kterým je odsedka připojená nastálo (koupím sedák, uvážu odsedku, vykazuje-li známky opotřebení větší než sedák, vyměním odsedku a opět ji uvážu napevno), jsou případy (jako tento), kdy na sedák dávám odsedku pouze dočasně. Pak volím liščárnu a protahuju ji stejně jako odsedku uvázanou na sedák nastálo. Zamýšlím-li se nad tím důsledně, v případě kravaťku (pod nímž je oko) jde zatížení primárně na slaňovací oko, a teprve při (nepravděpodobné) destrukci slaňovacího oka, by bylo zatížené oko bederáku. V případě použití liščárny (utahuje se) půjde pochopitelně zatížení naopak (napřed na oko bederáku a teprve potom na oko slaňovací).
Mimochodem, někdo se tady odvolával na návody k sedákům – tak ty zpravidla uvádí, jak se navazovat. Pokud náhodou některé z nich (a vůbec to není pravidlem) už ukazují, kam krom navázání ještě odsedku, umísťují ji výhradně na slaňovací oko.
Nikdy ne protáhnout okem bederáku a okem u nohaviček (!), neboť právě když se zde použije asi nejčastěji užívané liščárny, bude docházet v případě jejího zatížení ke stažení obou těchto ok těsně k sobě, a zároveň k zatížení, které nemusí být pro sedák příznivé (protože půjde především na oko u nohaviček), neboť na takové zatížení není sedák zkoušený. Toto provázání by bylo možné použít v případě, že by se jednalo o odsedku navázanou „natvrdo“, nikoli stahovací smyčkou.
Mezi námi, umístění odsedávačky v různých konkrétních případech bude odlišné. Zároveň si ale říkám, že je to zajímavé téma, které by stálo za hlubší rozpracování… (a asi i nějaké to testování, a konzultace s výrobci). Navíc tam, podobně jako u navazování, budou hrát roli i konstrukční odlišnosti jednotlivých úvazků od různých výrobců a metody zkoušení (mimochodem, většina např. českých výrobců ve svých návodech doporučuje při navazování provázat oko nohaviček a bederáku – tedy jakoby zkopírovat či zduplicitnit slaňovací oko; ale v zahraničí to není pravidlem, na mnohé sedáky výrobce doporučuje navázání přímo do slaňovacího oka… protože právě za něj byl sedací úvaz navazován při testování a výrobce jej tedy považuje za ideální právě k navazování...). Hmm. A půjdeme-li dál, najdeme spoustu dalších zajímavostí. Tedy primární není, co jste zvyklí používat, ale co doporučuje výrobce konkrétního výrobku v návodu k použití.
kámo ale problém neni to že se ti urve oko (ať už u bederáku, nohaviček nebo centrální) - to než se ti stane tak protečeš sedákem, teda pokud člověk neni absolutní pankáč a ignorant a nepoužívá 20 let starej rozpadající se sedák...
Problém je rozložení sil, a to v tom že když si odsedneš a když spadneš do navázanýho lana tak je to to samý a rozklad sil do sedáku by měl bejt identickej, a to je jen za předpokladu, pokud se uvážeš za centrální oko (případně dáš odsedku přímo za bederáki za nohavičky, to je pak stejný jako za centrál)
Pokud se uvážeš jen za bederák (je jedno že k tomu máš přivázanej i centrál, vysíš stejně jen za ten bederák) tak vysíš v blbym úhlu a navíc nepohodlnym a je to na prd. Pokud se přivážeš jen za nohavice, tak zase přepadneš dozadu, pokud se přivážeš za oboje nebo za centrál, tak jsi v přirozenym pohodlnym úhlu, tak, jak je sedák navrženej a jak má fungovat...
sedák jsem netestoval, ale argument vyšší prodyšnosti mi přijde zbytečnej, leda by to byl spešl sedák někam na vícedélky.. a i tak, přijde mi to jen jako marketingovej kvok jak prodat kus pěny, která tím, že je perforovaná, tak výrobce ušetří za materiál i zpracování. je to jako bublinková milka, ta je taky inovativní, akorát tý už tak hnusný hmoty je tam díky vzduchovejm bublinám o třetinu míň, samozřejmě za stejnou cenu.
PS: bacha, guma se ve vedru roztéká..
V rámci toho, co se běžně mezi lidmi nazývá čokoládou, ano. Pokud chceš lpět na nějakých specifikacích obsahu tuku, kakaa nebo cukru, tak to řešit nehodlám. Čokoládu posuzuju podle toho, zda mi chutná, nebo ne. A kromě toho to nesouvisí s gramáží jednotlivých druhů, mléčná Bubbly je totiž jen bublinková Alpine, bílá pak klasická bílá s potahem Alpine :-) A toho matroše, je jedno, jak to nazveš, dostaneš vždy stejně :-)
milkou byla myšlena čokoláda obecně, pokud bych měl na mysli přímo Milku Bubbly, napsal bych to vekýma písmenama, bublinkový čokolády dělá X německejch firem už leta, ale nechme to, přijdu si jak ve školce:)
Me tahle cast diskuze docela zaujala: ...a jakou gramaz podle tebe teda ma jakakoliv bubly cokolada? Mas opravdu pocit, ze pri stejne gramazi ma mensi hmostnost, nez jine NEbubly cokolady?
Jeee, to me fakt pobavilo :-)))) ...mozna by te natahli, pokud bys kupoval cokoladu na objem.
Prodysnost je fajn. A to dokonce nejen pri lezeni v horku v nejakych primorskych oblastech, ale i pro lezeni na horach. Normalni sedak pri lezeni propotis a pak na standu docela chladi (Obzvlast nektere Petzly jsou v tomhle neprijemny - ten material docela absorbuje, hlavne takova ta kuze na bedrech). Takze pro me to urcite neni jen marketing, ale vec podle ktere vybiram sedak. A myslim, ze nejsem sam.
fakt myslíš. že je tenhle sedák za 900 dělanej na water sola? mne prijde jako produkt pro masu lezcu, ktery ho za rok hodej do kose, nebo posunou dal a koupi novej, hezci, jeste vic spejsovej..
nec jak kecky od najku na jednu sezonu. ale je t
o jen muj prvni dojem, treba kecam
No me slo spis o teplotu. Klidne si v tom prispevku nahrad primorske oblasti za lezeni v teple. A ano, myslim, ze tenhle sedak je dobry na lezeni v oblastech, kde se clovek poti (coz je pri lezeni skoro vzdy, i v zime).
Přesně. Tvoří svoje produkty a ještě navíc se nebojí přijít s něčím, co nikdo na světě nedělá. Používá nové myšlenky, materiály. Jak u Webee, tak u Ego.
U lezaček jdou taky svojí cestou. Přešel jsem na Ozone z LS Solution a za 2/3 ceny to jsou lepší lezačky než slavná Lasportiva.
Počkej, co blázníš, vždyt tyhle perforovaný "sítě" se používaj u menších deuteráckej batohů místo bederáku už leta...prostě to jen občíhli, místo síťky dali pěnu a krom pasu dali ještě na stehna...nevidím v tom nic mc inovativního..
o to srovnání s gumou mi nepřijde uplně mimo, každej přece ví, co udělá lezka pokud je delší dobu na denním světle neřkuli na sluníčku, začne příčně praskat a drolit se guma a obsázka se prostě rozjede.
v případě sedáku by to mohla bejt docela pecka..
A zkoušel jsi Ozony? Který La sportivy jsou lepší? A o 1/3, o kterou jsou dražší nehledě na problémy s podlepováním (alespoň z Restdaye to co přijde po podlepení je parodie na LS).
Přiznávám, že jsem na kaňony a roklování myslel když jsem to namáčel a nechával schnout, a ke všemu porovnával s dalším "normálním" namočeným sedákem :)
V zimě jsem v něm párkrát visel při ledování v Hanibal aréně a dokážu si představit i delší slaňování aniž bych měl pocit, že mi upadnou nohy. Jenom dotaz...jdou úplně rozepnout nohavičky a pas, aby na ně šel navlíknout hoummejd podprdelník?
v jeskyni se zridka pohybujes cistou vodou.. plastev by se asi spis rychle naplnila bahnem. jde o to zda by se to blato snadno vydrolilo nebo esli by melo tendenci ulpivati.
Nemáme rádi khaki a hovnovou hněď....nepotřebuju bejt neviditelnej pro králíky a jeleny....nejsem myslivec. Tak že jasně že líbí. Pro holky by mohl být klidně i růžovej.Prostě veselý barvy woe...na to abych měl radost ze života nemusím bejt jenom ožralej nebo zhulenej.Dobrý k tomu jsou i veselý barvy sedáku a vůbec lezeckýho cajku a hadrů obecně.Pro tebe ale klidně i tu hovnovou hněď,ať si taky přijdeš na svý. Jinak dobrej flame samozřejmě.
protože to je trendy.. je ted taková doba. a příčtí sezonu bude treba modro oranzovej a vsad se, ze si ho koupi jeste vic lidi a tyhle zelený prdnou do inzerce za tri stovky, to bude psina..
Prostě budu stručnej, upřímnej: zkrátka se mi nelíbí. Mám od Ocúnu Ego3 a je skvělej a nemůžu si ho vynachválit - nejlepší, co jsem zatím měl. Ale tenhle se mi jednoduše nelíbí, je hnusnej. Žádný dlouhý žvásty, ale proti názoru jiných naprosto nic nemám...