Člověk by předpokládal, že každá taková nová aplikace posouvá možnosti lidstva dál a dál. Jenže ... jenže vývoj stále složitějších a vychytanějších programů a telefonů nemusí mít vždy jen kladný ohlas.
Minulý týden mi kolega z CAC (Canadian Avalanche Centre) poslal email s prosbou, abych se ho pokusil šířit dál a dál ...
Lavinové aplikace pro mobilní telefony -
dokument 1
POZOR, POZOR: DŮRAZNÉ VAROVÁNÍ!
CAC (Canadian Avalanche Centre) vydal tiskovou zprávu, ve které varuje veřejnost před používáním aplikací pro smartphony, které jsou prezentovány tak, že vám z vašeho vychytralého telefonu udělají za mírný poplatek lavinový přístroj.
V této zprávě CAC se hovoří o tom, že tři evropské aplikace, které jsou prodávány právě jako ekonomičtější alternativy k opravdovým lavinovým přístrojům, se
NEDOPORUČUJÍ.
Jedná se o tyto NEDOPORUČENÉ aplikace:
iSis Intelligent (Mountain) Rescue System
Tato aplikace tvrdí, že automaticky rozpozná volný pád a pád v lavině. Přes Bluetooth pošle upozornění podle seznamu předem zadaných lidí či kontaktů (kamarádi, Horská služba, resort, ...). Využívá GPS k přesnému dohledání vaší polohy.
http://www.isis-application.com/en/
Aplikace je k dispozici pouze pro iPhone
Snog Avalanche Buddy
http://www.avalanchebuddy.com/
Tento systém používá telefony s WiFi k vysílání signálu k dalších uživatelům Snog Avalanche Buddy. Přesné dohledání vaší polohy je založené na intezitě signálu WiFi.
SnoWhere
http://charcoalfrost.com/
Aplikace vysílá WiFi signál ostatním uživatelům SnoWhere a využívá systém GPS k určení vaší polohy.
CAC (Canadian Avalanche Centre) zdůrazňuje, že aplikace mají problémy SAMI SE SEBOU, SE VZÁJEMNOU KOMPATIBILITOU a FREKVENČNÍM ROZSAHEM.
Všechny klasické lavinové přístroje používají jednotnou frekvenci 457 kHz bez ohledu na značku či výrobce, aby byla zajištěna maximální možnost vzájemné pomoci zasažených lavinou. Oproti tomu
NEJSOU výše zmiňované aplikace schopny komunikovat s ostatními přístroji.
"Nejen, že NEJSOU tyto nové aplikace schopné komunikace s jinými lavinovými přístroji, NEJSOU hlavně také kompatibilní mezi sebou, takže v konečném důsledku jeden typ aplikace nenajde jiný," řekl výkonný ředitel CAC Gilles Valade v prohlášení.
Vysílání Smartphonů navíc neprochází sněhem moc dobře, říká dále CAC. Nemají ani zdaleka frekvenci odpovídající 457 kHz podle přijaté normy výrobců lavinových přístrojů, říká Valade.
"Wi-Fi a Bluetooth vysílané signály jsou značně oslabeny při průchodu sněhem a snadno se vychýlí díky pevným předmětům, které se dají očekávat v lavinovém nánosu," řekl. "A přesnost signálu GPS není ani zdaleka tak přesná, jakou požadujeme pro lokalizaci zasypaného v lavině."
Zástupci CAC také vyjádřili znepokojení nad životností baterií, odolností, spolehlivostí a rušením vysílání.
Mobilní telefony mohou také výrazně ovlivňovat fungování klasických lavinových přístrojů. Dvě nedávné studie podle vědců ukazují, že v módu vysílání by měla být vzdálenost alespoň 15 cm a v módu vyhledávání nejméně 1,5 m. Ovlivňování mezi vysílanými signály lavinových přístrojů a Bluetooth či Wi-Fi byla také dokumentována.
Přečtěte si celou zprávu o aplikacích:
Lavinové aplikace pro mobilní telefony -
dokument 2
DOPORUČENÉ lavinové aplikace pro mobilní telefony
Snowsafe
http://www.snowsafe.at/
Rakouská oficiální lavinová aplikace. Jedná se o velmi jednoduchou aplikaci, poskytuje aktuální lavinové informace a zprávy o počasí, i když připojení k síti není dobré. Pomáhá lépe stanovit lavinového nebezpečí.
V současné době podporované regiony (Rakousko): Korutany, Dolní Rakousko, Horní Rakousko, Štýrsko, Salcbursko, Tyrolsko, Vorarlbersko, Bavorsko.
Jazykové verze: němčina, angličtina.
Aplikace je k dispozici pro iPhone i Android.
Regionální přehled (mapy)
Přehledné mapy vám dají dobrou představu nejen o celkové lavinové situaci, ale i o situaci ve vašem nejbližším okolí. Funkce GPS ve vašem telefonu vám ukáže vaši aktuální polohu.
Lavinové informace v kapse kalhot
Oficiální lavinové informace na dosah ruky. Aplikace automaticky stáhne lavinové předpovědi a aktualizace. Informace jsou prezentovány pomocí velmi jednoduchých, stručných a snadno pochopitelných a mezinárodně uznávaných ikon.
Pro pokročilé uživatele a Freeridové experty
Pokročilí uživatelé ocení plnou lavinovou předpověď, která obsahuje všechny podrobné informace. To je uveden v bezstarostný-až k-číst posílit svůj úsudek, a to i na cestách. Pro ještě více informací máte k dispozici další přímé odkazy na další internetové stránky příslušných Lavinových prevencí. Snowsafe synchronizuje lavinové předpovědi automaticky jakmile to podmínky síťového připojení umožňují.
Sklonoměr
Odborníci vědí, že sklon svahu má významný vliv na lavinové nebezpečí. Aplikace Snowsafe má vestavěný sklonoměr, který umožňuje kdykoliv porovnávat sklony svahu a lépe se pak bezpečně rozhodovat.
White Risk - SLF aplikace
http://www.slf.ch/ueber/organisation/warnung_praevention/projekte/white_risk_mobile/index_EN
Aplikace SLF umožňuje přístup k podrobné a interaktivní lavinové předpovědi, stejně jako k nejnovějším sněhovým a povětrnostním informacím pro Švýcarsko.
White Risk navíc poskytuje užitečnou pomoc při posuzování lavinového nebezpečí. Má k tomu k dispozici celkem dost nástrojů a za zmínku jistě patří tzv. Analyzátor nebezpečí - zde si můžete nastavit různé vstupní parametry a on vám je okamžitě vyhodnotí.
Základní informace: alarmující znaky, 3x3 filtr, sklonoměr, redukční metoda, ...
Jazykové verze: němčina, angličtina, francouština a italština.
Aplikace je k dispozici pro iPhone i Android.
Za roční předplatné 13,- CHF můžete také získat přístup k informacím o sněhu a teplotám a údajům shromážděných z automatických měřicích stanic (iPhone verze).
Podrobnější popis v češtině naleznete na stránkách: www.horolezeckametodika.cz
CAC (Canadian Avalanche Centre)
http://www.avalanche.ca/cac/mobile
Ve velmi podobném duchu je vytvořena aplikace pro lavinovou situaci v Kanadě.
Za zmínku určitě stojí interaktivní mapa.
Jazykové verze: angličtina, němčina, španělština, severní sámština.
Aplikace je k dispozici pro iPhone i Android.
Mammut Safety App
http://bandzone.cz/mineralnidruzina?at=gig
Prevence před lavinovými nehodami a zajištění rychlé záchrany jsou hlavní cíle tohoto projektu. Firma Mammut přišla s opravdu vychytanou aplikací, která nabízí
sklonoměr (pro odhad sklonu svahu),
kompas (určení expozice svahu) a
výškoměr. Nejnovější aktualizace obsahuje
kontrolu rizik (umožňuje rychle definovat míru rizika na místě) a
tlačítko SOS pro odeslání souřadnic vaší aktuální polohy přes SMS. Nesmíme zapomenout ani na
odkazy na hlavní lavinové předpovědi po celém světě.
Jazykové verze: angličtina, francouzština, němčina, italština, japonština, korejština, španělština.
Aplikace je optimalizována pro použití na mobilních zařízeních Apple, které jsou uvedeny níže.
Vzhledem k použití specifických funkcí platí následující omezení:
iPhone 4 a 3GS: Všechny vlastnosti, bez omezení
iPhone 3G: Všechny vlastnosti, kromě kompasu
iPod Touch: Všechny funkce kromě kompasu a výškoměru
Podrobnější popis v češtině naleznete na stránkách: www.horolezeckametodika.cz
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz