Co by jste řekli na vytvoření databáze aktuálních podmínek pro lyžování, lezení na základě absolvovaných tůr?
Příklad, právě jsem se vrátil z Tater.
Celkové podmínky: málo sněhu v dolinách, místy beton, místy krusta. Lavinové nebezpečí místy zvýšené.
Vylezené cesty: Zadná Bašta - Gálfy - skála suchá, sněhy velmi špatně držící, drny suché. Setup přes Ďáblův žlab , v horní části lavinézní, dole vysypané a tvrdé.
Tupá - Centrální pilíř, sněhové podmínky špatné, skála suchá, drny vyschlé - špatně drží. Sestup přes sedlo Ostrvy - hřeben pevný, k Popradskému krusta, místy se dalo po zadku, místy hodně tvrdé.
Asi tak, chtělo by to vymyslet jednoduchou tabulku, jako u průvodce, do které by se pouze doplnilo.
Použití?
Chci jet třeba do Tater a třeba zrovna na Gálfyho na Baštu, vidím, že podmínky nic moc. A hele tady někdo píše, že severní Vysoká je dobrá, tak změna plánu.
Co na to Lezec?
Radek
No bylo by to určitě dobré. Podobné informační datbáze jsou v provozu v Rakousku a německu a asi i jinde. Jsem ale trochu skeptický co do reálné použitelnosti, protože ta je závislá na tom, aby tam lidi něco psali. Podle toho, že třeba ta rakouská databáze podmínek je dost prázdná, jsem poněkud skeptický.
No bylo by to určitě dobré. Podobné informační datbáze jsou v provozu v Rakousku a německu a asi i jinde. Jsem ale trochu skeptický co do reálné použitelnosti, protože ta je závislá na tom, aby tam lidi něco psali. Podle toho, že třeba ta rakouská databáze podmínek je dost prázdná, jsem poněkud skeptický.
No inspiraci mám z Chamonix, kde vždycky první po čem na domě horských vůdců sáhnu je právě kniha vylezených cest. Prostě získám obraz jak to vypadá v konkrétní cestě, nebo alespoň její blízkosti.
Samozřejmně, že to stojí a padá na tom, jestli budou lidi dodávat informace. Tady si myslím, že by bylo nejlepší, kdyby byla zpracovaná nějaká tabulka, do níž by se jen zaškrtlo.
Radek
konecne nieco konstruktivne.hned aj zacinajucu databazu doplnim:
Gerlach, V-stena, Galfy-Urbanovic kl.5 (pozn.:jasna sestka),750m
podmienky:malo snehu,skala sucha,travy super,sneh nosny,miestami firn a lad,problemom je nedostatok snehu-skalne prahy aj tam,kde by nemali byt.
zostup:cez Batizovsku probu,po snehu,nelavinozny,vraj aj Krcmarak je v pohode
dobry napad. doplnam
DATUM: vikend 18-19.jan
OBLAST: maly kezmarak, sev. stena,
CESTA: hrana weberovky,kl. IV (IV+), nejaky puskas (II-IV)
VYSTUP:podmienky dobre, travy drzia, snehu pomenej
ZOSTUP: nemecky rebrik preslapany-v pohode
CELKOVE podm.oblasti: v stenach super,lady slabe, zlaby sem tam kora a dosky.na pasoch sa na chatu da,aj dole, v lese vsak dost kamenov..
inak lezec je fajny. skuste mrknut aj na http://www.tatry.nfo.sk/vths.php
PS inac napad je to dobry aj koli tomu, ze napr. keby som vedel ze nieco take je, tak sa na brncalke popytam setkych co liezli a ake to bolo (cca 10 - 15ludi) a v pondelok rano by som to nahodil na web ku vam..takze radek ma pravdu.
Super nápad. Ihned realizovat!!! Myslim si že se to fakt chytne! Dodávám Info Bořeň. Bořeň navštívena za celý uplynulý víkend. Jižní prostor bezproblémový. Východ + Západ + Sever namrzlé. Na nástupu až po kolmější terén 1cm ledová krusta. Trávy, hlína, mech drží. Krásně namrzlé bez krusty. Čusbus
...nebo třeba: Ležky - V, J a Z stěny v pohodě, S pod ledem, oheň hořel normálně. Myslím, že se to nechytne. Když někam jedu, spoléhám se na místní zdroje. Někdo sice plácne něco do tabulky a to se zpožděním jednoho či několika dnů a než tam dorazíte, bude všechno jinak. Všichni mají určitě okamžité připojení na net a znáte horské počasí.
nemas pravdu.
staci ked vies podmienky spred tyzdna + pocasie za posledne dni a das si to dokopy (hlavne lavinozne zostupy v horach)
a navyse je tam mail na cloveka co tam bol
a navyse to moze byt dobra inspiracia
a tiez pre ludi z lezca.cz kontakt na potencialneho autora clanku :)
PS ja by som ale nedal zaskrtavatka, skor ma podla mna cenu osobna skusenost=komentar o ceste...a mozno by z toho bola aj pekna diskusia a zaujimave pribehy "obycajnych" lezcov
Spoléhání na místní zdroje je sice fajn, ale někdy jsou obtížně dostupný a informací ze stěny není předem nikdy dost. Po návratu odněkud neni problém hodit stručný a přesný info.
Pravda je, že na německých webech se to v praxi moc nechytlo. Najít tam aktuální požadovanou informaci znamená mít velkou kliku, lidi tam moc nepíšou a podmínky se rychle mění.
Taky jsem poněkud skeptický co se týče chutě lidí plnit takové forum informacema.
Před dvěma lety jsem inicioval na serveru ČHS (http://www.horosvaz.cz/forum/f.phtml?rb=zkusenosti) "samoobslužnou" sekci, která sice neměla, jak Zoban navrhuje, sloužit k informaci o aktualní situaci, ale něco podobného.
Moje představa byla:
Navštívím nějakou novou, exotickou nebo jen nepříliš "provařenou" oblast. Napíšu pár informačních vět a především udám spojení na sebe, aby případní zájemci měli kam se obrátit pro radu.
Výsledek?
Za dva roky provozu 19 příspěvků. Pravda je, že ČHS je v poslední době ve srovnání s Lezcem poněkud mrtvé medium, ale přesto. Domnívám se, že je to spíše v nechuti lidí formulovat smysluplné informace a jakkoliv se o ně dělit.
Obavam se, ze opet budu souhlasit s Martinem.
Podle meho nazoru se to nechytne! Hovorim ze zkusenosti. Neco podobneho uz kdosi inicioval na starem vebu CHS. Nefungovalo to. Prispevky byly krajne neaktualni a bylo jednodusi zajit na pedpovedi pocasi nebo stranky HS.
A navic, predstavte si to v praxi. Prijedu (odkudkoliv) po par dnech, kdy jsem nebyl v rachote. Mam spousty veci k vyrizeni, plnou schranku mejlu, spoustu prace. Tak se s tim popasuju, vyridim, ziju dva, tri dny ve stresu. Ctvrtej den otevru Lezce... A muj pripadnej prispevek bude pet dnu mimo misu. Mam pocit, ze prave na tom skoncil ten pokus na strankach CHS.
Tady je nadeje jen o malo vestsi o to, ze pripojeni ma dnes vic lidi a obecne je to tady zivejsi. Jenze podobne navrhy se nezrealnily ani v dobach nedavnych, kdy diskuse na CHS byla nejzivejsim horo/lezeckym mediem :-))))
Tom
Myslim, ze je to dobry napad a to, zda se chytne nebo ne, zalezi predevsim na tom, jaka se zvoli forma.
Osobne mam zkusenosti s nemeckym/rakouskym webem (bergsteigen.at), kde se toho skutecne clovek moc nedozvi, ale myslim, ze je to hlavne proto, ze jedinym prispevkem organizatoru bylo vytvoreni tematickych a geografickych slozek (folderu), kam maji ucastnici napsat zpravu podle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi.
Naprosto o necem jinem je prevazne frankofonni skirando.ch, web zalozeny pred par lety skialpinistickymi nadsenci z TU Lausanne. Autori skiranda vytvorili podrobny formular (po vzoru skialpinistickych pruvodcu), ktery kazdy prispevatel vyplni pro kazdy vylet. Kdyz pak mate pred sebou cca. 15 kolonek (nazev tury, vyska kopce, prevyseni, orientace svahu, vyska vychodiska, obtiznost, prijezd, strucny popis tury, snehove podminky, nadmorska vyska, kde se nazouvaji lyze cestou nahoru a zouvaji pri sjezdu atd.), tak se je snazite vsechny vyplnit a ne pouze napsat "byla jsem dneska na Gilfertu v Tuxskych Alpach a bylo to super" (coz bylo :) )
O realizaci takovýho nápadu sním už delší čas. Samozřejmě, že hory jsou nevypočitatelný, ale lepší něco než nic.
Stejný informace mi chyběj i u pískovcovejch oblastí. Naštěstí v Ádru neprší nikdy, ale třeba ten zapráskanej Prachov má strašnou tendenci bejt pořád mokrej.
Vzhledem k tomu, že nejdůležitější na daný informaci je její aktuálnost, tak mám otázku jak moc technicky náročný by bylo zasílat příspěvky SMS-kou? Našli by se například dobrovolní domorodí dopisovatelé?
Je teď v Ádru sníh na běžkování? A co slalom?
Moc držím palce. Zdravím, Paštik