Slovenský horosvaz James zveřejnil rozbor nehody, o níž jsme psali loni, kdy při slaňování na nástup hřebenovky na Žabího koně v Tatrách zahynul slovenský horolezec. Před slaňováním jeden pramen lana sbalil, dal si ho z neznámých důvodů přes krk, a při slaňování se uškrtil.
"Daný deň bola dobrá predpoveď počasia a aj počasie bolo krásne jesenné, teplota do 12 stupňov, vietor do 7 m/s, jasno, takmer bez obláčika. ...
Lano prevliekol cez štand, jeden koniec zhodil dole do Žabieho sedla a druhú polovicu lana z neznámej príčiny zbalil do buntu a prehodil si na seba medzi pravou časťou krku a ľavým podpazuším. Priamo do centrálneho oka sedačky si zapol karabínu a istítko, ktoré zapol do oboch lán. Lano malo priemer 8 mm. Prúsik, ani predlžovaciu slučku nepoužil a začal zlanovať. Na rukách mal ¾ kožené rukavice s voľnými prstami. Začiatok zlanovania je plytké a po pár metroch je hrana, pod ktorou je kolmica s previsom. Začiatok zlanovania zvládol, pričom si každým krokom zhodil jednu slučku dole. Po chvíli zmizol za hranou. Keď sa asi 5 minút nič nedialo a lano bolo stále napnuté, tak spolulezec založil druhé lano do štandu a spustil sa k nemu, kde zistil, že je v bezvedomí a lano ho škrtí. Zavolal na pomoc na štand, kde boli náhodne aj 2 záchranári HZS, ktorí taktiež zlanili dole, pomohli s uvoľnením lana a pomáhali s oživovaním, ktoré začal spolulezec. S laickou resuscitáciou v zlých podmienkach pokračovali až do príletu vrtuľníka VZZS so záchranárom HZS, ktorý ho pripol k sebe, boli spolu evakuovaný k Žabím plesám, kde už ale lekár VZZS bohužiaľ konštatoval iba smrť postihnutého..."
Horolezec to být nemohl. Porušil úplně všechny základy pohybu ve skalách, navíc měl spolulezce co si nevšiml jakou hovadinu dělá?? O mrtvých jen v dobrém.
Raději mlč ty horolezče. Ty jako zkušený horolezec jistě nikdy chybu neuděláš. Do tý doby, než uděláš chybu.
Byl to dobrovolný člen THS, takže předpokládám i zkušený horolezec.
Prvním krokem na cestě k průseru je právě to, když si začne někdo říkat něco jako "já chyby nedělám, já to všechno znám a umím" a ztratí pokoru. Takže bacha.
Jak píše dole zoban. Tohle není mimo. Jsou techniky jak se vyvarovat zachycení lana někde v blbým terénu. Mně se jednou kouslo lano při slaňování tak blbě a v takový situaci, že jsem myslel, že to nevyřeším a chcípnu tam. Třeba měl někdy podobnou zkušenost a tak to řešil takhle.
Napsal jsem, že to byl dobrovolný člen Tatranské horské služby. Takže se dá předpokládat, že byl i zkušený horolezec.
Jestli v danou chvíli dělal věci chybně je jiná věc.
Z nášho pohľadu sa pod nehodu podpísali 3 hlavné chyby, ktoré sa postihnutému stali osudnými:
1. zlanovaciu brzdu – kýblik mal zapnutý do centrálneho oka sedačky a nie do predlžovacej slučky, čím nedokázal urobiť
dostatočné zalomenie tenkého lana s nízkym trením
2. na zlanovanie do kolmého až previsnutého terénu nepoužil zlanovací prúsik
3. na zlanenie použil 1 polovicu lana, ktorú zhodil dole a druhú polovicu mal omotanú okolo krku, pričom každým krokom uvoľnil jednu slučku.
S takýmto postupom zlanovania som sa nikde nestretol.
4. mohli by sme doplniť ešte štvrtý bod, čo je chýbajúci partnercheck – kontrola partnera.
Bohužel se potvrdil předpokládaný scénář, co se týče dalšího tak jsou ve zprávě věci naprosto neoddiskutovatelné, věci diskutabilni a věci, které pokud jsou rekonstruovány přesně, tak zůstali zcela nepovšimnuté. Takže bych se vyvaroval jakýchkoli rychlý soudů a odsudků a naopak počkal na dovysvětlení všech chyb, které se zde staly.
Jinak doplním, že slaňování s "buntem" lana na sobě je naprosto nezbytnou dovedností pro pohyb v horách zejména v rozbitém terénu, za větru a pod.
Jedná se ovšem o na správné provedení velmi náročnou lanovou techniku, která vyžaduje znalost všech rizik a hlavně perfektně zvládnutý nácvik a zažití.
Radek
jo. jedná se o poměrně advanced techniku, která je ovšem na slaňovací klasičárny za větru docela nezbytná. ne nadarmo je v klasické literatuře slaňování rozbitým terénem považováno za velmi pokročilou techniku (viz jedna z povídek ve strašidlu z montblanku).
viz několik proběhnuvších diskusí zde na lezci, o tom jak ošetřit při slaňování v suti a větru lano, aby nám nenaházelo na hlavu metráky suti a nenamotalo se do věžiček někde za rohem. vše podstatné už bylo v podstatě řečeno. a záleží na jednom každém, jestli družstvo vyčlení jeden batoh pro slaňování jako vak na lano, jestli se lano poskládá do smyček položených na prodloužení mezi centrálním okem a slaňovátkem, nebo jestli se lano nacpe za větrovku. vždycky k tomu prusík a nikdy lano okolo krku.
Jak rikate, jednou sem takhle nerozvazne hodil lano dolu. Letelo nahoru a cca 30m za roh v kolme nelezitelne stene a na chvilu se me tam seklo... byla to dost neprijemna situace.
Na publikovane fotografii je lano opacne nez je pro odhazovani vhodne, podle prvotnich informaci z mista nemel lano pres rameno, ale jen okolo krku, takze zde vidim zasadni rozpor, ktery by chtelo dovysvetlit.
Radek
jj, je to občas potřeba - akorát mě to zatím strach nedovolil - vždycky jsem radši měl lano (i dvojčata) hozený přes předloktí. byl to opruz, občas jsem si do něj šlápnul, ale dalo se to.
dobrý koment :
"Anchor way to high on the the tree. Not a recommended method in my opinion."
Pridávam :
najprv sa treba cvaknúť do štandu (= o strom) a až potom robiť ďalšie kroky, teda prípravu lana na zlanenie.
Podle mě je evidentní, že jen demonstruje to s tím lanem. Vybral si místo, kde se to dá dobře natočit na video. Strom použil jen aby to mohl nějak ukázat. Ale to neznamená, že lidi učí, že je v pohodě si obhodit strom takhle vysoko atd.
ak sa jedná o metodický materiál, tak je možné, že niekto to vezme ako písmo sväté a urobí to tiež tak = štand na kmeni stromu v 1,5 m.
Analogicky :
v diskusii tu sú kritické pripomienky k foto BOJ HZS: zlaňovanie z planžetky. Skrátka keď raz metodizujem, tak to musí byť na 100 % .
To jo. A nebo musíš jasně říct, že to a to je jen pro zjednodušení demonstrace a proto to a to nedělejte. Dělejte jen to co právě demonstruji a to je správně.
Kupř. občas začátečníkům vysvětluji postup, jak slaňovat na skále. Dělám to u první presky na umělce, jakoby to byl slaňák, ale jasně jim říkám, ať je ani nenapadne slaňovat z jedné presky atd. atd., že jde jen o ten postup..
problém je ten, kámo, že keď si to dakto odfotí a kukne pozdějc alebo pošle, Tvoje žvatlání je tatam.
Z.B. raz som na kurze ukazoval naväzovanie na lano a na net sa dostala fotka, ako je poistný uzol cca 10 cm za naväzovacím osmičkovým. (P.Schubert II, s.206).
Autorka hneď musela na fotku prirobiť smrtku.