Slovinsko je v podstatě, pokud se týče outdooru, zemí neomezených možností. V zimě tady snadno najdete terény pro všechny možné druhy pohybu po sněhu: pro sjezdovky, snowbike, sněžnice a samozřejmě skialpy.
A je to tady. Po touze o osamostatnění se soutěžních lezců přicházejí se stejnou vizí i soutěžní ledolezci. Bohužel původně zamýšlený název se ve zkratce shoduje s Českým sportovním lezením. České soutěžní ledolezení. A tak jsme zvolili název České soutěžní ledolezení a drytooling. ČSLD.
Martin Stráník dal boulder 8B+/C a dorovnal v žebříčku Adama
Martin Stráník vylezl nový boulder Dreamcatcher s návrhem klasy 8B+/8C na Petrohradě, a dorovnal tím v bouldrovém žebříčku na Lezci Adama Ondru. Oba mají shodně 11450 bodů a společně sdílí 1. příčku.
Adam Ondra vylezl první izraelské 9a. Cesta se jmenuje Climb Free. V Izraeli Adam strávil několik dní a měl zde přednášku společně s izraelským špičkovým lezcem Oferem Blutrichem.
Report a výsledky ze závodu TENDON finále U14 v Ostravě
Naše přání se vyplnilo a Ostrava hostila vrcholný závod sezóny, tedy TENDON finále U14. Jednalo se o napínavý závod, ve kterém se o titul ucházeli závodníci ve třech kategoriích, kdy závody vrcholily mnoha pěknými sportovními výkony i dvěma finálovými topy.
Mainstreamová média píšou o výroku Reinholda Messnera, který se měl s despektem vyjádřit o novém olympijském sportu závodním lezení, a interpretují to jako, že "Messner se opřel do Adama Ondry a spol."
Nový rekord v rychlopřelezu The Nose na El Capitana na videu
V říjnu jsme psali o novém rekordu v rychlostním přelezu 31délkové cesty The Nose na El Capitana v Yosemitech, kterou Američané Brad Gobright a Jim Reynolds zvládli v čase 2:19:44. Nyní tamní média upozornila na 13minutové video z jejich rekordního přelezu.
Slovinsko je v podstatě, pokud se týče outdooru, zemí neomezených možností. V zimě tady snadno najdete terény pro všechny možné druhy pohybu po sněhu: pro sjezdovky, snowbike, sněžnice a samozřejmě skialpy.
O zážitky ze svého lyžařského života se s námi podělí někdejší slavný světový slalomář Jure Košir. A že je o čem vyprávět - v kolotoči Světového poháru strávil celkem 15 sezon a na Olympijských hrách v Lillehammeru v roce 1994 získal bronzovou medaili. Dnes se baví tím, na co neměl během kariéry čas - jízdou ve volném terénu. Nám předvedl, že na pěkně vypreparovaných sjezdovkách na Krvavci mezi tyčemi i ve svých 45 letech válí jako zamlada. Mimochodem, moc příjemný chlapík, na kterém je vidět, že ho lyžování pořád baví.
Náš průvodce Jure Košir
Ve Slovinsku je skialp stejně jako jinde na světě čím dál tím populárnější. Spolehlivým průvodcem po okolí lyžařského střediska Krvavec nám byl nejlepší slovinský skialpinista, naposledy šestý na prestižním závodu Pierra Menta, Nejc Kuhar. Pokud jde o plánování túry, ve Slovinsku zatím žádná omezení kvůli ochraně přírody neplatí, uvažují o nich jen v okolí nejvyššího Triglavu.
Na túře s nejlepším skialpinistou Slovinska Nejcem Kuharem v okolí Krvavce
A dojmy? Velké překvapení! Krvavec je součástí Kamnicko-Savinjských Alp – druhého nejvyššího Slovinského pohoří. Je snadno dostupný z hlavního města Lublaně. Měří 1853 m a spolu se sousedním 1972 m vysokým Zvohem jsou pro lyžaře ideální. Ubytovat se můžete v některém z hotelů přímo na kopci a ráno si vyrazit jako první na dokonalý manšestr.
Zdrželi bychom se déle, kdyby to jen trochu šlo. Dva natáčecí dny na díl, to je vcelku rychlovka. A nás navíc čeká podle mého názoru největší hvězda seriálu – v Bovci máme rande s Tinou Mazeovou.
Krvavec je skvělou destinací nejen pro sjezdaře, ale i pro skialpnisty
Ze Slovinského Krvavce vysíláme v sobotu 9. prosince, na přesný čas se raději mrkněte na webu ČT. A klasika, hned po odvysílání se můžete podívat kdykoli, na i-vysílání jsou k dispozici všechny díly.