Již delší dobu je na pultech v horokšeftech k mání nový průvodce na Ostrov od správce oblasti J. Hobláka. Je to záslužný počin, protože starý průvodce je dávno rozprodán a Ostrov dnes patří mezi velmi populární oblasti. Není se co divit, protože zdejší pískovec je velice tvrdý a je zde i dostatek lehčích cest. Navíc občasné hudební produkce v hospodě Pod císařem jsou k nevoli chalupářů stále populární.
V průvodci je téměř o 40 věží a masivů více. Nových cest j
Doufám, že to popíše někdo kdo tam byl. Prozatím volně přeložím z www.rockmaster.tv:
Po OS cestě vedl jednoznačně Chabot, druhý Ovtchinikov, třetí F. Petit a náš děd Maróz byl AŽ čtvrtý! V ženskejch vedla Sarkany, druhá Levet a třetí Cufar.
Po RP cestě se pořadí na bedně u holek nezměnilo zato chlapáci si to trošku proházeli (naštěstí :)). Vítězství Chabota se předpokládalo a jediný Top v cestě Tomášovi M. přinesl druhý místo, třetí Ovtchinikov a čtvrtý Petit. Legrand prý zase v ce
V dnešním dílu o oblastech skalního lezení v Čechách se můžete dozvědět něco o Horních skalách.
Horní skály, zvané též Obrvegry, tvoří skupinou sedmi skalních věží. Jsou příkladem cenomanských pískovců, v nichž se vedle základního křemencového tmelu vyskytují i žíly, tmelené vápencem. Skály jsou pro svou velkou členitost a pevnost oblíbeným cílem horolezců a na jejich vrcholy vedou cesty až VII. stupně obtížnosti. Věže
Bylo by moc dobre, kdyby se zacali do pruvodcu psat krome kruhu (borhaku) i dobra jisteni (smice, hroty, hodiny). Je mnoho cest, ktere si zaslouzi dojistit (jsou objektivne nebezpecne), ale taky hromada, ktera je mozna zajistit smycema. Myslim, ze by se tim taky predeslo nekterym pokusum a nazorum na dojisteni cest, ktere je doopravdy u velke vetsiny cest zbytecne. Co na to říkáte? CO na to říkají naši autoři průvodců?
Juraj Repčík,Robo Štefko a dievčatá ze Slovenska práskají v Ceuse.Juraj už dal tři 8a na OS,Robo 7c PP.Dnes se přesunuli do Saint Legere a tak se teším na další SMSku.Příští týden pošlu nejaký fota.
Po prázdninové přestávce bude opět od 9.září zahájen provoz Boulder centra v Brně Po-So 16-20,30 hod
P.S. hledáme pro Boulder centrum 2 zájemce o náhradní civilní službu, 1.nástup podzim 2002, 2.nástup duben 2003. Podmínka trvalý pobyt Brno-město. Kontakt pro zájemce podhorska@cesa.vutbr.cz nebo jan.smolik@seznam.cz
A mám tu další novinku: Dvacetitříletý Markus Hoppe dal v Ceuse cestu Biographie za 8c+. Mimo to tam ještě přelez Chronique de la haine ordinaire za 8c. Nepíšu to proto, že by to byl snad můj brácha :), ale proto že Ceuse je super oblast, Biografie bombastická cesta, a hlavně jsem si to přečet na 8a.nu.
POZOR,POZOR.V pátek 6.9.02 v 16 hodin bude slavnostně zahájen provoz Hořické horolezecké stěny.Stěna není žádná "chudinka",ale pořádnej macek (315m2,24m šířka,10,5 m výška).Najdete ji v nové tělocvičně Hořického Gymnázia v Hořicích v Podkrkonoší (mezi Jičínem a Hradcem Králové) a to blízko u nádraží.Všichni jste srdečně zváni!Na zahájení si vezměte rovnou matroš ať se stěna pěkně oklouže a zaběhne.
Rakouský boulderer Bernd Zanderl přelezl 9. srpna 2002 boulder který nazval Viva la evolution a klasifikoval ho jako těžké 8c. Problém se nachází v nadmořské výšce 2300 m v oblasti Alm vicino v blízkosti obce Flirsch v rakouských Tyrolích. Bernd Z. tvrdi že boulder je těžší než Dreamtime 8c v Crescianu který jako jediný zopakoval po Fredu Nicolovi. To znamená že společně se sitstartem boulderu Black eagle (jižní afrika) taktéž 8c od F. Nicola je žhavým kandidátem na nejtěžší boulder světa.
30.8.2002 vznikla od dvojky Radek Lienerth a Tomáš Lenc nová cesta v SV stěně Žehličky v masívu Pzo. Gemeli.
Jmenuje se Nejistá sezóna a klasifikace podle nákresu. Volné přelezení je možné, ale zejména ve třetí délce značně problematické. Ve čtvrté zabránilo volnému přelezu mokré místo.
Je to docela fun. Na sestupu jsme si zaběhali v kamené lavince a i jiné veselosti, ale víc bude v článku v Montaně, kde budou
Již delší dobu je na pultech v horokšeftech k mání nový průvodce na Ostrov od správce oblasti J. Hobláka. Je to záslužný počin, protože starý průvodce je dávno rozprodán a Ostrov dnes patří mezi velmi populární oblasti. Není se co divit, protože zdejší pískovec je velice tvrdý a je zde i dostatek lehčích cest. Navíc občasné hudební produkce v hospodě Pod císařem jsou k nevoli chalupářů stále populární.
V průvodci je téměř o 40 věží a masivů více. Nových cest je spousta, jen od skalní frézy K. Běliny kolem 200. Poměrně hodně nových cest má na svědomí Algena a spol..Otevřete-li knihu s měkkými deskami, překvapí vás ekologický papír, snad vydrží. Na úvod je v podstatě otevřený dopis správce oblasti adresovaný K. Bělinovi. Krom toho se zde praví, že magnézium je zakázané a že když prší, máte chlastat nebo plavat. Připomínky k pravidlům tu jsou, ale pravidla v publikaci nenajdete. Otočíte-li list, naleznete popis Hraniční věže. Kde Ostrov leží, jak se tam dostanete, statut chráněného území, historie oblasti, co to je za materiál apod. se z této knihy nedozvíte. Nebýt reklamy, tak nevíte ani, kde se dá spát a chlastat. Průvodce končí popisem Blokové věže a informacemi o tvůrcích. Absenci jmenného rejstříku lze omluvit kvalitní mapou oblasti se seznamem věží a masivů. Zmatená klasifikace ostrovských cest je těžko stravitelá i pro častější návštěvníky. Abych jen nehanil, tak silnou stránkou je zpracování map a nákresů, podle nichž je orientace velice snadná. Pro ty, co oblast znají, je průvodce dost dobrý. Ostatní si musí sehnat informace jinde. Na www.vrcholky.cz je průvodce z pochopitelných důvodů zablokován, kšeft je kšeft.
Když autor chce, aby se dodržovala nějaká pravidla, musí je do průvodce napsat. Slovo magnézium v pravidlech není. Co není zakázáno je povoleno, což v Hudyho reklamě potvrzuje tlemící se Ríšochleb s pytlíkem na zadku. Vím, že když prší, tak se neleze. Ale kdy smím nastoupit, to jsem se také nedozvěděl. A až mě bude policajt najatý jakýmsi podnikatelem v noci budit v bivaku, tak budu nasranej stejně jako autor při pohledu na hoblování cest zhora. I když je tato kniha ve srovnání z průvodci na Český ráj od Hejtmánka docela slabota, stejně jsem si ho za 240,- Kč koupil.
Tak jsem v sobotu potkal v Ostrově Karla Bělinu, který se mi hned chlubil novým průvodcem, ve kterém měl červeně zaškrtané své cesty. Musím říct, že červená barva v tomto výtisku dominovala a tak jsem nezaváhal a hned si v hospodě koupil jeden výtisk. Přeci jen už jsem zde lezl pár cest, které ve starém průvodci nebyly a vrcholovky zrovna také scházely a já nemám rád bílá místa ve svém deníčku.
Na první pohled graficky pěkně zpracované, ale dost mě sklamalo, když jsem tam hledané cesty nenašel. Přitom se nejedná o žádné nové cesty, které dělal Karel letos, ale podle rezavých kruhů bych soudil na starší kusy. Velkým problémem je podle mě absence jmenného rejstříku věží, protože kdo to tam nezná a bude chtít najít nějakou věž podle jména, tak aby procházel celý nákres. Pro někoho jsou to možná maličkosti, ale stačilo málo a mohlo to být bez chyby. Takhle málokdo ocení tu spoustu práce, kterou Hoblák udělal při sbírání údajů a kreslení nákresů a myslím, že převáží záporná kritika. Škoda, ale i tak za něj dík.
Průvodčíka jsem samozdřejmě zakoupil a netuše nic zlého se do něj podíval. Na první pohled docela dobrý dílko.Při dokonalém prozkoumání jsem se ale nestačil divit.Tak si představte, že jedna a táž cesta má dva názvy, různé autory a kruh se v ní vyskytoval v roce 1994. My ale tu cestu páchali v roce 1995 a kam oko dohlédlo se nic podobného kruhu nevystovalo.Nejen v cestě, ale ani v celé stěně.Dalším průzkumem jsem zjistil, že totéž platí i o jedné věži. Je mi opravdu jedno, že si někdo přisvojuje cizí cesty, hlavně že se lezou, není mi ale jedno, že pískařské legendy vytloukají kruhy z cest.Prostě cestu,vytvořenou v souladu s pravidly zruší a dodají kruh vlastní.To pak ty cesty přibejvaj! Ale co bych fňukal, na každýho se vaří voda.Takže zpět k průvodci.Boužel jsem i já částečně zavinil, že některé údaje se dověděl Honza po uzávěrce.Těžko tedy hledat chybu pouze v autorovi....
Zapsal: F. A. Mezera, 14:20:58 09.09.2002
Re:Lukas B
Možná proto, že opakování je matka moudrosti a třeba i proto, že se někdo o pravidlech pro písek dozví právě v okamžiku zakoupení průvodce.
Cením si práce kterou Hoblák udělal, ale přesto se přidávám na stranu kritiky přehlednosti. Kdybych v Ostrově nebyl každou chvilku, tak budu dost tápat. I takto plno cest nenajdu, možná jen špatně hledám...
Zapsal: Maty, 14:25:21 09.09.2002
Maglajs
Maglajs v pravidlech neni, ale zakazuje jej povoleni Ministerstva životního prostředí ve své výjimce - tedu umožnění vstupu horolezům registrovaným v ČHS mimo vyznačené turistické cesty. Sorry, maglajs v Ostrove začínám vídat i v pětkách.
Jo? To by mě tedy zajímalo v jaké výjimce. Ostrovské skály nejsou vyhlášeny jako samostatné chráněné území, jsou pouze v CHKO Labské pískovce. Pro CHKO Labské pískovce jsem nenašel na stránkách ČHS žádná omezení. Krom toho, omezení pohybu lidí jen na vyznačené turistické trasy platí jen v přísně chráněných územích, např. NPR, a v I. zónách národních parků. V materiálu o vymezení horolezecké činnosti v Národním parku České švýcarsko není o magnéziu ani slovo. Je tam jen výčet objektů a časové omezení. Pro někoho jsou pětky stejný extrém jako pro jiného desítky.
Zapsal: David Chudoba, 07:45:25 11.09.2002
chko
hele, to že vyjímka není na stránce čhs, neznamená, že neexistuje. co takhle se obrátit na Hejtmánka nebo na chko? proč si sakra myslíš, že když něco neobjevíš na první pohled, tak se tím nemusíš řídit? a proč by měl být v časovém a místním vymezení horolezecké činnosti něco o pravidlech? To teda z tvé logiky plyne, že se může lézt v jetřichovicích v dešti?
jiná věc je, že můžeme diskutovat o pravidlu "co není dovoleno, je zakázáno" kontra "co není zakázáno, je dovoleno", ale to asi nemá moc smysl.
a ta větička "Pro někoho jsou pětky stejný extrém jako pro jiného desítky" mi přijde teda jako dost protimaglajzovej argument.
Na stránkách ČHS v info o CHKO Labské pískovce a NP České švýcarsko je jasně psáno pravidla žádná. Stránky jsou sice ve zkušebním provozu, ale nevím proč bych měl nahánět Hejtmánka někde v Africe. Na stránky ČHS jsi odkazoval ty.
Zapsal: Bída, 09:07:39 11.09.2002
Upřesnění...
Výňatek z návštěvního řádu NP České Švýcarsko - Horolezectví - bod 5. Horolezectví je možno provozovat pouze při dodržování závzných "Pravidel sportovního lezení na pískovcových skalách v Čechách" vydaných ČHS dne 1.3.1988 a platných v novelizovaném znění ze dne 1.7.1998. Za to, že je zákaz magnézia ve výjimkách pro NPR v CHKO Český ráj,CHKO Broumovsko a jinde, mohou více určité staré struktury zvané klasici než samotní ochranáři. Co se týká přísupu, tak: Pravidla..., paragraf 3, bod 1.b praví: "užívat k přístupu ke skalám tur. cesty nebo cesty vyznačené se souhlasem Správy NP nebo CHKO, nejsou-li vyznačeny, volit přístup tak, aby nedocházelo k poškození povrchu půdy a její následné erozi. Co se týče mé logiky, v dešti sedím v hospodě. Nejsem blbej lézt na mokrym, když to má o 100 až 300% menší pevnost.
Zapsal: Bída, 09:57:47 11.09.2002
Upřesnění, znepřesnění, maglajz
Bído, to tvoje upřesnění je na prd. NP české Švýcarsko je na druhé straně Labe, a jeho návštěvní řád je pro Ostrov zcela irelevantní. Pokud se maglajzu týká, nevím, jak je to v Ostrově, ale v Tiské je u kasy vyvěšený návštěvní řád česky i německy, a ten maglajz výslovně zakazuje. Nevím kdo je jeho autorem, ale nejspíš obec Tisá nebo tak někdo.
Když tak pozoruju, jak lidi používají maglajz, vyplývá z toho zcela jasně nepřímá úměrnost mezi intenzitou prášení a lezeckou úrovní. Čím míň na to kdo má, tím víc práší a myslí si, že mu to pomůže. Ono sice moc ne, ale má alespoň dudlík a zanechá za sebou viditelnou stopu.
Typický příklad z neděle - údolní cesta na strážce Tiských stěn, klasická sedma, s madlama pěkně dovnitř, která neuklouznou ani kdybys měl ruku namazanou olejem. Vylezl první, s přehledem, do pytlíka na zadku za celou cestu nesáhl. Lezl druhej, nemohl skoro ani nastoupit, a prášil jak na rallye Safari. Hned o sto metrů dále je taková asi osma, tři kruhy, často se leze. Taky je široko daleko nejopatlanější. Leze tam borec, klepe se, šance na úspěch tak 50 procent. Postaví se na polici - levá hrábne do pytle. Půlku toho, co nahrabala hned vysype na zem při vytahování. Další čtvrtinu odfoukne a chytne se. Totéž pravá ruka. Tedy má namazáno, že už to víc ani nejde. Přesto však totéž zopakuje na stejném místě každou rukou ještě dvakrát. Jediné vysvětlení mně napadá, jestli nemá u Šťávy na ten maglajz množstevní slevu.
Totéž se děje i na překližce. Stojím na Brumlovce pod stěnou a najednou sněží. Opráším si hlavu a koukám nahoru co se děje. Tam visí v nejtu boreček, kterej chce nedostatek magi nahradit prachem a polovinu pytlíku přitom sype na zem a na mně. Jojo. Celkově se práší všude zbytečně moc a daleko víc, než je potřeba a to i tam, kde to vůbec potřeba není.
Pokud vím, NP je nejvyšší kategorie velkoplošného chráněného území v ČR. Citace z jeho návštěvního řádu ukazuje, za jakých podmínek se zde dá provozovat horolezectví. CHKO Labské pískovce a NP České Švýcarsko jsou jako spojené nádoby. CHKO je nižší kategorie než NP, neplatí v ní tak přísná pravidla a je jedno jaký je to břeh Labe. Co se týká výjimek, tak to funguje takto. Horolezectví je zakázáno jen v nejpřísněji chráněných oblastech, poznáte je podle přívlastku "národní", tj. Národní přírodní rezervace a Národní park. U těchto musí ČHS žádat MŽP o výjimku ze zákona. U CHKO se o žádné výjimky žádat nemusí. V Ostrově a Tisé (Přírodní památka) platí Pravidla sportovního lezení na pískovcových...atd. Zda se doržují, kontrolují orgány ČHS. Co se týká vyhlášek obcí je jejich neznalost prakticky nepostižitelná. Neomlouvá pouze neznalost zákona. Už vidím nějakého starostu, jak obchází s policií skály a vyhání z nich "provinilce". Omezil by tak návštěvnost a méně lezců znamená méně peněz pro podnikatele a tudíž i méně peněz pro obec, což v době, kdy se obce perou o každou korunu, není dobrý nápad. U NPR, kde MŽP udělilo výjimku ze zákona, je psáno, že se leze dle Pravidel... a zákaz Mg je připsán dodatečně. Nakolik v tom mají prsty odpůrci Mg se asi nedozvíme. Jo a ty typy, který popisuješ, to je ukázka lezení jako komerčního sportu. Takových pseudolezců bude přibývat, tak si pomalu zvykejte. Aspoň bude mít Šťáva odbyt.
Zapsal: Bída, 08:27:19 12.09.2002
ad Lukas B
Já osobně teda u kasy platím, a před odjezdem si dávám večeři v hospodě pod vchodem do skal, před kterou většinou parkuju (zdarma). Ale jinak s tebou celkem souhlasím, že to spousta lidí tak dělá.
ale já (respektive naše tlupa) taky platíme 4 koruny na osobu nebo kolik za vstup, a jsme dost vyjímka, skály patří přece všem, nebo né?
Zapsal: Lukas B., 10:11:36 12.09.2002
Re: Tisá
O tom, kolik kdo zde utratí, ví asi nejlíp místní podnikatelé. O zisku rozhoduje příjem v hlavní sezóně. Pod Tisou spadá i Ostrov a tamní podniky živí hlavně lezci. A nejen ty. Jděte se podívat dopoledne k Oudovi nebo do sámošky. Popularita oblastí Labských pískovců spočívá i v tom, že je zde minimum prudičů. Doufám, že Tisá a spol. nedopadne jako Ádr nebo Prachov, davy turistů a atd.. Do Labských pískovců nejezdím jen kvůli tomu, že jsou tam dobrý oblasti, ale že je tam vysoce tolerantní prostředí a přitom se jedná o tradicionalistickou oblast. To znamená: cesty odspoda, jištění dál od sebe, sám si občas založíš a při tom se jedná i o těžké sportovní cesty. Časy se mění a k lezečkám, moderním lanům, vrtačkám, skyhookům atd. prostě přibylo magnézium. Kdo chce být ortodoxní, ať si veme konopáč kolem pasu, slaměný boty, hasičský karabiny a směle vyrazí. Toto je mé poslední vyjádření k magnéziu na Lezci: Vždy budu bílá příšera.
Zapsal: Bída, 11:42:20 12.09.2002
ok, naposledy
hele, asi to fakt nemá cenu. všechny podstatný argumenty padly už dvacetkrát. nebudu už prudit s kecama o pérovém můstku před laťkou, morálce, slušnosti, dobrém pocitu z dodržení pravidel, fair play, tradici, studu před chlapákama co to lezli naboso, snahám vyjít vstříc ochranářům atd. Prostě mi nezbývá, než se s tím smířit. (koneckonců, ono to opravdu asi většinou časem oprší, a proti pižlání vrcholků věží lanem je ten maglajz méně nebezpečný.)
jenom poslední prosba: asi si uvědomuješ, že se svojí výkononstí a schopností lézt i morálovější věci jsi pro pár lidí né snad až vzorem, ale třeba řekněme příkladem k následování. Dej občas najevo, že třeba důležitější než ten maglajz je trénovat, získávat zkušenosti a opravdu chtít. Je spousta lidí, pro které je maglajz berličkou pro překonání šestky, a borec, pro kterého je maglajz v desítce berličkou k jednomu kroku na mikroliště je pro toho šestkaře vzorem.
Zatím jsem mg na písku nepoužil (na vápenci práším jak vzteklej), a jestli budu mít někdy děti, tak se budu snažit jim z tý tradice něco vštípit.
Zapsal: Lukas B., 12:19:12 12.09.2002
Bílý příšeře!!!
Ten by mádžoval i když by mu upadli prsty. Aspoň že už umí slaňovat.
Neprašte!!!!!!!!!!!! Neprašte!!!!!!!!!!!!!!
Zapsal: Luk, 20:31:51 12.09.2002
co mi na něm vadí je to ,že tam neni abecední seznam skal.Skuste si to představit "jdi si zalízt na Novou věž" a vy jak Ťulpasové budete listovat a listovat,nebo hleda vepředu u mapky podle čísel.JO a jinak vivat maglajz ONDRA B:
Koukám že téměř ve všech diskusích na Lezci se to nakonec zvrhne v jedno - nekonečnou debatu o maglajzu nebo dojišťování cest a často se ztratí původní námět, jako právě tady a teď. Průvodce na Ostrov postrádá hodně věcí, které by měl řádný lezecký průvodce mít. CHYBI ABECEDNI SEZNAM VEZI!!! Pravidla lezeni v dane oblasti jsou další samozřejmostí, která v něm není!! Aktuálnost pokulhává, u některých věží trochu chaos. Prostě jak napsal Mr. Mezera-RYCHLOKVAŠKA. chápu že pro Honzu Hobláka to byl nadlidský výkon, nicméně myslím, že takto udělaný průvodce onu práci dosti kazí, chtělo to asi trochu víc času. Navíc maňas s maglajzpytlem na obálce opravdu může mnohým říct, že takto je to asi v pořádku...
जŕĄ?नीजŕĄ?नी मनसŕĄ?न तिम्रŕĄ? हŕĄ?नेछफेरी यो धर्तिमा झरें ŕ¤ŕ¤¨ŕĄ‡ त !!Woowah, Mansun ji…, it Is a one piece what I expected since ever…, great fengiels u reflected on it. Pls. keep going … have a good day & all the best…
Pchfes This is a great tip particularly to those new to the blogosphere. Simple but very precise info Many thanks for sharing this one. A must read post!
<!-- 37.233.27.142/ -->
yBFAB5 This unique blog is really cool and besides informative. I have chosen many interesting advices out of this blog. I ad love to come back over and over again. Thanks!
<!-- 89.28.10.242/ -->