LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Achtung seil!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
SP obtížnost, rychlost Indonesie (02.05)

Žebříček
Cesty:
26. 10685
27.Duchoň 10637
28.Lachman 10620
Bouldry:
26.Klapal 9215
27. 9178
28.Břicháček 9156
Hory:
1.Groš 7855
2.Rojko 7436
3.Skopec 7324

Výsledky
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)

Deníčky
5678 lezců
1145431 cest
Nové přelezy:
Nemesis 8A
Feistus Re 7b+
Voldemort 8A
Zpěv Vánic 8A/8A+
Modliszka 7C
Enforico 7b+/7c
Out Of Thi 8A+
Devět Svět 8B+
Yggdrasil 7C+/8A
No Idea 7b

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Skalkaření v Ticinu

I.

smallKdyž jsme se koncem léta chystali na zájezd do Ticina, nedokázali jsme sehnat jakékoliv souhrnné informace o sportovním lezení v této oblasti.

Váhali jsme, jestli jezdit, když jsme nevěděli, co nás čeká, obávali jsme se, že tam budou jenom monotónní plotny, malý výběr cest. Nakonec jsme jeli. A hned zjara zase, pestrost lezení v Ticinu byla uchvacující. Kdo byste se chtěli seznámit s další oblastí nabízející možnosti sportovního lezení i v chladnějších částech roku, přečtěte si následující článek.

01

Obvyklý charakter skalek v Ticinu: mírný převis, ostré lišty a sluníčko vypejká

foto by © Miloš Kubát



Ticino je jediný čistě Italskojazyčný kanton Švýcarska, rozkládající se v jeho nejjižnějším cípu. Správním městem Ticina je Belinzona, největším městem Lugano. Území Ticina zasahuje do tří horských skupin Západních Alp: do Lepontských, Lombardkých a do Adulských Alp. Hory jsou tvořeny převážně žulou, ortorulou a dolomitickým vápencem. Přes hornatý terén je území Ticina poměrně hustě osídleno, na ploše 2812 km2 žije 332 tisíc obyvatel. Mnohé překvapí, že nadmořská výška nejníže položených údolí je kolem 200 metrů nad mořem, nejvyšším bodem je Adula Rheinwaldhorn 3402 metrů nad mořem. Klima v údolích je díky malé nadmořské výšce a fénovému efektu velice teplé, je zde největší roční úhrn slunečných dnů ve Švýcarsku a i v lednu je běžná odpolední teplota až 8 °C.

02

Typické horské údolí kantonu Ticino. Pohled od skal sektoru Someo Ranch

foto by © Miloš Kubát


Většina území Ticina je tvořena ledovcem modelovanými horskými údolími s příkrými stěnami vysokými až 500 metrů. Horolezecké cesty zde vznikaly již před druhou světovou válkou. Dnes je v Ticinu popsáno přes 600 vícedélkových cest, některé jsou tradiční, ale v současnosti přibývá horských cest kompletně vyjištěných nýty. Dna údolíček jsou pokryta zbytky morén v podobě opracovaných žulových bloků o velikosti až do prvních desítek metrů. Menší z nich lákají bouldristy z celého světa, například David Graham zde našel svůj druhý domov. Místní oblasti Cresciano, nebo Chironico jsou určitě pevně vepsány do mapy světa boulderových oblastí.
Jen skalkaři měli v Ticinu dlouho na růžích ustláno. Ještě začátkem devadesátých let bylo v Ticinu jen pár nepříliš významných oblastí se sportovními jednodélkami. Až na přelomu tisíciletí se ve vrtání nových cest začali předhánět místní lezci Glauco Cugini a Pesche Wüthrich, jejichž rukama vznikla asi většina z momentálně popsaných 2200 cest. Většina cest vznikla v osluněných stěnách horských údolíček v nadmořských výškách mezi 300 až 500 metry. Bohatě zastoupeny jsou ale také stěnky v nadmořských výškách kolem 2000 metrů a najdou se i stěnky ve 2500 metrech s tříhodinovým pěším přístupem.
Rozsah obtížností by měl uspokojit většinu zájemců. Jsou zde rozsáhlé plotnové sektory nabízející desítky cest mezi 4a až 6b, v kolmých a vytrvale převislých sektorech je největší výběr mezi 6c až 7b. Najdou se i sektory s mnoha 7c, 7c+, ve vyšších stupních už jde spíše o jednotlivé cesty, část z nich je z autorské dílny Dava Grahama, včetně nejtěžší místní cesty „Coup de Grace“ 9a+ z roku 2005.

Naše zkušenost
Průvodce Ticino e Moesano od Glauca Cuginiho obsahuje 28 sportovních sektorů, většinu z nich popisuje jako kolmé, nebo položené lezení, jen asi třetina oblastí slibuje převisy. My jsme navštívili pouze 5 z nich.

Příkladem ráje začátečníků je okolí obce Ponte Brolla. Cesty v sektoru Rovine del Castelliere jsou natolik položené, že mohou poskytnout hezké lezení snad jen v nejnižších stupních obtížnosti. Dobrou zprávou je, že i nejlehčí cesty jsou bezpečně odjištěny. My jsme radši popošli o stovku metrů dál do sektoru Ponte Brolla settore Est nabízející směs fantasticky pestrého lezení se 77 cestami převážně mezi stupni 6b+ a 7c.


03

Barča v cestě Vergessene Velten 6c, vlevo do ní se táhne oblý sokolík cesty Gamble Leggere 6c+

foto by © Miloš Kubát



Jsou zde osmimetrové kolmice připomínající sektor Garáž v Pořící nad Sázavou, ale také třicetimetrové převislé desky. Dominantními chyty jsou ostré lišty a sokolíky, i v silové cestě ale dokáže překvapit boulder po nechytovatých obláčcích. Výhodou je, že se tady dá solidně zalézt i za silného deště. Teda dalo by se, ale znalci vědí, že v Ticinu téměř nikdy neprší.
Doporučené cesty:
Emigna 6c cesta, před kterou jsme si všichni rovni, protože v klíčovém místě vlastně vůbec nejsou chyty, síla nic neřeší
Diretta Via Clara 6c+ po zdánlivě hladkém pilíři. Dlouho se dá ojebávat technikou, na konci se musí zabrat
Gamble leggere 6c+ superklasika oblasti. 18 metrů v táhlém převise, celou dobu po jednom oblém odštěpu.
Occidente 7a+ 25 metrová lištovačka konstantně převislou deskou.


04

Mihal se trápí v Occidente 7a+.

foto by © Miloš Kubát



Další navštívenou oblastí bylo okolí obce Arcegno nedaleko Locarna. Je to shluk stěn rovněž nabízející pestré lezení. Nevýhodou je komplikované přecházení mezi sektory. Doporučuji sektor Gefetto s řadou cest v šestém stupni. Cesty jsou dlouhé až ke třiceti metrům a většinou mírně převislé. Část sektoru je kryta mohutným stropem, tím vede jediná cesta Occitane 8c od Dava Grahama. Byli jsme zde jen na skok a tak z lezených cest můžu doporučit pouze dvě úplně odlišná 6céčka
AHR+ se souvislým lezením po natékavých oblinách a
Poste Restante s docela svižným bouldrem po ostrých lištách

V úplně nejjižnějším cípu Ticina jsme navštívili oblast Caslano. Stěny nad jezerem Lago Lugano jsou orientovány na jihovýchod, takže lezení zde bude zřejmě příjemné i v letních dnech. Trochu překvapivě se leze po vápenci. Ten sice nenabízí žádné zvláštní tvary, ale neklouže a je zde 51 převážně kolmých cest v délce až 45 metrů. Místní lezení není typicky Tičínské, je to takové neoklouzané Srbsko, ale zalezli jsme slušně a výhledy byly taky parádní. Jen kvůli lezení bych sem cestu nevážil, výhodné je návštěvu Caslana spojit s prohlídkou metropole Lugano, nebo přímo v Caslanu navštívit muzeum čokolády.


05

Barča v cestě Pur e libre patrik Berhault 7a

foto by © Miloš Kubát


Doporučené cesty:
38 a Alba 6c cesta ve které se kombinuje celkem ostrý nástupový boulder s technickým koutkem
Pur e libre Patrik Berhault 7a tato část skály je tvořena spíše slepencem a cesta na pohled vypadá brutálně. Díky ostrým kamínků vyčnívajícím na správných místech ze skály ale není zdaleka tak těžká, jak vypadá.

06

Pohled od skal na jezero Lago Lugano

foto by © Miloš Kubát


Jediný z námi navštívených sektorů v hlubokých horských udolích je Someo Ranch v údolí mezi Locarnem a Ceviem. Leze se na převážně převislé až 60 metrů vysoké skále asi 200 metrů nade dnem údolí. Stěna je osluněná a krytá před deštěm, k jejímu úpatí na pravé straně dopadá vodopád. Je zde 28 cest od 6b do 8b a výstup od auta trvá asi 10 minut. Skála není tak chytovatá, jako jinde, ostrých lišt je minimum a často je třeba podržet drobnou vlnku, často se leze za bočáky a stojí se na tření. Lezení tady nemá vyloženě atletický charakter, málo se shybuje, spíše se vzlíná po skále. Všichni jsme se shodli, že Someo Ranch bylo to nejhezčí, co jsme v Ticinu poznali, nejen kvůli lezení, ale i pro nevšední atmosféru místa.


07

Koutek přecházející pod stropový převis poskytuje nejlehčí cestu sektoru Fatamorgana 6b

foto by © Miloš Kubát



08

Pavel bojuje v Karnaku 6c, v pozadí zasněžené svahy údolí

foto by © Michal Fejgl


Doporučené cesty:
Fatamorgana 6b superklasika oblasti. Dlouhá, exponovaná cesta. Celá se leze po dobrých bočákách a spoďákách s nejistýma nohama, končí traverzem pod mohutným stropem
Chico Mendez 6c po lištovém bouldru už se leze jenom po negativních chytech. Chce to mít nad touhle klasou převahu, cvaká se z levitace.
Grune Sonne 7a+ úchvatná cesta s převislým boulderem po lištách a s ukrutně dlouhým vytrvalostním dolezem za obliny.


09

Mihal překonává nejpřevislejší část vytrvalostní cesty Grune Sonne 7a+, vpravo se klene závěrečná část Fatamorgany

foto by © Miloš Kubát


Jako ideální místo na dolezení se před odjezdem se nám jevil menší sektor Balladrum nad Lago Maggiore u Ascony. Je zde sice jen 12 cest do 20 metrů délky, ale je sem snadný přístup a krásné výhledy. A lezení tady není vůbec špatné. Leze se v kolmici po velice ostrých a často do strany natočených lištách, místní lezení připomíná kolmé cesty na Kaitersbergu.


10

Miloš v cestě Cocorico 6b

foto by © Michal Fejgl


Doporučené cesty:
Fang 6a+ přebíráte lišty úplně do všech směrů, nohama často jen na třetí
Il Mozzicone 6c+ dlouhé tahy po ostrých lištách, jako na umělce


11

Pohled od skal na městečko Ascona u Lago Maggiore

foto by © Miloš Kubát


Užitečné informace


Jazyk:
Obyvatelé Ticina mluví pouze Italsky. Většina lezců je z jiných částí Švýcarska, nebo z Německa, s nimi se domluvíte.
Průvodce:
V knihkupectví v Locarnu jsme koupili průvodce Ticino e Moesano od Glauco Cuciniho za 58 CHF. Tento průvodce obsahuje sportovní i horské cesty. Asi o něco levnější variantou je zakoupení průvodce po sportovních cestách od Pescheho Wuthrichta. V knihkupectví najdete i další průvodce zahrnující širší oblast včetně Ticina.
Spaní:
Spaní na divoko je prý oficiálně zakázáno. My jsme nadivoko spali celkem bez problému, chce to akorát trpělivost při hledání vhodného místa.
Potraviny a voda:
Základní expediční potraviny lze v supermarketech Migros nebo Coop koupit za ceny podobné našim. Speciality jsou dražší, ale stojí za ochutnání. Čokoláda je levná, hlavně v Migrosu. Kvalita piva je kolísavá, doporučuji Anker, naposledy jsme ho v COOPu sehnali v akci, 0,5 l plechovka vyšla na 8,80 KČ! Prameny s pitnou vodou a kašny jsou v Ticinu všudypřítomné.
Cesta:
Z Prahy je do Locarna necelých 800 km, oproti cestě do Arca se cesta trochu protáhne díky překonávání průsmyku San Bernardino 2063 m.n.mořem. K cestování po Švýcarsku je třeba mít dálniční známku za 40 CHF, výhodou je, že známka není vázána ke značce auta, takže se dá přemístit na jiné auto, nebo prodat. Benzín je ve Švýcarsku momentálně ještě levnější, než v Rakousku.
Počasí:
Předpověď počasí nepodceňte. V Ticinu sice skoro pořád peče slunce a skoro nikdy neprší. Ale když už začne pršet, prší několik dní v kuse tak intenzivně, že není možná ani procházka po městě.
Roční období:
Ideální je březen, duben, říjen a listopad. V létě jedině do stinných sektorů, těch je málo. V zimě se prý leze parádně, ale chce to zaplatit si za ubytování pod střechou.

Souvisejici clanky:

Skalkařit do Švýcarska? Proč ne!


Tessin aneb kam v zimě


Michal Fejgl   [úpravy] 10:21 28.04.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Zuppa12:33:49 28.04.2010
pěkná práce Majku!!
K.odpovědět 

 Ticino13:15:43 28.04.2010
Korektní článek o lezeckých oblastech Ticina obsahuje jednu zásadní informaci, která neodpovídá pravdě. Také ve Švýcarsku je dálniční známka nepřenosná – musí být pevně nalepená zevnitř na čelním skle automobilu (buď vlevo ve směru pohledu řidiče nebo pod zrcátkem uprostřed), u motorky na součásti, která se nedá lehce odmontovat. Kdo je přistižen na dálnici bez známky, nebo komu  policie dokáže nekorektní manipulaci se známkou (když je třeba nalepena na přenosném průhledné folii anebo přilepena jenom lepicí páskou) dostane pokutu (nově zvýšena)  200 CHF a musí si známku dokoupit.
Jako nejrychlejší cest do Belinzony pokládám trasu Rozvadov – Karlsruhe – Bazilej a Belinzona. Sice kolem 800 kilometrů,  ale vše po dálnici. V Ticinu každého ohromí existence palem a jiných exotických rostlin, což je způsobené specifickým mikroklimatem Ticinu.
Jedna možnost byla opomenuta – Palestra di rocca v Belinzoně, oblast ve které Hans Horlacher udělal první cestu někdy kolem roku 1962. Dnes je tu asi  30 vícedélkových cest  3 – 7 stupně obtížnosti, perfektně zajištěných chromniklovými nýty.  Topo  je  na http://www.dav-wolfratshausen.de/bellinzona.html. Všechny cesty jsou zde často čistěny vysokotlakovou vodou. Na místě je k dispozici kemping, WC a sprchy. Proto také do této oblasti, která je na privátní půdě, zájemce zaplati vstupné ( ! ) 10.- CHF. Kdo chce přespat v kempingu v oblasti zaplatí 15.- CHF.
Všem návštěvníkům slunného Ticina přeji příjemný pobyt.
Michael Beranekodpovědět 
 Re: Ticino17:38:52 28.04.2010
Ja jezdim sice az do Italie, ale docela dobra mi prijde trasa Rozvadov-Mnichov-Bregenz-Chur-Passo San Bernardino.. Jde to bez rak. znamky prejet primo pres Bregenz, jen nesmite chytnout spicku. Zbytek po dalnici nebo svyc. rychlostni silnici..
krmicodpovědět 
 Re: Ticino20:29:46 28.04.2010
Myslim, ze v clanku nesdeluju, ze by byla Svycarska znamka prenosna, jen uvadim, ze ji lze prenaset. Pravda je, ze je to cinnost zcela ilegalni a to jsem neuvedl.
Jinak Palestra di Roccia neni zdaleka jedinou oblasti, kterou jsem opomenul. V Ticinu jsme navstivili jen 5 z asi triceti solidne vypadajicich oblasti. A musim konstatovat, ze i nejhorsi z navstivenych oblasti byla velice dobra.
My jsme cestovali pres Bregenz a Chur a jinou trasu bych asi nevolil. Cesta pres Karlsruhe je asi o 200 km delsi a nedovedu si predstavit, za jakych podminek by mohla byt rychlejsi.
Mihalodpovědět 

 dík21:30:01 28.04.2010
Moc pěkný článek, dík za zajímavý tip... J.
Jimboodpovědět 

 clanok08:42:34 29.04.2010
Mna pobavila ta poznamka, ze s kym sa dohovorim (lezci po nemecky) a s kym nie (miestni po talisnaky) :)))) Ale paradny clanok, chvalim a dakujem.
Ericodpovědět 
 Re: clanok08:42:59 29.04.2010
taliansky :)
Ericodpovědět 
  Re: clanok09:38:42 29.04.2010
Spis jsem to myslel tak, ze s lezci se domluvite anglicky, protoze ostatni svycari i nemci obvykle anglictinou vladnou, ticinane nikoliv.
Takova vesela historka: kdyz jsme tam jeli loni v zari poprve, cestou jsme se bavili o tom, jak jsou svycari jazykove vzdelany narod, prakticky kazdy Svycar mluvi plynule anglicky, nemecky, francouzky, kazdy druhy k tomu jeste italsky a spanelsky. Pak jsme prisli na turisticke informacni centrum v Locarnu a slecna za prepazkou mluvila pouze italsky. Byli jsme to my, kdo ji nakonec polozil otazku "kde se da koupit lezecky pruvodce?" asi v peti jazycich a stejne nam nerozumnela :-)
Mihalodpovědět 
   Re: clanok14:07:43 29.04.2010
Parada. Tak taketo prihody mam aj ja a to z Dolomitov (!!!) kde by uz clovek predpokladal, ze ludia na recepcii budu vediet aj inak ako po taliansky :))
Ericodpovědět 
   Re: clanok17:48:37 29.04.2010
Tezko se tomu da verit, ale kdyz jste to zazili tak to tak je. Asi nebyl panbuh doma. Takova dama neschopna nejake dalsi reci by v informacich jeste takoveho mestecka, kde si turiste podavaji kliky, nemela co delat a mit tu moznost, asi bych s ni pekne zametl. Ohledne turistu jsou Svycari velice flexibilni a davaji si pozor aby je aspon nejak uspokojili.Zeleznicar prodavajici listky na nejakem ne uplne malem nadrazi nebo pruvodci jsou schopni komunikovat nejen ve sve rodne reci. To co jste zazili je absolutni vyjimkou.
Michael Beranekodpovědět 
    Re: clanok12:34:06 01.05.2010
strávil jsem nějaký čas v Itálii a za celou tu dobu se mi nestalo, že bych mohl použít jiný jazyk než italštinu. Italové jsou hrdý národ a nemají potřebu mluvit jiným jazykem než rodným.Což neznamená, že to neumí :))
čendaodpovědět 
     Re: clanok12:58:39 01.05.2010
Itálie a švýcarské Ticino jsou diametrálně rozdílné pojmy. Švýcar z Ticina a třeba Ital z Milána nebo Catanie sice mluvějí všíchni italsky ale myšlenkově jsou dost rozdílní.
Michael Beranekodpovědět 

 Ticino09:21:20 29.04.2010
Ve švýcarském ticinskem kantonu je uřední řečí italština. Ve velkých městech ale vždycky najdeš někoho, kdo bude mluvit německy či francouzsky (to jsou další úřední řeči Švýcarska), ať už někde na nějakém úřadě, nebo ve větším obchodě. Obyvatelstvo je dost promíchano a třeba starší penzisté ze severu CH, jejichž rodným jazykem je hovorová švýcarská němčina, se na stará kolena stěhují na teplý jih.
Promiň, jestli jsem špatně pochopil formulaci z textu: ......známku za 40 CHF, výhodou je, že známka není vázána ke značce auta, takže se dá přemístit na jiné auto, nebo prodat....... Známka, tady jí říkají vignette, je pevně vázana na auto, pro něž byla koupena, i když na ní není, jako v ČR, napsané číslo auta. Je pevně nalepena na přední sklo.
Michaael Beranekodpovědět 
 Re: Ticino10:05:04 29.04.2010
Nechci se uchylovat ke slovickareni. Jen jsem popsal beznou praxi, jak se v Cechach hospodari se Svycarskymi znamkami. Ani nechci nikoho nabadat k páchání přečinu. Kazdopadne doporucuju sklo před nalepenim znamky namazat indulonou a sejmutí známky potom provést pomocí čepele do řezáku pro kutily, jde to hlavce a odhaduju, ze takovych 5-10 vymen by znamka mohla přežít bez viditelných stop.
Mihalodpovědět 
  Re: Ticino17:16:35 29.04.2010
zlatý český ručičky
Michal Dodpovědět 
  Re: Ticino22:19:29 29.04.2010
A plynový bomby ještě přepouštíš? ;-)
eneodpovědět 
  Re: Ticino-známka23:53:03 01.05.2010
Je opravdu zcela běžné, že známka na autě zůstává. Ber to, když ne jako slušnost, tak jako poctu autu, že Tě tam dovezlo. Opravdu nepatřím do skupiny vyčůraných koumáků. Bez peněz do hospody nelez.
Petrodpovědět 
   Re: Ticino-známka08:05:19 03.05.2010
Plynový bomby pochopitelně přepouštím. Ale to uz s lezenim v ticinu vubec nesouvisi.
Mihalodpovědět 
  Re: Ticino18:42:04 28.11.2010
Opravdu by mne zajímalo, co je autor zač.
Už díky nabádání k trestné !!! manipulaci s dálniční známkou, bych článek vůbec nezveřejnil nebo alespoň upravil...
odpovědět 
   Re: Ticino20:22:35 28.11.2010
Jestli te opravdu zajima kdo je autor prispevku, zkus ho kontaktovat. Narozdil od tebe totiz nevystupuje jako anonym a za svymi nazory si stoji.
Mihal - autor clankuodpovědět 

 Foto dne:
Falkenstein
Über Den Drachenrücken, IXa
 Databáze cest:
Všechny cesty (179986)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Kronos 6a San Vito Lo Capo
Leda 5c+ San Vito Lo Capo
Orange Beauty 7c+ Osoje - Čikola
Ibubel 5c Osoje - Čikola
Naklofen 6a+ Osoje - Čikola
Nově komentované:
Devět Světů 8B+ Skály V Údolí Černé
Trojzubec 6C Koryčanský Hřeben
Trojzubec 6C Koryčanský Hřeben
Nad Ohništěm C 5A Koryčanský Hřeben
Poslední Soud 6C Panský Les

 Nově v diskusi:
Stropy v ČR | Juraj Durifuk solo Himalaje | Re: jistící brýle | Re: jistící brýle | Re: jistící brýle | Re: jistící brýle | Re: Bouldering Petrohrad | Re: foto dne vcera | Re: Turecko (Geyikbayiri) a půjčení auta | Re: foto dne vcera |

 Nové komentáře:
Re: nehorazne | Re: James | James | Re: smutná role JAMES | Re: vyvoj? | Re: uplakánci | Re: smutná role JAMES | Re: Stanovisko SHS James k neštěstí pod Langtang Lirung | Re: smutná role JAMES | průjem |

 Kde to vře:
Zkusíme to znova (165)
Stanovisko SHS JAMES k neštěstí pod Langtang Lirung (62)
Video: Adam Ondra na jedné z nejvyšších umělých stěn na světě (21)
Trofeje z 1. lezecké stěnky Adama Ondry pro dětské závodníky (17)
Barbara Zangerl dala na flash cestu Freerider na El Capitana (15)
Křest knihy Perly východu (10)
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (3)
Projekt Dandy Polmana „Velký Benátčan“ na YouTube (2)
Video: Will Bosi na bouldrech v Česku (2)
Jugal Base Camp Bouldering Guidebook (1)

 Nově v inzerci:
Cepíny SR Bandit | Directalpine Rebel 2.0 | Hledám děvče do skal | STANOVÉ KOLÍKY - SET 8+1 | RAB DOWNPOUR ECO-membránová bunda pánská | Prodám balknu | Různé lezečky | Spací pytel | Prodám skialp boty | Boty Lowa Locarno GTX LO |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 640 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 558 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 494 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 499 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 435 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.