Dnes zastřešujeme a pečujeme o cca 250 členů, 3 přední dětské závodníky, závodníka světového formátu na kajtu, mistry Evropy v historickém lyžování, 2 skalní oblasti (HIS, Hlucké skály), máme vlastní bouldrovku, naši členové dělají na skalách nové cesty, oživujeme místní kroje a tradice, spolupracujeme se složkami IZS. Máme několik podsekcí, které v podstatě žijí svůj vlastní život. Závoďáci, zimní lezení, prvovýstupci, jasanky, kroje, skialpy, padáčkáři, běžci, cyklisti, ochránci přírody atd… Totální většina těchto aktivit je placena z jiných zdrojů než od ČHS a podotýkám, že nic neprovádíme komerčně!
A najednou slyším bafuňáře svazu „plakat“, že lidi netuší, proč být v ČHS. Ano, z pohledu běžného člena toho moc není. Je to ale vůbec špatně? ČHS má být tam, kde chybí lokální aktivita a její nedostatek má „globální“ dopad pro celou komunitu. Plus dělat věci s celonárodním a mezinárodním dopadem. Ale hlavně, má své dílčí a lokální podaktivity zastřešovat a být pro ně sjednocující autoritou! Proto to může být pro běžného člena nejasné, vzdálené.
Všude možně, např. v Anglii mají The British Mountaineering Council (BMC), která pod sebou zřídila pro podporu a organizaci sportovního lezení asi něco jako sekci Great Britain Climbing, která se k BMC hrdě hlásí. Tak nevím, proč bychom u nás měli hodit to divné, ale přitom důležité slovo SVAZ do koše a nahradit úzkoprofilovým slovem Lezení a ztratit tak pravděpodobně sounáležitost např. se skialpinisty a dalšími, kteří tak nějak využívají hory, a proto se do slova horolezectví taky vejdou a pod svaz zastřeší.
Je to podle mě celé nesmysl, pramenící spíš z krize hodnot a identity jedinců, než potřeb organizace, která by měla zastřešovat lidi milující skály, hory, překližky, pohodu závodění, atd... Navíc prezentováno formou, kterou osobně považuji za zcela manipulativní!
No nic, kouknu se na to z pohledu jednotlivce, nikoliv funkcionáře…
Takže slyším, že má být cíl zastřešovat široké masy. Proto změníme úzkoprofilově svůj název na české lezení. Je to v mých očích jen snaha preferovat jednu skupinu. Já v tom vidím poblouznění povrchním trendy stylem a prvoplánové PR bez hlubšího smyslu a úctě k tradici! A navíc do budoucnosti obrovský risk, hrozící rozštěpením svazu.
Pochopil bych, kdyby se začaly tvořit v rámci ČHS autonomní sekce mající své vlastní identity. Sekce závodní, horolezecká, alpinistická, skialpinistická, boulderistická, skalní a kdo ví co ještě. ČHS to má vše zastřešovat, protože v jednotě je síla. Pak bych i pochopil, kdyby někdo časem přišel s požadavkem na změnu identity ve smyslu z ČHS, např. na HLAAD (horsko lezecké adrenalinové aktivity drsňáků). Nebo jinou podobnou blbost, která pozitiva nepřinese, jen zahodí do koše zaběhlou značku.
Dále troškou vlastního přemýšlení a bádání.
1) To jako samo ČHS změní zaběhlou doménu www.horozvaz.cz a zkusí třeba odkoupit lezce.cz?
2) To jako ČHS pardon „České ležení (čteno bez diakritiky) asi po pádu ze skály, navíc proto, že lva žába“ už nebude chtít být členem mezinárodních organizací, jako např. International Ski Mountaineering Federation nebo Europeans Mountaineers? Nebo kam komu polezeme jinam?
3) Očekával bych seriózní lingvistický průzkum u veřejnosti a především akademiků na téma, co si kdo představí pod pojmem lezec / horolezec.
Nestalo se. Tak jsem si provedl rychlo průzkum sám.
Kolikrát když zjistil laik, co děláte, reagoval a) „Leze leze po železe, nedá pokoj, až tam vleze“ nebo jste museli poslouchat totálně trapné b) „Horolezci horolezkyně horolezčata“. Za mě jednoznačné b)😉
4) Ale aby to nebyly jen osobní dojmy, dal sem si 30minutovou práci a ze soupisu názvů všech oddílu dostupných na www svazu, narychlo označil ty, které mají v názvu Lezec (můžu tam mít chybky, bral sem to fakt rychle). Pak ty, které mají v názvu Horolezec, hory nebo to evokuje pohyb v horách, Alpách. A pak další, kde není jasné, k čemu se přiklánějí.
Výsledek je jednoznačný. Slovo Lezec, lezení atp. je absolutně minoritní v samotných názvech spolků a oddílů, které ČHS zastřešuje… Viz.
přiložený dokument. Z cca 360 kousků k tomu slovu svým názvem evokuje max 30…
5) Hrdě, Tvrdě, Mazaně? Nechávám bez většího komentáře. V archaickém jazyce dědů, kteří zažili obě války, to má zcela jiný význam než dnes. Snad jen jedno zásadní. Nikdy sem se nebál ničeho víc, než tvrdého dopadu, odkudkoliv, kamkoliv. To mazaně chápu, to je z Šerpa limit, jako že mazat rohlík s májkou 😊
Někdo se totálně pomátl a navíc za naše společné peníze? Nebo se mně to jen zdá?
Jestli vám také podobné věci vadí a nezdají se logické, využijte prosím svoje právo a vyjádřete svůj nesouhlas na valné hromadě 25. března.
Letos určitě vyšleme svého delegáta. V případě, že tam nepojedete, ale názor máte podobný, rádi se ozveme i vaším jménem. Stačí nám včas doručit potřebné zmocnění…
Hore zdar (po staru)
Hrdá lezba (ne snad nově)
David Adamský – Místopředseda spolku HOVRCH z.s.
Příloha:
rychlo-pruzkum-nazvu-oddilu.pdf