Předně se musím zmínit o tom, že od zprovoznění nového žebříčku se do něj zaregistrovalo a zapsalo si cesty téměř padesát nových lezců, z nichž nemalá část patří mezi nejlepší lezce a lezkyně v republice. Na jedné straně z toho mám samozřejmě radost, na druhé trochu míň, protože jsem se posunul v žebříčku asi o dvacet míst směrem dolů :). Ale to je holt život.
Změny které se odehrály v žebříčku, se týkají zejména bodování.
U bouldrů bylo sníženo zvýhodnění stylu OS a to až na hodnotu stylu flash, tj. +53 bodů. K této změně jsme dospěli po dlouhých diskusích, kdy jsme si nakonec řekli, že u bouldru se většinou o stylu OS nedá moc uvažovat, protože většinu chytů si můžeme výborně prohlédnout nebo dokonce osahat ze země.
Velkou a přínosnou novinkou je tzv.
plovoucí rok. Při této volbě jsou do žebříčku započítány pouze
přelezy, které nejsou starší více jak jeden rok. Nebo-li žebříček se nepočítá v kalendářním, ale v uplynulém roce. Samozřejmě, že možnost zobrazit žebříčky za jednolivé kalnedářní roky zůstala a navíc ještě přibyla
možnost zabrazit žebříček v celém časovém rozmezí, pokud je vypnutá volba
počítat z deseti cest. Při této vypnuté volbě si můžeme zároveň
vyfiltrovat žebříček pro jednotlivé styly přelezů.
Další velké změny se týkají deníčků. Zde došlo k rozdělení jednotlivých částí deníčku do záložek. Nově přibyla
záložka TopTen, která zřejmě zobrazuje deset cest, které se zahrnují do jednotlivých žebříčků. Byly
vylepšeny statistiky, aby bylo lépe patrné kolik cest určité klasifikace bylo přelezeno. Pro všechny záložky lze jednodušše použít filtru pro
typ cesty, styl přelezu a rok.
V neposlední řadě jsme předělali barvy, protože styl bompari se vám podle některých diskusních příspěvků nelíbil. No, možná se vám nebudou líbit ani tyhle nové barvy, ale při snaze odlišit barevně jednotlivé roky přelezu a oblasti mě to nějak líp nejde.
Přejeme vám, abyste si na nové pojetí žebříčků a deníčků brzy zvykli a měli z něj radost. Koneckonců mnoho změn bylo uděláno právě na základě vašich podnětných nápadů a zpětné vazby v komentářích a diskusích. Snad vám bude žebříček a deníček dobře sloužit pro porovnání, motivaci a evidenci svých výkonů.
za tým Lezec.cz napsal Hop
Původní článek z 11.12.2005:
Na četné připomínky týkající se funkčnosti a hlavně objektivnosti žebříčků reagujeme vypuštěním, podle našeho názoru, naprosto skvělých nových žebříčků. Trochu vám je teď popíšeme, ale nejlepší bude, když je hned prohlédnete a uvidíte, že jsou hodně povedený a to nejen po funkční stránce, ale i po grafické.
Úplně ten největší posun se udál v tom, že nově se žebříček vyhodnocuje podle
deseti nejlepších cest !
a s možností zohlednění stylu přelezu.
Takto žebříček i když v novém kabátě vylistuje jména lezců postaru (tato funkce je zachována po volbě nepočítat z deseti, je vidět jméno vaší nejtěžší přelezené cesty)
A nyní již opěvovaná funkce počítat z deseti nejlepších cest v deníčku (je vidět již jen klasifikace a přelez všech vašich nej deseti cest)
Z dalších funkcí, bychom připomněli, možnost vybrat žebříček coby
skalní, boulderový nebo
horský , dále lze vybrat rok, (plánuje se, pokud bude zájem, udělat žebříček i v roce plovoucím ? posledních 365 dní!) dále můžete vybrat muže , ženy a muže i ženy.
Jedna z posledních funkcí, se kterou bychom se rádi pochlubili, je možnost počítat výkony zohledněné se stylem přelezu. Myslíme si, viz objasnění výpočtu níže, že to je asi nejférovější způsob, jak toto udělat.
Zbylé úpravy jsou již spíše kosmetickou záležitostí, ale hezkou a šikovnou. Jistě si všimnete třeba ruzného podbarvení klasifikací a stylu a to nově i v pruvodcích a žluté podbarvení přelezených cest (pokud jste přihlášeni tak hned uvidíte co vám ještě schází přelézt).
Koeficienty jsou nastaveny takto:
RK odpovídá: bodová hodnota cesty - 6 bodů
PP odpovídá: bodová hodnota cesty + 0 bodů
RP odpovídá bodová hodnota cesty + 4 body
flash odpovídá: bodová hodnota cesty + 53 bodů
OS odpovídá: bodová hodnota cesty + 145 bodů
Zde vidíte přepočet klasifikace a přidělené body
Jen taková poznámka, již hodně lezců, kteří chtějí mít srovnání ze světem, si vyplnilo své výkony na žebřícku na skandinávském serveru
osm a.nu. Podle našeho názoru, přestože je to respektovaný světový ranking a má jistě velký význam pro světovou špičku, není vhodný pro valnou většinu lezců.
Proč je teda náš žebříček lepší pro 99 % lezců naší republiky?
8a se podle našeho názoru hodí právě jen pro naprostou lezeckou špičku. Neboť pokud nelezeš cesty jako Tom nebo Adam či Rosťa, stejně asi budeš mít zapnut národní filtr, který ti ukáže jen lezce z Čech a Moravy, proto si myslíme, že ranking, pro Českou republiku, který budujeme na Lezci, který je navíc podepřen velmi kvalitní otevřenou databází cest obsahující již přes 22 tisíc cest, je skutečně ideální, motivující a zábavnou formou žebříčku.
Vágní databáze cest a s ní ruku v ruce jdoucí neserióznost, je asi ten největší kámen úrazu, takovéhoto neosobního rankingu jakým 8a je.
Konkrétní a jasný příklad:
Již několik měsíců figuruje na prvním místě v boulderech v České republice Martin Čermák. Boulderista, který nebyl nikým viděn při přelezu těch nejtěžších prásků, které ho řadí na první místo v ČR a asi na šesté !! ve světě. Přes trvající pochybnosti a přes marné volání po nějakém důkazu, již několik let tento lezec vesele figuruje na čelních pozicích v tomto žebříčku.
Každý si navíc jakoby navrhuje vlastní klasifikaci. Tím, že každý si zadává vlastní cestu znova a formulář vyžaduje jen zadání názvu (který dost často bývá zkomolen) a oblasti a už ne sektoru. Je definování cesty velmi pochybné.
Těšíme se na vaše komentáře, nápady a moc bychom chtěli poděkovat všem lezcům, kteří nás svými podněty a nápady dokopali k nastartování tohoto systému.