Článek, který mě poslední dobou fakt dostal, je o novém odvětví lezení boulderingu.
V podstatě to není nové odvětví spíše syntéza a navíc esence všeho úžasného, co lezení dokáže přinést.
Španělé mu říkají PsicoBlock. Anglicky (neboť v Anglii má tento sport také tradici a krutější podmínky v podobě dost studené vody) mu říkají Deep watter soloing. Je už asi jasné o co jde, leze se na klifech nad mořem a zpěněná hladina příboje je vám chladivou bouldermatkou.
Cesta po super děrovatém vápně
Dokonalou oblastí a jistě jen jednou z mnoha jsou clify nedaleko města Porto Cristo na Malorce. Nachází se zde převisle zformovaný široký útes, který dosahuje výšky přes 20m !! nad vodní hladinu. Cesty zde udělali již v minulosti místní lezci, loňský podzim je pak oprášili a nějaké přidali známý Klem Loskot a jeho kámoši.
Již přístup na polici, z které vedou cesty by pro většinu byl infarktový 20m slez čtyřkou pak sedm plus traverz a jste na polici. Odtud vedou již cesty táhlou převislou stěnou po dobrých kapsách.
Výlez z jeskyně
Vyštrachal jsem ho na crazy stránkách Climbxmedia a tento odkaz by vás tam měl zavést. http://www.climbxmedia.com/index4.html, najdete zde tyto fotky Klema Loskota a videa (12 a 44 Mb) ke stažení které stojí za to.
Članek je také příspěvkem do diskuse o lezení na rybu, souvislost je myslím zřejmá. V případě že lezete nad mořem ve výšce dvacet metrů a máte udělat těžký krok, který vyjde na 50%, nedokážu si představit větší rauš.
Skok do dvou děr = 15m nad vodou klasifikace 8b
Proto rádoby hledači adrenalinu skoukněte video a zvažte zda rybařit a brousit s lanem skály na dolezech, je skutečně nezbytné. Stáhněte lano předlezce nebo do toho jděte rovnou, pády voní dálkama a ten pocit za to jistě stojí.
Tip: Chce to vzít aspoň šest párů lezaček, abyste je mohli na slunci stále dokola sušit a stejný počet maglajz pytlíků.
Tak par cest v PC je udelanych vod Neila Greshama a jeho party kteri tam radili pred dvema roky. Pruvodce se na to da najit v jednom z anglickych casaku nanestesti si nemuzu vzpomet v kterym. Pro ty co to chcou zkusit v Anglii tak nejlepsi oblasti jsou: Swanage,Lulwoth Cove,Portland,Pembroke. Zkousel jsem vodu tento tyden v Cornvalu a je to tak na neopren. Stepan
Nevite o necem podobnem u nas? ... Napada mne jeden zatopeny lom, byl jsem tam kdysi na vandru, ale nikdo tam nelezl. Pujdu to nekdy v lete omrknout :-)
tendle sport se úspěšně praktikuje v takovém zatopeném lomě u sušice, snad se to jmenuje nějak jako žichovice (?)
místní mládež se tam neustále baví zábavou "lezu co nejvejš a pak spadnu" na svislé členité stěně nad vodou hlubokou k dvaceti metrům. byl jsem tam někdy před pěti lety a ještě tam žádné nejty nebyly.
Je to kopec mezi Žichovicemi a Čimicemi. Jsou tam tři lomy (vápenec), největší je nejblíž k Čimicím. Ten je zatopený, podobný je Malé Americe. Libová koupačka, v prostředním a nejmenším lomu se dá zakempovat. Možná tam najdete i křížek, co vím, tak tam zařvali už dva lidé.
Jó,Žichovice jsou fakt super.Byl jsem tam nedávno a koukal jsem,že tam jsou nějaký starý skobky a kroužky v těch krásnejch dlouhejch plotnách. Nevíte o tom někdo něco?
Trochu trabl Velký Ameriky je ,že žádná z těch slušných stěn není přímo nad vodou-takže by to byl docela hustej dry drop.Ale proti gustu žádný dyšputát-snad jen-kdo to bude uklízet?? :)
No já jenom k té zmínce o adrenalinu versus na rybu.
Zabýval jsem se tímto sportem když jsem bydlem v Melbourne. Asi hodinu jízdy směrem na Adelide takovou tou jižní cestou (údajně je to 1. australská dálnice, ale je cca 8m široká...) začíná asi tak 100km dlouhá oblast se skálama nad mořem. Není to souvislý pás skal. Jsou tam občas vesnice, občas zálivy s plážema a malý sportovní přístavy. Výška útesů se pohybuje od 0 do - no 45m lano nestačilo - cca 40m.
Místní borci slaní v době odlivu buď těsně nad hladinu nebo až na písek a STÁHNOU LANO a začnou lézt. Ta pravá zábava začíná, když příliv je rychlejší než lezec. Hluková kulisa a zpěněný příboj každého jedince vybičuje a dá poznat o nicotnosti člověka.
Nástup z loďky není pro příliž vysoké vlny zpravidla možný. Teplota vody je v červenci a srpnu okolo 10 stupňů, takže se dá říct, že jistá smrt. No ale jinak se to nemusí chápat jenom jako boulder. Takoví opatrní chlapci jako jsem například já, se normálně postupově jistí. Ale jak jsem již zmínil, může se stát, že jistič u prvního štandu bude zaplaven přílivem...
V tý partě co jsem poznal to probíhalo tak, že ráno si ve městě vyzvedli podporu v nezaměstnanosti, pak šli lézt, pak se projížděli na surfech, večer pak zapálili vohně hulili marihuanu a tlemili se těm co po silnici nad nima jezdili z a do PRÁCE. Když jsem si postesknul, že už chybí jenom lyže, tak mi řekli, že jsem úplně blbej, naskákali v noci do aut a ráno už jsme prudili (bez peněz) v půjčovně lyží v nedalekých Australian Alps.
Yo. Ty co nad nima (kterým se tlemili) jezdili do práce, tak Ty jim vydělávali na ty jejich podpory na cesty za lezbou. Zvrhlej svět. Nakopat je do prdele. Ty frikulíny.