Do historie průkopnických československých expedic diváky pozval muž na slovo vzatý – Jiří Novák, vedoucí mnoha úspěšných himálajských výprav.
Štafetu si pak převzala legenda slovinského horolezectví Viki Grošelj, který ve stejném gardu prezentoval prvovýstupy Slovinců.
Zpět do doby nejmodernější techniky a těch nejšpičkovějších lezeckých výkonů publikum vrátila česká premiéra filmu z produkce o výstupu Davida Lamy na Cerro Torre. K tomu nebylo co dodat, snad jen uznat, že Red Bull dokáže vždy dostat to nejlepší z těch nejlepších.
MFA letos má jednu smutnou premiéru. Poprvé se ho neúčastní Voloďa Suchý, nestor českého lezení, kamarád, který stál i u zrodu této akce. Voloďa nás opustil 16. 10. Na tuto výjimečnou osobnost plnou elánu, skvělých nápadů a věčně dobré kamarádské nálady zavzpomínal její blízký přítel, ředitel MFA Ladislav Jirásko.
Tamotsu Nakamura, světově uznávaný objevitel netknutých oblastí v Tibetu přítomným alpinistům předložil hned několik výzev. Kdo by zvažoval nějaký prvovýstup v Tibetu, je dobré se s tímto japonským kmetem skamarádit.
Renata Chlumská, Češka trvale žijící ve Švédsku, si letos splnila svůj sen a stala se první Češkou, která dokončila projekt Seven Summits. Diváky v poutavé přednášce vtáhnula do svého příběhu, který se vinul přes nejvyšší vrcholy sedmi kontinentů, ale i dalších extrémních projektů. Charisma a humor, které do přednášky vnesla, přinesly kýžené ovoce - plný sál nadšených diváků.
Po představení čestných hostů festivalu a programu v Outdoor Stage ji vystřídala další žena, Lucka Hrozová. Že je jednou z nejlepších lezkyní na ledu a v mixovém terénu na světě, je obecně známo, ale Lucka se v poslední době odvážně vrhla i do severních alpských stěn. V akčních videích a na fotkách prokázala, že se jedná o nejkomplexnější českou horolezkyni.
Přednáška našich vážených a tradičních hostů z Nepálu – Ang Tsheringa a Dawy Stevena byla opět velmi aktuální a místy smutná. Kromě nových aktualit ze světa expedic a trekingu v Himálaji zazněly i informace o katastrofickém zemětřesení v Nepálu, jeho následcích i cesty Nepálců za lepšími zítřky.
Plný sál, smích, obdiv – to jsou atributy přednášky Radka Jaroše opakující se již několik let. Letos diváky český „král osmitisícovek“ zlákal již názvem přednášky „Koruna Himálaje a co dál?“. Radek své fanoušky ubezpečil, že dál to rozhodně nebude žádná nuda – chystá projekt Koruna světa a představil hned dva nejbližší cíle – Elbrus a Mt. Vinson.
Závěr sobotního dne patřil usměvavému Švýcarovi Rogeru Schälimu. Nádhernými snímky a videi publikum vtáhl do monstrózní severní stěny Eigeru, která je jeho největší vášní. Letos stěně daroval i nejtěžší cestu. Roger předvádí skvělé kousky i v jiných alpských oblastech, v Patagonii, v Himálaji... Na prknech Národního domu na Smíchově zazářila velká hvězda současného extrémního horolezectví.
Cenu Johanna Stüdla za nejlepší přednášku dne získala s náskokem více než 100 hlasů Renata Chlumská. Nutno dodat - zcela zaslouženě!
Foto: Jakub Müller
Milisphoto.eu., Jan Ticháček
Jantichacek.com.
Více a případné změny programu viz:
www.festivalalpinismu.cz.