Průvodce Frankenjura - nové cesty, stěny a průvodce ve FJ
Knižní průvodce pro Frankenjuru opět zaplnily regály obchodů v Německu.
Nový "Thum" ale i nový "Schwertner" jsou k maní a teď do nich trochu nahlédneme.
Nejdříve ale něco statistiky:
Od posledního vydání přibyly stovky cest a desítky nových oblasti. Jen první díl Schertnerova průvodce popisuje dohromady kolem 4500 a v druhém dílu 4900 cest.
Oba průvodce se snaží jít s trendem doby a uvádějí GPS souřadnice všech oblastí, symboly, které vás rychle informují (pokud si na ně teda zvyknete) o natočení stěn vzhledem ke slunci, převislosti stěny, délce přístupu skladbě cest a vhodnosti pro děti, prostě jako všechny současné moderní průvodce.
U Thuma pak navíc najdete jeho obligátní pivo stupnici (popisující krásu cesty) u Schwertnera zase hvězdičky a slovní charakteristiku cesty (v němčině).
Klasifikace opět dostaly malou dietu a zejména ve Schwertnerově podání zhubly (mnohde i o více než o půl stupínku).
Locher fels jedna z nových a hned celkem oblíbenych oblastí
Fotografie jsou v obou průvodcích jsou velmi povedené na jejich počet vede Thum, který je celkově více "flashy" na rozdíl od decentnějšího přísnějšího Schwertnera. Rozsah knihy a podrobnost informací mohu těžko posoudit avšak dvoudílný Schwertner se zdá přece jen být podrobnější, přece jen dvě knihy vydají více na počet stránek.
Autor: S. Schwertner
6. vydání 2010
496 stran, 148 x 185 mm, 24,80 €, 699,- Kč u Horoknihy.cz
Ve srovnání s předchozím vydáním je průvodce o 32! stran rozšířen.
V prvním dílu jsou popsány tyto podoblasti:
Band 1 Leinleitertal, Wiesenttal, Gößweinstein, Püttlachtal, Weihersbachtal, Klumpertal, Ailsbachtal, Paradiestal, Kaiserbachtal, Scheßlitzer Gebiete, Staffelberg, Kleinziegenfelder Tal, Bärental a Zillertal!
Kletterführer Frankenjura Bd. 2
Autor: S. Schwertner
7. vydání 2010,
512 stran, 148 x 185 mm, € 26.80, 699,- Kč u Horoknihy.cz
Ve srovnání s předchozím vydáním je rozšířeno o 64 stran na 512 stránek. Společně s prvním dílem je to více než 1000 stran textu! Přesné informace o celkem 27 zbrusu nových oblastech.
V druhém dílu jsou popsány tyto podoblasti: Band 2 Walberla, Trubachtal, Betzensteiner Gebiet, Spieser Gebiet, Schnaittacher Gebiet, Pegnitztal, Krottenseer Forst, Hirschbachtal, Königsteiner Gebiet, Lehental, Högenbachtal, Förrenbachtal a Lauterachtal!
Ještě několik poznámek k problémům spojených s lezením v teto oblasti:
Spaní:
Ve Frankenjuře se nachází poměrně hustá síť oficiálních kempů, proto pokud chcete si na noc postavit stan jděte do kempu!! Pro přespání pod širákem se předpokládá, že ulehnete za tmy a ráno brzy vypadnete, místo po vás bude uklizené a nebudete tam oxidovat více nocí. Pokud to není nutné nedělejte velké srazy. Zpívanou si nechte k táboráku v Čechách.
(podle interních směrnic bavorské Landespolizei je rozdíl mezi přespáním a kempováním tkví v tom, že přespání nesmí evokovat dojem, že zde úmyslně táboříte. Do čehož se s křesílky a stolečkem před postaveným stanem určitě nevejdete)
Uzavírky oblastí - Sperrungen:
Většinou najdete seznam dočasně uzavřených skal na stránkách Frankenjura.com, ale vždy bývají označeny i přímo na stěně. Respektujte je bezpodmínečně, hrozí za to dost velké pokuty.
Odpadky:
Není třeba připomínat, že jsou-li zanechány pod skalami tak nejen ničí krásu našeho sportu, ale i fakticky přivolávaj zákaz lezení v oblasti. (například skály Aalkorber wand jsou na hraně a mohou být právě kvůli odpadkům nenávratně ztraceny)
Parkování:
Parkujte jen na místech, která jsou doporučena a nepřekračujte zákazy vjezdu a neblokujte vjezdy a výjezdy cest. Sedláci a lesáci jsou na to velmi vysazení.
Využívání služeb:
Obecně platná poučka zní, dostaňte místní živnostníky na svoji stranu. Zajít do hospody, vyspat se příležitostně v lokálním Gasthofu (možná, že budete překvapeni, že cena za noc v privatu s bohatou snídaní nemusí být o moc více než strávená v kempu) jistě nezruinuje vaši peněženku a navíc prosvištíte němčinu.
Oheň:
Nedělejte oheň. V žádném případě i když narazíte na stálé ohniště. Němci se tak děsí požárů (zejména v letním období), že klidně zavolají výjezd hasičů kvůli malé hořící svíčce.
Tip:
Kupte si nejstaršího Thuma (8,- Euro) nebo předchozího (16,- Euro) a chybějící cesty si dopište podle Frankenjura com.
Nového Thuma jsem před pár týdny koupil a v porovnání s tím starším u něj oceňuju především jednu velice užitečnou věc - v záhlaví každé oblasti je uveden počet cest v rozmezí 1-5 UIAA, 6-8 UIAA a 9-11 UIAA či tak nějak (viz ukázka z Thuma výše v článku).
Hned je tedy na první pohled vidět, pro koho je oblast určena a zda-li je tam dost cest právě pro vás..
Jinak je to mnohem tlustší dílko než předchozí díl a přestože německy neumím skoro nic, nikdy jsem neměl problém se pomocí Thuma orientovat a skály najít.
Odlišení ve Schwertnerpvi je jinak. modrá 1 až 5+, červená 6- až 7+, zelená 8- až 9+, černá 10- a více. Je škoda, že tu hranici nevedou mezi 6+ a 7-, to by se mi líbilo víc :-). Podrobnější recenze je taky u nás.
Na tvoji druhou otázku. Nevyplatí. Většinou jurské spáry nejsou příliš pěkné, moc lidí je ani neleze a často se lezou i nespárově :-).
Cesta na fotografii by mohla být Albertova legendární Luftballondach, 9- na Schüttersmühler Wand. Tahle teda pěkná a lezená asi bude.
Vyplatí!...teda do tý jížní jury - oblasti v okolí Kehlheimu skýtají velké množství spár různé délky i různé "odvahy" jištění. Běžně jsou tam i vícedélky hustotou jištění srovnatelné s pískem...To že v některých se škrábeš nahoru všeljak je věc druhá, ale to ke spárám patří ;-) .... se spárami v severní juře, tedy "juře", nemám zkušenost
Super pruvodce, edici 2 vlastnim uz par let. Jedina skvrna na krase je absolutni absence textu v ENG, alias kdo nesprechti, tak ma smolika. Mozna pekna motivace kapanku se v NJ vzdelat, ale prudezni.
Jinak muj poznatek z letoska - pruvodce netreba, fj.com = vytipovani oblasti a na miste je snad pokazde mrte lidi, kteri pruvodce maji. Samo, neni nad to muchlat po vecerech vlastni vytisk a slintat nad tim, co si dam zitra, ovsem klasicka nutnost z drivejska tj. "kdo nema pruvode tak na misto nema sanci trefit" uz je vymazana jiz zminenou web verzi.
Jinak sranda je, ze v mem Band2 jsou casto obtiznosti o pul az stupen srazene oproti Schwertner a fj.com - ze by marketingovy trik, jak nalakat i lezce vikendaky, co lezou 5-7 uz nekolik let, a jinam by se nepodivali? No nevim, obecne takto umele zvedana klasa v novych materialech vede akorat k dezorientaci, tak nevim co tim autor chtel rici. Jake je to pak rozcarovani v 6b v Siruane....
Ty obtiznosti jsou podle puvodnich na Frankenjura.com.
Podle nas si panico dalo praci a navstivilo, prelezlo, nebo poptalo vetsinu oblasti a korigovalo obtiznosti.
Přesně tak v Schwerteru ty klasy fakt sedí a hlavně u některých oblastí je docela potíž, když si něco najdeš na webu a pak zjistíš, že podle průvodce se ta oblast jmenuje jinak. Ani nemluvě že si na webu něco najdeš a pak v průvodci vidíš, že ty cesty jsou po vlastním a nebo s vykřičníkama.
Ahoj,
o víkendu jsme kupovali 2-dílného průvodce od bratrů Rökerů, 2-dílného průvodce od Schwertnera a dnes ráno mám v ruce i klasiku - průvodce od Bernharda Thuma.
Graficky nejlepší, nejdražší, angličtinu obsahující a sem tam cestu chybějící má průvodce od bratrů Rökerů.
Z průvodce od Schwertnera, zakoupený na doporučení několika lidí, jsem bohužel zklamaný. Jedním z hlavních důvodů je:
-absence podrobnějších mapek u jednotlivých oblastí ( pouze ,,červené čárky,, v mapce bez náznaku jediného přístupu ). Přístup do oblasti je tedy možný pouze za pomocí německého textu nebo hledání přístupové cestičky.
-rozdělení prvního a druhého dílu v ,,centru,, Frankenjury ( při lezení kolem Pottensteinu si musím brát stejně oba dva díly )
-neustálé listování ( velká mapa na zadních deskách, kde najdu písmeno podoblasti, následně přelistuji na mapu podoblasti, kde najdu odkaz na příslušnou oblast, kterou následně vyhledám dalším listováním.
Pokud je v mapě příslušné oblasti zakresleno více oblastí, nestačí pouze otočit o jednu stránku vpřed nebo vzad, ale musím přelistovat na začátek celé podoblasti, abych zde nalezl přesné číslo nebo stranu dané oblasti
-velká rozdílnost v klasifikaci
Průvodce od Bernharda Thuma vše výše zmíněné vůbec řešit nemusí, jelikož tyto nedostatky nemá. Lze pouze namítnout, že není v angličtině a nemá barevné odlišení obtížnosti cest. Dokonce ani nákresy nepatří k nejhezčím. Zato z nich ale získáte nejreálnější představu o dané skále ze všech zmíněných průvodců. Oproti poslednímu vydání se nákresy výrazně zlepšily a to včetně proklínaných přístupů.
Dalším plusem oproti konkurenci jsou nákresy boulderů a to jak samostatných oblastí, tak bouldrů přímo v oblastech s lanem.
Nechybí ani klasika - Berhardova stupnice krásy v podobě jednoho až tří piv u vybraných cest.
Další výhodu vidím v tom, že je průvodce jednodílný.
Určité mínus vidím v tom, že aktuální vydání vyšlo po několika ,,dlouhých,, letech, zatímco konkurence aktualizovala o stošest. Tady Bernhard trochu zaspal. Možná to je hlavním důvodem, proč lezci začali kupovat jiné průvodce.
Pokud bude Berhard vydávat průvodce častěji ( poslední aktualizace po 7 letech ) není vlastně žádný důvod proč kupovat co dvouletou aktualizaci. Vždyť máme k dispozici web frankenjura.com :-)