My všem radíme, že když hodně trénují, tak je to normální, že to bolí (bolí to všechny, i ty nejlepší zahraniční lezce), a je nejlepší se s tím smířit, prostě si na to zvyknout.
Je pravda, že když nastane akutní zánět, tak se na to zvykat moc nedá. Je třeba to dát do klidu a věnovat tomu patřičnou pozornost a léčbu.
Avšak v tomto článku bychom se chtěli zmínit, jak tomuto stavu předcházet, tak aby vůbec nenastal.
Tak jak to vidíme my a jak si myslíme, že to podle nejnovějších medicínských trendů funguje a působí.
Všichni doktoři dohromady tvrdí, že s tak malými klouby, jako klouby na prstech se nedá nic moc dělat, nejlepší by bylo přestat lézt na půl roku a pak to pomalu zatěžovat, ale ruku na srdce, kdo z lezců to vydrží? A tak lezeme, zatěžujeme a doufáme, že to ty malé klouby vydrží a nezradí nás. Taky doufáme. Ale jen doufat nestačí, jak všichni doktoři zase svorně říkají, nejlepší je prevence, a mají pravdu. Když už prsty bolí, tak už je většinou pozdě.
A co je dobré? Vyzkoušeli jsme snad úplně všechno, co existuje a co nám jakýkoliv strejda od vedle napovídal, že je prý dobrý na klouby. A tak z vlastní experimentální zkušenosti bychom vám poradili papat výživu na klouby (my používáme nyní Geladrink Forte), potom mastičky (Fastum gel, Voltaren gel anebo něco silnějšího, když už to bolí a to (Prontoket spray). Když už to moc bolí, tak si od doktora necháme předepsat něco proti bolesti a zánětům konkrétně Duo Diclofenac. Je taky preventivně dobrý používat Proenzy Forte. Funguje i k urychlení léčby.
Dále existují metody i další věci, jak prsty léčit a to: laser, elektrika, infrared (preventivně), chlazení (akutní zánět), vodoléčba apod. Na každého působí něco jiného, musí si to vyzkoušet.
Dobrá je taky akupresura jednotlivých článků prstů, cílem je prokrvení a odplavení nečistot (zánětů) z kloubů.
Avšak je důležité prstům naslouchat, a předejít zánětům, a když se již stane, léčbu nasadit co nejdřív a nečekat na to, až se to spraví samo. Akutní zánět v podstatě znamená, že se prsty již nikdy docela nespraví a v tom lepším případě přejde do zánětu chronického.
Málokterý lezec ví, že i prsty mají svojí (malou) svalovou skupinu, která se zatěžováním posiluje a zvětšuje (tj. rozšiřují se vám prsty), to je v pořádku, a tím vám prsty dají najevo, že jsou připraveny na větší zátěž. Tím vám chceme naznačit, že nejkritičtější období pro prsty je období prvních tří let intenzivního lezení, a právě v tomto období byste jim věnovat největší pozornost. Stejná situace nastává i po delší pauze v lezení.
Na závěr: zdravé prsty udrží víc než silné, ale bolavé.
Tm. & Hl.
Článek vyšel zároveň na Tomovo stránkách www.tomasmrazek.cz, kde jsou i další zajímavé tipy, jak trénovat