To je asi nejčastější otázka všech lezců. Moc trénují, a pak musí dát pauzu, protože je bolí prsty, někdy až tak, že se nejen nemůžou držet chytů ,ale otečou jim prsty tak, že se nedají dělat i jiné běžné věci.
My všem radíme, že když hodně trénují, tak je to normální, že to bolí (bolí to všechny, i ty nejlepší zahraniční lezce), a je nejlepší se s tím smířit, prostě si na to zvyknout.
Je pravda, že když nastane akutní zánět, tak se na to zvykat moc nedá. Je třeba to dát do klidu a věnovat tomu patřičnou pozornost a léčbu.
Avšak v tomto článku bychom se chtěli zmínit, jak tomuto stavu předcházet, tak aby vůbec nenastal.
Tak jak to vidíme my a jak si myslíme, že to podle nejnovějších medicínských trendů funguje a působí.
Všichni doktoři dohromady tvrdí, že s tak malými klouby, jako klouby na prstech se nedá nic moc dělat, nejlepší by bylo přestat lézt na půl roku a pak to pomalu zatěžovat, ale ruku na srdce, kdo z lezců to vydrží? A tak lezeme, zatěžujeme a doufáme, že to ty malé klouby vydrží a nezradí nás. Taky doufáme. Ale jen doufat nestačí, jak všichni doktoři zase svorně říkají, nejlepší je prevence, a mají pravdu. Když už prsty bolí, tak už je většinou pozdě.
A co je dobré? Vyzkoušeli jsme snad úplně všechno, co existuje a co nám jakýkoliv strejda od vedle napovídal, že je prý dobrý na klouby. A tak z vlastní experimentální zkušenosti bychom vám poradili papat výživu na klouby (my používáme nyní Geladrink Forte), potom mastičky (Fastum gel, Voltaren gel anebo něco silnějšího, když už to bolí a to (Prontoket spray). Když už to moc bolí, tak si od doktora necháme předepsat něco proti bolesti a zánětům konkrétně Duo Diclofenac. Je taky preventivně dobrý používat Proenzy Forte. Funguje i k urychlení léčby.
Dále existují metody i další věci, jak prsty léčit a to: laser, elektrika, infrared (preventivně), chlazení (akutní zánět), vodoléčba apod. Na každého působí něco jiného, musí si to vyzkoušet.
Dobrá je taky akupresura jednotlivých článků prstů, cílem je prokrvení a odplavení nečistot (zánětů) z kloubů.
Avšak je důležité prstům naslouchat, a předejít zánětům, a když se již stane, léčbu nasadit co nejdřív a nečekat na to, až se to spraví samo. Akutní zánět v podstatě znamená, že se prsty již nikdy docela nespraví a v tom lepším případě přejde do zánětu chronického.
Málokterý lezec ví, že i prsty mají svojí (malou) svalovou skupinu, která se zatěžováním posiluje a zvětšuje (tj. rozšiřují se vám prsty), to je v pořádku, a tím vám prsty dají najevo, že jsou připraveny na větší zátěž. Tím vám chceme naznačit, že nejkritičtější období pro prsty je období prvních tří let intenzivního lezení, a právě v tomto období byste jim věnovat největší pozornost. Stejná situace nastává i po delší pauze v lezení.
Na závěr: zdravé prsty udrží víc než silné, ale bolavé.
Tm. & Hl.
Článek vyšel zároveň na Tomovo stránkách www.tomasmrazek.cz, kde jsou i další zajímavé tipy, jak trénovat
Článek dobrej ale na to téma možná až moc povrchní. Uvítal bych taky třeba nějakej popis jak správně a na jaký zranění třeba tejpovat ... každej tam tu kobercovku nějak motá, ale málo lidí ví proč a jak ...
páč málo lidí leze tak výkonostně aby to potřebovali... :-)); ba ne, taky by mě to zajímalo... nějakej článek jsem viděl tady na lezcovi v sekci trénink ;-)
Vzhledem k tomu, jak jsou farmaceutické společnosti štědré, lékařům klidně zaplatí dovolené, aby předepisovali jejich lék a lékárnám zase nabídnou jiné nabídky, to pro informaci, který z doktorů co předepisuje.
Proto by mě zajímalo zda i tento článek vznikl za podpory nějakého farmaceutického giganta. Vzhledem k
povrchnímu článku, ale velice pečlivě vyjmenovaným mastem mi to přijde nasnadě.
V článku jsem objevil názvy přípravků od minimálně čtyřech různých výrobců, kteří si navíc navzájem konkurují. Kdybyby sis vyhradil dvě minuty a zjistil si to sám, bylo by to mnohem lepší než když si tu vyprsknul podezření ze skryté reklamy.
Pokud autoři článku přípravky používají a mají s nimi dobré zkušenosti, je na místě, že je zmíní. To už by se nedalo psát o ničem.
Článek o tapovaní je na lezci a myslím dost fundovaný, vždyť jsem ho spatlal já.:-)
add farmaceutický průmysl, jo jasně, je to trochu hloupost cos napsal, já jsem rád, že vím pár názvu léků, které by případně mohly pomoci, neboť v dnešní záplavě tablet se orientuje dost těžko a zkuste se zeptat v lékárně na bolave šlachy a klouby prstů, budou koukat jak z jara.
Mraza má pravdu je třeba prstum poslouchat a proto si je každej den strkam do uši je tam takovej ušni maz ten je fakt dobrej a nebo knim čucham to je zas do nosu no atd....:-))
Kvalita kloubů a uchycení svalů je do značné míry ovlivněna genetickými předpoklady, v průběhu života se svalový úpon na prtech příliš nezvětší - nenaroste, pouze si zvyká na stále větší zátěž. Důležitým faktorem je i váha, kterou prsty zatěžujeme ( 60,65 kilo a více -větší pravděpodobnost problémů - není to doporučení stát se anorektikem ) a způsob treningu. Mnohé problémy se objevují až po byť malém úraze - prolomený chyt, špatná oblinka, přílišná zátěž - a pak se vezem...Proto je důležité naslouchat svému tělu, jak řekl Tomáš, já bych doplnila především jako celku!!! Při lezení netrpí jen prsty. Správnou cestu ale musí každý najít sám. A je jasné, že vrcholový sport tělo nešetří.
Je mi jasné,že spousta lezců váží víc než uvedený údaj a lezou velmi těžké věci, je to pouze orientační číslo, pro které je náš organismus uzpůsoben. A ani to není zaručující. Vychází pouze z nějaké statistiky.
..to by mě zajímalo, jak jsou na tom obecně špičkový lezci s váhou. Dá se vůbec lézt na té nejvyšší úrovni když má člověk 75kilo? V boulderingu se to asi tolik neprojeví, spis tam jsem si všiml bouchačů než soušků.Fred Nikole, Toni Lamprecht88kilo?čau
Papouš 100 kg! A navíc: postava Pana Vajíčka - tj. koule a zní trčící klacky jako končetiny (Jogurtová řiká, že sem Závodní slepice). To se s klouby příliš neslučuje.
Bah! Jahn Dunne (nejak tak se jmenuje). To je kus chlapa, co kyby se o mne oprel svym pupkem tak jsem na placku. A jak leze! Muzu Ti poslat fotku (pokud neznas), abys mel motivaci!
jo,Dunne je urcite borec,ale na zavodech by se asi moc nechytal.V Chamonix na MS 2003 byl z lezcu na obtiznost druhy nejtezsi syn Humpi 179cm - 72kg.Nejtezsi Valjavec 190cm - 73kg.Co se tyka bouldristu: Dulac 178 - 68, Core 177 - 61, Rachmetov 172 - 52, Oleksy 180 - 64.Chtel bych videt borce co vazi 88 :-).
Akutní zánět se může zhojit úplně, nebo v tom HORŠÍM případě přejde do zánětu chronického.
Jinak osobně mám výbornou zkušenoust s potréninkovou hrou na elektrickou kytau. Nejdřív to, pravda, s tuhýma prstama moc dobře nejde, ale postupně se krásně rozhejbaj a relaxujou. Je to super odpočinek a prsty přestanou bolet. Důležitý je hrát opravdu rychlý sólíčka, ideální je Joe Satriani, Steve Vay a podobný hovaďáci.
Tahle metoda je zajímavá, ale rozcvičí se jen levá ruka. Lepší je nasadit španělku a hrát klasické kousky, tak se rozcvičí obě ruce.
Dát si Štěpána Raka, nebo Francisco Tárregu a vylazeš pak všechno.
Zdravím,
pro ty, co by rádi věděli více, je dostupná stránka (k doklikání i přes ČHS - ):
http://www.horska-medicina.cz/cz/pretizeni.htm
nebo totéž s obr. na:
http://www.volny.cz/i.rotman/PosPL-04.pdf
Na bulletinu k prevenci (preventivní kompenzační cvičení apod.) již MUDr. Rotman pracuje, bude dáno k dispozici ČHS a lezci.cz hned jak bude připraveno v ucelené verzi.
Všeobecně se doporučuje sledovat stránky ČHS věnované zdravotnické tematice:
http://www.horosvaz.cz/medicina/index.phtml?rb=21
Mně se zase hlavně často ráno stává, že prstiky po zátěži brní a jsou nateklé, že nejdou ohýbat. Není to jen tím, že mám celou noc ruce pod hlavou. Co s tím?
tim avirilem myslis aviril baby? ptal jsem se totiz na aviril v lekarne a z masti meli jen tohle, jinak jeste nejaky aviril olej a zasyp. tento baby je na opruzenou a podrazdenou kuzi. pouzivas to na prolezenou briska prstu?
Čo chodím po stenách, ešte som napríklad nikde nevydel aby niekto robil strečing po tréningu, či už prstov alebo ramien, proste celého tela. Nezaberie to veľa času a má to podľa osobných skúseností mojích dost rýchle a blahodárne účinky.
tiež, začal som od konca ale čo už, nieje zlé sa dobre rozcivičiť pred tréningom, porozliezať dobré chyty najprv a tak.
pokud vam nekdo tvrdi,ze bolest je treba prejit.. je to holy nesmysl. bolest slouzi jako obranny mechanismus pred poskozenim.takze jednoducha odpoved,na kterou muzu doporucist jen jedno.mesnsi pauza neuskodi,ba naopak. pokud si nechcete vypestovat chron. zanet slach.coz je pro lezce do budoucna pekna pruda,kdyz se snazi zvysovat zatez a frekvenci lezeni. nic proti telocvikarum,kteri nemaji pud sebezachovy,ale resit tyto problemy v pocatku,supergely, mi pripada jeste vedsi nesmysl. je tam predevsim analgetikum,snizujici bolest a vy podst. potlacujete ochranny proces,tzv. blok z bolesti[ktery vas chrani pred pretizenim a poskozenim].coz je okamzity impuls pro poradnou davku lezeni,ale nasledne pretizeni.tak tomu se rika zacarovny kruh. vyhodou je snad latka, snizujici otokovost v tkanich.bohuzel pomoci kortikoidu.a piticko stylu "...drink,neni ani ucinne..slouceniny,ktere se snazi telo dostat do kloubu ci vazu,tedy tak nejak to rikaji v reklame?nemame sanci nekdy ani vstrebavat,kdyz nam chybi nektere prvky,enzymy v tele.v reklame to projde,pac neprodavaji nic poskozujici vase zdravi.hold komerce.:]
cemu tedy verit? nejlepe vlastnimu telu,ktere vas upozorni na prilisnou zatez. neignorovat informace unavy prechazejici do bolestivych impulsu.poradna davka strecingu pred a po treningu, relaxace pretezovanych svalovych skup.vcasna likvidace kys.mlecne,dostatecna energetizace svalu a okol. tkani , taky obcasne masirovani[peknou ruckou zenskou]neuskodi.taky vaha lezce je faktor,ktery staji za rec.a kdyz je pozde a zanet na svete. davka kostivalove masti [pro kone],chladive obklady dle prisnitce a klidovy rezim,min. znalost metodiky a treningu snad zaruci,ze se v budoucnu vyhnete temto a dalsim komp.,ktere lezcum tak ztrpcuji zivot.
Naprostý souhlas, v lezení, jako v jiných sportech pro nás musí pracovat tzv. superkompenzace tj. po tréninku máme daleko menší sílu, než před ním, ale ve fázi regenerace organizmus nadkompenzuje sílu/vytrvalost nad původní úroveň. Jak dokážete regenerovat je snad ještě "důležitější", než samotný trénink. Pokud se dojde k přetrénování, může se Vaše síla a vytrvalost dokonce snižovat. To by myslím docela hrozilo při ignorování bolesti. Když něco užíváte, čtěte hlavně příbalové letáky. Např. některé kloubní preparáty obsahují látky proti bolesti....
Ahoj, přečetl jsem si tvuj komentář k článku a docela na mě zapůsobil.Prosím kontaktuj mě na moji mailovou adresu.Mám takový pocit,že ty by jsi mi mohl pomoc s vyléčením se.Děkuji Marw ..(můj email-marwostroj@seznam.cz)