LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS, RP,... to zná každej, ale ZK? Zelenej ksicht:(
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
SP obtížnost, rychlost Indonesie (02.05)

Žebříček
Cesty:
26. 10685
27.Duchoň 10637
28.Lachman 10620
Bouldry:
26.Klapal 9215
27. 9178
28.Břicháček 9156
Hory:
1.Groš 7855
2.Rojko 7436
3.Skopec 7324

Výsledky
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)

Deníčky
5678 lezců
1145431 cest
Nové přelezy:
Nemesis 8A
Feistus Re 7b+
Voldemort 8A
Zpěv Vánic 8A/8A+
Modliszka 7C
Enforico 7b+/7c
Out Of Thi 8A+
Devět Svět 8B+
Yggdrasil 7C+/8A
No Idea 7b

Stěny
Zubří - Zubří
LC Baldovec - Rozstání – Baldovec
Hotel Impuls - Havířov

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Ostrava Avion - Ostrava jih
HUDYsport - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Zahraniční soustředění (nejen) repre v Rakousku

finální reportáž

Soustředění reprezentace, které proběhlo ve dnech 13. – 18.7. v Innsbrucku, navázalo na sérii společných tréninků a soustředění, uskutečněných v průběhu května a června.

Závodníci se v těchto měsících již plně věnovali tréninku, když už od začátku května bylo možné lezecké stěny nebo bouldrovky bez omezení využívat.

Soustředění reprezentantů (v lezení na obtížnost a těch, kteří o tento status usilují v boulderingu) probíhá každoročně a je zaměřeno především na lezení cest na OS, bouldrů na flash a jejich následné krokování. Tak tomu bylo i letos, přičemž (také s ohledem na nestandardní sezónu -zatím jen s minimem potvrzených závodů) jsme se rozhodli nabídnout závodníkům také lezení v „přírodním terénu“.




Vše bylo naplánováno tak, aby měli všichni možnost lézt 2 dny na skalách s Adamem Ondrou a také s Gábinou Vráblíkovou a další 3 dny v režimu dvoufázových tréninků na stěně v Innsbrucku.




Lezecké centrum opět nabídlo spoustu cest a bouldrů, postavených stavěči s jejichž tvorbou se závodníci setkávají na závodech. První dny tréninku a jejich první fáze byly tedy ve znamení boulderingu a OS pokusů v cestách, které byly trenéry rozděleny podle výkonnosti a schopností závodníků, přičemž bylo snahou vybírat takové obtížnosti, které byly lehce nad touto hranicí. Následovalo krokování a nacvičování nezvládnutých pasáží podle doporučení a rad trenérů. V druhé fázi dne bylo na programu buď opět krokování cest na maximu závodníků nebo lezení lehčích cest (opět rozděleno podle výkonnosti) na OS, tak aby závodníci procvičili svou schopnost cestu správně přečíst, nedělat v ní zbytečné chyby a taky aby „dostali do těla“ co největší množství pohybů a netradičních kroků (po těch nejlepších chytech), které cesty v Innsbrucku nabízí.





V rámci tréninku na bouldrech se podařilo uspořádat malý simulovaný závod ve flash stylu, kdy měli závodníci pouze 3 pokusy na přelezení bouldru a jejich úkolem bylo tudíž soustředit se na každý krok a také dobře zanalyzovat a odpozorovat to nejefektivnější řešení. Starší a zkušenější závodníci neměli s koncentrací problém, u mladších závodníků bylo potřeba na tento nedostatek opět upozornit. Bouldristé pak měli tréninky zaměřené na  správné přečtení bouldrů, hledání co nejjednoduššího řešení všech problémů a následné krokování.

Po celou dobu byli závodníci ve svých pokusech trenéry natáčeni, aby mohli spolu s nimi případné chyby i lepší řešení rozebrat a zanalyzovat.














Lezení na skalách bylo zařazeno především z důvodu možnosti lezení v těch nejkvalitnějších skalních oblastech a navíc s Adamem Ondrou, který nejen že zapůsobil jako další motivace svými přelezy, ale navíc závodníkům doporučoval cesty, radil kroky a vyzdvihoval důležitost lezení na skalách pro trénink jedné z nezbytných dovedností, kterou je technika.



V rámci odpočinkového dne fyzioterapeuté z  FyzioGym Cooper připravili Workshop o „flossingu“, jehož cílem bylo naučit závodníky využívat tuto terapeutickou pomůcku především jako pomoc k urychlení regenerace mezi pokusy v cestách na tréninku i na závodech. Následovala autentická přednáška Patrika Chovana a následná praktická zkouška holotropního dýchání, které může být sportovci využíváno nejen jako proces nastartování regenerace, ale také jako technika při zvládání stresových situací.





Další z aktivit, kterou měli závodníci možnost si vyzkoušet, byla „ashtanga jóga“ a očistné techniky „kriyas z hatha jógy“ spolu s Matoušem Pokorným, jejíž obě části  zaznamenaly velký úspěch.











Na závěr je třeba konstatovat, že forma několika závodníků je slibná a jsou velmi dobře připraveni na nadcházející závody, zároveň je ale spousta takových, kteří potřebují více či méně dotrénovat (v čemž jsou jim všichni trenéři reprezentace k dispozici). Doufáme, že účast na  soustředění v Innsbrucku byla pro tyto závodníky motivační i v tomto ohledu!



Soustředění bylo náročné, ale troufám si tvrdit, že velmi přínosné nejen pro závodníky, ale také pro trenéry a kouče. Velký díky patří Ivě Vejmolové, Matouši Pokornému, Petru Klofáčovi, Adamu Ondrovi a Gábině Vráblíkové. Za neúnavnou a nikdy nekončící fyzio péči  děkujeme Patrikovi a Nikol Chovanovým z Fyziogym Cooper! Za fotodokumentaci pak vděčíme Petře Adamovské a Jakubu Konečnému!

Dovolujeme si připojit několik hodnocení a komentářů účastníků soustředění v čele s Adamem Ondrou.



Adam Ondra: Vzhledem k výjimečné letošní závodní sezóně, kdy do dalších plánovaných závodů je relativně daleko, proběhlo po 19 letech (!) soustředění závodní reprezentace (neplést se soustředěním skalní reprezentace) nejen na umělé stěně, ale i na skalách. Z 5 tréninkových dní většina závodníků trénovala tvrdě 3 dny na umělé stěně v Innsbrucku a využila tak perfektně připravených cest a bouldrů na stěně v Innsbrucku, které minimálně v případě cest s lanem pravděpodobně svojí kvalitou nemají ve světě obdoby. Dle mého názoru ale bylo neméně důležité ukázat dlouhodobý přínos pro závodníky i v lezení na skalách, kde se dá pracovat na mnoha technických parametrech lezeckého umění, ale také na psychické stránce. Někteří závodníci lezou na skalách často (většinou jsou to také ti nejúspěšnější reprezentanti, stejně jako naši úspěšní reprezentanti v minulosti), někteří méně a mají k tomu často i málo možností, jak z finančních i jiných důvodů. Proto považuji za velice přínosné, že si každý reprezentant mohl na skalách zalézt. Jsem rád, že jsem mohl asistovat při koučování právě na skalách a snad i přesvědčit naše reprezentanty, že nejen silová stránka je v lezení důležitá, ale výkon se skládá z mnoha dalších faktorů, které můžeme souhrnně nazvat technika, jejíž některé části se dají na skalách natrénovat nejlépe a kde jsem zároveň u mnoha reprezentantů viděl rezervy. Z nejlepších světových závodníků, kteří lezou výborně technicky, jsou všichni buď vylezení na skalách, nebo jsou naprosto výjimeční pohyboví talenti. Upřímně, momentálně v naší reprezentaci žádný takový pohybový talent nevidím a proto si dle mého názoru nikdo nemůže dovolit skály zcela vynechávat při cestě za naplňováním svého výkonnostního potenciálu.



Jakub Konečný: Volba místa pro soustředění, jakožto příprava na nastávající závodní sezónu byla jasná. Nestává se, že by zrovna toto tréninkové centrum někdy zklamalo. Na soustředění jsem jel po pár týdnech tvrdšího, silově zaměřeného tréninku a plánem bylo se celkově uvolnit a naladit do závodních cest. Nejvíce jsem uvítal přítomnost Adama a dle mě to bylo i cílem tohoto pobytu. Motivace a inspirace na nás reprezentanty dýchala po celou dobu. Zmíněná byla i nedílná součást lezení v nejširším slova smyslu- technika. Těchto šest dní se lišilo od minulých soustředění celkem zásadně, pro mne, jako spíše lezce s kořeny ve skalách, se nejednalo o nic nového, avšak přidanou hodnotou to bylo právě pro mladší ročníky. Večery a volné chvíle měli za úkol vnést do tréninkového řádu i širší smysl, co se týče prevence zranění, regenerace, správného lezeckého naladění a zdravého přístupu ke sportu. Já, i když jsem lezec spíše individualista, celou akci vnímám pozitivně a věřím, že tyto pocity převládají i u ostatních členů pobytu.



Eliška Adamovská: Dle mého názoru šlo určitě o jedno z nejlepších soustředění, kterého jsem měla možnost se zúčastnit. Myslím si, že bylo velmi dobře organizačně zvládnuté na to, kolik lidí se účastnilo a s tím, že program byl opravdu flexibilní a mohl se přizpůsobit podle osobních preferencí nás jednotlivců. Za mě (z velké části skalní lezkyně) je kombinovat skalní lezení s tréninkem na stěně skvělý nápad. Ať už proto, že co může být pro děcka větší motivace, než pozorovat lézt a nechat si poradit od Adama? Tak hlavně  i proto, že z vlastní zkušenosti můžu říct, že mě skalní lezení na mé cestě velmi posunulo- ať už po technické, tak i po mentální stránce. Může být sice pravdou, že na skalách se dá trochu síly ztratit, nicméně- určitě ne, za dva dny, které jsou navíc proloženy těžkým tréninkem na stěně. Osobně si myslím, že pro ty, kteří třeba nejsou na skalní lezení zvyklí a  moc jim to nešlo (nebo naopak šlo!), to mohlo být skvělou motivací  k tomu, začít na sobě pracovat nejen jako na závodníkovi, ale  jako na lezci. Lidé tady mohou třeba namítat, že skalní lezení je v přípravě na závody k ničemu. Já bych ale chtěla říct, že za 1. se tady určitě nikdo neulíval a za 2. nejbližší závody jsou za měsíc a motivace získaná ve skalách může být skvěle využita jako palivo k tréninku na umělé stěně, který teď u každého následuje. Jde jen o to, to správně uchopit.

Ráda bych také vyzdvihla doprovodný/ dobrovolný program, který byl za mě super, ať už mluvíme o ranním otužování, józe, dýchacím cvičení, nebo také hlavně o workshopech od fyziogymu, jak se co nejlépe starat o své tělo a předejít tak zraněním. Nikdy před tím se nám nikdo moc nevěnoval po jiné stránce než lezecké, a myslím si, že je to třeba.

Jsem moc ráda, že jsem se mohla zúčastnit.




Eliška Novotná: V letošním roce bylo soustředění delší než dříve a člověk do sebe lépe dostal pohyby na cestách, které jsou podobné těm na závodech. Právě díky super tréninkovému potenciálu této stěny jsem vynechala lezení na skalách. Velké plus byla i spolupráce s ostatními závodníky, ale i trenéry, kteří nám pomohli analyzovat chyby pomocí videorozborů. Přidanou hodnotou soustředění tvořilo i ranní otužování, péče fyzioterapeutů či přednáška o terapeutické gumě Flossband. Celé soustředění mělo podle mě velký přínos a věřím, že nám všem pomohlo v mnoha ohledech.



Marek Jeliga: Lezení ve skalách bylo super doplňkem k překližce. Byla to příjemná změna prostředí a lezl tam s námi AO, který nám byl ochotný kdykoliv poradit. Ale za největší plus považuju zlepšení v regeneraci, hlavně ve formě otužování a dechových cvičení, nebo ve formě fyzio přednášek.



Markéta Janošová: Soustředění bylo hodně povedené, asi nejlepší, co jsme kdy měli. Hodně krásného lezení na stěně i na skalách společně s reprezentací ČR. Bylo dobré, že si můžeme navzájem poradit nejen ve své kategorii, ale můžeme si vzít k srdci rady od Adama, který má víc zkušeností, než my všichni dohromady. Vybíral nádherné oblasti, i když zrovna počasí nebylo ideální, a doporučoval krásné cesty. Skály jsou nenahraditelné prostředí pro trénink. Podle mě se všichni snažili, udělat pro nás maximum. Absolvovali jsme přednášky o flossbandingu, dýchání, jógu, při trénincích jsme dostávali rady a na skalách podporu. Škoda jen, že to nebylo delší. Děkuji všem, kdo se na tomto soustředění podíleli.



Přehed hodnotných přelezů:

V oblasti Nassereith

- Jakub Konečný: Hades 9a PP a Fortuna 8b/b+ flash,

- Eliška Adamovská: Fortuna 8b/b+ PP a Uranus 8a+/b PP,



v oblasti Schleier Wasserfall

- Adam Ondra: Orca 9a přelez stylem PP

  a cestu Warme Dusche 8c/c+ na OS,

- Markéta Janošová: Damen Chaos 8a+ na flash,

- Adam Adamovský: White Winds 8a+



v oblasti Thalhofergrat

- Adam Adamovský: cestu Zen 8a na OS,

- Markéta Janošová: Zen 8a stylem flash,



v oblasti Zemmschlucht

- Adam Ondra: Zwerg Buns di - 8B flash,

- Jakub Konečné: Nihilist 8A+ flash a Zwerg Buns Di 8B,



v oblasti Monkey Island

- Adam Ondra: Walk The Line 9a,

- Jáchym Cink, Marek Jeliga a Honza Vopat: rychlý přelez cesty Space 8a



















Autorkou článku je Alexandra Gendová - trenérka reprezentace a hlavní trenérka VSCM

Autory fotek jsou Petra Adamovská a Jakub Konečný

Saša Gendová   [úpravy] 06:43 21.07.2020Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 holotrop08:19:17 21.07.2020
Docela by mě zajímalo jak probíhalo a s jakým efektem to holotropní dýchání. Byť jde o techniku renomovaného terapeuta s českými kořeny, tak v některých kruzích je s ohledem na přínos pro klienta považována za docela diskutabilní. U labilních jedinců se rozjely docela netradiční stavy.
Vlk a zajícodpovědět 
 Re: holotrop12:17:05 21.07.2020
A pak jenom šup pod vlak. Možná proto to dělali u řeky, aspoň to tak vypadá
odpovědět 
 Re: holotrop13:42:32 21.07.2020
Přesněji šlo o techniku prohloubeného dýchání, které vychází z principů dechové terapie, kterou propagoval ten pan Grof (nazval ji Holotropní terapií). V tomto případě šlo ale o relaxačně dechové cvičení s cílem okysličení organismu za účelem nastartování regenerace a lepšího zvládání stresových situací :)....
Saša Gendováodpovědět 
  Re: holotrop14:58:56 21.07.2020
Ja bych byl opatrnejsi. Viz neco malo z rad skeptiku: https://www.sisyfos.cz/clanek/1033-holotropni-dychani. Kdyz uz jsme u toho, doporucuji i recenzi k zname knize "Doba jedova".
Sisyfosodpovědět 
   Re: holotrop22:20:57 21.07.2020
Tak to uz jste s Nu pagadi dva pitomci s cernobilym myslenim. Vam neco vysvetlovat, zbytecny. Kdyby tak decka ve vsech sportech mohla prijit do kontaktu s mene tradicnimi pristupy. Pekna prace.
DXodpovědět 
    Re: holotrop12:52:02 22.07.2020
Jo, můžeš mít pravdu. Pokud to povede k výsledků. Nejedná se ale o děcka, nýbrž o českou reprezentaci. Ti nemají přicházet do styku s metodami alternativními a méně tradičními, ale s metodami osvědčenými a účinnými. Smyslem této části závodníků není zdravý životní styl, ale vyhrávání závodů. To je trochu rozdíl. Ale jak jsem psal, třeba máš pravdu a netradiční přístup povede k medailím ve všech kategoriích a budeme s velkou slávou Sašu nosit na ramenou. Ovšem jsem zvědav, zda rezignuje, pokud to k úspěchu nepovede.
odpovědět 
     Re: holotrop13:36:37 22.07.2020
Toz v tomto se neshodnem. Vsechny zminene veci proste vidim jinak. Nutno ovsem priznat, ze kdysi davno jsem to mel v hlave nastavene obdobne.
DXodpovědět 
      Re: holotrop16:49:45 22.07.2020
Tak ono záleží na tom, o co člověku jde. Pokud by se jednalo o lezecký oddíl, tak jasně, tam jsou priority trochu jiné. Ale repre nemá mít jiný cíl, než co nejlepší umístění závodníků na mezinárodních závodech. Cest na vrchol samozřejmě může vést více, ale stále má být jediným kritériem absolutní výkon.
odpovědět 
       Re: holotrop17:13:34 22.07.2020
To platí u profesionálních sportovců, ale u výkonnostních lezců, zvláště juniorů, je to především o vášni pro sport, zábavě, náplni volného času, zdravém životním stylu,...
odpovědět 
        Re: holotrop18:13:09 22.07.2020
Ale od toho mají přece být oddíly. Ne reprezentace ČR olympijského sportu s placenými závody, výjezdy, kompletním servisem a členstvím v systému vrcholového sportovního centra mládeže (VSCM).
odpovědět 
   Re: holotrop14:38:23 06.08.2020
Velmi eufemisticky řečeno ("být opatrnější")... Toto je přeci neskutečný bizár.
Je přeci naprosto nepřijatelné, aby na dětech byly zkoušeny zcela neověřené/vyvrácené metody s potenciálně závažnými negativními zdravotními důsledky.
Nepopírám ničí autentickou zkušenost s danou technikou a asi není pochyb o tom, že může navodit pozměněný stav vědomí (asi jako ty houbičky). Ale zkoušet něco takového na dětech a ještě tvrdit, že to má pomoci regeneraci a zlepšení zvládání stresových situací (a to bez jakýchkoliv přesvědčivých důkazů). To je regulérní zanedbání péče o svěřenou osobu - to zúčastnění nemají obavu z případného trestněprávního postihu (protože hologropní dýchání a hyperventilace rozhodně není bez rizika)?
Připadá mi to celé, jako špatný žert - pošlu jako rodič dítě na nějaké sportovní soustředění v dobré víře, že ho vedou zodpovědní poučení laici (když už ne profesionálové) a povede ke zlepšení jeho fyzické zdatnosti a nikoliv, aby na něm někdo zkoušel domněle fungující postupy pouze na základě vlastního přesvědčení (víry). Jako hypotetický rodič v této situaci bych byl asi fakt raději za to brčko...
skepaodpovědět 
  Re: holotrop19:04:13 21.07.2020
Jo, to bude prča, až nějaké děcko doma zkusí relaxovat a začne hyperventilovat...
odpovědět 
   Re: holotrop aneb Red Dwarf20:12:32 22.07.2020
A co teprve hololoď !!! Co na to Rymráč Binťáč se svým poskokem Kocourem Reschem? Budou po tomhle článku hyperventilovat horem,nebo spodem? Kdo bude šéftrenér až naši reproši (vyjma Adama ovšem) shoří jako papír? Kryton,nebo jiný volodroid? A co na to Watt.
Detox odpovědět 

 Alternativa 17:13:16 22.07.2020
Než dýchání to raději houbičky.
K. odpovědět 
 Re: Alternativa 20:03:49 22.07.2020
Asi znalec! Smotlacha rules!!!
J.Kladaodpovědět 

 BOZP07:51:34 24.07.2020
Chtěl jsem se zeptat, zda-li se nějak řešila bezpečnost, vzhledem k situaci. Například se nemohlo chodit do baru atd..
bozpodpovědět 
 Re: BOZP22:48:39 24.07.2020
Naopak bar je výborná věc, hlavně nahodit společný brčko ;)
Sosiceodpovědět 
  Re: BOZP06:27:01 25.07.2020
Jojo, 15fotbalistu a jedna roztleskavacka, to by se lezcům nemohlo stát.
odpovědět 
   Re: BOZP12:36:26 28.07.2020
Šup ho tam a je pekáč v troubě!
odpovědět 

 Foto dne:
Falkenstein
Über Den Drachenrücken, IXa
 Databáze cest:
Všechny cesty (179986)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Kronos 6a San Vito Lo Capo
Leda 5c+ San Vito Lo Capo
Orange Beauty 7c+ Osoje - Čikola
Ibubel 5c Osoje - Čikola
Naklofen 6a+ Osoje - Čikola
Nově komentované:
Devět Světů 8B+ Skály V Údolí Černé
Trojzubec 6C Koryčanský Hřeben
Trojzubec 6C Koryčanský Hřeben
Nad Ohništěm C 5A Koryčanský Hřeben
Poslední Soud 6C Panský Les

 Nově v diskusi:
Stropy v ČR | Juraj Durifuk solo Himalaje | Re: jistící brýle | Re: jistící brýle | Re: jistící brýle | Re: jistící brýle | Re: Bouldering Petrohrad | Re: foto dne vcera | Re: Turecko (Geyikbayiri) a půjčení auta | Re: foto dne vcera |

 Nové komentáře:
Re: nehorazne | Re: James | James | Re: smutná role JAMES | Re: vyvoj? | Re: uplakánci | Re: smutná role JAMES | Re: Stanovisko SHS James k neštěstí pod Langtang Lirung | Re: smutná role JAMES | průjem |

 Kde to vře:
Zkusíme to znova (165)
Stanovisko SHS JAMES k neštěstí pod Langtang Lirung (62)
Video: Adam Ondra na jedné z nejvyšších umělých stěn na světě (21)
Trofeje z 1. lezecké stěnky Adama Ondry pro dětské závodníky (17)
Barbara Zangerl dala na flash cestu Freerider na El Capitana (15)
Křest knihy Perly východu (10)
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (3)
Projekt Dandy Polmana „Velký Benátčan“ na YouTube (2)
Video: Will Bosi na bouldrech v Česku (2)
Jugal Base Camp Bouldering Guidebook (1)

 Nově v inzerci:
Cepíny SR Bandit | Directalpine Rebel 2.0 | Hledám děvče do skal | STANOVÉ KOLÍKY - SET 8+1 | RAB DOWNPOUR ECO-membránová bunda pánská | Prodám balknu | Různé lezečky | Spací pytel | Prodám skialp boty | Boty Lowa Locarno GTX LO |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 640 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 558 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 494 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 499 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 435 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.