Bůh ví proč se začal táta Míry Dědka do knížek zapisovat jako Boys (z anglického „chlapci“), což se časem zkomolilo na Bojsa a tahle přezdívka se v rodině drží už druhou generaci.
O co jde: Trojice závodů v lezení na umělé stěně. Dva jsou určeny pro děti a mládež mladší 14 let, jeden závod je pro začínající a mírně pokročilé lezce staršího data narození.
Mezinárodní festival outdoorových filmů MFOF 2016 začíná tento pátek 7.10. v Ostravě a potrvá do 10.12. na více než 50 místech v ČR a SR. Z horolezectví je na programu v neděli 8.10. v Ostravě světová premiéra filmu The Elements s Márou Holečkem.
Radek Jaroš vylezl na Elbrus, 3. horu v cestě za Korunou světa
Radek Jaroš vylezl dnes na nejvyšší horu Evropy Elbrus (5642m). Oznámil to večer na svých internetových stránkách. Radek Jaroš se pokouší zkompletovat Korunu světa tedy vylézt na nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů a Elbrus je třetí.
O víkendu skončil Mezinárodní horolezecký týden pořádaný jako součást projektu Erasmus+, na který Český horolezecký svaz pozval do Česka zástupce několika Evropských zemí.
Další závod Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost bude v sobotu 8. října 2016 v Chocni. Pořadatelem je Horolezecký klub Choceň, který nám poslal ke zveřejnění pozvánku a propozice. Stavěčem bude mj. Martin Stráník.
Metodické dny ČHS: o lezení, ferratách a 1. pomoci
Metodický den o základech lezení a jištění na skalách pořádá ČHS o víkendu 22. 10. v lezeckém parku Alkazar v Srbsku u Berouna. Horosvaz to oznámil na svém webu. Další dvě metodické akce o ferratách a o první pomoci pro horolezce mají být 28.10. na Moravě.
Polská lezkyně Kinga Ociepka-Grzegulska vylezla v úterý 27.9. 2016 cestu Sprawa Honoru 9a v jeskyni Mamutowa v polské Juře u Krakova, a je tak první Polkou, která překonala tuto obtížnost.
Bůh ví proč se začal táta Míry Dědka do knížek zapisovat jako Boys (z anglického „chlapci“), což se časem zkomolilo na Bojsa a tahle přezdívka se v rodině drží už druhou generaci.
Bojsa (Míra) vyrostl v Turnově a trochu vzletně by se dalo říct, že tenkrát, když se Skalák formoval na mořském dně, s ním se už tehdy jako s jednou z místních usazenin počítalo…
"Nikdo už nevyhledává cesty, kde by ses mohl zabít, trend se posouvá, lezení je bezpečnější. Já jsem ve Skaláku „hrál kuličky“ a tehdy dobrodružství k lezení neodmyslitelně patřilo. Holt trvalo dýl, než se člověk dostal k nějakejm číslům, začínalo se postupně, od jedniček, přes dvojky, komíny. Naučil ses smyčkovat, zvykl si na lámavý materiál a pomalu se dostával k tomu, co je na Hrubici považovaný za těžký cesty. Kolikrát to jsou z dnešního pohledu blbý osmičky, ale jsou třeba bez kruhu, ve špatným materiálu, přitom lezecky velmi obtížný, s málo přelezy, někdy vůbec bez opakování. Že si nacvičím a přelezu desítku, že podržím jednoprdu, na to zapomenu. Když příjmu takovouhle výzvu, jsou to zážitky, který mě posouvaj."
Co se týče sportovek, raději leze pro radost cesty obtížnosti 7b/c, OS nebo bez velkého nacvičování. Žije v podzámčí s rodinou, živí se výškovkami.
Skalák 1986 - začátky, slanění ze Stojanu
Skalák 1988 - Úzká neznámá
Jura 1991 - barevné období po revoluci
Morbegno 1999 - po úrazu na Qualidu
Skalák 2016 - současnost, letošní vrcholovka z Mariáše