Vzhledem k tomu, že v platnost vešla nová výjimka pro provozování horolezecké činnosti v NPR Vývěry Punkvy a NPR Býčí skála v CHKO Moravský kras a na Lezci byly i dotazy na tuto výjimku, zde je její úplné znění, součástí je i odůvodnění, ale to již neposkytuje ty nejdůležitější informace, tak je neuvádím.
Na MS mládeže v lezení v Číně 25.-28.8. se umístili ve svých kategoriích v obtížnosti Jan Zbranek 5., Martin Stráník 6., Silvie Rajfová 9., Lucie Rajfová 16., Anna Čermáková 20., Tereza Čermáková 34. a v rychlosti Libor Hroza 9., Anna Čermáková 14., Tereza Čermáková 15.
Smrťák v Roháčích, doplněno z komentářů pod článkem: spadl 27.8. z vrcholu Troch Kôp v Roháčích směrem k Roháčským plesům. Mělo jít o 66letého českého občana. Zřejmě turistu.
Je jasné, že letošní rok je ve znamení expedic do vysokých hor. Jednou z mnoha je i Gurolsko-Ostravská miniexpedice do Garhwalského Himálaje v Indii. Nazvali jsme ji Horolezectví od A do Z. Tedy od vysokého kopce po bouldering nebo opačně, jak kdo chce. Na programu je:
Vzhledem k tomu, že v platnost vešla nová výjimka pro provozování horolezecké činnosti v NPR Vývěry Punkvy a NPR Býčí skála v CHKO Moravský kras a na Lezci byly i dotazy na tuto výjimku, zde je její úplné znění, součástí je i odůvodnění, ale to již neposkytuje ty nejdůležitější informace, tak je neuvádím.
Rozhodnutí č.j. MŽP/19987/04-620/3332/04
ROZHODNUTÍ
Ministerstvo životního prostředí jako ústřední orgán státní správy ochrany přírody podle ustanovení § 79 odst. 1 zákona ČNR č.114/1992Sb., o ochraně přírody a krajiny ve znění zákonného opatření Předsednictva ČNR č.347/1992Sb., zákona č.289/1995Sb., nálezu Ústavního soudu ČR č.3/1997Sb., zákona č.123/1998Sb., zákona č.161/1999Sb., zákona č.238/1999Sb., zákona č.132/2000Sb., zákona č.76/2002 Sb. a zákona 320/2002Sb. (dále jen „zákon“ a „ministerstvo“), posoudilo žádost Českého horolezeckého svazu, se sídlem Atletická 100/2, 160 17 Praha 6 (dále jen „ČHS“) ze dne 17.6.2004, kterou obdrželo dne 22.6.2004 a po zvážení všech okolností a na základě provedeného správního řízení
rozhodlo takto:
souhlas s vyznačením přístupových cest a vyhrazením míst k provozování horolezectví na území národních přírodních rezervací Vývěry Punkvy a Býčí skála v CHKO Moravský kras (dále jen „rezervace“), podle ustanovení § 29 písm. d) a f) a § 79 odst. 3 písm. g) zákona,
se uděluje,
a to v níže uvedeném rozsahu a za těchto podmínek:
1. Na území NPR Vývěry Punkvy lze horolezeckou činnost provozovat výhradně na vyjmenovaných terénech (jednotlivé horolezecké cesty jsou označeny v příloze) a v těchto časových obdobích:
a) propast Macocha – Stěna pod horním můstkem, Klenba
lezení je povoleno v období od 1.7. do 31.12. každého roku, všechny sestupy a výstupy musí být v dostatečném předstihu ohlášeny Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, Správě jeskyní Moravského krasu a Správě CHKO Moravský kras, která zároveň povede evidenci jejich počtu.
b) Pustý žleb – Beran a Rorejsy
lezení je povoleno v období od 1.7. do 31.12. každého roku, sestup je možný výhradně slaněním
c) Pustý žleb – Masiv koně a Policejní stěna, stěna Nad vodárnou (pouze pravá polovina)
lezení je povoleno celoročně, sestup je možný výhradně slaněním
d) Suchý žleb – Kateřinský prst, Býčí roh (Zábranského stěna), stěna Za Zrcadlem, Saxifrága, Henryho stěna (pouze levá polovina)
lezení je povoleno celoročně, sestup je možný výhradně slaněním
2. Na území NPR Býčí skála lze horolezeckou činnost provozovat výhradně na vyjmenovaných terénech (jednotlivé horolezecké cesty jsou vyznačeny v příloze) a v těchto časových obdobích:
a) Jáchymka, Stěna nad výtokem a Kostelík
lezení je povoleno celoročně, sestup je možný výhradně slaněním
b) Krkavčí skála, věž Modrého rysu (Riviéra), Malé stěnky a Býčí skála
lezení je povoleno v období od 1.7. do 31.12. každého roku, sestup je možný výhradně slaněním
3. Přístupové cesty k terénům uvedeným v bodech 1. a 2. budou stanoveny po dohodě se Správou CHKO Moravský kras.
4. Žadatel zajistí řádné označení výše specifikovaných úseků včetně sestupových cest a přístupových cest k nim v terénu příslušnými horolezeckými značkami. značení bude přítomen pracovník správy CHKO Moravský kras.
5. Z terénů uvedených v bodech 1 a 2 lze ve spolupráci s CHKO Moravský kras vybrat terény, které budou vystrojovány přechodně. Jejich přechodné vystrojení, tj. odstrojení cest ihned po skončení období, kdy je lezení povoleno a jejich vystrojení maximálně týden před začátkem lezecké sezóny zajistí ČHS.
6. Osoby pohybující se na vyhrazených horolezeckých terénech a přístupových cestách jsou povinny chovat se šetrně k přírodě a zachovávat klid.
7. Při provozování horolezecké činnosti nebude/nebudou:
a) poškozován a úmyslně měněn povrch skal (např. upravovat,přidávat a odstraňovat chyty a stupy, včetně jejich zpevňování betonováním či lepením).
b) používáno jistících prostředků poškozujících skálu
c) bez souhlasu Správy CHKO Moravský kras odstraňovány uvolněné dřeviny na skalách a kameny
d) slaňováno pomocí stromů či keřů
e) nouzově přespáváno (bivakováno) ve skalách ani na skalních stěnách či plošinách
f) bez souhlasu Správy CHKO Moravský kras proveden žádný prvovýstup v celé vyhrazené oblasti
8. ČHS bude na základě konzultací se správou Moravský kras provádět údržbu horolezeckých přístupových cest a zajišťovat je proti erozi a sesuvu.
9. Žadatel odpovídá za udržování čistoty v oblastech využívaných k lezení.
10. ČHS určí osobu odpovědnou za řádné značení horolezeckých terénů (dále jen „správce skal“ ), údržbu horolezeckých zařízení včetně přístupových cest ke skalám včetně dodržování podmínek uvedených v bodech č. 5, 7 a 9. Správce skal rovněž zajišťuje kontakt mezi ČHS a orgány a pracovišti ochrany přírody.
11. Na vyhrazených místech nebudou organizovány hromadné akce.
12. Tento souhlas platí do 31.12.2014.
Moje osobní doplnění:
Výjimka neřeší NPP Rudické propadání, neboť zákon neumožňuje správnímu orgánu rozhodovat o souhlasu s vyhrazením míst k horolezectví, problematika horolezeckého využívání NPP(národních přírodních památek) by měla být řešena samostatně.
Podmínky pro provozování horolezecké činnosti v PR (přírodních rezervacích) na území CHKO jsou v pravomoci příslušné správy CHKO, takže dále platí omezení horolezecké činnosti na Holštejně v Buči a to od 1.1 do 15.7.každého roku.
Jen na nás záleží zda dobré vztahy se správou CHKO budou udrženy a nebo si vysloužíme nějaká další omezení.
Z hlediska projektu Natura 2000 nelze počítat s tím, že by byly další horolezecké terény v NPR Vývěry Punky a Býčí skála uvolňovány pro horolezeckou činnost, ze zakázaných skal byla odstraněna jištění a tak bych tímto chtěl apelovat na některé jedince, aby na tyto skály jištění nedávali (tak jak občas nyní činí ) pouze docílí toho, že se zhorší vztahy se správou CHKO a jištění budou stejně opět odstraněna.
Při odchodu ze skal si svoje odpadky (zejména PET lahve a obaly od tyčinek) odnášejte s sebou a nedělejte z okolí skal smetiště, člověku je pak trapně za jiné, když stráž ze správy CHKO sbírá zahozené PET lahve po lezcích a odnáší je.
Nedávno se u Vaňousových děr objevila prosba správy CHKO, která není adresována jen nám lezcům, ale všem návštěvníkům,ať si každý po sobě uklidí a exkrementy alespoň zakope, takže podle mých zkušeností to mohli napsat ostřeji a přímo na lezce, neboť z 99% jsou to pozůstatky po pobytu lezců, takže pokud můžete použijte WC v hospodě,tam vás nikdo nevyhodí (není to daleko a za den stejně ztratíte daleko více času, než vám vezme cesta do hospody a zpět) a nebo alespoň běžte dál a zakopejte to pořádně.
Vzhledem k tomu, že v platnost vešla nová výjimka pro provozování horolezecké činnosti v NPR Vývěry Punkvy a NPR Býčí skála a na Lezci byli i dotazy na tuto výjimku zde je její úplné znění, součástí je i odůvodnění, ale to již neposkytuje ty nejdůležitější informace, tak je neuvádím.